Xalqaro moliya institutlari mablag'lari ishtirokida 2020 yilda amalga oshirilgan investitsiya loyihalari to'g'risida MA'LUMOT
3759 11-Fevral, 2021 Chop etish Yuklab olish (PDF 10 Kb)
Avtomobil yo'llari qo'mitasi tomonidan Xalqaro moliya institutlari mablag'lari ishtirokida umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruksiya qilish investitsiya  loyihalari doirasida 2020 yilda jami 94,6 million AQSh dollari miqdoridagi mablag'lar o'zlashtirildi. Shu jumladan, quyidagi loyihalar doirasida qurilish-montaj ishlari amalga oshirilgan:
- "A-380 "G'uzar-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lining 228-315 km qismini (87 km) rekonstruksiya qilish" loyihasi – 11,7 mln. AQSh doll. (Osiyo taraqqiyot banki qarz mablag'i);
- "Toshkent, Andijon, Farg'ona va Namangan viloyatlaridagi mahalliy avtomobil yo'llarini rivojlantirish" loyihasi- 48,5 mln. AQSh doll. (Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi qarz mablag'i (Jahon banki guruhi));
- "A373"Toshkent-O'sh" avtomobil  yo'lining 173-176 km qismlarini rekonstruksiya qilish"loyihasi - 8,8 mln. AQSh doll. (Osiyo taraqqiyot banki qarz mablag'i, A-373 "Toshkent-O'sh" avtomobil yo'lining 116-190 km qismini rekonstruksiya qilish loyihasidan iqtisod qilingan mablag'lar doirasida amalga oshirilmoqda);
- "M39 "Almata-Bishkek-Toshkent-Shaxrisabz-Termiz" avtomobil yo'lining 1395-1400 km va 1410-1426 km (21 km) qismarini rekonstruksiya qilish" loyihasi - 9,5 mln. AQSh doll. (Islom taraqqiyot  banki qarz mablag'i, M39 "Almata-Bishkek-Toshkent-Shaxrisabz-Termiz" avtomobil  yo'lining 1330-1395 km, 1400-1410 km va 1426-1451 km (jami 100 km) qismini rekonstruksiya  qilish ob'ekti doirasida iqtisod qilingan mablag'lar hisobiga mazkur ob'ekt qurilishi  belgilab berilgan. Ushbu ob'ekt Surxondaryo viloyatining Boysun, Sherobod va Angor  tumanlaridan o'tadi;
- "4R87"G'uzor-Chim-Ko'kdala" avtomobil yo'lining 38-73 km qismini (35 km) rekonstruksiya  qilish" loyihasi - 16,1 mln. AQSh doll. (Saudiya taraqqiyot jamg'armasi va Quvayt Arab itqisodiy taraqqiyot fondi  qarz mablag'i).

ИНФОРМАЦИЯ о реализации инвестиционных проектовв 2020 году с участием средств Международных финансовых институтов
3727 11 февр., 2021 Распечатать Скачать (PDF 93 Kb)
В 2020 году Комитетом по автомобильным дорогам в рамках инвестиционных проектов, реализуемых в сфере строительства и реконструкции автомобильных дорог общего пользования, с участием заемных средств Международных финансовых институтов освоено 94,6 млн. долл. США. В том числе за счет проведения дорожно-строительных работ на объектах следующих проектов:
- "Реконструкция автомобильной дороги"А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу на участке 228-315 км (87 км)" – 11,7 млн. долларов США (заемные средств Азиатского банка развития);
- "Развитие автомобильных дорог местного значения в Ташкентской, Андижанской,Ферганской и Наманганской областях" - 48,5млн. долларов США (заемные средства Международной Ассоциации Развития (Группа Всемирного Банка);
-"Реконструкция автомобильной дороги А373"Ташкент - Ош" на участке 173-176 км" - 8,8 млн.долларов США (заемные средств Азиатского банка развития, сэкономленные врамках проекта "Реконструкция автомобильной дороги А-373 "Ташкент-Ош" научастке 116-190 км);
- "Реконструкции автомобильной дороги М39 "Алматы-Бишкек-Ташкент-Шахрисабз-Термез" на участках 1395-1400 кми 1410-1426 км (21 км)" - 9,5 млн. долларов США (заемные средства Исламского банка развития, сэкономленные в рамках проекта "Реконструкция автомобильной дороги М39"Алматы-Бишкек-Ташкент-Шаҳрисабз-Термез" на участках 1330-1395 км, 1400-1410 кми 1426-1451 км (всего 100 км). Данный объект проходит по районам: Байсун,Шеробод и Ангор Сурхандарьинской области;
- "Реконструкция автомобильной дороги 4Р87 "Гузар-Чим-Кокдала" на участке 38-73 км (35 км)" - 16,1 млн. долларов США (заемные средства Саудовского Фонда Развития и Қувейтско Фонда Арабского Экономического Развития).