10015 1-Dekabr, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 19 Kb)
"O'zbekiston havo yo'llari" Milliy aviakompaniyasi Tojikiston poytaxti Dushanbe shahriga ilk parvozni amalga oshirdi. Bu haqda O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar tarqatdi.
O'zbekiston va Tojikiston aviatsion hukumatlari yanvardan aviaqatnovlarni qayta tiklash bo'yicha kelishuvga erishdi.
30-noyabr kuni Parvozlar xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi rahbari o'rinbosari Oleg Lim boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi Dushanbega tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibidan "O'zbekiston havo yo'llari" Milliy aviakompaniyasi vakillari ham o'rin oldi.
Tojikiston poytaxti aeroporti matbuot xizmatining xabar qilishicha, O'zbekiston aviatsion hukumati vakillari "Dushanbe" xalqaro aeroporti faoliyati bilan tanishdi. Mehmonlar uchun perron, yangi xalqaro yo'lovchi terminali, CIP-zal va parvoz zali bo'ylab ekskursiya tashkil etildi.
Tojikiston Transport vazirligida hamkorlik hamda Toshkent va Dushanbe o'rtasida aviaqatnovlarni qayta yo'lga qo'yish to'g'risidagi Protokol imzolangan. Birinchi parvozning 2017-yil yanvarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Imzolangan protokolga muvofiq, Tojikiston tomonidan "Somon-Eyr", O'zbekiston tomonidan — "O'zbekiston havo yo'llari" haftasiga ikki marotaba aviareyslarni amalga oshiradi.

Авиарейсы Ташкент-Душанбе возобновятся с января
30 ноября 2016 года по маршруту "Ташкент – Душанбе – Ташкент" состоялся перый рейс Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари". Об этом сообщает пресс-служба Мид Узбекистана.
Авиационные власти Узбекистана и Таджикистана договорились о возобновлении авиасообщения с января.
30 ноября Душанбе с рабочим визитом посетила делегация Узбекистана во главе с заместителем Государственной инспекции по надзору за безопасностью полетов Олегом Лимом. В делегацию вошли также представители Национальной авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари".
Как сообщила пресс-служба аэропорта столицы Таджикистана, представители авиационных властей Узбекистана ознакомились с деятельностью международного аэропорта "Душанбе". Для гостей была проведена экскурсия по перрону, новому пассажирскому международному терминалу, CIP-залу и залу прилета.
В Министерстве транспорта Таджикистана был подписан Протокол о сотрудничестве и возобновлении авиасообщения между Ташкентом и Душанбе. Первый полет запланирован на начало 2017 года.
Согласно подписанному протоколу, авиарейсы будут осуществляться два раза в неделю с таджикской стороны — авиакомпанией "Сомон-Эйр" и с узбекской — "Узбекистон хаво йуллари".