"Turkiston" saroyida O'qituvchi va murabbiylar kuniga bag'ishlangan tantanali yig'ilish bo'lib o'tdi
Yoshlarning teran ma'naviyat, yuksak intellektual salohiyat sohibi bo'lib kamolga yetishi ko'p jihatdan fidoyi ustozlar, kasbiga sodiq o'qituvchilar, jonkuyar murabbiylarga bog'liq. Mamlakatimizda 1-oktabr – O'qituvchi va murabbiylar kuni keng nishonlanayotgan shu kunlarda ayni jihatlar yana bir karra o'zining yorqin ifodasini topmoqda.
Umumxalq bayrami arafasida poytaxtimizga yurtimizdagi ta'lim muassasalarining ilg'or o'qituvchilari, olimlar, ma'naviyat targ'ibotchilari, keng jamoatchilik vakillari taklif etildi. Bo'lib o'tayotgan uchrashuvlar, muloqot va anjumanlar jarayonida navqiron avlodga puxta bilim berish, ularni buyuk ajdodlarimizga munosib insonlar etib tarbiyalash, milliy hayot tarzimizga, ma'naviyatimizga zid va zararli bo'lgan g'oyalar ta'siridan ishonchli himoyalashda pedagoglarning burchi va mas'uliyati xususida atroflicha so'z yuritilib, galdagi vazifalar belgilab olinmoqda.
Tadbir ishtirokchilari 29-sentabr kuni poytaxtimizdagi Mustaqillik maydonida bo'lib, hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo'lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gullar qo'ydi. Shuningdek, O'zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov haykali poyiga gul qo'yib, Buyuk Yo'lboshchimiz xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Ustoz va murabbiylar shahrimizdagi ma'rifiy maskanlar, jumladan, O'zbekiston tarixi davlat muzeyi bilan tanishdi.
Shu kuni poytaxtimizdagi "Turkiston" saroyida umumxalq bayramiga bag'ishlangan tantanali yig'ilish bo'lib o'tdi. Unda senatorlar, deputatlar, Xalq ta'limi, Oliy va o'rta maxsus ta'lim, Madaniyat vazirliklari xodimlari, oliy ta'lim muassasalari professor-o'qituvchilari, maktablar, akademik litsey va kasb-hunar kollejlarining pedagoglari, sport murabbiylari ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston o'qituvchi va murabbiylariga bayram tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o'qib eshittirdi.
Mustaqillik yillarida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan ta'lim sohasini tubdan isloh etish, yurtimiz yoshlarini hech kimdan kam bo'lmagan, har jihatdan sog'lom, teran, sog'lom va mustaqil tafakkurli insonlar etib kamolga yetkazish masalasi davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri etib belgilandi. Bu jabhadagi ezgu sa'y-harakatlar bugun ham izchil, shiddatli davr talabiga hamohang tarzda davom ettirilmoqda.
Davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida uzluksiz ta'lim tizimini yanada takomillashtirish, o'quv maskanlarini qurish, rekonstruksiya qilish, maktabgacha ta'lim muassasalari tarmog'ini kengaytirish, umumiy o'rta ta'lim sifatini tubdan oshirish bo'yicha belgilangan vazifalarni hayotga izchil joriy etishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Bu jarayonda o'quv-ma'rifiy islohotlarning xalqimiz, ayniqsa, ota-onalar, pedagoglar, o'quvchi-yoshlar, keng jamoatchilikning orzu-intilishlariga, maqsad-muddaolariga monand bo'lishini to'liq ta'minlashga erishilayotgani o'quvchilarning bilim olishga bo'lgan qiziqishi va intilishini kuchaytirish, ularni turli mafkuraviy xatarlardan himoyalashda muhim omil bo'lmoqda. Ayni jihatlar umumiy o'rta ta'lim maktablarida yangi o'quv yilidan boshlab 10-sinflarning tashkil etilgani, o'quvchilarning intilishiga qarab ular maktab, kollej yoki litseylarda ta'limni davom ettirishi uchun keng imkoniyatlar yaratilganida namoyon bo'lmoqda.
Sohada qabul qilinayotgan qonun hujjatlariga muvofiq sifatli ta'lim imkoniyatlarini oshirish, mehnat bozorining zamonaviy ehtiyojlariga mos yuqori malakali kadrlar tayyorlash, maktabgacha ta'lim dargohlari tarmog'ini kengaytirish, ularda bolalarning har jihatdan rivojlanishi uchun sharoitlarni yaxshilash, umumiy o'rta ta'lim sifatini tubdan oshirish yuzasidan tizimli ishlar bajarilmoqda.
Pedagogika sohasida umumiy o'rta ta'lim maktablari uchun maqsadli kadrlar tayyorlash, bunda o'qitishning sirtqi shaklidan keng foydalanish, yurtimizning olis hududlari maktablarini yuqori malakali o'qituvchilar bilan ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda. Chirchiq shahrida pedagogika yo'nalishidagi oliy ta'lim muassasasining tashkil etilishi o'qituvchi kadrlarni tayyorlash, joylarda ushbu kasb egalariga bo'lgan talabni to'liqroq qondirish yo'lidagi yana bir amaliy qadam bo'ldi.
Prezidentimizning istiqbolli yosh pedagog va ilmiy kadrlarning malakasini oshirish "Iste'dod" jamg'armasi faoliyatini yanada takomillashtirish, oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yanada kengaytirish chora-tadbirlariga doir amaliy tashabbuslari yuqori kasb salohiyatiga ega bo'lgan o'qituvchilar safining kengayishida muhim omil bo'lmoqda.
Davlatimiz rahbarining BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida yosh avlodning ta'lim-tarbiyasi, huquq va manfaatlari, ijtimoiy himoyasi, ularning kelajagi haqida bildirgan amaliy takliflari mamlakatimizda yoshlarga qaratilayotgan ulkan e'tiborning yana bir amaliy ifodasidir. Chuqur tahliliy-ilmiy yondashuvga asoslangan bu g'oya va tashabbuslar yurtimiz pedagoglarini yosh avlod tarbiyasiga har qachongidan ham ulkanroq mas'uliyat, yanada hushyorlik va ogohlik bilan yondashuvga chorlamoqda.
O'zbekiston Respublikasi Xalq ta'limi vazirligi tomonidan pedagoglarning kasb salohiyatini yuksaltirish, ularni o'z ustida ko'proq ishlashga, izlanishga doir qator ma'rifiy loyihalar, ijodiy tanlovlar, fan o'qituvchilarining anjumanlari o'tkazilmoqda. "Yilning eng yaxshi fan o'qituvchisi", "Yilning eng yaxshi maktabi", "Yilning eng yaxshi psixologi", "Yilning eng yaxshi tarbiyachisi" kabi tanlovlar sohadagi ilg'or ish tajribasini ommalashtirish, fidoyi ustozlarni har jihatdan qo'llab-quvvatlashda muhim omil bo'lmoqda.
Mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 27-sentabrdagi farmoniga muvofiq ta'lim-tarbiya tizimida alohida o'rnak ko'rsatgan xodimlardan bir guruhi Vatanimizning faxriy unvonlari, orden va medallari bilan taqdirlandi.
Tadbirda Xalq ta'limi vazirligining "Yilning eng yaxshi fan o'qituvchisi", Oliy va o'rta maxsus ta'lim vazirligining "Oliy ta'lim muassasasining eng yaxshi pedagogi" ko'rik-tanlovlari g'oliblari hamda o'rta maxsus, kasb-hunar ta'limi maskanlarining faol pedagoglari diplom va sovrinlar bilan taqdirlandi.
San'at ustalari va ijrochi yoshlar ishtirokidagi konsert namoyish etildi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo'ldoshev, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Spikeri N.Ismoilov, O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi A.Yunusxodjayev ishtirok etdi.

Почет и уважение – самоотверженным и заботливым педагогам
Воспитание молодежи личностями с глубокой духовностью, высоким интеллектуальным потенциалом во многом зависит от самоотверженных, преданных своей профессии учителей, заботливых наставников. В эти дни, когда в нашей стране широко отмечается 1 октября – День учителей и наставников, это еще раз находит свое подтверждение.
Накануне всенародного праздника в столицу были приглашены лучшие учителя образовательных учреждений нашей страны, ученые, пропагандисты духовности, представители широкой общественности. Проходящие встречи, диалоги и конференции посвящены вопросам улучшения качества преподавания, воспитания подрастающего поколения достойными преемниками наших великих предков, роли и ответственности педагогов за защиту молодежи от идей, чуждых нашему национальному образу жизни, духовности, определяются задачи на перспективу.
Учителя и наставники 29 сентября возложили цветы к памятнику Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову. Затем они ознакомились с просветительскими учреждениями нашей страны, в том числе музеем истории Узбекистана, посетили площадь Мустакиллик и возложили цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом нашей свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
В этот день в столичном Дворце "Туркистон" состоялось торжественное собрание, посвященное Дню учителей и наставников. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, работники министерств образования, высшего и среднего специального образования, культуры, Герои Узбекистана, преподаватели высших образовательных учреждений, школ, академических лицеев и профессиональных колледжей, спортивные тренеры.
Праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева учителям и наставникам зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым одним из приоритетных направлений государственной политики было определено коренное реформирование сферы образования, воспитание молодежи страны никому и ни в чем не уступающими, физически и духовно здоровыми, самостоятельно мыслящими личностями. Эта благородная работа сегодня последовательно продолжается в соответствии с требованиями времени.
В определенной главой нашего государства Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах особое внимание уделяется дальнейшему совершенствованию системы образования, строительству, реконструкции учебных заведений, расширению системы учреждений дошкольного образования, коренному повышению качества общего среднего образования.
Полное обеспечение в этом процессе соответствия учебно-образовательных реформ целям и устремлениям нашего народа, особенно родителей, педагогов, учащейся молодежи, является важным фактором усиления интереса учащихся к получению знаний, ограждения их от различных идеологических угроз. Эти аспекты проявляются в организации с нового учебного года 10-х классов, создании широких условий для продолжения обучения в школе, колледже или лицее.
На основе принимаемых законодательных актов в сфере реализуется последовательная работа по повышению качества образования, подготовке высококвалифицированных кадров в соответствии с рыночными требованиями, расширению сети дошкольных образовательных учреждений, улучшению условий в них для всестороннего развития детей.
Уделяется особое внимание подготовке высококвалифицированных кадров для средних общеобразовательных школ, особенно в отдаленных регионах, использованию возможностей заочной формы обучения. Организация в Чирчике Ташкентского областного пединститута стало еще одним практическим шагом на пути подготовки педагогических кадров, удовлетворения потребностей в них на местах.
Практические инициативы Президента нашей страны по дальнейшему совершенствованию деятельности фонда "Истеъдод", повышению квалификации молодых педагогов и научных кадров, меры по дальнейшему расширению участия отраслей и сфер экономики в подготовке высококвалифицированных специалистов являются важным фактором расширения рядов учителей с высоким профессиональным потенциалом.
Выдвинутые главой нашего государства на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН практические предложения по образованию и воспитанию молодого поколения, его правам и интересам являются еще одним практическим свидетельством огромного внимания к молодежи в нашей стране. Базирующиеся на аналитическом, научном подходе, эти идеи и инициативы повышают ответственность педагогов нашей страны за воспитание молодого поколения.
Министерством народного образования Республики Узбекистан проводятся просветительские проекты, творческие конкурсы, конференции учителей-предметников, направленные на повышение профессионального мастерства педагогов. Конкурсы "Лучший учитель года", "Лучшая школа года", "Лучший психолог года", "Лучший воспитатель года" являются важным фактором популяризации передового опыта работы в сфере, всесторонней поддержки самоотверженных учителей.
Указом главы нашего государства Шавката Мирзиёева от 27 сентября 2017 года группа особо отличившихся работников сферы образования удостоена почетных званий, орденов и медалей.
На мероприятии победители смотров-конкурсов "Лучший учитель года", проводимого Министерством народного образования, "Лучший педагог высшего образовательного учреждения", организованного Министерством высшего и среднего специального образования, а также лучшие педагоги средних специальных, профессиональных образовательных учреждений были награждены дипломами и призами.
Была представлена концертная программа с участием мастеров искусств и молодых исполнителей.
В мероприятии приняли участие Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоилов, Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, Государственный советник Президента Республики Узбекистан А.Юнусходжаев.