8005 25-Noyabr, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 30 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22-noyabr kuni qishloqlar va shaharlarda aholini uy-joy bilan taʼminlashning yangi tizimini joriy etish boʻyicha amalga oshiriladigan chora-tadbirlar muhokamasiga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Aholini munosib turar joy bilan taʼminlash maqsadida oxirgi uch yilda 104 mingta, jumladan, qishloqlarda 63 mingta va shaharlarda 41 mingta xonadonga moʻljallangan arzon uy-joylar foydalanishga topshirildi.
Shunga qaramay, bu oʻsib borayotgan aholining talabini toʻliq qondirish uchun yetmayapti. Buni joriy yilning 9 oyida Xalq qabulxonalariga uy-joy masalalari bilan bogʻliq 36 mingdan ziyod murojaat boʻlganidan anglash mumkin.
Koʻpchilik uyining sifati talabga javob bermasligidan norozi. Qishloqlarda qurilgan ayrim mavzelar muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanmagan. Baʼzi uylar sotilmay qolgan, baʼzilarining esa krediti toʻlanishi muammoli.
Bu kabi kamchiliklarning sababi shundaki, arzon uylarning barqaror moliyaviy manbasi mavjud emas va asosan byudjet mablagʻlariga bogʻlanib qolgan. Tizimda raqobat toʻla shakllanmagan va xususiy sektor ishtiroki yetarli emas.
Xalqaro tashkilotlarning hisob-kitoblariga koʻra, Oʻzbekistonda aholi ehtiyojini toʻla qondirish uchun har yili 145 ming xonadondan iborat uylar qurish kerak. Buning uchun yiliga qariyb 30 trillion soʻm mablagʻ zarur boʻladi.
Keyingi yildan boshlab, aholini uy-joy bilan taʼminlash borasida yangi tizim joriy etiladi. Endi uylar davlat tomonidan emas, toʻliq xususiy sektor tomonidan quriladi.
Davlat aholiga ipoteka kreditlarini maqbul sharoitlarda berish orqali uy-joyga talabni qoʻllab-quvvatlaydi. Ipoteka kreditlari berish uchun resurslar miqdori banklar va hududlar boʻyicha cheklanmaydi.
Bu tizim taklif sifatida joylarda muhokama qilinganda, barcha quruvchi-tadbirkorlar uni ijobiy qabul qilgan. Aholining kredit olish imkoniyati kengaytirilsa, narxi hozirgilaridan baland boʻlmagan, lekin sifati yaxshi uylar qura olishini bildirgan.
Shulardan kelib chiqib, endilikda shaharlarda uy-joy qurilishi quyidagi tartibda amalga oshiriladi.
Birinchidan, tadbirkorlik subyektlari oʻz mablagʻi va jalb qilingan mablagʻlar hisobidan poytaxtimiz va shaharlarda yangi tartib asosida 13 ming 750 ta kvartirali turar joylar qurilishini amalga oshiradi. Bunday imorat va majmualar loyihasi ham tadbirkorlar tomonidan mustaqil tayyorlanadi.
Ikkinchidan, uy-joy qurish uchun yer maydonlari auksion orqali ajratiladi. Ularni suv va kanalizatsiya tarmoqlariga ulash, avtomobil yoʻllari qurish tadbirkorlik subyektlari hamda respublika va mahalliy byudjet mablagʻlaridan moliyalashtiriladi.
Uchinchidan, banklar oʻrtasida sogʻlom raqobat boʻlishi uchun Moliya vazirligi endilikda uylarni xarid qilishga ipoteka krediti boʻyicha qariyb 3 trillion soʻmga yaqin davlat resurslarini auksion asosida banklarga ajratadi.
Bundan tashqari, ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi tashkil etilib, unga Osiyo taraqqiyot banki mablagʻlari jalb qilinadi, ushbu mablagʻlar ham yangi qurilgan uy-joylarni sotib olishga ipoteka krediti ajratish uchun banklarga qoʻshimcha resurs sifatida joylashtiriladi.
Toʻrtinchidan, aholining kam taʼminlangan qatlamini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash boʻyicha mutlaqo yangi, eng muhimi, aniq manzilli tizim joriy etiladi. Buning uchun shaharlarda 10 ming 800 ta ehtiyojmand oilaga uyning boshlangʻich badali va kredit foiz xarajatlarini toʻlashi uchun byudjetdan subsidiya ajratiladi. Ushbu subsidiyalar orqali Toshkent shahrida 12 foiz, boshqa hududlarda 10 foizdan yuqori kredit foizlari hamda boshlangʻich badali qoplab beriladi.
Yigʻilishda mutasaddi vazirlik va tashkilotlar rahbarlariga yangi tartibda quriladigan uy-joylar uchun yer maydonlarini tanlab, auksionga chiqarish, kreditning yuqori chegarasini hisoblash uchun uylarning bozor qiymati asosidagi oʻrtacha narxini belgilash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Qishloqlarda ham uy-joy qurilishi tizimini isloh qilish, buyurtmachi funksiyasini "Qishloq qurilish invest" injiniring kompaniyasidan bosqichma-bosqich xususiy sektorga oʻtkazish masalalari muhokama qilindi.
Taʼkidlandagidek, endi qishloqlarda uy-joylar yoʻl boʻylarida bir qator qilib emas, shahar va tuman markazlariga tutash hududlarda mavzelar shaklida quriladi. Buning natijasida kelgusida tumanlarni yirik aglomeratsiyaga aylantirish mumkin. Bu esa infratuzilma xarajatini kamaytiradi, aholining iqtisodiy faolligini oshiradi, yerlardan samarali foydalanish imkonini beradi.
Videoselektor yigʻilishida bunday mavzelarga yer va kreditlar ajratish, infratuzilma tarmoqlariga ulash, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qoʻllab-quvvatlash borasida joylardagi rahbarlarga batafsil tushuntirish berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev uy-joy sotib olish uchun boshlangʻich badal va ipoteka krediti foizini qisman qoplash masalasida tanish-bilishchilik va boshqa suiisteʼmolchilik holatlariga barham berish kerakligini aytdi. Byudjetdan ajratiladigan subsidiyalar aynan ijtimoiy himoyaga muhtoj aholiga yetib borishini soʻzsiz taʼminlash lozim.
Subsidiya uchun kelgusi yil byudjetidan 1 trillion soʻmga yaqin mablagʻ ajratiladi va umuman olganda 16 mingta oilaning shahar va qishloqlarda uy-joylar sotib olishini qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltiriladi.
Aholi subsidiya olish uchun talaygina hujjatlar toʻplab, qator idoralarda sarson boʻlib yurish hollariga chek qoʻyiladi. Endi arizalar Iqtisodiyot va sanoat vazirligining hududiy boshqarmalarida tashkil etilgan doimiy komissiyalarda koʻrib chiqiladi va kam taʼminlangan oilalarning manzilli roʻyxati shakllantiriladi.
Ushbu komissiyalar tarkibida bank, moliya, soliq, mehnat, mahalla va boshqa idoralar vakillari boʻladi. Bundan tashqari, komissiya yigʻilishida istagan fuqaro ishtirok etib, oʻz fikrini bildirishi mumkin boʻladi. Qolaversa, subsidiya berish masalasi keng jamoatchilik bilan muhokama qilinishi lozim boʻladi.
Har bir viloyat hokimligi 2020-yilda uy-joy sotib olish uchun kam taʼminlangan oilalarni aniqlash, ularga navbat bilan subsidiya toʻlash tartibi va mezonlarini ishlab chiqib, oʻz hududlarida ijobiy tajriba joriy etishlari zarurligi taʼkidlandi.
Kelasi yilda "Oʻzshahar qurilish invest" hamda "Qishloq qurilish invest" injiniring kompaniyalari amaldagi tizim asosida shaharlarda 4 ming 250 ta va qishloq joylarida 8 mingta uy-joy qurilishini davom ettiradi.
Tayyor uylar uzoq vaqt davomida sotilmay turishi hollarining oldini olish maqsadida shaharlarda qurilishni moliyalashtirish tizimi takomillashtiriladi. Endi turar joylarga talabgorlar roʻyxati shakllantirilib, boshlangʻich badal yigʻilmaguncha qurilishga moliyalashtirish ochilmaydi.
Banklar 2020-yilda amaldagi tizim boʻyicha shaharlarda quriladigan uy-joylarning xaridorini aniqlagan holda, qurilishni mijozga ajratiladigan ipoteka krediti hisobidan moliyalashtirish tizimini joriy etadigan boʻldi.
Uylar narxini tushirish va sifatini oshirish uchun innovatsion qurilish materiallaridan keng foydalanish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Hokimliklarga shahar va qishloqlarda uy-joylar uchun yer ajratish, pudratchilarni aniqlash ishlarini yakunlab, qurilishni 2020-yil 1-martga qadar boshlanishini taʼminlash yuklatildi.
– Uy-joy siyosatida yangi tizimga oʻtayapmiz. Bu jarayonda har bir hudud rahbari zimmasiga masʼuliyat va javobgarlikni olib, yangi tizim boʻyicha turar joy qurishda oʻz tajribasini yaratishi shart. Endi hokimlardan qurilgan uylar soni emas, qurilishga nechta salohiyatli tadbirkorlar jalb qilingani, ularga qancha yer ajratilgani, infratuzilma tarmoqlari yaratilgani, uylar sifati va nechta odamni rozi qilgani soʻraladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Uy-joylarni qurish va realizatsiya qilish boʻyicha respublika komissiyasi joylarga chiqqan holda, qurilish ishlarini nazoratga olishi zarurligi taʼkidlandi.
Hokimlar eski bino va inshootlarni buzish hisobiga boʻshagan joylarda uy qurish masalasiga alohida eʼtibor berishi shartligi, kompensatsiya pullari toʻlanib, mulk egalari rozi boʻlmaguncha birorta koʻchmas mulk buzilishi mumkin emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Davlat idoralari rahbarlari nafaqat oʻzining, balki davlatning ham shaʼnini saqlashga masʼul ekani, xalq bilan, ommaviy axborot vositalari bilan muloqotda kibrga berilmay, vazmin va oqilona, qonunga asoslangan qaror qabul qilishi shartligi taʼkidlandi.

Measures identified for implementation of a new housing construction system
On November 22, a meeting was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to discuss measures for introducing a new system of providing the population of cities and villages with housing.
In order to provide decent housing over the past three years, 104 thousand units of affordable housing have been built, including 63 thousand in villages and 41 thousand in cities.
Despite this, the pace of housing construction is not keeping pace with the growing demand of the population. This is evidenced by more than 36 thousand appeals regarding the housing issue received by the People's Reception Office for 9 months of this year.
Many are unhappy with the quality of houses. Some areas erected in villages are not connected to engineering and communication networks. There is unrealized housing, and for some houses, repayment of loans is problematic.
The reason for these and other shortcomings is that the construction of affordable housing does not have a stable financial source and is carried out mainly at the expense of budgetary funds. Competition in the system is weakly formed, private sector participation is not enough.
According to the calculations of international organizations, to fully satisfy the housing needs of the population, it is necessary to build 145 thousand apartments annually. It takes almost 30 trillion soums a year.
Starting next year, a new system for providing the population with housing will be operating. From now on, the construction of houses will be carried out not by the state, but by the private sector. The state will support the demand for housing through the provision of mortgage loans to the population under optimal conditions. The amount of resources for mortgage lending will no longer be limited by the banking and regional principles.
Following the local discussion of this proposal, business developers responded positively to it. They noted that if the population's access to loans is simplified, the possibilities for housing construction will expand while maintaining the current price level, but with higher quality.
Based on this, henceforth, the construction of houses in cities will be carried out in the following order.
First, business entities, at the expense of their own and external funds, will build houses for 13 thousand 750 apartments in the capital and other cities. The issues of designing houses will also be addressed by entrepreneurs themselves.
Second, land for construction of houses will be allocated through auctions. Connection of houses to water supply and sewage networks, construction of access roads will be financed from the republican and local budgets.
Third, for healthy competition between banks, the Ministry of Finance will allocate almost 3 trillion soums to them through an auction for the subsequent allocation of mortgage loans.
In addition, a mortgage refinancing company will be organized with the assistance of the Asian Development Bank. It will place funds in banks as additional resources for the allocation of mortgage loans for new buildings.
Fourth, a completely new and, most importantly, targeted support system for low-income groups of the population will be introduced. Grants will be allocated from the budget to 10 thousand 800 urban families in need to cover the initial contribution and interest payments on the loan. These funds will be used to cover interest in terms of the credit rate exceeding 12 percent in the city of Tashkent and 10 percent in other regions.
At the meeting, heads of responsible ministries and organizations were instructed to select and put up for auction in accordance with the new procedure land plots for housing construction, to determine the average market value of housing for calculating the upper limit of loans.
Issues of reforming the housing construction system in villages, phased transfer of customer functions from the engineering company Qishloq Qurilish Invest to the private sector were also discussed.
It was noted that from now on, housing in the villages will be built not in a row building along the roads, but in the form of areas adjacent to cities and district centers. This will make it possible to turn the districts into large agglomerations in the future, which will reduce the burden on the infrastructure, increase the economic activity of the population, and allow more efficient use of land resources.
At the meeting, local leaders were given specific instructions regarding the allocation of land and loans for such areas, providing them with infrastructure, and supporting socially vulnerable people.
The President noted the need for eradicating manifestations of nepotism and other abuses in the process of paying subsidies for the initial contribution and interest on mortgages. It is necessary to ensure unquestionably the receipt of subsidies allocated from the budget by citizens of socially vulnerable categories.
Next year, about 1 trillion soums of subsidies will be allocated from the budget, thanks to these funds 16 thousand families should find help in acquiring housing in cities and villages.
The population will not have to visit several instances to collect the package of documents necessary to receive a subsidy. From now on, applications will be considered by standing commissions under the territorial departments of the Ministry of Economy and Industry, which will form a target list of low-income families.
The commissions will include representatives of banks, financial and tax services, labor bodies, the makhalla and other agencies. In addition, any citizen will have the opportunity to participate and express his opinion at the meetings of the commission, the issue of subsidies should be addressed in a wide public discussion.
The khokimiyats of the regions were indicated the need for identifying low-income families to purchase housing in 2020, to develop the procedure and criteria for the alternate payment of subsidies, the introduction of positive experience in their regions.
Next year, the engineering companies Uzshahar Qurilish Invest and Qishloq Qurilish Invest will continue to build 4,250 houses in cities and 8,000 houses in rural areas.
To prevent the downtime of already constructed houses, the financing system for urban construction will be improved. A list of those wishing to purchase housing will be formed, and financing for construction will not be given progress until the required amount of contributions has been collected.
Banks, having decided on buyers of housing in cities under construction according to the current system in 2020, will implement a system for financing construction through mortgage loans allocated to customers.
The President noted the need for widespread use of innovative building materials for reducing the cost of housing and improving its quality.
Local khokimiyats were instructed to complete the allocation of land for housing construction, the selection of contractors and to ensure the start of work by March 1, 2020.
"We are moving to a new system in housing policy. In this process, the head of each region is obliged to take responsibility and form his own experience in the housing sector. From now on, we will ask the khokims not about the number of houses built, but about how many entrepreneurs were attracted to the sphere, how much land was allocated to them, whether the infrastructure was created, what is the quality of housing and how many people were satisfied", the Head of the state said.
The Republican Commission for Construction and Sale of Housing was instructed to take control over the construction work on site.
The khokims were instructed to pay special attention to the construction of housing in areas freed from demolition of dilapidated buildings and structures, as well as the inadmissibility of demolition of real estate until compensation is paid to the owner and all his legal conditions are met.
It was noted that the head of the state body is responsible not only for his reputation, but also for the reputation of the department he heads, it is necessary to behave modestly, carefully and reasonably in dialogue with people and the media, make decisions guided by law.
Information of responsible persons was heard on the issues discussed and priority tasks for the future were identified.