Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot to'g'risida
2016-yil 26-oktabr kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo'lib o'tdi.
Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedovni Turkmaniston mustaqilligining 25-yillik shonli sanasi munosabati bilan chin qalbdan samimiy tabriklab, unga davlat rahbari sifatidagi mas'uliyatli faoliyatiga yangi muvaffaqiyatlar, do'st turkman xalqiga farovonlik va bardavom taraqqiyot tiladi.
O'z navbatida Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov samimiy qutlovlar uchun chuqur minnatdorlik bildirib, qardosh O'zbekiston xalqiga tinchlik, osoyishtalik va ravnaq tilagan shaxsiy istaklarini izhor etdi.
Suhbat chog'ida tarixan qisqa vaqt ichida Turkmaniston keng ko'lamli sotsial-iqtisodiy islohotlar va ijtimoiy-siyosiy o'zgarishlarning puxta o'ylangan strategiyasini amalga oshirgani tufayli iste'dodli va mehnatsevar turkman xalqi farovonligini muttasil yuksaltirish, ma'naviy yangilanish, shuningdek, xalqaro maydonda mamlakat nufuzini oshirish borasida salmoqli yutuq va marralarga erishgani ta'kidlandi.
Xalqlarimizni ko'p asrlik samimiy do'stlik va qardoshlik, yaqin qo'shnichilik rishtalari, mushtarak an'ana, urf-odat va madaniy qadriyatlar bog'lab turadi. Bu uzoq muddatli, keng qamrovli hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish uchun mustahkam va barqaror asos bo'lib xizmat qilmoqda.
Muloqot davomida O'zbekiston va Turkmaniston rahbarlari yaqinda turli darajada o'tkazilgan ikki tomonlama uchrashuvlar doirasida siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishning ustuvor yo'nalishlari bo'yicha erishilgan kelishuvlar ijrosi qanday borayotgani xususida fikr almashdilar.
Davlat rahbarlari O'zbekiston bilan Turkmaniston do'st xalqlarimiz farovonligi, shuningdek, Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlash yo'lida keng ko'lamli o'zaro hamkorlikni hamda dolzarb xalqaro masalalar yuzasidan amaliy, ishonchli va ochiq muloqotni izchil davom ettirishga tayyorligini bildirdilar.

О телефонном разговоре с Президентом Туркменистана
26 октября 2016 года состоялся телефонный разговор Исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Гурбангулы Бердымухамедова по случаю знаменательной даты – 25-й годовщины независимости Туркменистана и пожелал ему новых успехов в ответственной государственной деятельности, а дружественному туркменскому народу – благополучия и дальнейшего прогресса.
В свою очередь Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил искреннюю благодарность за теплые поздравления и передал братскому народу Узбекистана личные пожелания мира, спокойствия и процветания.
В ходе беседы было отмечено, что за короткий по историческим меркам срок дружественный Туркменистан, благодаря продуманной стратегии масштабных социально-экономических реформ и общественно-политических преобразований, достиг высоких рубежей в деле обеспечения неуклонного роста благосостояния и духовного обновления талантливого и трудолюбивого туркменского народа, а также повышения авторитета страны на международной арене.
Наши народы тесно связывают многовековые отношения искренней братской дружбы и добрососедства, общность традиций, обычаев и культурных ценностей, что создает прочный и незыблемый фундамент для развития и углубления всеобъемлющего сотрудничества на долгосрочной основе.
Во время разговора главы Узбекистана и Туркменистана обсудили ход реализации достигнутых в рамках недавних двусторонних встреч на различных уровнях договоренностей по приоритетным направлениям дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях.
Руководители государств подтвердили твердую готовность к последовательному продолжению и динамичному развитию конструктивного, доверительного и открытого узбекско-туркменского диалога по всему спектру двусторонней повестки дня и актуальным международным вопросам во благо наших дружественных народов, а также в интересах безопасности и стабильности в Центральноазиатском регионе.