Taraqqiyot ko'chasidagi yangi avtomobil yo'li
Mustaqillik yillarida mamlakatimiz shahar va qishloqlarining ko'rkiga ko'rk qo'shilib bormoqda. Ayniqsa, Toshkent shahrining borgan sari zamonaviy qiyofa kasb etib borayotganiga barchamiz guvohmiz. Yangi yo'llarning barpo etilishi, ko'priklar qurilishi bugungi kunda shahar infratuzilmasining yanada rivoj topishiga xizmat qilmoqda.
So'nggi yillarda qurilgan va qurilayotgan yo'llar nafaqat uzog'imizni yaqin qilyapti, balki shaharning ko'rkini ham ochib turibdi, desak mubolag'a bo'lmaydi. Poytaxtimizning Taraqqiyot ko'chasida qurilayotgan yangi avtomobil yo'li ham, xuddi shunday, ko'zlarni quvontiradigan yo'l bo'lishi kutilmoqda.
"Avtomagistral" ixtisoslashtirilgan yo'l qurilish ta'mirlash birlashmasi bosh pudratchiligi hamda Zangiota tuman yo'l xo'jaligi pudrat ta'mirlash-foydalanish korxonasi yordamchi pudratchiligida qurilayotgan ushbu 6 tasmalik yo'lning uzunligi 2,9 km masofani tashkil qiladi. M.Ulug'bek ko'chasi va Ohangaron shossesini bog'lab turuvchi mazkur yangi yo'l foydalanishga topshirilganda, shahar ko'chalaridagi xarakat jadalligi kamayibgina qolmay, Ohangaron shossesiga to'g'ridan-to'g'ri chiqish imkoni paydo bo'lishi hisobiga harakat ishtirokchilarining vaqti va avtomobil yoqilg'isi tejalishiga ham erishiladi.
Mazkur yo'l qurilish ob'ektida amalga oshirilayotgan ishlar xususida "Avtomagistral" IAYQTB ishlab chiqarish bo'limi bosh mutaxasisi –
B. Avazov, shunday deydi:
-Taraqqiyot ko'chasidagi yangi avtomobil yo'lining qurilish jarayonida yo'l to'shamasi konstruktsiyasining yangi usulidan foydalanilmoqda. Ushbu usul yo'l sifatini oshirish barobarida, asfaltabeton qorishmasi sarfini kamaytiradi va tabiiyki, yo'l qurilishiga ketadigan xarajat ham sezilarli ravishda iqtisod qilinadi. Mazkur yo'l foydalanishiga topshirilganda, shahar ko'chalarida mashinalar tirbandligi kamayadi va haydovchilarning harakatlanishiga qulaylik yaratiladi.
Davlatimiz Mustaqilligining 25 yilligi arafasida foydalanishga topshirilishi mo'ljallanayotgan Tarqqiyot ko'chasidagi mazkur yangi avtomobil yo'li, bayramga munosib sovg'a bo'ladi degan umiddamiz.

Новая автомобильная дорога на улице "Тараккиёт"
В годы независимости города и поселки нашей страны обретают всё большую красоту. Особенно, мы становимся свидетелями того, как облик города Ташкента каждым днём обретает современный вид. Строительство новых дорог и мостов служат в дальнейшему развитию инфраструктуры города. Не будет преувеличением факт того, что всё ещё строящиеся и построенные за последние годы дороги не только сближают наши пути, но и украшают наш город.
Ожидается что новая дорога, строящаяся на улице Тараккиёт, так же будет радовать глаза. Протяжность данной шестиполосной дороги, которая строится главной подрядной организацией специализированное дорожно-ремонтное строительное объединение "Автомагистраль", а также со вспомогательной организацией подрядное ремонтно-эксплуатационное предприятие дорожного хозяйства Зангиотинского района, составляет протяжность 2,9 км. После сдачи данного объекта которая будет соединять улицу Мирзо Улугбек с шоссе Охангарон в эксплуатацию, не только уменьшится поток движения на улицах города, но и удастся достичь экономии времени и автомобильного топлива участников движения за счёт появления возможности прямого выезда на шоссе Охангарон. Главный специалист отдела производства СДРСО "Автомагистраль" Б. Авазов о осуществляемых работах на объекте строительства данной дороги говорит следующее:
- В процессе строительства автомобильной дороги на улице Тараккиёт используется новый метод конструкции дорожного покрытия. На ряду с улучшением качества дороги данный метод уменьшает расход асфальтобетонной смеси и, естественно, приводит в значительной степени к экономии затрат на строительство объекта. После сдачи данной дороги в эксплуатацию прибывающий поток транспорта уменьшится и будут созданы удобства для движения водителям. Надеемся, что данная новая автомобильная дорога на улице Тараккиёт, которую намечается сдать в пользование накануне 25-летия Независимости нашего государства, будет достойным подарком на праздник.