Toshkent metropoliteni "O'zbekiston temir yo'llari" tarkibiga kiritildi
Toshkent metropoliteni rahbari - "O'zbekiston temir yo'llari" raisi o'rinbosari bo'ladi. Toshkent metropoliteni "O'zbekiston temir yo'llari" aksionerlik jamiyati tashkiliy tuzilmasidan joy oldi. 28-oktyabr kuni qabul qilingan O'zbekiston Vazirlar Mahkamasi qarorida ushbu o'zgarish ko'zda tutilgan.
"O'zbekiston temir yo'llari"ning yangilangan tashkiliy tuzilmasida metropoliten boshlig'i AJ raisi o'rinbosari etib belgilangan. Avvalroq esa Toshkent metropoliteni poytaxt yo'lovchi transportlarini boshqaruvchi "Toshshahartransxizmat" kompaniyasi tarkibiga kiritilgan edi.
Ayni paytda "O'zbekiston temir yo'llari" tomonidan Chilonzor yo'nalishining "Olmazor" bekatidan Sergeli tumaniga eltuvchi yer usti metrosi qurilishi boshlab yuborilgan. Shuningdek, Yunusobod tarmog'i qurilishini yakuniga yetkazish bo'yicha ham ishlar davom ettirilmoqda.
Sergeli tarmog'ining uzunligini 7,1 km bo'lib, oltita bekatga ega bo'ladi (qurilish to'rt yil davom etadi). Yunusobod tarmog'ida esa "Shahriston" bekatidan "Turkiston" stansiyasigacha bo'lgan 2,7 kilometrlik oraliqda yana bir bekat joylashadi (loyihaning qachon yakuniga yetkazilishi hozircha ma'lum emas).
Toshkent metrosi 1977-yilda Markaziy Osiyoda birinchi bo'lib ishga tushirilgan. Uning uzunligini 12,2 kilometrni tashkil etib, stansiyalar soni 9 ta edi (hozirgi Chilonzor tarmog'i). 2001-yil sentyabrda oltita bekatga ega uchinchi yo'nalish — 7,6 km uzunlikdagi Yunusobod yo'li foydalanishga topshirildi. Ayni paytda faoliyat ko'rsatib kelayotgan uch tarmoqning umumiy uzunligi 36,2 km bo'lib, ularda 29 bekat joy olgan.

Ташкентский метрополитен вошел в структуру "Узбекистон темир йуллари"
Начальником ташкентского метрополитена будет заместитель председателя "Узбекистон темир йуллари". Ташкентский метрополитен вошел в организационную структуру акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" в соответствии с постановлением Кабинета Министров Узбекистана, изданным 28 октября.
В обновленной структуре исполнительного аппарата "Узбекистон темир йуллари" начальником метрополитена значится заместитель председателя правления АО. Ранее Ташкентский метрополитен входил в структуру компании "Тошшахартрансхизмат", управляющей столичным пассажирским транспортом.
Изменения произведены вместе с началом строительства силам "Узбекистон темир йуллари" новой надземной линии метрополитена, ведущей от станции "Алмазар" Чиланзарской линии в Сергелийский район, а также работ по завершению строительства Юнусабадской ветки.
Линия в Сергели протяженностью 7,1 км будет иметь шесть станций (проект рассчитан на четыре года), в то время как Юнусабадская линия продлится на 2,7 км от конечной "Шахристан" до станции "Туркистон" с одной станцией между ними (сроки завершения проекта пока не называются).
Ташкентское метро, первое в Центральной Азии, было запущено в 1977 году. Его протяженность составляла 12,2 км, а количество станций — девять (участок нынешней Чиланзарской ветки). В сентябре 2001 года была открыта третья линия — Юнусабадская с шестью станциями общей протяженностью 7,6 км. Общая протяженность трех линий метрополитена (помимо названных двух, действует еще Узбекистанская линия), имеющего 29 станций, составляет 36,2 км.