Tadbirkorlikni rivojlantirish va davlat byudjetiga kafolatlangan tushumlarni taʼminlash tahlil qilindi
5945 12-Sentyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 30 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-sentyabr kuni kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish hamda davlat byudjetiga kafolatlangan tushumlarni taʼminlash masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Qayd etilganidek, mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha subyektlarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash yuzasidan mutlaqo yangi tizim yaratilmoqda. Tadbirkorlikni rivojlantirish yoʻlidagi koʻplab byurokratik toʻsiqlar bartaraf etilmoqda.
Ushbu yangi tizim yaqinda tashkil etilgan Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining muvofiqlashtiruvchi roli ostida Bosh vazirning Tadbirkorlar murojaatlarini koʻrib chiqish qabulxonalari, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi, Adliya vazirligi, joylardagi hokimlarning birinchi oʻrinbosarlari boshchiligidagi iqtisodiyot kompleksi tashkilotlarining mazkur yoʻnalishda hamjihatlikda izchil ishlashini nazarda tutadi.
Tadbirkorlik subyektlariga moliyaviy koʻmak berish maqsadida ularga tijorat banklari oʻziga xos biznes-hamkor boʻlishini taʼminlash boʻyicha yangi konsepsiya amaliyotga joriy qilinmoqda.
Bunday tizimli amaliy choralar natijasida joriy yilning oʻtgan 8 oyida 70 mingta yangi tadbirkorlik subyekti tashkil etildi. Bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 2 barobar koʻpdir.
Shu bilan birga, hududlarda ishlatilmayotgan rezerv va imkoniyatlar yetarli. Sohani rivojlantirish boʻyicha yangi tizim qanday ishlashi kerakligini joylarda koʻpchilik rahbarlar hali chuqur anglab yetmayapti.
Bosh vazir qabulxonalari tashkil etilganidan keyin oʻtgan uch oy mobaynida ularga 12 mingdan ziyod murojaat kelib tushgan, ularning asosiy qismi kredit, yer ajratish va boshqa masalalar bilan bogʻliq.
Murojaatlarning aksariyati Toshkent, Qashqadaryo, Andijon, Samarqand viloyatlariga toʻgʻri kelgan. Ulardan 9 mingtasi yoki 75 foizi joyida, shundan 40 foizi bevosita tuman darajasida hal boʻlgan. Bu holat ilgari quyi boʻgʻin rahbarlari tadbirkorlik sohasidagi muammolar bilan umuman shugʻullanmaganidan dalolat beradi.
Vazirlar Mahkamasiga Kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi bilan birga Bosh vazir qabulxonalariga tadbirkorlik subyektlaridan tushayotgan murojaatlarda koʻtarilayotgan muammolar imkon qadar joyida hal etilishini doimiy ravishda muhokama qilib borish topshirildi.
Shuningdek, markaziy idoralar va vazirliklar rahbarlaridan iborat tarkibda 6 ta hududiy Ishchi guruhlar tuzgan holda, tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha yangi tizimni mamlakatning boshqa tuman va shaharlarida joriy etish, joylarda bu borada ishlatilmayotgan imkoniyatlarni safarbar qilish yuzasidan aniq choralar belgilab berildi.
Jumladan, Ishchi guruhlariga har bir tuman va shaharning oʻziga xos xususiyatlari va salohiyatini oʻrganib, ularni qaysi yoʻnalishlarga ixtisoslashtirish boʻyicha aniq takliflarni ishlab chiqish hamda shunga mos ravishda yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilishini taʼminlash yuklatildi. Shuningdek, joylarda tadbirkorlar ishtirokida ularni qiziqtirgan masala va muammolar yuzasidan ochiq muloqotlar oʻtkazib, mavjud gʻov-toʻsiqlarni bartaraf etish choralarini koʻrib borish topshirildi.
Majlisda biznes muhitini yaxshilash boʻyicha qonuniy asoslarni takomillashtirish va aniq yoʻnaltirilgan amaliy choralar koʻrish haqida alohida toʻxtalib oʻtildi. Jumladan, biznes yuritish, litsenziya va ruxsatnomalarni olish boʻyicha kiritilgan yangiliklar amaliyotda hali toʻliq ishga tushib ketmayotgani tanqid qilindi. Xususan, Davlat xizmatlari yagona reyestriga kiritilgan 693 ta xizmat turidan atigi 103 tasi yoki 15 foizi Davlat xizmatlari markazlari orqali va elektron tarzda koʻrsatilmoqda, xolos. Bu esa tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida boʻlgan shaxslarga qiyinchilik tugʻdirmoqda.
Shuning uchun Adliya vazirligiga tadbirkorlarga onlayn tizimda axborot-maslahat xizmatlarini joriy etish, qogʻozda koʻrsatilayotgan barcha davlat xizmatlarini elektron koʻrinishga oʻtkazish boʻyicha bir oy muddatda tegishli qaror loyihasini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritish vazifasi topshirildi.
Shuningdek, qurilish hujjatlarini kelishishning yagona onlayn tizimini amaliyotda toʻliq ishlatishni taʼminlash boʻyicha zarur choralar belgilab berildi.
Koʻplab chet mamlakatlarda biznes subyektlari 3 toifaga (kichik, oʻrta va yirik) boʻlingan va davlat tomonidan har bir toifaga nisbatan alohida qoʻllab-quvvatlash siyosati olib boriladi. Lekin Oʻzbekistonda iqtisodiyot rivojida alohida rol oʻynaydigan "oʻrta biznes" tushunchasi, afsuski, umuman yoʻq.
Shuni hisobga olib, Vazirlar Mahkamasi va tegishli vazirliklarga oʻrta biznes toifasini joriy etish, kichik, oʻrta, yirik biznes mezonlarini qayta koʻrib chiqish, ularni alohida mexanizmlar asosida davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash va ragʻbatlantirish boʻyicha uch oy muddatda aniq takliflarni ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Yigʻilish kun tartibidagi ikkinchi masala – davlat byudjetiga tushumlarni taʼminlash holati koʻrib chiqilar ekan, oʻtgan 8 oyda bu boradagi koʻrsatkichlar prognozga nisbatan yuqori boʻlgani alohida qayd etildi.
Daromadlarni oshirish boʻyicha foydalanilmagan zaxiralarni ishga solish, soliqqa tortiladigan bazani kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Yakka tartibdagi tadbirkorlardan undiriladigan qatʼiy belgilangan soliq boʻyicha tushumlarni taʼminlash, yashirin ish oʻrinlarini legalizatsiya qilish muhimligi taʼkidlandi.
Toshkent shahri, Surxondaryo va Namangan viloyatlarida koʻp milliard soʻmlik soliq qarzdorligi undirilmagani, qator tuman va shaharlar rahbarlari izlanmay, yirik soliq toʻlovchilar hisobiga prognoz koʻrsatkichlarini bajarishda davom etayotgani tanqid qilindi.
Xalqaro valyuta jamgʻarmasi va Jahon banki ekspertlari ishtirokida tuzilgan Yirik soliq toʻlovchilar bilan ishlash boʻyicha inspeksiya soliq rezervlarini oʻrganish va tushumlarni koʻpaytirishda muhim omil boʻlayotgani qayd etildi. Ushbu ishlarning samarasini oshirish uchun yirik soliq toʻlovchilarni elektron hisob fakturalariga oʻtkazish va ularni buxgalteriyani kompyuterda yuritish dasturlariga bogʻlash kerakligi taʼkidlandi.
Moliya vazirligiga qoʻshimcha qiymat soligʻi stavkasini kamaytirish boʻyicha aniq asoslangan taklif kiritish topshirildi.
Byudjet tushumlarining 21 foizini taʼminlaydigan 20 ta shahar va tuman bilan bevosita ishlash uchun ularga mutasaddi rahbarlar biriktirildi.
Davlat byudjetining daromadlar qismini bajarishda sustkashlikka yoʻl qoʻyayotgan hududiy soliq idoralari rahbarlari ogohlantirildi. Prezident prognozni oldindan toʻlov hisobiga bajarish qatʼiyan man etilishini taʼkidladi.
Tadbirkorlar, ekspertlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari ishtirokida oʻtkazilgan muhokamalarda bildirilgan takliflarni inobatga olib, Soliq kodeksining yangi tahriri loyihasini puxta ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalar boʻyicha mutasaddi rahbarlar va hokimlarning hisoboti va takliflari eshitildi.

The state of activities on development of entrepreneurship and the guaranteed provision of revenues to the state budget is considered
5957 September 12, 2019 Print Download (PDF 30 Kb)
On September 11, a video conference was held on further development of small business and private entrepreneurship, as well as the guaranteed provision of revenues to the state budget under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that in Uzbekistan, a completely new system is being developed for development of small business and private entrepreneurship, the full support of subjects of the sphere, and many bureaucratic obstacles are being removed.
This system provides for the coordinated work of the Prime Minister's Reception Offices for considering appeals from entrepreneurs, the Business Ombudsman, the Chamber of Commerce and Industry, the Ministry of Justice, and economic complex organizations led by first deputy local khokims with coordinating the role of the recently established Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship, in the direction of accelerated development of this sphere.
A new concept is being introduced, according to which commercial banks act as business partners of business entities and provide them with financial support.
As a result of adopted systemic measures over the past 8 months of this year, 70 thousand business entities were created, which is 2 times more compared to the same period of the last year.
At the same time, there are many unused reserves and opportunities for business development in the regions. Many local leaders still poorly understand how the new business development system should work.
Over the three months since the opening of the Prime Minister's Reception Offices, over 12 thousand appeals have been received, most of which relate to lending and land allocation issues.
The largest number of appeals was received in Tashkent, Kashkadarya, Andijan and Samarkand regions. Of these, 9 thousand or 75 percent were resolved on the spot, including 40 percent – directly at the district level. This indicates that before the lower-level managers did not deal with entrepreneurship at all.
In this regard, the Prime Minister was instructed to provide a solution to the appeals of entrepreneurs primarily where they were submitted, as well as to identify problems at the national level and take measures to eliminate them.
The Cabinet of Ministers, together with the Agency for Development of Small Business and Entrepreneurship, has been instructed to regularly discuss the problems set forth in the appeals of business entities to the Prime Minister's Reception Offices, focusing on their solution at the local level.
In particular, the working groups were entrusted with the task of developing practical proposals for specialization of each district and city in a specific direction, having studied their capabilities and features, as well as ensuring the implementation of new investment projects in accordance with these areas. Instruction was also given to conduct an open dialogue with local entrepreneurs on issues and problems of interest to them, and take measures to eliminate obstacles.
The upcoming measures on improving the legislative framework necessary for improving the business climate were considered at the meeting.
In particular, the fact that innovations in doing business, issuing licenses and permits still did not work in full, were criticized.
So, only 103 of 693 or 15 percent of the types of services included in the Unified Register of Public Services are provided through public service centers and in electronic form. This is one of the factors preventing those wishing to be engaged in entrepreneurship.
In this regard, the Ministry of Justice was instructed to develop and submit to the Cabinet of Ministers a draft of the relevant resolution within a month, providing for introduction of online information and consulting services for entrepreneurs, digitalization of all public services that are provided in paper form.
Measures were also identified for the full use of a single electronic system for coordinating construction documents.
In many countries, business entities are divided into 3 categories (small, medium and large business), the state implements a separate support policy for each category. However, in Uzbekistan, the concept of medium-sized business is completely absent, which today plays a special role in development of the economy.
Taking this into account, the Cabinet of Ministers and relevant ministries were instructed to introduce the category of "medium-sized business", to review the criteria for small and large business, as well as within three months to develop specific proposals for state support with mechanisms separate for each category.
During the consideration of the second issue on the agenda of the meeting – the state of providing revenues to the state budget, it was noted that over the past 8 months, revenues were implemented in excess of projected indicators.
Issues of using reserves for increasing revenues, expanding the tax base were discussed. The importance of increasing the collection of fixed tax from individual entrepreneurs, the legalization of shadow employment was noted.
The fact that there are multibillion-dollar uncollected taxes in the city of Tashkent, Surkhandarya and Namangan regions, and the leaders of a number of districts and cities are inactive and continue to fulfill forecast indicators at the expense of large taxpayers, was criticized.
Inspectorate for working with large taxpayers, organized with participation of experts from the International Monetary Fund and the World Bank, is an important factor for studying reserves and increasing tax revenues. It was noted that in order to further increase the effectiveness of this work, it is necessary to transfer large tax payers to electronic invoices and integrate them with computer accounting programs.
Instructions were given to provide assistance to about 30 thousand farms, which are switching from October 1 of this year to the payment of value added tax, in reporting, to implement the appropriate software in all regions.
The Ministry of Finance has been tasked to develop concrete substantiated proposals for reducing the value added tax rate.
For direct work with 20 cities and districts that provide 21 percent of all budget revenues, responsible managers were assigned to them.
Heads of territorial tax departments, who are carrying out poor work on implementation of the state budget revenues, were strictly warned. The President noted that it is strictly forbidden to carry out the forecast by charging an advance payment.
The need for careful study of the draft new version of the Tax Code was noted, taking into account the proposals voiced during discussions with participation of entrepreneurs, experts and representatives of scientific-research institutions.
Reports and proposals of responsible leaders and khokims were heard on the issues discussed at the video conference.