6025 8-Iyul, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 28 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 5-iyul kuni birinchi yarim yillikda davlat byudjetiga tushumlar natijadorligini tahlil qilish va yangi vazifalarni belgilash masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Qariyb bir yil muqaddam, 2018-yil 29-iyunda "Oʻzbekiston Respublikasining soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi toʻgʻrisida" Prezident farmoni qabul qilingan edi.
Mazkur konsepsiya amalda tatbiq etilishi natijasida joriy yilning birinchi yarmida davlat byudjetiga 39 trillion 118 milliard soʻm yoki oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 1,6 barobar koʻp mablagʻ tushdi. Prognoz 8 foiz ortigʻi bilan bajarilgani hisobiga, mahalliy hokimliklar ixtiyorida qoʻshimcha 2,8 trillion soʻm mablagʻ qoldirildi. Jismoniy shaxslar daromad soligʻi va ijtimoiy toʻlovlar stavkasi keskin kamaytirilgani natijasida 570 mingdan ziyod yashirin ish oʻrinlari legallashtirildi.
Lekin joylarda yangi soliq islohotlarini tizimli joriy etish, soliq tushumlarini koʻpaytirish va undirish borasida ayrim kamchiliklar ham uchrab turibdi.
Masalan, boʻsh turgan obyektlar va yer maydonlari negizida yangi korxonalar tashkil etib, soliqqa tortish bazasini kengaytirish borasida sustkashlikka yoʻl qoʻyilgan. Ayrim hududlarda prognoz yirik korxonalar va avvaldan soliq toʻlash amaliyoti hisobiga taʼminlangan.
Davlatimiz rahbari bu kabi holatlar oqibatida milliardlab mablagʻlarni byudjetga tushirish imkoniyati yoʻqotilganini taʼkidlab, tegishli vazirlik va hududlar rahbarlariga kamchiliklarni bartaraf etish, belgilangan vazifalar ijrosini qatʼiy nazorat qilish boʻyicha topshiriqlar berdi.
2020-yil 1-yanvargacha soliq tekshiruvlariga moratoriy eʼlon qilingani qayd etilar ekan, Davlat soliq qoʻmitasiga xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda, yil oxiriga qadar, soliq toʻlamaslik xavfini baholash imkoniyatiga ega elektron dastur yaratish vazifasi qoʻyildi.
Joriy yil 27-iyunda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "Soliq va bojxona imtiyozlari berilishini yanada tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmoni qabul qilindi. Bu yangi soliq islohotlarining oʻta muhim ikkinchi bosqichidir.
Farmonga muvofiq, shu paytgacha qoʻllanilgan qoʻshilgan qiymat soligʻi boʻyicha imtiyozlar 2019-yil 1-oktyabrdan boshlab bekor qilinadi. Bundan asosiy maqsad – ichki bozorda barcha tadbirkorlar uchun bir xil sharoit yaratib, sogʻlom raqobat muhitini yaratish.
Yigʻilishda bu oʻzgarishlarning mazmun-mohiyatini aholi va tadbirkorlarga chuqur tushuntirish boʻyicha Bosh vazir rahbarligida tuzilgan Ishchi guruh shtabi va uning hududiy tuzilmalari ishini yanada jonlantirish vazifasi qoʻyildi. Qoʻshilgan qiymat soligʻini toʻlashga oʻtadigan tadbirkorlik subyektlari va fermer xoʻjaliklari bilan manzilli ish tashkil qilib, ularning buxgalteriyasini yuritishga amaliy yordam berish zarurligi taʼkidlandi.
Prezident tadbirkorlardan soliq majburiyatini toʻliq bajarishni talab qilish bilan birga, ularning manfaatlarini himoyalash ham kerakligini qayd etdi.
Masalan, hozirda tadbirkorlar xomashyoni qoʻshilgan qiymat soligʻini toʻlagan holda sotib oladi. Undan tayyor mahsulot ishlab chiqarib, sotganidan keyingina xomashyo narxidagi qoʻshilgan qiymat soligʻini kamaytiradi. Bungacha tadbirkor oʻz aylanma mablagʻlaridan vaqtincha foydalana olmayapti.
Shu bois davlatimiz rahbari mutasaddilarga qoʻshilgan qiymat soligʻini bir yoʻla hisobga olish va uni soliq toʻlovchiga qaytarish mexanizmini joriy etish boʻyicha topshiriq berdi.
Videoselektorda yana bir muhim masala – energiya resurslari tariflarini optimallashtirish masalasi ham koʻrib chiqildi.
Oxirgi ikki yilda aholi, ijtimoiy va ishlab chiqarish obyektlarini uzluksiz elektr energiyasi va tabiiy gaz bilan taʼminlash borasida qator ishlar amalga oshirildi. Ushbu yoʻnalishdagi ishlarni yanada yaxshilash maqsadida tegishli tarmoqlarni modernizatsiya qilish, energiya tejamkor texnologiyalarni qoʻllash va xarajatlarni optimallashtirish talab etilmoqda. Bularsiz tarmoqlarning moliyaviy ahvolini yaxshilash va sohaga faol investitsiyalarni jalb qilish imkonsiz.
Shu bois, mutaxassislar va xalq vakillari fikrlarini inobatga olib, aholi uchun tariflarni keskin oshirmasdan, inflyatsiya darajasiga yaqin miqdorda oʻzgartirish boʻyicha takliflar ishlab chiqilgan. Tarif islohotlari xalqqa yengil boʻlishi uchun eng kam ish haqini ham oshirish rejalashtirilgan.
Yigʻilishda tariflarni tartibga solish boʻyicha taklif etilayotgan islohotlarni aholiga toʻliq yetkazish zarurligi taʼkidlandi. Soliq islohotlarini targʻib qilish boʻyicha Respublika ishchi guruhi aʼzolari, shuningdek, mahalliy kengashlar deputatlari, iqtisodiyot va kommunal xizmat koʻrsatish tashkilotlari mutasaddilari joylarga borib, har bir mahallada aholiga tariflar oʻzgarishining mazmun-mohiyatini tushuntirish boʻyicha vazifalar belgilandi.

Results of tax reforms are considered, new tasks are defined
On July 5, a meeting devoted to analysis of effectiveness of ensuring State budget revenues in the first half of this year and defining new tasks in this sphere was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Decree of the President "On the Concept of improving the tax policy of the Republic of Uzbekistan" was adopted on June 29, 2018.
As a result of implementation of this concept in the first half of this year, the State budget received 39 trillion 118 billion UZS or 1.6 times more funds than in the same period last year. Due to over-fulfillment of the forecast by 8 percent, khokimiyats at places are using additional 2.8 trillion UZS. As a result of a significant reduction in personal income tax rates and social benefits, more than 570,000 jobs have been legalized.
However, there are still some problems associated with systematic implementation of new tax reforms, increasing tax revenues and tax collection.
For example, slowness in legalization of "shadow" employment, expansion of tax base due to organization of new enterprises on the basis of unused objects and land plots is allowed. Revenue from large enterprises and tax prepayments have contributed to the forecast in some regions.
The Head of the state noted that due to these and other shortcomings, the opportunity to ensure multibillion-dollar revenues to budget was missed, and instructed heads of relevant ministries and regions to eliminate shortcomings, strict control over the implementation of tasks.
Uzbekistan has introduced a moratorium on tax audits until January 1, 2020. The State Tax Committee was instructed to create an electronic program with the possibility of assessing the risks of non-payment of taxes by the end of the year in cooperation with international financial institutions. Decree of the President "On measures for further streamlining the provision of tax and customs benefits" was adopted on June 27, 2019. Measures identified therein constitute the second important stage of tax reforms.
According to the Decree, from October 1, 2019, the currently applicable value added tax benefits will be canceled. Main objective of this measure is to create equal conditions for all entrepreneurs and strengthen healthy competition.
The task was set to intensify the activities of working group led by the Prime Minister, formed to widely explain the essence and significance of these changes to population and entrepreneurs. The need for organizing targeted work with business entities and farms, passing on the payment of VAT, providing them with practical assistance in accounting was noted.
The President also noted that entrepreneurs' interests should be protected along with requirements to fully execute their tax obligations.
For example, entrepreneurs buy raw materials, the cost of which has already taken into account VAT. The amount of VAT paid for raw materials can be deducted, when the entrepreneur manufactures and sells products. Before that, he cannot temporarily use his working capital.
Therefore, the Head of the state instructed responsible officials to introduce a mechanism for simultaneous VAT accounting and return it to the taxpayer.
Another important issue, optimization of energy tariffs was also discussed at the meeting.
Over the past two years, a large amount of work has been carried out to ensure the uninterrupted supply of electricity and natural gas to the population, social and industrial facilities. Modernization of networks, introduction of energy-saving technologies and cost optimization are needed to further improve data in this sphere. Without tariff optimization, it is impossible to improve financial condition of industries and actively attract investment.
In this regard, taking into account opinion of experts and general public, proposals have been developed to change tariffs for the population up to inflation values. At the same time, it is planned to raise minimum wage so that the tariff reform will be painless.
It was noted that information on proposed reforms on streamlining tariffs should be fully brought to the population. Tasks of explaining the essence and importance of changes in tariffs in each makhalla with the visit of members of the Republican Working Group on promotion of tax reforms, as well as deputies of local kengashes, responsible officials of economic and municipal organizations to places, were defined.