Tinch va farovon hayotimizning huquqiy asosi
"O'zbekiston" xalqaro anjumanlar saroyida 5-dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunning 23-yilligiga bag'ishlangan tantanali yig'ilish bo'lib o'tdi.
Unda davlat va jamoat arboblari, fan, madaniyat va san'at namoyandalari, poytaxt jamoatchiligi, mamlakatimizda faoliyat ko'rsatayotgan xorijiy davlatlar elchixonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari ishtirok etdi.
Yig'ilishni Toshkent shahar hokimi R.Usmonov ochdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov tantanali yig'ilishda ma'ruza qildi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi mamlakatimizda suveren demokratik davlat barpo etish, inson manfaatlari, huquq va erkinliklarini ta'minlash, iqtisodiyotimiz rivoji va turmushimiz farovonligini yuksaltirishning asosiy huquqiy kafolati bo'lib kelayotganini ta'kidladi.
Ushbu tarixiy sanani bayram qilar ekanmiz, mustaqilligimizning mustahkamlanishi, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarning izchil rivojlanishi, aholi turmush darajasining yuksalishi, mamlakatimizning xalqaro hamjamiyatdagi nufuzi ortishi – barcha yutuq va imkoniyatlarimizda Asosiy qonunimizning ahamiyati yuksak ekanligini yanada teran anglaymiz.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi bayramining yana bir muhim jihati, shu kuni xalqimizning ezgu intilishlarini ifoda etadigan, jamiyatimiz rivojiga xizmat qiladigan eng ustuvor yo'nalishlar belgilab olinadi va kelgusi yilga shunga muvofiq nom beriladi.
Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan 2015-yil Keksalarni e'zozlash yili deb e'lon qilingan edi.
"Keksalarni e'zozlash yili" Davlat dasturi asosida yoshi ulug' insonlarning hayot darajasi va sifatini oshirishga qaratilgan me'yoriy-huquqiy baza takomillashtirildi. Keksalarning ko'nglini ko'tarish, salomatligini mustahkamlash, moddiy va ma'naviy qo'llab-quvvatlash ko'lamini kengaytirish, tibbiy va ijtimoiy xizmat ko'rsatish sifatini oshirish borasida keng ko'lamli ishlar amalga oshirildi. Faxriylarning hayot faoliyati va dam olishini mazmunli tashkil etish, yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalik va mehr-oqibat muhitini mustahkamlashda ularning tajribasidan foydalanishga alohida e'tibor qaratildi.
Vatanimizni har tomonlama rivojlantirish, xalqimiz farovonligini yanada oshirish yo'lidagi bunday ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Prezidentimiz Islom Karimov kirib kelayotgan yangi – 2016-yilni mamlakatimizda Sog'lom ona va bola yili deb e'lon qilishni taklif etdi. Davlatimiz rahbarining bu taklifini yig'ilganlar gulduros qarsaklar bilan qo'llab-quvvatladi.

Правовая основа нашей мирной и благополучной жизни
Во Дворце международных форумов "Узбекистон" 5 декабря состоялось торжественное собрание, посвященное 23-летию Конституции Республики Узбекистан.
В нем приняли участие государственные и общественные деятели, представители науки, культуры и искусства, общественности столицы, посольств зарубежных государств и представительств международных организаций, аккредитованных в нашей стране.
Открыл собрание хоким города Ташкента Р.Усманов.
На торжественном собрании с докладом выступил Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов.
Глава нашего государства отметил, что Конституция Республики Узбекистан является основным правовым гарантом построения в нашей стране суверенного демократического государства, обеспечения интересов, прав и свобод человека, развития экономики и повышения уровня благосостояния народа.
Празднуя эту историческую дату, мы еще глубже осознаем огромное значение нашего Основного Закона в укреплении независимости, динамичном развитии социально-экономических сфер, повышении уровня и качества жизни народа, росте международного авторитета нашей страны – одним словом, во всех наших успехах и достигнутых рубежах.
Еще одним важным аспектом празднования Дня Конституции Республики Узбекистан является то, что в этот день определяются приоритетные направления дальнейшего развития общества, отражающие благородные устремления нашего народа, в соответствии с чем объявляется название нового года.
По инициативе Президента Ислама Каримова 2015 год был объявлен Годом внимания и заботы о старшем поколении.
На основе Государственной программы "Год внимания и заботы о старшем поколении" была усовершенствована нормативно-правовая база, направленная на повышение уровня и качества жизни пожилых людей. Осуществлена широкомасштабная работа по укреплению здоровья представителей старшего поколения, расширению масштабов материальной и моральной поддержки, повышению качества медицинских и социальных услуг. Уделено особое внимание организации полноценной жизни и содержательного досуга ветеранов, использованию их опыта в укреплении мира и стабильности в стране, атмосферы дружбы и согласия в обществе.
Работа по всестороннему развитию нашей Родины, дальнейшему повышению благосостояния народа последовательно продолжается.
Президент Ислам Каримов предложил объявить новый, 2016 год в нашей стране Годом здоровой матери и ребенка. Собравшиеся поддержали предложение главы нашего государства бурными аплодисментами.