Toshkent viloyati uchun 784 ta investitsiya loyihasidan iborat yangi dastur shakllantirilgan
Prezident Shavkat Mirziyoev Toshkent viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, yangi korxonalar va ish o'rinlari yaratish bo'yicha dolzarb vazifalarni belgilab berdi.
2019-2020 yillar uchun umumiy qiymati 39 trillion 833 milliard so'm (4,7 milliard dollar) bo'lgan 784 ta investitsiya loyihasidan iborat yangi hududiy dastur shakllantirilgani qayd etildi. Ularning 15 tasi davlat ahamiyatiga ega yirik loyiha bo'lsa, 769 tasi xususiy biznes va investorlar ishtirokida amalga oshiriladi.
Ro'yxatdan o'tgan kichik biznes sub'ektlarining 17 foizi ishlamayotgani, Angren shahri va Chinoz tumanida bu ko'rsatkich 30-33 foizni tashkil etishi tanqid qilindi. Ularning faoliyatini tiklash, o'z biznesini boshlamoqchi bo'lgan oilalarga "Har bir oila – tadbirkor" dasturi doirasida joriy yilda 350 milliard so'm imtiyozli kreditlar ajratish bo'yicha topshiriq berildi. Talab bo'lsa, yana qo'shimcha mablag' ajratiladi.
- Nima uchun oilaviy tadbirkorlik, uylarda parrandachilik, chorvachilik, tomorqachilik bo'lsin deyapmiz. Odamlarning daromadi oshishi, to'lov qobiliyati yuqori bo'lishi kerak, - dedi davlatimiz rahbari.

6017 June 4, 2019 Print Download (PDF 20 Kb)
President Shavkat Mirziyoyev outlined urgent tasks for economic development of Tashkent region, for creation of new enterprises and jobs.
At the meeting with the region's activists and officials, the President noted that a new regional program for 2019-2020 was developed, consisting of 784 investment projects for a total of 39 trillion 833 billion soums (4.7 billion dollars). They include 15 major projects of national importance and 769 projects proposed by private businesses and investors.
The President pointed to the fact that 17 percent of registered small businesses stopped working, while in Angren and Chinaz district this figure reaches 33 percent. Shavkat Mirziyoyev gave instructions to restore their activities, and to allocate concessional loans under the program "Every family entrepreneur" to families wishing to start their own business. For these purposes, 350 billion soums are provided for this year, and additional funds will be assigned if necessary.
"Why do we strive to develop family entrepreneurship, poultry farming, animal husbandry, gardening in the homes of people? It is imperative to raise the incomes and solvency of people," the Head of the state noted.