Tinchlik va osoyishtalik barqaror taraqqiyotning muhim omilidir
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni poytaxtimizning Mirzo Ulug'bek tumanida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yangi loyihalar bilan tanishdi.
Mamlakatimizda barcha sohalarda keng ko'lamli islohotlar va bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Keng va ravon yo'llar, zamonaviy ko'priklar, aholi turar joylari, yangi ishlab chiqarish obyektlari foydalanishga topshirilmoqda. Bu aholining turmush farovonligini oshirish, yangi ish o'rinlarini yaratishda muhim omil bo'lmoqda.
Toshkent tajriba eksperimental mexanika zavodi negizida 2008-yilda tashkil etilgan "Krantas" hamda "Kranlar va maxsus texnika" korxonalarida 60 turdan ziyod maxsus texnika, jumladan, avtokranlar, kran manipulyatorlari, yonilg'i va kislota tashuvchi avtotsisternalar, kommunal texnika, samosvallar, avtoustaxonalar, avtogidroko'targichlar ishlab chiqarilmoqda. Import o'rnini bosuvchi, eksportbop ushbu texnika vositalari mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlariga yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari "Krantas Group" zavodiga tashrif buyurib, qurilish uchun maxsus texnika ishlab chiqaruvchi korxonalar faoliyati bilan tanishdi.
Bugungi kunda korxonalarda 645 ishchi-xizmatchi mehnat qilmoqda. Mahsulot hajmini oshirish, yangi uskunalar sotib olish va ishlab chiqarish sexlarini barpo etish hisobiga yana 150 ish o'rni yaratish mo'ljallanmoqda.
Korxonalarda 2017-2018-yillarda yuk ko'tarish quvvati 100 tonna bo'lgan avtokranlar va ko'p qavatli uy-joylar qurilishiga mo'ljallangan 8 tonnalik kranlar ishlab chiqarish loyihalashtirilgan. Mamlakatimizda tadbirkorlik sohasiga qaratilayotgan alohida e'tibordan samarali foydalanib, joriy yilda korxonaning eksport hajmini 5 million dollarga yetkazish, Qozog'iston, Tojikiston, Turkmaniston, Afg'oniston kabi davlatlarga mahsulot eksport qilish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika vositalari va ishlab chiqarish jarayonini ko'zdan kechirdi. Bu kabi korxonalar mamlakatimiz sanoati rivojlanishining asosiy omillaridan biri ekanini ta'kidladi.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan maxsus texnika turlarini mahalliylashtirishni kengaytirish, kelgusi besh yilga mo'ljallangan davlat dasturini qayta ko'rib chiqib, maxsus texnika importini kamaytirish, mahalliylashtirilgan maxsus texnikalar xaridini ko'paytirish yuzasidan mutasaddi rahbarlarga tegishli topshiriqlar berildi.
Ixtisoslashgan oliy ta'lim muassasalarida kran va maxsus texnikalar ishlab chiqarish bo'yicha yiliga 20-25 mutaxassis tayyorlaydigan fakultetlar ochish va yoshlarni o'qitish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi.
Tuman hududida joylashgan ilm va ta'lim muassasalari salohiyatidan samarali foydalanish, aholi turmushi uchun qulay sharoitlar yaratish, mavzelarni obodonlashtirish, loyihalarni moliyalashtirish uchun mahalliy byudjet daromadlarini oshirish, tadbirkorlik subyektlarini qo'llab-quvvatlash va eksport hajmini ko'paytirish masalalari muhokama qilindi.
Shavkat Mirziyoyevning Toshkent shahri saylovchilari bilan uchrashuvida ilgari surgan tashabbusiga muvofiq axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yurituvchi Mirzo Ulug'bek innovatsion markazini tashkil etish, O'zbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan ishlab chiqilgan ilmiy-tadqiqotlarni amaliyotga joriy etish bo'yicha kompleks dasturlar, tijorat banklari tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalar taqdimotlari o'tkazildi.
Ushbu loyihalar tumanning ishlab chiqarish, eksport salohiyatini oshirish, yangi ish o'rinlari tashkil etish va odamlarga qulay sharoitlar yaratishda muhim o'rin tutishi ta'kidlandi. Loyiha tashabbuskorlari va mutasaddilar bilan suhbatda ularni amalga oshirishni jadallashtirish, sifat va muddatga alohida e'tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi akademiyasida bo'lib, u yerdagi sharoitlar bilan tanishdi.
Prezidentimiz joriy yil 9-fevral kuni ichki ishlar organlari faoliyati, sohadagi mavjud muammo va kamchiliklar, istiqboldagi vazifalarga bag'ishlab o'tkazgan videoselektor yig'ilishida ichki ishlar idoralari faoliyati samaradorligini oshirish, mahalliy hokimliklar, fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari bilan hamkorligini yanada takomillashtirish, profilaktika inspektorlari turmush sharoitini yaxshilash, sohani malakali kadrlar bilan ta'minlashga alohida e'tibor qaratildi.
Ichki ishlar tizimini tubdan isloh qilishning huquqiy asoslari takomillashtirildi, tizim xodimlariga yangi vazifalar yuklatildi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 10-apreldagi "Ichki ishlar organlarining faoliyati samaradorligini tubdan oshirish, jamoat tartibini, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta'minlashda ularning mas'uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni va 12-apreldagi "Ichki ishlar organlari faoliyatini yanada takomillashtirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar to'g'risida"gi qarori qabul qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi akademiyasi Markaziy Osiyoda huquqni muhofaza qilish organlari uchun kadrlar tayyorlash bo'yicha eng yirik oliy ta'lim muassasalaridan biri hisoblanadi. Akademiya O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1994-yil 2-sentabrdagi qarori asosida tashkil etilgan.
Akademiyaning to'rtta zamonaviy o'quv binosi, tinglovchilar uchun ikkita yotoqxona, mehmonxona va boshqa zarur inshootlari bor. Tinglovchilar bilan o'quv mashg'ulotlari o'tkazish uchun 18 ma'ruza zali, 150 o'quv auditoriyasi va o'quv-metodik kabinet, uchta sport zali va suv havzasini ichiga olgan sport majmuasi, tennis korti va atletik tayyorgarlik bilan shug'ullanish uchun sport maydonchalari, ikki galereyali o'q otish tiri, kriminalistik poligon, eng zamonaviy komputerlar bilan jihozlangan 20 komputer sinfi va boshqa inshootlar mavjud.
Tinglovchilar 500 mingdan ortiq nusxadagi o'quv, ilmiy, ijtimoiy-siyosiy, maxsus va badiiy adabiyotlar, davriy nashrlarni o'z ichiga olgan 4 kutubxona xizmatidan foydalanadi.
Haqiqiy vaziyatga yaqinlashtirilgan sharoitlarda amaliy mashg'ulotlar o'tkazish uchun akademiyaning harbiy-dala o'quv markazi bor. Bu yerda 600 kishiga mo'ljallangan ma'ruza zali, o'quv sinflari va boshqa inshootlar mavjud.
Davlatimiz rahbari 2017-2021-yillarda IIV akademiyasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha loyihalarni ko'zdan kechirdi. Sohada yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish, shaxsiy tarkibning kasb mahorati, ma'naviy-ma'rifiy, huquqiy bilimini oshirish borasida tegishli ko'rsatmalar berildi.
Prezidentimiz Mirzo Ulug'bek tumani ichki ishlar boshqarmasi qoshidagi 8-shahar ichki ishlar bo'limi faoliyati bilan tanishdi.
Ichki ishlar organlari tizimini kompleks isloh qilish, uning tarkibiy tuzilmalarini optimallashtirish zarurligi ta'kidlandi. Ana shu vazifalardan kelib chiqib, ichki ishlarni xalqimizga yanada yaqinlashtirish, jinoyat sodir etilishining oldini olish, profilaktika tadbirlarini kuchaytirish maqsadida poytaxtimiz tumanlari ichki ishlar boshqarmalari qoshida shahar ichki ishlar bo'limlari tashkil etilmoqda.
Mirzo Ulug'bek tumani ichki ishlar boshqarmasi qoshidagi 8-shahar ichki ishlar bo'limida voyaga yetmaganlar va yoshlar bo'yicha inspektor, tezkor vakil, surishtiruvchi, pasport inspektori, profilaktika inspektori faoliyat ko'rsatadi. Ichki ishlar bo'limi sohaga oid eng zamonaviy komputer uskunalari bilan jihozlangan. Bu Alisher Navoiy, Bobur, Shukur Burhonov nomidagi, "Gulzor", "Yangi hayot", "Katta qorasuv", "Sho'rtepa" mahalla fuqarolar yig'inlarida yashovchi aholi osoyishtaligini ta'minlash, jinoyatchilikning oldini olishda o'z samarasini beradi.
Prezidentimiz 8-shahar ichki ishlar bo'limi xodimlari bilan muloqot qildi, zamonaviy texnologiyalar bo'yicha amalga oshirilayotgan ish jarayoni bilan tanishdi.
Ichki ishlar idoralarini xalqqa yaqinlashtirishdan maqsad jinoyatchilikning oldini olish, uning asl sabablarini aniqlash, aholining huquq va erkinliklari, tinch va osuda hayotini ta'minlashdan iborat, dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda "Avtokon" – avtomashinalarning davlat raqamlarini avtomatik aniqlash va qoidabuzarliklarni qayd etish maxsus apparatining taqdimoti o'tkazildi. Yo'l harakati inspektori mashinasiga o'rnatiladigan ushbu maxsus qurilma qoidabuzarlik sodir etib, jarima to'lamay yurgan transport vositalarini bevosita harakat jarayonida aniqlash imkonini beradi.
Qurilmani yanada takomillashtirish yuzasidan zarur ko'rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev Katta qorasuv mahallasida ham bo'ldi.
Mamlakatimizda mahalla institutining huquqiy asoslarini mustahkamlash, vakolati va vazifalari ko'lamini kengaytirish, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari bilan o'zaro munosabatlarini ta'minlashga qaratilayotgan alohida e'tibor samarasida fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarining ijtimoiy-iqtisodiy hayotimizdagi o'rni ortib bormoqda.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 3-fevraldagi "Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni bilan mazkur tizim faoliyatida yangi taraqqiyot bosqichi boshlandi, tuzilma tubdan isloh qilinib, zamon talablari asosida takomillashtirilmoqda.
"Katta qorasuv" mahalla fuqarolar yig'inida olib borilayotgan ishlar bunga yorqin misoldir.
Mahallada turli millat vakillari yashaydi. Kapital ta'mirlangan mahalla markazi odamlarni o'zaro yaqinlashtirishga, do'stlik, hamjihatlik, mehr-oqibat fazilatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Fuqarolar yig'inida mahalla raisi, kotib va maslahatchilar, profilaktika inspektori uchun alohida xizmat xonalari bo'lib, ular zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, tegishli adabiyotlar bilan ta'minlangan. Turli kitoblar, minglab elektron adabiyotlar bazasiga ega kutubxona aholining bo'sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ayniqsa, yoshlar o'rtasida kitobxonlik madaniyatini keng yoyishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Davlatimiz rahbari mahalla oqsoqollari bilan yoshlar tarbiyasi, aholi bandligini ta'minlash, mahallada jinoyatchilikning oldini olish borasida olib borilayotgan ishlar haqida suhbatlashdi.
Mahalla markazlarida choyxona, novvoyxona, "Go'zallik saloni", do'konlar, sport va bolalar maydonchalari bo'lishi odamlarning zarur ehtiyojlarini qondirish bilan birga, hududdagi ma'naviy muhit barqarorligini ta'minlashda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz mahalla hayoti bilan tanishdi. Mahalla qoshidagi "Kristall" bolalar raqs to'garagi ishtirokchilari turli raqslar ijro etdi.
Yosh iste'dodlarga musiqa asboblari sovg'a qilindi.
Uyushmagan yoshlar bilan ishlashda aniq tizimni yo'lga qo'yish, ularni turli yot g'oyalar ta'siriga tushib qolishdan asrashda mahalla yetakchi o'rin tutishi ta'kidlandi.
Aholi bilan doimiy muloqot o'rnatish, fuqarolar osoyishtaligi va xavfsizligini ta'minlash, voyaga yetmaganlar bilan samarali ishlash uchun zarur sharoitlar yaratish bo'yicha aniq ko'rsatmalar berildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida Mirzo Ulug'bek tumani faollari, mutasaddi tashkilotlar vakillarining yig'ilishi bo'ldi. Unda aholi turmush farovonligini yanada oshirish, bandligini ta'minlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarishga xizmat qilayotgani qayd etildi. Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosi, tumanni yanada rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilishi zarur bo'lgan ishlar muhokama qilindi.

Мир и спокойствие – важный фактор стабильного развития
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 29 июня ознакомился с созидательной, благоустроительной работой и новыми проектами в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
Во всех сферах жизни нашей страны осуществляются широкомасштабные реформы и созидательная работа. Сдаются в эксплуатацию широкие дороги, современные мосты, дома, новые производственные объекты. Это способствует повышению благосостояния населения, созданию новых рабочих мест.
На предприятиях "Krantas" и "Краны и спецтехника", организованных в 2008 году на базе Ташкентского опытно-экспериментального механического завода, изготавливается более 60 видов специальной техники, в том числе автокраны, крановые манипуляторы, автоцистерны для перевозки топлива и кислоты, коммунальная техника, самосвалы, автомастерские, автогидроподъемники. Эта импортозамещающая и экспортоориентированная техника поставляется предприятиям различных отраслей экономики нашей страны.
Глава нашего государства посетил завод "Krantas Group" и ознакомился с деятельностью предприятий, выпускающих специальную строительную технику.
Сегодня на предприятиях "Krantas Group" трудятся 645 человек. За счет увеличения объемов производства, установки нового оборудования и открытия дополнительных цехов предусмотрено создать еще 150 новых рабочих мест.
В 2017-2018 годах на предприятиях намечено наладить производство автокранов грузоподъемностью 100 тонн и башенных кранов грузоподъемностью 8 тонн, предназначенных для использования при строительстве многоэтажных домов. Эффективно пользуясь созданными в нашей стране условиями для развития предпринимательства, предприятия планируют в нынешнем году довести объем экспорта до 5 миллионов долларов, поставлять продукцию в Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Афганистан и другие страны.
Президент нашей страны осмотрел образцы выпускаемой на предприятии специальной техники и наблюдал за процессом их производства, отметил, что такие предприятия занимают важное место в развитии промышленности.
Ответственным руководителям даны соответствующие поручения по расширению локализации выпускаемой на предприятиях спецтехники, пересмотру соответствующей государственной программы, рассчитанной на пять лет, снижению импорта спецтехники и увеличению закупки ее отечественных локализованных аналогов.
Отмечено, что необходимо открыть в соответствующих высших образовательных учреждениях факультеты по подготовке 20-25 специалистов в год для сферы производства кранов и спецтехники.
Здесь же глава нашего государства ознакомился с проектами по дальнейшему социально-экономическому развитию района.
Обсуждены вопросы эффективного использования потенциала расположенных в районе научных и образовательных учреждений, создания современных условий для населения, благоустройства массивов, увеличения доходов местного бюджета для финансирования проектов, поддержки субъектов предпринимательства и увеличения объема экспорта.
Состоялись презентации проекта по организации инновационного центра Мирзо Улугбека, создаваемого по инициативе Шавката Мирзиёева, выдвинутой в ходе встречи с избирателями города Ташкента, комплексных программ по внедрению в практику научных исследований, разработанных Академией наук Узбекистана, проектов, реализуемых при финансировании коммерческих банков.
Отмечалось, что эти проекты сыграют важную роль в повышении производственного и экспортного потенциала района, создании новых рабочих мест и дальнейшем улучшении жизни людей. В беседе с инициаторами проектов и ответственными лицами указано на необходимость их реализации своевременно и качественно.
Глава нашего государства посетил Академию Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, ознакомился с созданными здесь условиями.
Президент нашей страны на состоявшемся 9 февраля текущего года видеоселекторном совещании, посвященном деятельности органов внутренних дел, имеющимся в сфере проблемам и недостаткам, задачам на перспективу, особое внимание уделил вопросам повышения эффективности деятельности органов внутренних дел, дальнейшего совершенствования их взаимодействия с хокимиятами, органами самоуправления граждан, улучшения условий жизни инспекторов профилактики, обеспечения квалифицированными кадрами.
Усовершенствованы правовые основы кардинального реформирования системы органов внутренних дел. Указом Президента нашей страны "О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан" от 10 апреля и постановлением "Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел" от 12 апреля текущего года перед сотрудниками органов внутренних дел поставлены новые задачи.
Академия Министерства внутренних дел Республики Узбекистан является одним из крупнейших в Центральной Азии высших учебных заведений по подготовке кадров для правоохранительных органов. Она организована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 сентября 1994 года.
Академия располагает четырьмя современными учебными корпусами, двумя домами для слушателей, гостиницей и другой необходимой инфраструктурой. Для проведения учебных занятий имеется 18 лекционных залов, более 150 учебных аудиторий и учебно-методических кабинетов. В распоряжении слушателей – спортивный комплекс с тремя залами и бассейном, теннисный корт и площадка для занятий по атлетической подготовке, стрелковый тир с двумя галереями, криминалистический полигон, более 20 компьютерных классов, оснащенных современными компьютерами, и другие сооружения.
Слушатели могут пользоваться четырьмя библиотеками, книжный фонд которых составляет более 500 тысяч экземпляров учебной, научной, общественно-политической, специальной и художественной литературы, включает периодические издания.
Для проведения практических занятий в условиях, приближенных к реальным, и специальных тактических учений академия располагает военно-полевым учебным центром, где имеются лекционный зал на 600 человек, учебные классы и другие возможности.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по пяти приоритетным направлениям дальнейшего развития Академии МВД в 2017-2021 годах.
Даны поручения по совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров, повышению профессионального мастерства личного состава, его духовно-просветительских, правовых знаний.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью городского отдела внутренних дел №8 при Мирзо-Улугбекском районном управлении внутренних дел.
Отмечалась необходимость комплексного реформирования системы органов внутренних дел, оптимизации их структурных подразделений. Исходя из этих задач, а также в целях дальнейшего приближения деятельности органов внутренних дел к народу, усиления профилактики преступности в столице организуются городские отделы внутренних дел при районных управлениях внутренних дел.
В городском отделе внутренних дел №8 при Мирзо-Улугбекском РУВД осуществляют свою деятельность инспектор по делам несовершеннолетних и молодежи, оперативный уполномоченный, дознаватель, инспектор паспортного стола и инспектор профилактики. Отдел внутренних дел оснащен самым современным компьютерным оборудованием. Это позволит эффективно выполнять задачи по обеспечению спокойствия и профилактике преступности на территориях махаллей имени Алишера Навои, Бабура, Шукура Бурханова, "Гулзор", "Янги хаёт", "Катта корасув", "Шуртепа".
Президент нашей страны побеседовал с сотрудниками городского отдела внутренних дел №8, ознакомился с рабочими процессами, осуществляемыми с использованием современных технологий.
Цель приближения органов внутренних дел к народу заключается в предотвращении преступности, выявлении способствующих ей причин, защите прав и свобод человека, обеспечении мирной и спокойной жизни людей, сказал глава нашего государства.
Здесь прошла презентация специального устройства для автоматического распознавания государственных регистрационных знаков автомобилей и фиксации правонарушений "Автокон". Этот прибор, устанавливаемый в машине инспектора службы безопасности дорожного движения, позволяет распознать в транспортном потоке автомобили, владельцы которых уклоняются от уплаты штрафа за нарушение правил дорожного движения.
Даны указания по дальнейшему совершенствованию этого устройства.
Шавкат Мирзиёев побывал также в центре махалли "Катта корасув".
В результате особого внимания, уделяемого в нашей стране укреплению правовых основ института махалли, расширению его полномочий и задач, обеспечению тесного взаимодействия с органами государственной власти и управления, все более возрастает роль органов самоуправления граждан в социально-экономической жизни страны.
Указ главы нашего государства "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля текущего года ознаменовал начало нового этапа в развитии деятельности данной системы, институт махалли кардинально реформируется и совершенствуется в соответствии с требованиями времени.
Ярким примером тому является работа, проводимая в махалле "Катта корасув".
В махалле проживают представители различных национальностей. Капитально отремонтированный махаллинский центр способствует укреплению сплоченности жителей, обстановки дружбы и согласия.
В здании центра схода граждан имеются отдельные служебные кабинеты для председателя, секретаря и советников махалли, инспектора профилактики, которые оснащены современными информационно-коммуникационными технологиями, обеспечены литературой. В центре есть библиотека с компьютерами, доступом в интернет, электронной литературой, что способствует организации содержательного досуга населения, повышению культуры чтения молодежи.
Глава нашего государства побеседовал с аксакалами махалли о воспитании молодежи, проводимой работе по обеспечению занятости населения, профилактике преступности.
Открытые в махаллинском центре чайхана, пекарня, салон красоты, магазины, спортивные и детские площадки способствуют не только обеспечению повседневных потребностей жителей, но и укреплению стабильной духовной обстановки.
Президент нашей страны ознакомился с жизнью махалли. Участники действующего при махалле детского танцевального кружка "Кристалл" исполнили танцы.
Юным талантам подарены музыкальные инструменты.
Махалля играет важную роль в налаживании четкой системы работы с неорганизованной молодежью, ограждении ее от влияния различных чуждых нашему обществу идей.
Даны указания по установлению постоянного диалога с населением, созданию необходимых условий для эффективной работы по предупреждению преступности и правонарушений, обеспечению спокойствия и безопасности людей, действенной работы с несовершеннолетними.
Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева состоялось совещание актива Мирзо-Улугбекского района и представителей ответственных организаций. На нем особое внимание уделено вопросам дальнейшего повышения благосостояния, обеспечения занятости населения. Отмечалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах способствует поднятию нашей страны на новый этап развития. Обсуждены вопросы реализации задач, определенных в Стратегии действий, необходимые меры по дальнейшему развитию района.