"Turkiston" saroyida O'qituvchi va murabbiylar kuniga bag'ishlangan tantanali yig'ilish bo'lib o'tdi
Yoshlarning teran ma'naviyat, yuksak intellektual salohiyat sohibi bo'lib kamolga yetishi ko'p jihatdan fidoyi ustozlar, kasbiga sodiq o'qituvchilar, jonkuyar murabbiylarga bog'liq. Mamlakatimizda 1-oktabr – O'qituvchi va murabbiylar kuni keng nishonlanayotgan shu kunlarda ayni jihatlar yana bir karra o'zining yorqin ifodasini topmoqda.
Umumxalq bayrami arafasida poytaxtimizga yurtimizdagi ta'lim muassasalarining ilg'or o'qituvchilari, olimlar, ma'naviyat targ'ibotchilari, keng jamoatchilik vakillari taklif etildi. Bo'lib o'tayotgan uchrashuvlar, muloqot va anjumanlar jarayonida navqiron avlodga puxta bilim berish, ularni buyuk ajdodlarimizga munosib insonlar etib tarbiyalash, milliy hayot tarzimizga, ma'naviyatimizga zid va zararli bo'lgan g'oyalar ta'siridan ishonchli himoyalashda pedagoglarning burchi va mas'uliyati xususida atroflicha so'z yuritilib, galdagi vazifalar belgilab olinmoqda.
Tadbir ishtirokchilari 29-sentabr kuni poytaxtimizdagi Mustaqillik maydonida bo'lib, hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo'lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gullar qo'ydi. Shuningdek, O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gul qo'yib, Buyuk Yo'lboshchimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Ustoz va murabbiylar shahrimizdagi ma'rifiy maskanlar, jumladan, O'zbekiston tarixi davlat muzeyi bilan tanishdi.
Shu kuni poytaxtimizdagi "Turkiston" saroyida umumxalq bayramiga bag'ishlangan tantanali yig'ilish bo'lib o'tdi. Unda senatorlar, deputatlar, Xalq ta'limi, Oliy va o'rta maxsus ta'lim, Madaniyat vazirliklari xodimlari, oliy ta'lim muassasalari professor-o'qituvchilari, maktablar, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarining pedagoglari, sport murabbiylari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston o'qituvchi va murabbiylariga bayram tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o'qib eshittirdi.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan ta'lim sohasini tubdan isloh etish, yurtimiz yoshlarini hech kimdan kam bo'lmagan, har jihatdan sog'lom, teran, sog'lom va mustaqil tafakkurli insonlar etib kamolga yetkazish masalasi davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri etib belgilandi. Bu jabhadagi ezgu sa'y-harakatlar bugun ham izchil, shiddatli davr talabiga hamohang tarzda davom ettirilmoqda.
Davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida uzluksiz ta'lim tizimini yanada takomillashtirish, o'quv maskanlarini qurish, rekonstruksiya qilish, maktabgacha ta'lim muassasalari tarmog'ini kengaytirish, umumiy o'rta ta'lim sifatini tubdan oshirish bo'yicha belgilangan vazifalarni hayotga izchil joriy etishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Bu jarayonda o'quv-ma'rifiy islohotlarning xalqimiz, ayniqsa, ota-onalar, pedagoglar, o'quvchi-yoshlar, keng jamoatchilikning orzu-intilishlariga, maqsad-muddaolariga monand bo'lishini to'liq ta'minlashga erishilayotgani o'quvchilarning bilim olishga bo'lgan qiziqishi va intilishini kuchaytirish, ularni turli mafkuraviy xatarlardan himoyalashda muhim omil bo'lmoqda. Ayni jihatlar umumiy o'rta ta'lim maktablarida yangi o'quv yilidan boshlab 10-sinflarning tashkil etilgani, o'quvchilarning intilishiga qarab ular maktab, kollej yoki litseylarda ta'limni davom ettirishi uchun keng imkoniyatlar yaratilganida namoyon bo'lmoqda.
Sohada qabul qilinayotgan qonun hujjatlariga muvofiq sifatli ta'lim imkoniyatlarini oshirish, mehnat bozorining zamonaviy ehtiyojlariga mos yuqori malakali kadrlar tayyorlash, maktabgacha ta'lim dargohlari tarmog'ini kengaytirish, ularda bolalarning har jihatdan rivojlanishi uchun sharoitlarni yaxshilash, umumiy o'rta ta'lim sifatini tubdan oshirish yuzasidan tizimli ishlar bajarilmoqda.
Pedagogika sohasida umumiy o'rta ta'lim maktablari uchun maqsadli kadrlar tayyorlash, bunda o'qitishning sirtqi shaklidan keng foydalanish, yurtimizning olis hududlari maktablarini yuqori malakali o'qituvchilar bilan ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Chirchiq shahrida pedagogika yo'nalishidagi oliy ta'lim muassasasining tashkil etilishi o'qituvchi kadrlarni tayyorlash, joylarda ushbu kasb egalariga bo'lgan talabni to'liqroq qondirish yo'lidagi yana bir amaliy qadam bo'ldi.
Prezidentimizning istiqbolli yosh pedagog va ilmiy kadrlarning malakasini oshirish "Iste'dod" jamg'armasi faoliyatini yanada takomillashtirish, oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlariga doir amaliy tashabbuslari yuqori kasb salohiyatiga ega bo'lgan o'qituvchilar safining kengayishida muhim omil bo'lmoqda.
Davlatimiz rahbarining BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida yosh avlodning ta'lim-tarbiyasi, huquq va manfaatlari, ijtimoiy himoyasi, ularning kelajagi haqida bildirgan amaliy takliflari mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan ulkan e'tiborning yana bir amaliy ifodasidir. Chuqur tahliliy-ilmiy yondashuvga asoslangan bu g'oya va tashabbuslar yurtimiz pedagoglarini yosh avlod tarbiyasiga har qachongidan ham ulkanroq mas'uliyat, yanada hushyorlik va ogohlik bilan yondashuvga chorlamoqda.
O'zbekiston Respublikasi Xalq ta'limi vazirligi tomonidan pedagoglarning kasb salohiyatini yuksaltirish, ularni o'z ustida ko'proq ishlashga, izlanishga doir qator ma'rifiy loyihalar, ijodiy tanlovlar, fan o'qituvchilarining anjumanlari o'tkazilmoqda. "Yilning eng yaxshi fan o'qituvchisi", "Yilning eng yaxshi maktabi", "Yilning eng yaxshi psixologi", "Yilning eng yaxshi tarbiyachisi" kabi tanlovlar sohadagi ilg'or ish tajribasini ommalashtirish, fidoyi ustozlarni har jihatdan qo'llab-quvvatlashda muhim omil bo'lmoqda.
Mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 27-sentabrdagi farmoniga muvofiq ta'lim-tarbiya tizimida alohida o'rnak ko'rsatgan xodimlardan bir guruhi Vatanimizning faxriy unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlandi.
Tadbirda Xalq ta'limi vazirligining "Yilning eng yaxshi fan o'qituvchisi", Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligining "Oliy ta'lim muassasasining eng yaxshi pedagogi" ko'rik-tanlovlari g'oliblari hamda o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi maskanlarining faol pedagoglari diplom va sovrinlar bilan taqdirlandi.
San'at ustalari va ijrochi yoshlar ishtirokidagi konsert namoyish etildi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo'ldoshev, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri N.Ismoilov, O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi A.Yunusxodjayev ishtirok etdi.

Honor and respect – to selfless and caring teachers
Educating youth as personalities with deep spirituality, high intellectual potential largely depends on selfless, dedicated teachers, caring mentors. This is once again confirmed these days, when our country is widely celebrating October 1 – Teachers' and Mentors' Day.
On the eve of the national holiday, the best teachers of educational institutions of our country, scientists, spiritual propagandists, representatives of the general public were invited to the capital. Meetings, dialogues and conferences are devoted to issues of improving the quality of teaching, bringing up the younger generation as worthy successors to our great ancestors, the role and responsibility of teachers for protecting youth from ideas alien to our national way of life and spirituality, tasks for the future are defined.
On September 29, teachers and mentors laid flowers at the monument to the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov. Then they got acquainted with the enlightenment institutions of our country, including the Museum of History of Uzbekistan, visited the Mustakillik square and laid flowers to the Monument of Independence and Humanism, which is a symbol of our freedom, bright future and noble aspirations.
On this day, a solemn meeting dedicated to the Day of Teachers and Mentors was held at Turkiston Palace in Tashkent. It was attended by senators, deputies, employees of the ministries of education, higher and secondary special education, culture, Heroes of Uzbekistan, teachers of higher educational institutions, schools, academic lyceums and professional colleges, sports coaches.
A congratulatory message of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the teachers and mentors was read by the State Advisor to the President H.Sultanov.
One of the priority directions of the state policy of the First President of our country Islam Karimov was the radical reform of the education sector, educating country's youth not inferior to anyone, physically and spiritually healthy, independently thinking individuals. This noble work is now consistently continuing in accordance with the demands of the times.
Special attention in the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 is paid to further improving the education system, construction, reconstruction of educational institutions, expanding the system of preschool educational institutions, radically improving the quality of general secondary education.
Practical proposals forwarded by the Head of our state at the 72nd session of the UN General Assembly on education and upbringing of the younger generation, their rights and interests are another practical evidence of great attention to youth in our country. Based on an analytical, scientific approach, these ideas and initiatives increase the responsibility of our country's teachers for educating the younger generation.
The Ministry of public education of the Republic of Uzbekistan conducts educational projects, creative competitions, conferences of teachers aimed at improving the professional skills of teachers. "The best teacher of the year", "The best school of the year", "The best psychologist of the year", "The best mentor of the year" contests are an important factor in popularizing best practices in the sphere, and in all-round support of selfless teachers.
A group of highly distinguished workers of the sphere of education was awarded honorary titles, orders and medals by a Decree of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev of September 27, 2017.
At the event, winners of the "The best teacher of the year" contest, conducted by the Ministry of public education, "The best teacher of higher educational institution" contest, organized by the Ministry of higher and secondary special education, as well as the best teachers of secondary special and professional educational institutions were awarded diplomas and prizes.
Concert program with participation of masters of arts and young singers was presented.
The event was attended by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan N.Yuldoshev, the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan N.Ismoilov, the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan A.Aripov, the State Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan A.Yunuskhodjayev.