Xalqaro sammit doirasidagi samarali uchrashuvlar
Avval xabar qilinganidek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 9-10 sentyabr kunlari Ostona shahrida bo'ldi.
10 sentyabr kuni Ostona shahrida Mustaqillik saroyida Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo'yicha birinchi sammiti ochildi.
Mazkur saroyda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev kutib oldi.
Sammitni Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev ochdi.
Islom hamkorlik tashkilotining ushbu nufuzli sammiti "Fan, texnologiyalar, innovatsiyalar va islom olamini modernizatsiya qilish" mavzusida o'tdi.
Ma'lumki, 2016 yil 18 oktyabr kuni Toshkentda Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasi bo'lib o'tgan, "Ta'lim va ma'rifat – tinchlik va bunyodkorlik sari yo'l" shiori uning asosiy g'oyasi etib belgilangan edi. Shu ma'noda Ostona sammitini Toshkentda o'tgan sessiyaning mantiqiy davomi, deyish mumkin.
Sammitda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
Fan va texnologiyalar bo'yicha sammitda Islom hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar va kuzatuvchi mamlakatlar, mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar vakillaridan iborat 80 ga yaqin delegatsiya ishtirok etdi. Sammit yakunida Ostona deklaratsiyasi imzolandi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mazkur sammit doirasida Eron Islom Respublikasi Prezidenti Hasan Ruhoniy, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on, Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G'ani va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuvlar o'tkazdi.
Eron Prezidenti bilan muloqotda Shavkat Mirziyoyev Hasan Ruhoniyni yaqinda bo'lib o'tgan Prezident saylovida ishonchli g'alaba qozongani bilan samimiy muborakbod etdi.
O'zbekiston va Eron xalqlarini tarixiy va madaniy mushtaraklik, yaxshi qo'shnichilik munosabatlari bog'lab turadi. Ikki mamlakatning mumtoz adabiy merosi xalqlarimiz uchun birdek qadrli. Bugungi kunda davlatlarimiz o'rtasidagi hamkorlik izchil mustahkamlanib bormoqda.
Davlatimiz rahbari savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport-infratuzilma sohalaridagi aloqalarga to'xtalar ekan, bu boradagi imkoniyat va keng salohiyatdan yanada samarali foydalanish, o'zaro sa'y-harakatlarni jadallashtirish hamkorlikni yangi bosqichga ko'tarishini ta'kidladi.
Hasan Ruhoniy Eron O'zbekistonni mintaqadagi yaqin va ishonchli hamkor deb bilishini, mamlakatlarimiz o'rtasidagi do'stona munosabatlar mustahkamlanishi o'zaro manfaatli va uzoq muddatli aloqalarni yanada kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on bilan uchrashuvda mamlakatlarimizning savdo-iqtisodiyot, investitsiya, sayyohlik va boshqa sohalardagi aloqalarini kengaytirish masalasi muhokama qilindi. O'zaro manfaatli va uzoq istiqbolli loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish uchun tegishli vazirliklar va ishbilarmon doiralar o'rtasida muntazam uchrashuvlar tashkil qilish muhimligi qayd etildi.
Ikki davlat Prezidentlari O'zbekiston bilan Turkiya bir-biriga muhim va uzoq muddatli hamkor sifatida qarashini, tomonlar hamkorlikni o'zaro ishonch tamoyillari asosida kengaytirish va xalqlarimiz manfaatlariga xizmat qiladigan yuksak darajaga ko'tarish tarafdori ekanini ta'kidladilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G'ani bilan muloqotda u bilan yana bir bor uchrashayotganidan mamnun ekanini ta'kidladi.
Ikki davlat rahbarlarining joriy yil iyun oyida Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti doirasida o'tgan uchrashuvi chog'ida erishilgan kelishuvlar asosida hamkorlikni yanada faollashtirish bo'yicha "yo'l xaritasi" qabul qilindi. Uning izchil amalga oshirilayotgani natijasida savdo-iqtisodiy aloqalar jadal rivojlanib bormoqda. 2017 yilning birinchi yarmida o'zaro tovar ayirboshlash hajmi 18,5 foiz o'sgan.
Prezidentlarning ushbu uchrashuvidan keyin savdo aylanmasi yanada oshishi qayd etildi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev o'rtasida bo'lib o'tgan uchrashuvda O'zbekiston – Ozarbayjon munosabatlarining bugungi holati, savdo-iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalarda o'zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Ikki mamlakatning ulkan iqtisodiy salohiyatidan to'la foydalanish, tovar ayirboshlash hajmini oshirish va nomenklaturasini kengaytirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Shu bilan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Qozog'iston Respublikasiga tashrifi nihoyasiga yetdi.

Конструктивные встречи на полях международного саммита
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 9-10 сентября посетил Астану.
10 сентября во Дворце независимости столицы Казахстана открылся Первый саммит Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям.
Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в этом дворце встретил Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Саммит открыл Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев.
Саммит прошел под лозунгом "Наука, технологии, инновации и модернизация в исламском мире".
Как известно, 18 октября 2016 года в Ташкенте состоялась 43-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, главной идеей которой стал лозунг "Образование и просвещение - путь к миру и созиданию". Саммит в Астане можно назвать логическим продолжением состоявшейся в Ташкенте сессии.
На саммите выступил Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев.
В саммите по науке и технологиям приняли участие около 80 делегаций государств-членов и стран-наблюдателей Организации исламского сотрудничества, региональных и международных организаций. По итогам саммита подписана Астанинская декларация.
В рамках саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречи с Президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рухани, Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом, Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани и Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
На встрече с Президентом Ирана Шавкат Мирзиёев искренне поздравил Хасана Рухани с уверенной победой на состоявшихся недавно президентских выборах.
Народы Узбекистана и Ирана связывают общность истории и культуры, добрососедские отношения. Наши народы любят и ценят классическое литературное наследие друг друга. Сегодня сотрудничество наших стран последовательно укрепляется.
Глава нашего государства затронул вопросы сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной сферах и отметил, что еще более эффективное использование имеющихся возможностей и широкого потенциала, активизация совместных действий в этом направлении позволят поднять двусторонние отношения на новый уровень.
Хасан Рухани отметил, что Иран считает Узбекистан своим близким и надежным партнером, укрепление дружеских отношений между нашими странами послужит дальнейшему расширению взаимовыгодных и долгосрочных связей.
На встрече с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом были рассмотрены вопросы расширения сотрудничества наших стран в торгово-экономической, инвестиционной, туристической и других сферах. Отмечалась важность организации регулярных встреч между представителями соответствующих министерств и деловых кругов двух стран для разработки и реализации взаимовыгодных и рассчитанных на долгосрочную перспективу проектов.
Главы государств отметили, что Узбекистан и Турция видят друг в друге важных и долгосрочных партнеров, стороны выступают за расширение сотрудничества на основе взаимного доверия и его повышение на более высокий уровень, что служит интересам наших народов.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на встрече с Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани отметил, что рад вновь встретиться с ним.
На основе договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся в июне текущего года встречи глав двух государств в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества, принята "дорожная карта" по дальнейшей активизации двустороннего сотрудничества. В результате ее последовательной реализации торгово-экономические связи между нашими странами динамично развиваются. В первой половине 2017 года объем взаимного товарооборота вырос на 18,5 процента.
Было отмечено, что после этой встречи глав двух государств объем товарооборота еще больше увеличится.
На встрече были обсуждены перспективы дальнейшего развития двусторонних связей в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах.
В ходе встречи главы нашего государства Шавката Мирзиёева и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева были обсуждены современное состояние узбекско-азербайджанских отношений, перспективы развития сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и других сферах. Было уделено особое внимание вопросам эффективного использования огромного экономического потенциала двух стран, увеличения объема и расширения номенклатуры взаимного товарооборота.