Toshkent hokimi ko'p qavatli avtoturargohlarni qurish to'g'risidagi qarorni imzoladi
Toshkent hokimi Rahmonbek Usmonovning 1 iyundagi qarori (PDF) bilan birinchi qavatida savdo va maishiy xizmat ko'rsatish majmuasi bo'lgan ko'p qavatli avtoturargohlar qurilishi ma'qullandi.
Aprel oyi o'rtalarida "shaharsozlik qoidalari va sanitar me'yorlarga javob bermaydigan" avtomobil garajlari o'rnida ko'p qavatli avtoturargohlar qurish rejalashtirilayotgani to'g'risida ma'lum qilingan edi. O'sha vaqtda avtomobillarni saqlash uchun ikki,uch va olti qavatli turargohlarning dastlabki loyihalari taqdim etilgandi.
Hokim qarorida O'zbekiston poytaxtida avtomobillar soni ikki yil ichida 20 foizga oshgani (1 mart holatiga ko'ra 420,1 mingta), savdo markazlari va ziyofat zallari yaqinida avtomototransport vositalarini qo'yish uchun joy yetishmasligi, natijada ko'chalarda tirbandliklar kuzatilayotgani ko'p qavatli avtoturargohlar qurilishiga zarurat borligi keltirib o'tiladi.
Hujjatda tuman hokimlari rahbarligida maxsus ishchi guruhlarni tuzish, ular tomonidan talablarga javob bermaydigan avtomobil saqlash joylarini o'rganish, ularni buzish, yangi turargohlar qurilishiga tadbirkorlarni jalb qilish hamda aholi o'rtasida tushuntirish ishlarini olib borish masalalari bilan shug'ullanishga jalb qilish ko'zda tutilgan.
Ishchi guruhlarga 2017 yil so'ngiga qadar super- va gipermarketlar, ziyofat zallari yaqinida avtoturargohlar qurish bo'yicha choralar ko'rish topshirildi. Bunda yaqinida avtoturargohlar tashkil etish uchun sharoitlar bo'lmagan ob'ektlar egalariga faoliyat turini qayta ko'rib chiqish tavsiya etiladi.

Хоким Ташкента подписал решение о строительстве многоэтажных парковок
Решением хокима Ташкента Рахмонбека Усманова от 1 июня (PDF) одобрено строительство в городе многоэтажных автомобильных стоянок с комплексами торговли и бытовых услуг на первом этаже.
Впервые о планах строительства многоэтажных парковок на месте "строений для хранения автомобилей, не отвечающих требованиям градостроительных правил и санитарных норм", было заявлено в середине апреля. Тогда же были продемонстрированы предварительные проекты двух-, трех- и шестиэтажных стоянок для хранения автомобилей.
В решении хокима необходимость строительства многоэтажных стоянок обосновывается тем, что за два года число автомототранспортных средств в столице Узбекистана выросло на 20% (на 1 марта их насчитывалось свыше 420,1 тысячи), а нехватка мест для парковки машин возле торговых центров и банкетных залов приводит к появлению заторов на улицах.
Документом предусмотрено создание специальных рабочих групп во главе с хокимами районов, которые займутся изучением мест хранения автомобилей, не соответствующих требованиям, вопросами их сноса, привлечения предпринимателей к строительству новых стоянок, а также разъяснительной работой среди населения.
Рабочим группам также поручено до конца 2017 года предпринять меры по строительству стоянок возле супер- и гипермаркетов, а также банкетных залов. При этом владельцам объектов, возле которых нет условий для организации парковок, будет рекомендовано пересмотреть вид деятельности.