Turizm – mamlakatimiz iqtisodiyotining ertangi kuni
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22-fevral kuni videoselektor yig'ilishi o'tkazildi. Unda xorijiy turistlar oqimini ko'paytirish va ichki turizmni yanada rivojlantirish, sayyohlik xizmatlarini yaxshilash va turlarini kengaytirish bo'yicha ko'rilayotgan choralar natijadorligi tanqidiy tahlil qilindi.
Mamlakatimiz turizm sohasida ulkan salohiyatga ega bo'la turib, uzoq yillar bu imkoniyatdan to'liq va samarali foydalanilmadi. Turizm rivoji uchun qulay iqtisodiy va tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlar yaratilmadi, hamma o'z bilganicha faoliyat yuritib keldi.
Davlatimiz rahbarining 2016-yil 2-dekabrdagi "O'zbekiston Respublikasining turizm sohasini jadal rivojlantirishni ta'minlash chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, sayyohlik mamlakatimiz iqtisodiyotining strategik tarmog'i sifatida belgilandi. Prezidentning 2017-yil 16-avgustdagi qarori bilan 2018-2019-yillarda turizm sohasini rivojlantirish bo'yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Joriy yil fevral oyining o'zida Prezidentning shu sohaga doir 4 ta muhim hujjati qabul qilingani davlatimizning turizm rivojiga yuksak e'tiboridan dalolat bo'ldi. Ushbu hujjatlar bilan sohada yig'ilib qolgan muammolarni hal etish, turizm salohiyatini oshirish bo'yicha ustuvor vazifalar belgilandi, ichki turizmni yanada rivojlantirishga ko'plab imtiyozlar, yengilliklar berildi.
Shavkat Mirziyoyev turizmning iqtisodiyotdagi o'rnini alohida ta'kidlab, mamlakatimizda bu boradagi ahvol va sohani rivojlantirish bo'yicha ko'rilayotgan choralar samaradorligini birma-bir tahlil qildi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi va uning mintaqaviy tuzilmalari shtat birliklari oshirilgani, hududlarda turizm departamentlari va boshqarmalari, hokim o'rinbosarlari lavozimlari tashkil etilgani mazkur tashkilotlarning imkoniyatlarini kengaytirdi.
Joriy yilning 10-fevralidan boshlab Yaponiya, Janubiy Koreya, Singapur, Malayziya, Indoneziya, Turkiya va Isroildan kelayotgan turistlarga mamlakatimizda 30 kungacha vizasiz bo'lishga ruxsat berildi. Bundan tashqari, 39 mamlakat fuqarolariga viza berish tartibi soddalashtirildi. 2018-yil 1-iyuldan elektron vizalar joriy qilinadi.
Yig'ilishda elektron viza tizimini belgilangan muddatda to'liq ishga tushirish, jahon tajribasini o'rgangan holda bu tizimni yanada soddalashtirish va xorijiy turistlar kelishi tartibini muntazam yengillashtirib borish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Turistlar mamlakatimizga kelgandan so'ng yashash joyi bo'yicha 3 kun ichida ro'yxatdan o'tishi zarurligi ularga noqulaylik tug'dirayotgani qayd etildi. Sayyohlar xavfsizligini ta'minlash huquqni muhofaza qiluvchi idoralarning vazifasi bo'lishi kerakligi ta'kidlandi.
Turist sayohat qilishi, ichki ishlar idoralarida sarson bo'lmasligi kerak. Agar biz turizm hisobiga ish o'rinlari ochamiz desak, turistga shart qo'yish emas, balki sharoit yaratishimiz zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois ro'yxatga olish tizimini to'liq elektron shaklga o'tkazish, bu masalani ichki ishlar idoralari, mehmonxonalar, davolash muassasalari, xususiy uylar va shu kabi joylashtiruvchi jismoniy va yuridik shaxslarning majburiyati sifatida belgilash, turistlarni bunday tashvishdan xoli qilish yuzasidan ko'rsatmalar berildi.
Yig'ilishda 2017-yilda O'zbekistonga qariyb 2 million 700 ming turist tashrif buyurgani aytildi. Bu ko'rsatkich sifat jihatidan tahlil qilinib, qarindoshlarini ko'rish, davolanish, o'qish yoki tijorat kabi maqsadlarda kelayotganlar ko'pchilikni tashkil etishi ta'kidlandi.
Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasiga tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda, turizmning barcha istiqbolli yo'nalishlarida sayyohlar sonini ko'paytirish, turizm xizmatlari real eksportini 5 yil ichida kamida ikki barobar oshirish vazifasi qo'yildi.
Turizm salohiyatini oshirishda aviaqatnovlarning tutgan o'rniga alohida e'tibor qaratildi.
Jahon sayyohlik tashkiloti ma'lumotiga ko'ra, dunyo bo'ylab sayyohlarning qariyb 60 foizi eng qimmat ekaniga qaramasdan, havo transportidan foydalanadi.
"O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasining bu boradagi sustkashligi qattiq tanqid qilindi. Aviachiptalar narxini optimallashtirish, yangi reyslar ochish, tranzit yo'lovchilarni tashish imkoniyatini oshirish va aviaqatnovlar geografiyasini kengaytirish bo'yicha natijali ish olib borilmayapti.
Shundan kelib chiqib, "O'zbekiston havo yo'llari" milliy aviakompaniyasi oldiga qator vazifalar qo'yildi. Ularga muvofiq, aviakompaniya tizimiga zamonaviy marketing joriy etiladi, dunyo aeroportlarida mavjud bo'lgan maxsus moslamalar, mobil aloqa vositalari yordamida aviachipta sotib olish imkoniyatlari yaratiladi.
Chet el tajribasini o'rganish asosida "Qarshi" aeroportida "Ochiq osmon" rejimi joriy qilinib, sayyohlarga keng erkinlik yaratilmoqda. Kelgusida shunday tizim Andijon, Nukus va Navoiy aeroportlarida ham qo'llanadi.
Yig'ilishda qayd etilganidek, 30 kungacha viza olish bekor qilinganidan keyin ikki kun ichida Isroildan O'zbekistonga kelish uchun iyun oyigacha bo'lgan aviachiptalar sotib bo'lingan. Shu bois viza rejimi bekor bo'lgan davlatlardan qatnovlar soni oshiriladi, Toshkent shahridan tashqari Buxoro, Samarqand, Urganch, Navoiy va Qarshi shaharlariga ham to'g'ridan-to'g'ri reyslar ochiladi.
Prezident sayyohlarning kayfiyatiga ta'sir qiladigan eng kichik jihatlargacha e'tibor qaratdi. Aeroportlar zallaridagi chiroqlar xiraligi, pasport nazorati kabinalari to'liq ishlamasligi, uzundan-uzoq sun'iy navbatlar, taksi xizmati ko'rsatuvchi xususiy avtomobil egalarining tartibsizligi kabi holatlarni yaxshilash bo'yicha ham topshiriqlar berildi.
Turizmda mavsumiy davrni uzaytirish, ko'rsatiladigan xizmat turlarini ko'paytirish va turizm infratuzilmasini yaxshilash masalalari muhokama qilinar ekan, mehmonxonalarning asosiy qismi Toshkent, Buxoro va Samarqand shaharlarida ekani, turistlar oqimi oshgan davrda ularda ham joy yetishmasligi qayd etildi. Mehmonxonalarni ko'paytirish, shu bilan birga, bu yo'nalishda xususiy joylashtirish obyektlari va mehmon uylari tashkil etish, tadbirkorlarga yer ajratish bo'yicha ko'rsatmalar berildi. Sayyohlar tashrif buyuradigan maskanlar va avtomagistral yo'llar bo'yida sanitariya-gigiyena shoxobchalarini ko'paytirish zarurligi ta'kidlab o'tildi.
Madaniy meros obyektlariga kirish tizimini takomillashtirish, turniketlar, videokameralar va yo'l ko'rsatkichlari o'rnatish, axborot markazlari tashkil etib, ularda turistlarni qiziqtiruvchi barcha xizmatlarni yo'lga qo'yish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.
Yig'ilishda yangi xizmat va savdolar tashkil etish orqali valyuta tushumini ko'paytirish masalasiga alohida ahamiyat qaratildi. Xususan, suvenirlar ishlab chiqarish va ularni maxsus kiosklarda sotish, aeroportlarda faoliyat yuritadigan "Duty Free", "Tax Free" tizimidagi savdo shoxobchalarini turistik shaharlarda ham ochish, tadbirkorlik subyektlarini jalb qilgan holda avtomobil ijarasi markazlari va Wi-Fi zonalar tashkil etish zarurligi ta'kidlandi.
Qadimiy shaharlarda tunu kun ishlaydigan sayyohlik hududlari, "Qadimiy Buxoro" va "Samarqand siti" turistik zonalari tashkil etish bo'yicha olib borilayotgan ishlar yuzasidan mutasaddilarning hisoboti tinglandi.
Videoselektor yig'ilishida ichki turizmni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Xalqimiz, ayniqsa, mahalla faollari, nuroniylar, yoshlar va kam ta'minlangan oilalar vakillarining mamlakatimiz hududlariga sayohatlarini an'anaga aylantirish, tashkilotlar kasaba uyushmalari mablag'larida sayohat uchun xarajatlar ulushini ko'paytirish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Ziyorat turizmi bo'yicha mamlakatimizning salohiyati juda yuqori. Bu yo'nalishda zarur qulayliklar yaratish maqsadida Din ishlari bo'yicha qo'mita tarkibida Ziyorat turizmini qo'llab-quvvatlash bo'limi tashkil etildi, Malayziya, Turkiya, Indoneziya kabi davlatlar uchun vizasiz rejim joriy qilindi.
Yig'ilishda bu boradagi imkoniyatlardan to'la foydalanilmayotgani, bir qator ziyoratgohlar qarovsiz ahvolda ekani qayd etildi.
Yurtimizda islom dunyosida tan olingan allomalarning maqbaralari, tabarruk qadamjolar ko'p, dedi Shavkat Mirziyoyev. Masalan, turli viloyatlarda Naqshbandiya tariqatini targ'ib qilgan 12 ulamoning qabri bor. Biz hozir ularning 8 tasi, ya'ni Buxorodagi "Etti pir" va Samarqanddagi "Xo'ja Ahror Valiy" ziyoratgohlarini obod qilyapmiz. Lekin Surxondaryodagi Muhammad Zohid Buxoriy, Alovuddin Attor va Qashqadaryodagi Muhammad Darvesh, Muhammad Imganakiy maqbaralari ta'mirga muhtoj.
Shundan kelib chiqib, Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlari hokimlariga ushbu qadamjolarni obodonlashtirish, ularga olib boruvchi yo'llar holatini yaxshilash, ziyoratchilar uchun barcha sharoitlar yaratish bo'yicha topshiriqlar berildi.
O'zbekiston turizm brendini xorijda targ'ib qilish masalasi ham tahlil qilindi.
Mamlakatimiz investitsiya, savdo va turizm salohiyatini o'zaro muvofiqlashtirib, yagona brend ostida reklama qilish zarurligi ta'kidlandi. Milliy teleradiokompaniya hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi zimmasiga O'zbekistonning turizm salohiyatini kecha-kunduz targ'ib qiluvchi, sayohatga oid turli qiziqarli ko'rsatuvlar namoyish etib boruvchi xalqaro telekanal tashkil etish vazifasi yuklandi.
Xorij davlatlaridagi elchilar mamlakatimiz, milliy qadriyatlarimizning targ'ibotchilari bo'lishi, bunga chet eldagi vatandoshlarimiz ham hissa qo'shishi zarurligi ta'kidlandi. Turizm rivoji uchun zarur sharoitlar yaratishga doir ustuvor yo'nalishlar belgilab berildi.

Туризм - будущее экономики нашей страны
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 22 февраля состоялось  видеоселекторное совещание, посвященное критическому анализу результативности принимаемых мер по увеличению потока зарубежных туристов, дальнейшему развитию внутреннего туризма, улучшению и расширению видов  туристических услуг.
Колоссальный потенциал нашей страны в сфере туризма долгие годы не использовался эффективно и в полной мере. Не были созданы благоприятные экономические и организационно-правовые условия для развития туризма, работа в сфере была пущена на самотек.
В соответствии с Указом главы  государства "О мерах по обеспечению ускоренного развития туристской отрасли Республики Узбекистан" от 2 декабря 2016 года туризм определен в качестве стратегической отрасли экономики нашей страны. Постановлением Президента от 16 августа 2017 года утверждена Программа первоочередных мер по развитию туризма на 2018-2019 годы.
Принятие Президентом только в феврале текущего года 4 важных документов касательно этой сферы является воплощением уделяемого государством высокого внимания развитию туризма. Данными документами определены приоритетные задачи по решению накопившихся в отрасли проблем, повышению туристического потенциала, предоставлено множество льгот и преференций для дальнейшего развития  внутреннего туризма.
Шавкат Мирзиёев, особо отметив роль туризма в экономике, подробно проанализировал текущее состояние сферы и принимаемые меры по ее развитию.
Увеличение количества штатных единиц Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма и его территориальных подразделений, организация департаментов и управлений туризма в регионах, введение должности заместителя хокима по вопросам развития туризма расширило возможности этих ведомств.
С 10 февраля текущего года установлен безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан Израиля, Индонезии, Кореи, Малайзии, Сингапура, Турции и Японии. Кроме того, упрощен порядок выдачи виз гражданам 39 стран. С 1 июля 2018 года будут внедрены электронные визы.
На совещании даны поручения по завершению внедрения электронных виз в установленные сроки, дальнейшему упрощению этой системы с изучением мирового опыта и последовательному облегчению порядка посещения нашей страны иностранными туристами.
Отмечалось, что порядок, в соответствии с которым туристы должны регистрироваться по месту жительства в течение 3 дней с момента приезда в нашу страну, создает для них неудобства. Подчеркивалось, что обеспечение безопасности  туристов является  задачей правоохранительных органов.
Турист должен путешествовать, а не ходить по учреждениям  органов внутренних дел. Если мы хотим создать рабочие места за счет туризма, необходимо не предъявлять туристу требования, а создавать условия для него, сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим даны указания по переводу системы регистрации полностью в электронный формат, возложению обязательств по регистрации на органы внутренних дел, гостиницы, медицинские учреждения, частные дома и других физических и юридических лиц, размещающих туристов, освободив их от этой заботы.
На совещании отмечалось, что в 2017 году Узбекистан посетили почти 2 миллиона 700 тысяч туристов. Данный показатель проанализирован с качественной точки зрения, отмечалось, что большую часть туристов составляют те, кто приезжает, чтобы увидеть родственников, лечиться, учиться, с коммерческими и иными целями.
Перед Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма поставлена задача обеспечить совместно с соответствующими министерствами и ведомствами увеличение количества туристов по всем перспективным направлениям туризма и объема реального экспорта туристических услуг не менее чем в два раза в ближайшие 5 лет.
Особое внимание уделено роли авиаперевозок в повышении туристического потенциала.
По данным Всемирной туристской организации, почти 60 процентов туристов мира пользуются воздушным транспортом, несмотря на дороговизну его услуг.
Жесткой критике подвергнута пассивность авиакомпании "Узбекистон хаво йуллари" в этом направлении. Не ведется результативная работа по оптимизации цен на авиабилеты, открытию новых рейсов, расширению возможностей транзитной перевозки пассажиров и географии полетов.
В этой связи перед авиакомпанией "Узбекистон хаво йуллари" поставлен ряд задач. Так, в деятельность авиакомпании будут внедрены современные маркетинговые технологии,  создана возможность приобретения авиабилетов через  системы, присутствующие в ведущих аэропортах мира, средства мобильной связи. В аэропорте "Карши" на основе изучения зарубежного опыта предусмотрено внедрить режим "Открытое небо", в дальнейшем такая система будет внедрена в аэропортах Андижана, Нукуса и Навои.
Как отмечалось на совещании, после введения тридцатидневного безвизового режима за 2 дня были раскуплены все билеты из Израиля в Узбекистан вплоть до июня. Поэтому количество рейсов в страны, в отношении граждан которых введен безвизовый режим, будет увеличен, помимо города Ташкента прямые рейсы за рубеж будут осуществляться также из Бухары, Самарканда, Ургенча, Навои и Карши.
Президент не оставил без внимания даже малейшие детали, влияющие на пребывание туристов в нашей стране, в числе которых тусклое освещение в залах аэропортов, неиспользование всех имеющихся кабин паспортного контроля, искусственные очереди, беспорядочность работы владельцев  частных такси. Поручено устранить эти и другие недостатки.
Обсуждены также вопросы продления туристического сезона, расширения видов оказываемых услуг и улучшения туристической инфраструктуры. Основная часть гостиниц расположена в Ташкенте, Бухаре и Самарканде, несмотря на это, в  туристический сезон даже в них ощущается нехватка мест. Даны указания по увеличению количества гостиниц, созданию частных объектов размещения и гостевых домов, выделению на эти цели земельных участков предпринимателям. Также указано на необходимость увеличения количеств санитарно-гигиенических пунктов в местах туристского посещения и вдоль автомагистралей.
Даны указания по совершенствованию системы посещения объектов культурного наследия, установке турникетов, видеокамер и дорожных  указателей, организации информационных центров и оказанию в них широкого спектра привлекательных для туристов услуг.
На совещании особое внимание уделено вопросу увеличения валютных поступлений за счет создания новых видов торговых услуг. Отмечалась  необходимость производства сувениров и их продажи в специальных киосках, открытия действующих   в аэропортах магазинов "Duty Free" и "Tax Free" в туристических городах, организации центров проката автомобилей и зон Wi-Fi с привлечением субъектов предпринимательства.
Заслушаны отчеты должностных лиц о проводимой работе по созданию круглосуточно действующих туристических зон в исторических городах, туристических зон "Древняя Бухара" и "Самарканд сити".
На видеоселекторном совещании обсуждены и вопросы развития внутреннего туризма.
Даны рекомендации по формированию традиции посещения регионов страны населением, особенно активистами махаллей, престарелыми, молодежью и малообеспеченными семьями, увеличению в бюджете профсоюзных организаций доли расходов на проведение экскурсий.
Наша страна обладает огромным потенциалом в сфере паломнического туризма. Для создания необходимых удобств в этом направлении в структуре Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан создан Отдел по поддержке паломнического туризма, введен безвизовый режим для таких стран, как Малайзия, Турция, Индонезия.
На совещании отмечалось, что имеющиеся в этой сфере возможности не используются в полной мере, ряд мест паломничества находится в плохом состоянии.
В нашей стране много мавзолеев признанных в исламском мире ученых, священных мест, сказал Шавкат Мирзиёев. Например, в различных областях нашли последнее пристанище 12 духовных наставников, проповедовавших учение накшбандия. В настоящее время мы работаем над благоустройством 8 комплексов, в том числе семи пиров в Бухаре и  Ходжи Ахрора Вали в Самарканде. Однако нуждаются в ремонте мавзолеи Мухаммада Захида Бухари, Алауддина Аттора в Сурхандарье, Мухаммада Дарвеша, Мухаммада Имганаки в Кашкадарье.
В связи с этим хокимам Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областей поручено обеспечить благоустройство этих мест паломничества, улучшить состояние ведущих к ним дорог, создать все условия для паломников.
Проанализирован вопрос продвижения туристического бренда Узбекистана за рубежом.
Отмечалась необходимость рекламирования инвестиционного, торгового и туристического потенциала Узбекистана под единым брендом, координируя деятельность соответствующих структур. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено организовать международный телеканал с круглосуточным вещанием, который будет пропагандировать туристический потенциал  Узбекистана и передавать различные интересные программы про путешествия.
Отмечалось, что нашим послам в иностранных государствах следует продвигать Узбекистан, наши национальные ценности, помогать этому должны и соотечественники за рубежом. Определены приоритетные задачи по развитию  туризма.
Заслушаны отчеты должностных лиц отрасли, послов нашей страны за  рубежом и руководителей на местах.