Urganchdagi ko'chalar qayta qurildi
Joriy yilning birinchi yarim yilligi davomida yo'lsozlar tomonidan Xorazm viloyatining markazi Urganch shahridagi umumiy uzunligi 14,1 km ga teng bo'lgan 11 ta ko'cha qaytadan qurilib, shahar ahli uchun qo'shimcha qulaylik yaratildi.
Kompaniyaning avtomobil yo'llaridan foydalanish va texnik holatini tahlil qilish boshqarmasi boshlig'i Nodir Husanovning saytimizga xabar berishicha, qurilish ishlari O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 6 dekabrdagi "Urganch shahri bosh rejasini amalga oshirish, Xorazm viloyati aholisining suv ta'minoti va viloyatdagi obodonlashtirish ishlarini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-1874-sonli Qarori ijrosi yuzasidan, "O'zavtoyo'l" DAK tizimiga kiruvchi "Xorazmyo'lqurilish" korxonasi tomonidan amalga oshirildi.
"Urganchdagi Tinchlik, Pahlavon Mahmud, Al-Xorazmiy, Shovot, Baynalmilalchi, Ma'rifatchilar, Amir Temur, Yoshlik, Xonqa, G'alaba va Termiz ko'chalarida avtomobillar qatnov qismi va piyodalar yo'laklari, yoritish, ko'kalamzorlashtirish, sug'orish, suv qochirish tizimlari butunlay qaytadan qurildi. Bundan tashqari 5 mingdan ortiq manzarali daraxt ko'chatlari ekildi", - dedi N.Husanov.
Qo'shimcha tarzda shuni ma'lum qilamizki, Urganchdagi transport va piyodalar qatnovi tizimini butunlay yaxshilagan bu tadbirlar uchun Xorazm viloyati xokimligi huzuridagi "Yagona buyurtmachi xizmati" injiniring kompaniyasi buyurtmasi asosida Respublika Yo'l jamg'armasi hisobidan 21,4 milliard so'm mablag' ajratildi.

Улицы древнего Ургенча обновляются
За первое полугодие дорожниками реконструированы и капитально ремонтированы 11 улиц древнего Ургенча - областного центра Хорезма, общей протяженностью 14,1 км, что позволило создавать дополнительные удобства для горожан.
По данным начальника управления эксплуатации и анализа технического состояния автомобильных дорог компании Нодира Хусанова, работа по строительству и реконструкции осуществлена предприятием "Хоразмйулкурилиш", входящего в ГАК "Узавтойул" в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-1874 от 6 декабря 2012 г. "О мерах по реализации генерального плана г.Ургенча, кардинальному улучшению благоустройства и водоснабжения населения Хорезмской области".
"Проезжая часть и пешеходные дорожки, системы освещения, озеленения, ирригации и отвода вод улиц Тинчлик, Пахлавон Махмуд, Ал-Хоразми, Шават, Байналмилалчи, Маърифатчилар, Амир Темур, Ёшлик, Ханка, Галаба и Термез полностью отстроены заново. Кроме этого, посажены более 5 тысяч зеленых насаждений", - говорит Н.Хусанов.
Продолжая тему, сообщаем, что для выполнения этих мер, которые кардинально улучшили автомобильное движение и безопасность пешеходов в Ургенче, выделено 21,4 млрд.сумов из средств Республиканского дорожного фонда по заказу инжиниринговой компании "Службы единого заказчика" при Хорезмском областном хокимияте.