Xizmat koʻrsatish sohasiga 1 trillion soʻmdan ziyod kredit resurslari ajratiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-iyun kuni xizmat koʻrsatish va ichki turizm sohalarini rivojlantirish masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari koronavirus bilan bogʻliq vaziyatga toʻxtalib, oxirgi paytda yurtimizda bu kasallikka chalinganlar soni oshgani, eng yomoni, aholi oʻrtasida ham koʻplab roʻy berayotganiga eʼtibor qaratdi.
Jumladan, Toshkent shahrida soʻnggi ikki haftada kasallangan 551 nafar fuqarodan 482 tasi aynan aholi orasidan aniqlangan. 57 holatda virusni yuqtirish manbai nomaʼlum qolayotgani afsuslanarli. Toshkent, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida ham shunday xavotirli holat kuzatilmoqda.
– Bularning barchasi koronavirus bilan bogʻliq vaziyat tobora murakkab tus olayotganini koʻrsatib turibdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Bugun pandemiyaga qarshi kurashishda hushyorlik va masʼuliyatni oʻn karra oshiradigan yangi bosqich boshlanmoqda, desak toʻgʻri boʻladi. Qanchalik qiyin boʻlmasin, bu bosqichda karantin qoidalariga qatʼiy amal qilishimiz shart. Har bir ishimizni ehtiyotkorlik bilan, oqibatini puxta oʻylab, nafaqat oʻzimiz, balki oilamiz va farzandlarimiz oldidagi masʼuliyatni chuqur his etib bajarishimiz kerak. Aks holda, barcha saʼy-harakatlarimiz yoʻqqa chiqishi hech gap emas. Ishonchim komil, ancha bilim va tajriba orttirgan, bagʻrikeng va matonatli xalqimiz bu bosqichdan ham, albatta, munosib oʻtadi.
Respublika maxsus komissiyasiga oʻz faoliyatini qayta boshlayotgan korxona va tashkilotlar, bozor va savdo majmualarida dezinfeksiya ishlari hamda sanitariya nazoratini kuchaytirish, ommaviy axborot vositalari orqali aholi va mehnat jamoalari orasida tushuntirish ishlarini kengaytirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Aholiga xizmat koʻrsatadigan, ular bilan bevosita muloqotda boʻladigan barcha muassasalar xodimlarini koronavirus boʻyicha muntazam testdan oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Xizmat koʻrsatish sohasi aholi bandligini taʼminlashda eng katta zaxiralardan biri hisoblanadi. Mamlakatimizda uning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 35 foizni tashkil etadi. Xalqaro mehnat tashkiloti tahlillariga koʻra, servis industriyasining 1 foizga oʻsishi kambagʻallar sonini 1,5 foizga qisqartiradi.
Yigʻilishda soha salohiyatidan toʻla foydalanilmayotgani taʼkidlandi. Joylarda maishiy uskunalarni taʼmirlash ustaxonalari, kimyoviy tozalash shoxobchalari, kompyuter dizaynerligi, buxgalteriya, reklama, pullik tibbiy xizmat kabi tadbirkorlik subyektlari kamligi koʻrsatib oʻtildi.
Bu xizmat koʻrsatish sohasida ish oʻrinlari yaratish boʻyicha juda katta imkoniyatlar borligidan dalolat beradi. Hisob-kitoblarga koʻra, mazkur yoʻnalishda kamida 160 ming qoʻshimcha ish oʻrni yaratish mumkin.
Masalan, hozirgi kunda Toshkent shahri, Buxoro, Navoiy va Toshkent viloyatlarida axborot texnologiyalari sohasida yiliga 50 ming dollar eksport qiladigan va Top Talent reytingining eng yuqori 3 foiziga kiradigan 21 ta yosh frilanser dasturchi bor.
Davlatimiz rahbari shunday iqtidorli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash, aholining zamonaviy xizmatlarni oʻrganishiga sharoit yaratish muhimligini taʼkidladi.
Bosh vazir oʻrinbosariga hokimlar bilan birga har bir tuman va shahar kesimida xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish topshirildi. Shu bilan birga, tarmoqni tartibga solish, undagi metodologiya va statistika maʼlumotlarini xalqaro standartlarga moslashtirish vazifasi qoʻyildi.
Sohani rivojlantirish moliyaviy koʻmaksiz boʻlmaydi. Shu bois Prezident Shavkat Mirziyoyev xizmat koʻrsatish loyihalari uchun Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 100 million dollar yoki 1 trillion soʻmdan ziyod kredit resurslari ajratish toʻgʻrisida qaror qabul qildi. Bu mablagʻlar ham davlat, ham xususiy banklar orqali ajratiladi va kredit stavkasi 15 foizdan oshmaydi.
Hududlar rahbarlari bu imkoniyatdan samarali foydalanib, xizmat koʻrsatish sohasida koʻp ish joyi yaratadigan va tez amalga oshiriladigan loyihalarni shakllantirishi zarurligi taʼkidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yilgi bitiruvchilarni oʻqish va ishga jalb etish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Joriy yilda 451 mingdan ziyod yoshlar maktablarni va 188 ming nafari kollejlarni tamomladi. Bu yil qabul qamrovi kengaygani natijasida ularning 103 ming nafari oliy taʼlim muassasalariga va 90 mingtasi kollej-texnikumlarga oʻqishga kirganda ham, boshqalarining bandligini taʼminlash zarur. Shuningdek, 71 ming nafar talaba oliy oʻquv yurtlarini bitirdi.
– Qaysi hokim bu masalada bosh qotirib, bitiruvchilar bilan shaxsan uchrashdi? Yosh oʻgʻil-qizlarimiz ertaga qayerga va kimga ish soʻrab murojaat qiladi? Hududda ular uchun ish oʻrinlari zaxirasi shakllantirilganmi? – deya savollar qoʻydi davlatimiz rahbari.
Masalan, Surxondaryo viloyatida qariyb 2 ming nafar talaba pedagogika yoʻnalishlarini bitirmoqda. Ayni paytda Sariosiyo, Oltinsoy va Uzun tumanlaridagi qishloq maktablarida oʻqituvchilar yetishmaydi. Viloyat hokimi va sektor rahbarlari shu bitiruvchilar bilan uchrashib, ularni ishga yoʻnaltirishga yordam berishi kerakligi taʼkidlandi. Bosh vazir oʻrinbosarlariga olis hududlarga ishga boradigan yosh mutaxassislarni ragʻbatlantirish, ular uchun boshlangʻich yordam puli va uy-joy ajratish tizimini joriy etish boʻyicha topshiriq berildi.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga Qoraqalpogʻiston Respublikasi va barcha viloyatlarda "Ishga marhamat" mono-markazlari tashkil etish, yoshlarni kasbga va tadbirkorlik asoslariga oʻrgatish maskanlari hamda mahalla guzarlarida oʻquv kurslari ochish vazifasi qoʻyildi.
Maʼlumki, 8-iyun kuni Oʻzbekiston Prezidentining "Tadbirkorlik faoliyati va oʻzini oʻzi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar shugʻullanishi mumkin boʻlgan faoliyat turlari 24 tadan 67 taga oshirilib, ruxsat olish talablari va soliq toʻlovlari deyarli bekor qilindi. Bu bandlikni taʼminlash borasida katta resurs ekani taʼkidlab oʻtildi.
Markaziy bankka oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar uchun oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 300 milliard soʻm kredit mablagʻlari ajratish, Moliya vazirligiga tadbirkorlikni boshlayotgan ishsiz fuqaroga 3 oy mobaynida bino-inshootning ijara toʻlovi uchun subsidiya berish tizimini joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda ichki turizmni rivojlantirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
Hisob-kitoblarga koʻra, bu sohada 200 mingdan ziyod aholini ish bilan taʼminlash mumkin. Shuningdek, turizmga xizmat qiluvchi umumiy ovqatlanish, transport, chakana savdo kabi yoʻldosh tarmoqlarda yana koʻplab ish joylari tashkil etiladi.
Buning uchun har bir hududda imkoniyat ham, sayohatchilar diqqatiga sazovor joylar ham yetarli ekani qayd etildi. Misol uchun, Yangiqoʻrgʻon tumanida 16 ta dam olish maskanini tiklash hisobiga 1 ming 500 nafar aholini, Boʻstonliqda 10 ming oʻringa moʻljallangan koʻchma dam olish maskanlari tashkil etish orqali 8 mingga yaqin kishini ish bilan taʼminlash mumkin.
Qolaversa, Oʻzbekistonning qadimiy shaharlaridagi sayyohlik imkoniyatlaridan ham toʻla foydalanilmayapti. Xalq orasida ularni bilmaydiganlar, koʻrmaganlar hali koʻp.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga vazirlik, idoralar va hokimliklar bilan birga yangi ichki turizm marshrutlari ochish, koʻchma dam olish maskanlarini koʻpaytirish, tibbiyot va sogʻlomlashtirish turizmini taraqqiy ettirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Hokimlar va sektor rahbarlariga sayyohlar boradigan barcha obyektlar, mehmonxona va ovqatlanish shoxobchalarida karantin qoidalariga qatʼiy amal qilinishini taʼminlash yuklatildi.
Videoselektor yigʻilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir oʻrinbosarlari, soha mutasaddilari va hokimlar hisobot berdi.
Yigʻilishda tegishli rahbarlar jam boʻlganidan foydalanib, gʻalla hosili oʻrim-yigʻimiga ham toʻxtalib oʻtildi.
Bahor oylarida yogʻingarchilik yaxshi boʻlgani, pandemiya sharoitiga qaramay moddiy-texnika resurslari, mineral oʻgʻitlar qoʻshimchasi bilan yetkazib berilgani uchun moʻl hosil yetishtirilgani qayd etildi.
Oʻrim-yigʻimni har yilgiga nisbatan ertaroq yakunlash uchun barcha imkoniyatlar borligi, buning uchun ishni toʻgʻri tashkil qilib, hosilni qisqa muddatda uyushqoqlik bilan yigʻishtirib olish zarurligi taʼkidlandi. Shuningdek, gʻalla oʻrilgan maydonlarni peshma-pesh shudgorlab, takroriy ekinlar ekish boʻyicha topshiriqlar berildi.

More than $100 million of credit resources to be allocated for service sector projects
On June 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on development of services and domestic tourism.
The Head of the state dwelt on the epidemiological situation in the country and drew attention to the fact that recently the number of people infected with coronavirus has significantly increased, moreover, many cases are detected among the population.
In particular, over the past two weeks 482 out of 551 cases were detected among the population in the city of Tashkent. It is regrettable that in 57 cases, the source of infection remains unknown. Such a disturbing situation is also observed in Tashkent, Navoi and Kashkadarya regions.
"All of this shows that the situation with coronavirus is becoming increasingly complex. The moment has come for a significant increase in vigilance and responsibility in the fight against the pandemic. At this stage, we must strictly follow the quarantine rules, no matter how difficult it is. Each of us must carry out the work carefully, thoroughly considering the consequences, deeply aware of the responsibility not only to ourselves, but also to the family and children. Otherwise, all our efforts will come to naught. I am sure that our generous and courageous people, having gained a lot of knowledge and experience during this time, will worthily overcome this stage", said Shavkat Mirziyoyev.
The Republican Special Commission has been instructed to strengthen disinfection and sanitary control in enterprises and markets, in shopping malls and organizations that resume business, to expand awareness-raising among the population through the media, as well as in labor collectives. The importance of regular testing among employees of all institutions providing services and whose activity involves direct contact with the population was emphasized.
The service sector is one of the main sources of employment both in cities and in rural areas. Its share in the gross domestic product of Uzbekistan is 35 percent. According to the International Labour Organization, an increase in the service industry by 1 percent will reduce the number of poor by 1.5 percent.
At the meeting, it was noted that the possibilities of the service sector in Uzbekistan are not fully used. It is indicated that local services such as repair of household appliances, dry cleaning, computer design, accounting, advertising, paid medical care are not sufficiently developed.
This indicates the huge potential in the service sector. According to estimates, at least 160 thousand jobs can be created in this sector of the economy.
21 young freelance programmers are working in the city of Tashkent, Bukhara, Navoi and the capital regions. These specialists export services for $50 thousand per year and are in the top 3 percent of the Top Talent rating.
The Head of the state noted the importance of supporting such talented youth, creating conditions for training the population in providing modern services.
The Deputy Prime Minister was instructed to develop, together with the khokims, a program for developing the services sector in each district and city. At the same time, the task was set to streamline this sphere, to bring its methodology and statistics in line with international standards.
Development of the sphere is impossible without financial support. For this reason, the President of Uzbekistan signed a resolution providing for the allocation from the Fund for Reconstruction and Development of more than $100 million or more than 1 trillion UZS of credit resources for projects in the service sector. These funds will be allocated both through state and private banks with a rate of no more than 15 percent.
It was emphasized that regional leaders should effectively seize this opportunity and develop specific projects that will allow creating more jobs in the service sector as soon as possible.
President Shavkat Mirziyoyev paid special attention to the issues of training and employment of graduates.
This year, more than 451 thousand graduated from schools, 188 thousand boys and girls graduated from colleges. Even taking into account the increase in admission quotas this year, 103 thousand will be able to enter higher education institutions, and 90 thousand of them will go to technical colleges. Therefore, it is necessary to take care of the employment of the rest of the youth. In addition, this year 71 thousand students are graduating from higher education institutions.
"Which of the khokims is thinking about this problem, who personally met with the graduates? Where will our young boys and girls apply for employment tomorrow? Is there a reserve of jobs for them in the region?" the Head of the state raised a question.
About 2 thousand students complete pedagogical directions in Surkhandarya region. Currently, there is a shortage of teachers in rural schools of Sariosiyo, Oltinsoy and Uzun districts. It was emphasized that the khokim of the region and the leaders of the sectors should meet with these graduates and help them in employment. Deputy Prime Ministers were instructed to stimulate young professionals who decided to work in remote areas, to introduce a system of providing them with primary material assistance and housing.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been instructed to create "Ishga Markhamat" monocenters in Karakalpakstan and in all areas, to open training centers by professions and in business fundamentals for young people, as well as training courses in makhallas.
As is known, on June 8, the President of Uzbekistan signed a resolution "On measures to simplify state regulation of entrepreneurial activity and self-employment". According to the document, the types of activities that self-employed persons can engage in are increased from 24 to 67, requirements for obtaining permits and taxes are minimized. It was noted that this is a huge reserve for ensuring employment.
The Central Bank was instructed to allocate 300 billion UZS of credit resources for self-employed persons within the framework of family entrepreneurship programs, and the Ministry of Finance – to introduce a system of subsidies for unemployed citizens starting a business to cover their costs associated with renting buildings for 3 months.
Issues of developing domestic tourism were also discussed at the meeting.
Calculations showed the possibility of providing employment for more than 200 thousand people in this sphere. It is planned to create many jobs in related industries, such as catering, transportation, retail.
It was noted that in each region there are many opportunities for this, including tourist attractions. For example, 1,500 people can be provided with work in Yangikurgan district of Namangan region through the restoration of 16 sanatoriums, about 8 thousand can be employed in Bostanlyk district of Tashkent region by creating tourist camps using lightweight structures. Moreover, tourism opportunities in the ancient cities of the country are not fully used. Many compatriots have not had a chance to visit them.
The State Committee for Tourism Development was instructed, together with ministries, agencies and khokimiyats, to open new routes for domestic tourism, increase the number of tourism centers of light construction, develop medical and health tourism. Khokims and sector leaders were instructed to ensure strict observance of quarantine rules at all tourist sites, in hotels and restaurants.
Deputy Prime Ministers, officials in charge of the sphere and khokims provided information on the issues discussed at the videoconference.
Taking advantage of the presence of relevant leaders at the meeting, issues of harvesting grain were discussed.
It was noted that due to heavy rainfall in spring and the supply of a sufficient amount of material and technical resources and mineral fertilizers, it was possible to get a rich grain crop despite the pandemic conditions.
It was noted that there are all the possibilities to complete the harvest season earlier than usual, for which it is necessary to organize the work correctly. Instructions were given for consistent plowing of fields and planting repeated crops.