Xalqimizning ertangi kunga ishonchi, yaxshi yashashga intilishi va ishtiyoqi ortmoqda
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 19-20 may kunlari Andijon viloyatida bo'ldi.
Prezidentimiz 2017-yil 2-3 iyun kunlari viloyatga tashrifi chog'ida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayoni bilan tanishar ekan, bir qator istiqbolli loyihalarni amalga oshirish yuzasidan topshiriqlar bergan edi. O'tgan vaqt mobaynida ana shu yo'nalishda salmoqli ishlar amalga oshirildi.
O'tgan yilgi tashrifdan so'ng ishlab chiqilgan 2017-2018 yillarga mo'ljallangan dasturga muvofiq, viloyatda 2017-yilda umumiy qiymati 1,5 trillion so'm bo'lgan 3 mingdan ziyod loyiha amalga oshirildi. Buning natijasida iqtisodiy-ijtimoiy sohalarda sezilarli o'sishga erishildi. Muhimi, odamlarning ertangi kunga ishonchi mustahkamlanib, yaxshi yashashga intilish va ishtiyoqi ortdi. Bu yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim samarasidir.
Davlatimiz rahbarining Andijonga bu galgi safari davomida avvalgi tashrif asnosida berilgan topshiriqlar ijrosiga alohida e'tibor qaratildi. Shuningdek, viloyatni yanada rivojlantirishga qaratilgan yirik loyihalar ijrosining borishi, aholining talab-ehtiyoji bilan bevosita tanishish va bu boradagi kelgusi rejalarni belgilash diqqat markazida bo'ldi.
Prezidentimiz o'tgan yili Andijon tumani Xakan qishlog'ida "Milana textile" mas'uliyati cheklangan jamiyatining trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasini tashkil etish loyihasi bilan tanishgan edi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 23-fevraldagi "Tadbirkorlarning ishlab chiqarish maydonlaridan foydalanishlarini yanada rag'batlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori asosida 9 milliard so'm investitsiya kiritish, 200 yangi ish o'rni yaratish sharti bilan korxonaga Xakan qishlog'ida bir gektar yer maydoni va foydalanilmay turgan bino "nol" qiymatda berildi.
Korxona "Aloqabank" viloyat filialidan olingan 2 milliard so'm kredit hamda 7 milliard so'm o'z mablag'i hisobidan uch qavatli bino qurib, zamonaviy jihozladi. Xorijdan keltirilgan tikuv dastgohlari ishlab chiqarish hajmini oshirish va mahsulot sifatini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Bu yerda ayollar va bolalar uchun ishlab chiqarilayotgan 20 dan ortiq turdagi trikotaj mahsulotlarining asosiy qismini eksport qilish rejalashtirilgan. Eng muhimi, fabrika ishga tushirilishi bilan tumandagi 200 nafardan ortiq xotin-qiz doimiy ish o'rniga ega bo'ldi.
Shu yerda "Har bir oila – tadbirkor" dasturining Andijon viloyati misolidagi konsepsiyasi namoyish qilindi. Ushbu dastur mehnat bilan band bo'lmagan aholini tadbirkorlik, hunarmandlik, fermerlik, kasanachilikka o'rgatish orqali ularga daromad manbai yaratib berishga qaratilgan.
– Andijonda aholi zich joylashgan. Bir-ikkita zavod bir foiz aholiniyam ish bilan ta'minlay olmaydi. Bu yerda odamlarni faqat tadbirkorlik, hunarmandlik orqali boqish mumkin. Xonadonlarga mablag' va zarur uskunalar berib, ish yuritishni o'rgatsak, odamlar o'zini o'zi boqadi. Oilasini oziq-ovqat, kiyim-kechak va boshqa zarur mahsulotlar bilan ta'minlashga qiynalmaydi. Sarflagan pulimiz bir yildan keyin ikki hissa bo'lib qaytadi. Odamlarni qo'llab-quvvatlash, tadbirkorlikka o'rgatishning iqtisodiy mexanizmi mana shunday bo'lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Andijon viloyatiga o'tgan yilgi tashrifi chog'ida dori-darmon ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo'yicha ham topshiriqlar bergan edi. Ushbu ko'rsatmalar ijrosini ta'minlash maqsadida Andijon tumanidagi "Zamin Bio Health" mas'uliyati cheklangan jamiyati insulin dori vositasi ishlab chiqarish korxonasini barpo etdi.
Tumanning Xartum qishlog'ida joylashgan bu zavod Markaziy Osiyoda yagona bo'lib, yiliga 10 million flakon dori vositasi ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Shu paytgacha insulin yurtimizga chetdan keltirilgan. Zavodning ishga tushirilishi bilan ushbu dori vositasi importi hajmi kamayadi, valyuta tejaladi, qolaversa, narx pasayadi. Masalan, hozirgi paytda bir flakon insulinning bozor narxi 36 ming so'm bo'lsa, mazkur korxona bu dorini 20 ming so'mdan yetkazib berishi mumkin.
Loyiha qiymati qariyb 28 milliard so'm bo'lgan zavodga Germaniya, Fransiya, Shveysariya, Xitoy, Hindistondan zamonaviy uskuna va texnologiyalar keltirib o'rnatildi.
– Bu juda dolzarb ijtimoiy ahamiyatga ega loyiha, – dedi Shavkat Mirziyoyev zavod mutasaddilari bilan muloqotda. – Insulinga ehtiyoji bor bemor dori topolmasa, hayoti xavf ostida qoladi, chorasini ko'rmagan, deb bizdan norozi bo'ladi.
Prezidentimiz mahalliy ishlab chiqaruvchilar bozorga kirib, raqobatbardosh bo'lguncha ularni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash, dori substansiyalarini ro'yxatdan o'tkazishda ko'maklashish bo'yicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda "Zamin Bio Health" mas'uliyati cheklangan jamiyatida kukunli antibiotik ishlab chiqarish, viloyatda farmatsevtika sanoatini rivojlantirishga oid boshqa loyihalar taqdimoti bo'lib o'tdi.
19 may kuni Andijon tumanidagi "Andijan Silk.Co" O'zbekiston – Xitoy qo'shma korxonasi pillani qayta ishlab, undan tayyor mahsulot ishlab chiqarish bo'yicha yirik majmuani ishga tushirdi. Prezidentimiz korxona faoliyatiga start beruvchi ramziy tugmani bosdi. Bu yerda amalga oshirilgan ishlarni ko'zdan kechirdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 29-martdagi qarori asosida tashkil etilgan "O'zbekipaksanoat" uyushmasi tomonidan bugungi kunda tarmoqni jadal rivojlantirish, sohaga innovatsion texnologiyalarni jalb etish, ipak qurtini yangicha usulda parvarishlash, xorijiy davlatlarning ilg'or tajribasini o'rganish orqali pilla sifati va miqdorini oshirish, ayollar va yoshlarni doimiy ish bilan ta'minlashga alohida e'tibor qaratilmoqda.
"Andijan Silk.Co" qo'shma korxonasining qurilish ishlariga 5 milliard so'm mablag' sarflandi. Pillani qayta ishlashni tashkil etish uchun 2 million 100 ming dollar evaziga Xitoyda ishlab chiqarilgan ip yigiruv va tikuv mashinalari keltirib o'rnatildi. Natijada 150 kishi doimiy ish o'rniga ega bo'ldi. Joriy yil oxirigacha ishchilar soni 300 taga yetkaziladi.
Korxona to'liq quvvat bilan ishlay boshlagach, yiliga 300 tonna pilla qayta ishlanadi. 2018-yilning o'zida 5,1 million dollarlik tayyor mahsulot eksport qilish imkoniyati yaratiladi.
– Butun dunyoda sifatli ipak matolarga talab katta. Bundan yiliga uch marta daromad olsa bo'ladi. Demak, pillachilikni rivojlantirish, ko'proq barg beradigan tut plantatsiyalarini ko'paytirish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda trikotaj, charm-payabzal, qurilish materiallari, ip-kalava va gazlama ishlab chiqarishga mo'ljallangan loyihalar taqdimoti o'tkazildi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga o'tgan yilgi tashrifi davomida Asaka tumanida zamonaviy issiqxona tashkil etish loyihasi bilan tanishgan edi. "Asaka" bankining tuman filialidan loyiha uchun 1,5 million dollar mablag' ajratilib, "Sabo hamkor" MCHJ tomonidan 5,8 gektar maydonda gidroponika usulida banan va pomidoretishtiriladigan 2 ta issiqxona barpo etildi. Turkiyaning "Asya Modern Serachilik" kompaniyasi bilan tuzilgan shartnomaga asosan ushbu mablag' evaziga xorijdan issiqxona uskunalari olib kelindi.
"Sabo hamkor" MCHJ tomonidan bu yerga qo'shimcha 500 ming dollar mablag' sarflanib, umumiy qiymati 2 million dollarlik loyiha joriy yil mart oyida to'liq ishga tushirildi.
25 ming tup pomidor ko'chati ekilgan 1 gektarlik issiqxonada joriy yilda 300 tonnagacha hosil olish va qo'shni davlatlarga eksport qilish mo'ljallanmoqda. 2 gektarda tashkil etilgan issiqxonada tajriba tariqasida 5 ming tup banan ko'chati parvarishlanmoqda. Banandan birinchi mavsumda 250-300 tonna hosil olish kutilmoqda.
Prezidentimiz banan yetishtirilayotgan issiqxonani ko'zdan kechirdi. Uni kengaytirish, mahsulotni qayta ishlash va saqlash sharoitini yaratish, hosildorlikni oshirish yuzasidan tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbariga issiqxonalarning kompyuter orqali boshqariladigan sovutish va mo'tadil iqlim yaratuvchi tizimi haqida ham ma'lumot berildi. Zamonaviy texnologiya asosida issiqxonalarga o'z vaqtida kerakli harorat, mineral o'g'it va namlik beriladi.
Turkiyalik hamkorlar ko'chat parvarishidan to hosil yetishtirishgacha bo'lgan jarayonni nazorat qilib borish uchun agronomlar jalb qilgan. Shuning hisobiga 2-3 oyda yetiladigan pomidor hosilini 1-1,5 oyda olish, ikki yilda uch marta banan yetishtirish mumkin bo'ladi.
Shavkat Mirziyoyev kam ish kuchi sarflab yuqori hosil olish imkonini beruvchi bunday issiqxonalarni ko'paytirish kerakligini ta'kidladi.
– Mamlakatimizga import qilinadigan banan pishmasdan uziladi. Tabiiyki, bunday mevada vitamin va ozuqa moddalari kam bo'ladi. Yurtimizda bunday tropik mevalarni yetishtirish har jihatdan foydali bo'ladi, qolaversa, valyuta tejaladi, – dedi Prezidentimiz.
Shu yerda 2018-2019 yillarda Andijon viloyatida agrar sohani rivojlantirishga qaratilgan dastur va loyihalar taqdimoti o'tkazildi.
Davlatimiz rahbariga Andijon viloyatida chorvachilikni rivojlantirishga oid loyihalar to'g'risida ma'lumot berildi. Joriy yilda mazkur yo'nalishdagi 40 loyiha ijrosi natijasida 32 ming tonnadan ziyod sut, 400 tonnadan ortiq go'sht yetishtiriladi. Tarmoqda jami 649 ish o'rni yaratiladi.
O'tgan yili viloyatga tashrifi davomida Prezidentimiz O'rmon xo'jaligi ilmiy-tadqiqot institutining Andijon filialini tashkil etish bo'yicha topshiriq bergan edi. Hozirgi kunda filialda 9 ilmiy xodim faoliyat yuritmoqda. Viloyatda davlat o'rmon xo'jaligini rivojlantirish bo'yicha qator istiqbolli loyihalar ishlab chiqilmoqda. Agar 2016-yilda o'rmon xo'jaligi yerlarida atigi 8 gektarda qishloq xo'jaligi mahsulotlari yetishtirilgan bo'lsa, rejaga ko'ra joriy va kelasi yilda bu ko'rsatkich 830 gektarga yetkaziladi. Adir va tog'oldi hududlarida pista, yong'oq, no'xat, loviya yetishtirilib, ko'plab doimiy va mavsumiy ish o'rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari filialda innovatsiyalarni rivojlantirish bo'yicha fond tuzish, viloyatda za'faron va na'matak kabi dorivor o'simliklar yetishtirish bo'yicha iqtisodiy zona tashkil etish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
– O'rmon xo'jaligida innovatsiya qilmasak, daromad olish qiyin, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Shuning uchun Andijon viloyati o'rmon xo'jaligida innovatsiyalarni rivojlantirish va qo'llab-quvvatlash bo'yicha 3 yilga mo'ljallangan maxsus qaror qabul qilish maqsadga muvofiqdir.
Joriy yilda 11 tumandagi 300 gektar maydonda yangi hovuzlar barpo etilib, baliq yetishtirish hajmi 450 tonnaga oshiriladi. Bundan tashqari, tomorqalarda hamda 1050 gektar sholi maydonida Xitoy va Vyetnam texnologiyalari asosida baliq yetishtirish yo'lga qo'yiladi.
Prezidentimiz baliqchilik, parrandachilik hisobidan aholining go'shtga ehtiyojini ta'minlash kerakligini ta'kidladi. Shunga muvofiq, tarmoqda hosildorlikni kamida 12-15 ming tonnaga yetkazish vazifasi qo'yildi.
Viloyatda meva-sabzavot eksportini oshirish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash, to'qimachilik klasterini tashkil etish, ip yigiruv va to'quv mahsulotlari ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish bo'yicha amalga oshiriladigan loyihalar ham muhokama qilindi. Bunday chora-tadbirlar qo'shimcha ish o'rinlari yaratish, aholi daromad manbaini yanada oshirishda muhim omil bo'lishi ta'kidlandi.
Prezidentimiz Ulug'nor tumanidagi "Shahriobod" mahalla fuqarolar yig'inida bo'lib, bu yerda "Obod qishloq" dasturi doirasida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi, aholi bilan muloqot qildi.
Bugun Shahriobod mahallasi butunlay yangi qiyofa kasb etgan. 3 mingdan ziyod aholi istiqomat qilayotgan qishloqdagi 22 ko'p qavatli uyning tomlari yangilanib, atrofida qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. 7,3 ming kvadrat metr maydonga bruschatka yotqizildi, yoritish chiroqlari, o'rindiqlar, 1 ming 570 metr masofaga lotoklar o'rnatildi. Uylar yonida tandirxonalar qurildi. Bundan tashqari, mahalla idorasi, to'yxona, hammom, mini-marketlar barpo etildi.
Mahalla hududida joylashgan tuman "Barkamol avlod" markazi, 20-umumta'lim maktabi, 3-maktabgacha ta'lim muassasasi kapital ta'mirlandi.
Davlatimiz rahbari oqsoqollar bilan suhbatda mamlakatimizda keng ko'lamda boshlangan qishloqlarni obodonlashtirish dasturi odamlar hayotiga yangi mazmun olib kirayotgani, bundan odamlarning ko'ngli tog'day ko'tarilib, ertangi kunga ishonchi ortayotganini ta'kidladi.
– Muborak Ramazon oyi kunlarida Andijon viloyatiga tashrif buyurib, tadbirkorlar va aholi bilan uchrashayotganimiz, viloyat kelajagi uchun katta-katta rejalar qilayotganimiz zamirida chuqur ma'no bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Shu ulug' kunlarda amalga oshirayotgan ishlarimiz andijonliklar va butun xalqimizga xayr-baraka olib kelsin, obod qishloqlarimiz ko'paysin.
Shu kuni Ulug'nor tumani hokimligida viloyat faollari vamutasaddi rahbarlar ishtirokida yig'ilish bo'lib o'tdi.
Videoselektor shaklidagi yig'ilishda iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish, qo'shimcha manbalar topish hisobidan ish o'rinlari tashkil etish, ta'lim, tibbiyot sohalarini takomillashtirish, aholi bandligini ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo'mondoni Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga tashrifining ikkinchi kuni Sharqiy harbiy okrugga qarashli qismda bo'lib, yangi Mudofaa doktrinasi ijrosi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Harbiy qismlarda bir qator tarkibiy-tashkiliy o'zgarishlar amalga oshirildi – oziq-ovqat ta'minoti bo'yicha autsorsing tizimi joriy qilindi, o'quv binolari, yotoqxonalar, sport zali va maydonlari zamonaviy ta'mirlanmoqda. Bu harbiy xizmatchilarning butun kuch-g'ayratini professional malaka va jangovar shayligini oshirishga qaratish imkonini bermoqda.
Davlatimiz rahbari harbiy xizmatchilarning sport mashg'ulotlarida qatnashish jarayoni bilan qiziqdi.
– Harbiylarimiz jismonan baquvvat, ma'nan yuksak, Amir Temur, Jaloliddin Manguberdi kabi buyuk sarkardalarimizga munosib bo'lishi kerak, – dedi Prezidentimiz. – Buning uchun ular jismoniy mashg'ulotlar bilan birga, har kuni kitob o'qishi, til o'rganishi, dunyoqarashini kengaytirishi zarur.
Harbiy qism xizmatchilarining ma'naviyatini yuksaltirish uchun dam olish kunlari bu yerda olimlar va san'atkorlar bilan uchrashuvlar o'tkaziladi, sahna asarlari namoyish etiladi.
Shavkat Mirziyoyev askarlar, ziyolilar bilan suhbatlashdi. Uchrashuvda shaxsiy tarkibning ma'naviy-ruhiy tayyorgarligiga yetarlicha e'tibor qaratish, buning uchun ziyolilar, ma'naviyat targ'ibotchilari bilan hamkorlikni kuchaytirish lozimligi ta'kidlandi. Harbiylarning yashash sharoitini yaxshilash, ularni uy-joy bilan ta'minlash ishlarini jadallashtirish, joylarda faoliyat yuritayotgan harbiy-ma'muriy sektorlar faoliyatini yanada takomillashtirish lozimligi qayd etildi.
Prezidentimiz viloyatga tashrifi davomida Andijon shahrida aholining turmush tarzini yaxshilash, uy-joyga ehtiyojini ta'minlash borasida olib borilayotgan ishlar bilan qiziqdi.
Davlatimiz rahbari viloyatga o'tgan yilgi tashrifi doirasida Andijon shahrining "O'zbegim" mahalla fuqarolar yig'inida barpo etilayotgan 7 qavatli 5 ta uy bilan tanishib, bu yerni zamonaviy massivga aylantirish bo'yicha tavsiyalar bergan edi.
Sobiq konserva zavodining o'rni bo'lgan bu yerlar qarovsiz, ko'rimsiz joylar edi. Prezidentimizning topshirig'idan so'ng bu yerda 5 ta uy qurilib, 2017-yil dekabr oyida o'z egalariga topshirildi. Uylar bilan birga hududga oroyish berib turgan zamonaviy infratuzilma barpo etildi, atrofga o'rindiqlar o'rnatilib, bolalar maydonchalari, mini-market, do'kon, novvoyxona, avtoturargoh qurildi.
Ayni paytda davlatimiz rahbarining topshirig'i asosida hududda yana 9 ta, shahar bo'yicha jami 14 ta ko'p qavatli uy qurilmoqda. Turar-joylarni joriy yil sentyabr oyida o'z egalariga topshirish ko'zda tutilgan.
Mahallaning shimoliy qismidagi hovlilar o'rniga ham ko'p qavatli uylar, 1000 o'rinli maktab, 280 o'rinli bog'cha, mehmonxona, maishiy xizmat ko'rsatish shoxobchalari qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz Andijonda aholini uy-joy bilan ta'minlash dolzarb ekanini inobatga olib, shu yilning o'zida qo'shimcha yana beshta 7 qavatli uy qurish bo'yicha topshiriq berdi.
– Shu tariqa bu yil Andijon shahrida 19 ta, yaqin yillarda jami 50 ta ko'p qavatli uy bunyod etiladi. Yangi uylar Andijonda uy-joyga ehtiyojni ta'minlashga erishish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda Andijon shahrining 2035-yilgacha mo'ljallangan Bosh rejasi va shaharda amalga oshiriladigan boshqa ijtimoiy infratuzilma obyektlarini qurish-rekonstruksiya qilish loyihalari taqdimoti o'tkazildi.
Bugungi kunda Andijon shahrida 422 ming aholi 15 ming gektar joyda istiqomat qilmoqda. Prezidentimizning o'tgan yilgi topshirig'i asosida "O'zshaharsozlikLITI" DUK tomonidan shaharning yangi bosh rejasi loyihasi ishlab chiqilib, unda Andijon tumani va qisman Oltinko'l tumani hududidan 6 ming 300 gektar maydonni Andijon shahriga qo'shish ko'zda tutilgan.
Prezidentimiz Bosh rejada ko'zda tutilgan maqsadlarga e'tibor qaratdi. Andijon shahridagi Devonaboy masjidi hamda Yu.Otabekov ko'chasini kapital rekonstruksiya qilish loyihalari yuzasidan o'z taklif va tavsiyalarini berdi. Mazkur ko'chadan oqib o'tuvchi kanal bo'yi obodonlashtirilib, atrofida odamlar dam oladigan sayilgoh barpo etilmoqda. Hozirgi kungacha kanalning 500 metr qismidagi ishlar bajarilgan, Mustaqillik bayramigacha 3,5 kilometrlik qismi to'liq obod etiladi.

Укрепляется уверенность народа в завтрашнем дне, усиливается стремление жить лучше
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с созидательной и благоустроительной работой на местах, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами, а также диалога с народом 19-20 мая посетил Андижанскую область.
Президент в ходе своей поездки в область 2-3 июня 2017 года ознакомился с ходом социально-экономического развития региона, дал поручения по реализации ряда перспективных проектов. За минувший период в этом направлении была проделана весомая работа.
В рамках программы на 2017-2018 годы, разработанной после прошлогодней поездки в область, в 2017 году в регионе было реализовано более 3 тысяч проектов общей стоимостью 1,5 триллиона сумов. Достигнуты весомые результаты в социально-экономическом развитии области. Самое главное - укрепляется уверенность людей в завтрашнем дне, усиливается их стремление и желание жить лучше, что также является важным результатом проводимых в нашей стране реформ.
В ходе очередной поездки главы государства в Андижанскую область особое внимание уделялось исполнению данных ранее поручений. Также в центре внимания находились вопросы реализации крупных проектов, нацеленных на дальнейшее развитие области, ознакомления с запросами и потребностями населения, определения планов на перспективу.
В прошлом году Президент ознакомился с проектом организации предприятия "Milana teхtilе" по выпуску трикотажной продукции в селе Хакан Андижанского района.
В соответствии с постановлением Президента "О мерах по дальнейшему стимулированию использования предпринимателями производственных площадей" от 23 февраля 2017 года предприятию по "нулевой" стоимости переданы 1 гектар земли, недостроенное здание в селе Хакан с условием вложения инвестиций на 9 миллиардов сумов и создания 200 новых рабочих мест.
Предприятие за счет кредита на 2 миллиарда сумов областного филиала "Алокабанка" и собственных средств в размере 7 миллиардов сумов построило трехэтажное здание и оснастило его по современным требованиям. Установленное здесь современное зарубежное швейное оборудование способствует увеличению объемов производства и улучшению качества продукции.
Здесь выпускаются более 20 видов трикотажных изделий для женщин и детей, основную часть продукции планируется поставлять на экспорт. Самое важное, с запуском фабрики постоянную работу получили более 200 женщин района.
Здесь же была представлена концепция программы "Каждая семья - предприниматель" на примере Андижанской области. Она нацелена на создание постоянных источников дохода для временно неработающих путем обучения предпринимательству, ремесленничеству, фермерству и надомному труду.
– Андижан является очень густонаселенной областью. Одного-двух заводов будет недостаточно для обеспечения работой даже одного процента местного населения. Здесь людей можно прокормить только через предпринимательство, ремесленничество. Если привлечем средства, предоставим необходимое оборудование, научим бизнесу, люди смогут содержать себя сами, обустроить свой быт. Год спустя вложенные средства вернутся в двойном объеме. Именно так должен работать экономический механизм поддержки людей, обучения их предпринимательству, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе прошлогодней поездки в Андижанскую область Президент дал поручения по реализации проектов по выпуску лекарственных средств. В соответствии с этим в Андижанском районе обществом с ограниченной ответственностью "Zamin Bio Health" организовано предприятие по производству инсулина.
Завод, расположенный в селе Хартум, является единственным в Центральной Азии и способен выпускать в год 10 миллионов флаконов инсулина.
До настоящего времени инсулин завозился из-за рубежа. С вводом завода в строй сократится импорт данного лекарства, будет сэкономлена валюта, более того, инсулин станет доступнее по цене. К примеру, если сейчас цена за один флакон инсулина на рынке составляет 36 тысяч сумов, новый завод способен поставлять препарат по 20 тысяч сумов.
На заводе проектной стоимостью почти 28 миллиардов сумов установлено современное оборудование из Германии, Франции, Швейцарии, Китая и Индии.
- Это очень актуальный, социально значимый проект, - сказал Шавкат Мирзиёев в беседе с руководством завода. – Ведь без доступа к инсулину жизнь больного может оказаться под угрозой, а за это он будет обвинять нас в бездействии.
Президент дал поручения по государственной поддержке отечественных производителей в их становлении и закреплении на рынке, содействии им в регистрации лекарственных субстанций.
Здесь же состоялась презентация проекта по производству порошковых антибиотиков в ООО "Zamin Bio Health", других планов, направленных на развитие фармацевтической промышленности в области.
19 мая узбекско-китайское предприятие "Andijan Silk.Co" запустило в Андижанском районе крупный комплекс по переработке коконов шелкопряда и производству готовой продукции. Здесь Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку, дав старт производству. Затем ознакомился с проделанной работой.
Ассоциацией "Узбекипаксаноат", организованной в соответствии с постановлением главы государства от 29 марта 2017 года, особое внимание уделяется динамичному развитию отрасли, внедрению инновационных технологий, новых методов откорма гусениц шелкопряда, повышению качества и объемов заготовки коконов на основе изучения передового опыта зарубежных стран, обеспечению женщин и молодежи постоянной работой.
На строительство СП "Andijan Silk. Co" затрачено 5 миллиардов сумов. Здесь установлено прядильное и швейное оборудование китайского производства стоимостью 2,1 миллиона долларов. Трудоустроены 150 человек. До конца года планируется довести количество работников до 300.
С запуском предприятия на полную мощность здесь появится возможность переработки 300 тонн коконов в год. На текущий год запланирован экспорт готовой продукции на 5,1 миллиона долларов.
- Сегодня во всем мире большой спрос на качественные шелковые ткани. Эта отрасль может приносить прибыль три раза в год. Значит, мы должны развивать шелководство, расширять плантациитутовника, - сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация проектов по производству трикотажной, кожевенно-обувной продукции, стройматериалов, пряжи и тканей.
С проектом организации современных теплиц в Асакинском районе глава нашего государства ознакомился в ходе прошлогодней поездки в Андижанскую область. За минувший период районным филиалом банка "Асака" было выделено 1,5 миллиона долларов на реализацию проекта, ООО "Сабо хамкор" на площади в 5,8 гектара возведены 2 теплицы, в которых на основе гидропоники выращиваются бананы и помидоры. Здесь установлено оборудование от турецкой компании "Asya Modern Serachilik".
ООО "Сабо хамкор" вложило в проект дополнительно 500 тысяч долларов. Комплекс общей стоимостью 2 миллиона долларов был введен в строй в марте текущего года.
В одной из теплиц, занимающей 1 гектар площади, выращиваются 25 тысяч помидорных кустов. В текущем году намечено собрать и экспортировать в соседние страны до 300 тонн помидоров. Во второй теплице площадью 2 гектара в качестве эксперимента выращиваются 5 тысяч саженцев бананов. В первом сезоне ожидается собрать 250-300 тонн урожая.
Президент осмотрел банановую теплицу. Дал рекомендации по ее расширению, созданию условий для переработки и хранения продукции, повышению урожайности.
Главе государства было рассказано о внедренной в теплицах системе компьютеризированного управления климатом. На основе современной технологии автоматически регулируется температура, влажность и подача минеральных удобрений.
Турецкие партнеры привлекли агрономов, которые контролируют весь процесс от ухода за растениями до выращивания урожая. В целом инновационные теплицы позволяют вырастить урожай помидоров за 1-1,5 месяца вместо 2-3 месяцев, а также собирать три урожая бананов за два года.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость увеличения количества таких теплиц, позволяющих получать большой урожай с низкими затратами.
– Бананы, импортируемые в нашу страну, собираются до того, как поспеют. Естественно, в таких бананах меньше витаминов и питательных элементов. Выращивание таких тропических фруктов в нашей стране всесторонне выгодно, более того, будет сэкономлена валюта, - сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация программ и проектов, нацеленных на развитие аграрной отрасли в Андижанской области в 2018-2019 годах.
Главе государства было рассказано о проектах по развитию животноводства в регионе. В текущем году в результате реализации 40 проектов будет заготовлено более 32 тысяч тонн молока, 400 тонн мяса. Будет создано 649 рабочих мест.
В ходе прошлогодней поездки в область Президент поручил организовать Андижанский филиал Научно-исследовательского института лесного хозяйства. В настоящее время в филиале трудятся 9 работников, разрабатывается ряд перспективных планов по развитию государственного лесного хозяйства в области. Если в 2016 году для выращивания сельхозпродукции использовалось 8 гектаров земель лесного хозяйства, то в текущем и следующем годах этот показатель достигнет 830 гектаров. В предгорных районах намечено выращивать фисташки, орех, нут, бобы, создать множество постоянных и сезонных рабочих мест.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по созданию в филиале фонда для развития инноваций, организации в области экономической зоны по выращиванию шафрана, шиповника и других лекарственных растений.
- Без инноваций в лесном хозяйстве сложно получить доход, - сказал Шавкат Мирзиёев. – Поэтому целесообразно принять специальное решение по развитию и поддержке инноваций в лесном хозяйстве Андижанской области, рассчитанное на три года.
В текущем году в 11 районах будут созданы новые водоемы площадью 300 гектаров, объемы заготовки рыбы увеличатся на 450 тонн. Кроме того, будет налажено разведение рыбы по китайской и вьетнамской технологиям на приусадебных участках и рисовых полях площадью 1050 гектаров.
Президент отметил необходимость обеспечения потребностей населения в мясе за счет рыбоводства и птицеводства. Поставлена задача довести объемы заготовки рыбы минимум до 12-15 тысяч тонн.
Рассмотрены также проекты по повышению объемов экспорта плодоовощной продукции, хранению и переработке сельхозпродукции, организации текстильного кластера, прядильного и текстильного производства. Отмечалось, что их реализация послужит важным фактором создания рабочих мест, дальнейшего увеличения доходов населения.
Президент посетил сход граждан махалли "Шахриобод" Улугнорского района, где ознакомился с проделанной созидательной работой в рамках программы "Обод кишлок" и побеседовал с населением.
Сегодня махалля "Шахриобод" приобрела совершенно новый облик. В селе с населением более 3 тысяч человек полностью обновлена кровля 22 многоэтажных домов, вокруг них выполнены благоустроительные работы. Проложена брусчатка на площади в 7,3 тысячи квадратных метров, установлены уличное освещение, скамейки, проложены лотки протяженностью 1 570 метров. Кроме того, возведены свадебный зал, мини-маркеты и другие пункты обслуживания.
Капитально отремонтированы расположенные в махалле районный центр "Баркамол авлод", школа №20, дошкольное учреждение №3.
Глава государства в беседе с аксакалами отметил, что начавшаяся в нашей стране широкомасштабная программа благоустройства сел наполняет жизнь людей новым содержанием, что радует и вдохновляет людей, растет их уверенность в завтрашнем дне.
– Есть глубокий смысл в том, что мы посещаем Андижанскую область, встречаемся с предпринимателями и населением, строим большие планы для будущего области в священном месяце Рамазан, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Пусть проводимая нами работа в эти светлые дни принесет достаток и изобилие андижанцам и всему нашему народу, пусть благоустроенных сел становится все больше.
В тот же день в хокимияте Улугнорского района состоялось совещание с участием актива области и ответственных руководителей.
На совещании, прошедшем в формате видеоселектора, обсуждены вопросы создания рабочих мест за счет изыскания дополнительных источников, совершенствования сфер образования и здравоохранения, обеспечения занятости молодежи.
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев во второй день поездки в Андижанскую область посетил одну из воинских частей Восточного военного округа, где ознакомился с проделанной работой во исполнение новой Оборонной доктрины.
В воинских частях нашей страны проводится ряд организационно-структурных преобразований – внедрена аутсорсинговая система питания, в соответствии с современными требованиями ремонтируются учебные корпуса, спальные помещения, спортивные залы и площадки. Это способствует тому, чтобы военнослужащие направляли всю свою энергию и силы на повышение своего профессионального уровня, боевой подготовки.
Глава государства поинтересовался тем, как военнослужащие занимаются спортом.
- Наши военные должны быть физически сильными, духовно развитыми, всесторонне образованными, достойными потомками таких наших великих полководцев, как Амир Темур, Жалолиддин Мангуберды, - сказал Президент. - Для этого они наряду с физическими занятиями должны каждый день читать книги, изучать иностранные языки, расширять свой кругозор.
Для повышения духовности личного состава воинской части в выходные дни здесь проводятся встречи с учеными и артистами, организуются сценические выступления.
Шавкат Мирзиёев провел беседу с солдатами, представителями интеллигенции. На встрече отмечалась необходимость должного внимания духовно-психологической подготовке личного состава, укрепления с этой целью сотрудничества с интеллигенцией, пропагандистами духовности. Было указано, что следует ускорить работу по улучшению условий жизни военнослужащих, обеспечению их жильем, еще более усовершенствовать деятельность действующих на местах военно-административных секторов.
В ходе поездки в область Президент поинтересовался проводимой работой по повышению качества жизни в городе Андижане, обеспечению потребности населения в жилье.
В прошлом году глава государства ознакомился с ходом строительства 5 семиэтажных домов в сходе граждан махалли "Узбегим" города Андижана, дал рекомендации по превращению этого места в современный массив.
Прежде здесь находился бывший консервный завод, эта территория была заброшенной. После поручения Президента здесь было построено 5 домов, квартиры в которых переданы хозяевам в декабре 2017 года. Здесь также создана необходимая инфраструктура, установлены скамейки, построены детские площадки, мини-маркет, магазин, пекарня, автостоянка.
В настоящее время по поручению главы государства на этом массиве строятся еще 9, всего по городу 14 многоэтажных домов. Их намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года.
В махалле также планируется постройка многоквартирного жилья, школы на 1000 мест, детского сада на 280 мест, гостиницы, пунктов бытового обслуживания.
Президент нашей страны, учитывая актуальность данного вопроса для Андижана, поручил построить в текущем году еще 5 семиэтажных домов.
- Таким образом, в нынешнем году в городе Андижане будет построено 19, в ближайшие годы – в общей сложности 50 многоквартирных домов. Это позволит обеспечить потребность жителей Андижана в жилье, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь прошла презентация проектов генерального плана Андижана до 2035 года, строительства и реконструкции объектов социальной инфраструктуры города.
Сегодня в городе Андижане проживают 422 тысячи человек на 15 тысячах гектарах площади. В соответствии с прошлогодним поручением Президента ГУП "Узшахарсозлик ЛИТИ" разработан проект нового генерального плана, который предусматривает присоединение к Андижану 6,3 тысячи гектаров площадей Андижанского и Алтынсайского районов.
Президент обратил внимание на цели, заложенные в генеральном плане, дал свои предложения и рекомендации по проектам капитальной реконструкции мечети Девонабой и улицы Ю.Отабекова города Андижана. Благоустраивается набережная канала, протекающего через указанную улицу, создаются условия для отдыха людей. К настоящему времени выполнены работы на 500 метрах, ко Дню независимости планируется полностью завершить благоустройство 3,5 километра набережной.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость соблюдения сроков и качества всех проектов, работать с прицелом на будущее.