Xorijiy davlatlar bilan hamkorlikka oid "yoʻl xarita"lari ijrosi koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 fevral kuni Germaniya, Fransiya, Hindiston va Birlashgan Arab Amirliklari bilan ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, qabul qilingan "yoʻl xarita"larini soʻzsiz ijro etish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Investitsiya – iqtisodiy taraqqiyotning asosiy harakatlantiruvchi kuchidir. Shu bois bu masala davlatimiz rahbarining doimiy eʼtiborida boʻlib kelmoqda. 2019 yil mamlakatimizda "Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili" deb eʼlon qilindi. Bu sohadagi ishlar samaradorligini oshirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tashkil etildi.
Yigʻilishda mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiyalarni jalb etib, ular asosida biznesni rivojlantirish, ish oʻrinlari yaratish boʻyicha muayyan ishlar amalga oshirilayotgani, lekin bular hali yetarli emasligi taʼkidlandi.
– Investitsiya bilan shugʻullanuvchi kadrlar yetishmaydi. Investorlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, mavjud infratuzilmani rivojlantirish zarur. Shu bois bu soha boʻyicha hali yana koʻp ishlashimiz, izlanishimiz kerak. Tashqaridan investitsiya kirmasa, mamlakat rivojlanmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Keyingi yillarda Oʻzbekistonning yetakchi xorijiy davlatlar bilan aloqalari jadal rivojlanib, yangi mazmun bilan boyib bormoqda. Siyosiy muloqotlar va delegatsiyalar almashuvi faollashyapti.
Davlatimiz rahbarining xorijiy mamlakatlarga tashriflari davomida oʻzaro hamkorlik va sheriklik munosabatlari yangi bosqichga koʻtarilgani, Oʻzbekiston bilan Germaniya, Fransiya, Hindiston va Birlashgan Arab Amirliklari oʻrtasida umumiy qiymati 14 milliard AQSH dollardan ortiq boʻlgan manfaatli shartnoma va kelishuvlar imzolangani qayd etildi.
Jumladan, Fransiya va Germaniya kabi nafaqat Yevropa Ittifoqi, balki jahonning yetakchi davlatlari Oʻzbekistonning ishonchli va istiqbolli sheriklaridan boʻlib, tashriflar oʻzaro hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
Ushbu mamlakatlardan avvalo, zamonaviy texnologiyalar, innovatsiyalar, ilgʻor tajriba va boshqaruv menejmentini yurtimizga jalb etish eng ustuvor vazifadir.
Investitsiyaviy loyihalar boʻyicha bitim va kelishuvlarning bajarish muddati, masʼul idoralar va shaxslar "yoʻl xarita"larida aniq koʻrsatilgan.
Davlatimiz rahbari xalqimiz farovonligiga xizmat qiluvchi istiqbolli loyihalarni oʻz vaqtida va toʻliq bajarish zarurligini taʼkidladi.
Shu maqsadda Germaniya bilan tuzilgan Investitsiya va texnologiyalar boʻyicha qoʻshma qoʻmitaning ishchi guruhi "Yoʻl xaritasi"dagi loyihalar monitoringi va soʻzsiz amalga oshirilishiga javob beradi. Shunday tizimli ishni boshqa davlatlar bilan ham tatbiq qilish kerakligi qayd etildi.
Prezidentimiz oʻtgan yili oktyabr oyida Nyu-Dehlida va shu yil yanvar oyida Gujaratda Hindiston Bosh vaziri Modi bilan uchrashib, ushbu tashriflar natijasida salkam 3,5 milliard dollarga teng investitsiyaviy loyihalar va savdo bitimlarini amalga oshirishga kelishib olingan edi. Ushbu bitimlar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash va farmatsevtika, innovatsiya, qishloq xoʻjaligi, agroklasterlar, taʼlim kabi sohalarga tegishlidir.
Andijonda farmatsevtika sohasi boʻyicha birinchi qoʻshma erkin iqtisodiy zonasi va Sharda universiteti, Toshkentda texnopark va Amiti universitetining ochilishi, zamonaviy tibbiyot klinikalari qurilishi va shu kabi qator loyihalar toʻliq ijro etilishi zarurligi qayd etildi.
Arab-musulmon dunyosida katta nufuzga va ulkan salohiyatga ega Birlashgan Arab Amirliklari bilan ham ikki va koʻp tomonlama hamkorlikni davlatlarimiz imkoniyatlariga mos darajaga koʻtarish yoʻlida izchil qadamlar tashlanmoqda. Keyingi paytlarda ushbu mamlakat bilan delegatsiyalar almashuvi faollashib, loyihalar boʻyicha jadal tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Yigʻilishda BAAning moliyalashtirish imkoniyatlari va investitsiyalarini Oʻzbekistonga jalb qilish xususida ham soʻz yuritildi.
"Yoʻl xarita"laridagi har bir loyiha sifatli va oʻz muddatida bajarilishiga erishish, muammoli loyihalar boʻyicha yangi hamkorlarni izlab topishga asosiy eʼtibor qaratish kerakligi qayd etildi.
Yigʻilishda xorijiy sheriklar bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirishga qaratilgan bu kabi qatʼiy saʼy-harakatlar mamlakatimizning barqaror taraqqiyotiga va xalqimiz farovonligiga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Xorijiy investitsiyalar boʻyicha erishilgan kelishuvlarning ijrosi yuzasidan mutasaddilarning axboroti eshitildi.

Рассмотрено исполнение "дорожных карт" по сотрудничеству с зарубежными странами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 февраля провел совещание, посвященное вопросам дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества с Германией, Францией, Индией и Объединенными Арабскими Эмиратами, в частности обеспечения безусловного исполнения принятых "дорожных карт".
Инвестиции – главная движущая сила экономического развития. Поэтому данный вопрос находится в поле постоянного внимания главы нашего государства. 2019 год был объявлен в нашей стране Годом активных инвестиций и социального развития. Для повышения эффективности работы в этом направлении создано Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
На совещании отмечалось, что проделана определенная работа по развитию бизнеса и созданию рабочих мест через привлечение инвестиций в отечественную экономику, однако этого все еще недостаточно.
Не хватает кадров в области инвестиций. Работу с инвесторами необходимо усовершенствовать, следует развивать существующую инфраструктуру. Поэтому нам предстоит еще многое сделать в этой сфере, многому научиться. Без внешних инвестиций страна не будет развиваться, сказал Шавкат Мирзиёев.
В последние годы связи с ведущими иностранными государствами динамично развиваются и обогащаются новым содержанием, активизируются политический диалог и обмен делегациями.
Подчеркнуто, что в ходе зарубежных визитов главы нашего государства отношения сотрудничества и партнерства вышли на новый уровень, в частности, между Узбекистаном и Германией, Францией, Индией, Объединенными Арабскими Эмиратами подписаны выгодные договоры и соглашения на общую сумму свыше 14 миллиардов долларов США.
Франция и Германия, занимающие лидирующие позиции не только в Европейском Союзе, но и во всем мире, являются надежными и перспективными партнерами Узбекистана, визиты в эти страны способствуют поднятию взаимодействия на качественно новый, более высокий уровень.
Приоритетной задачей является привлечение, в первую очередь, современных технологий, инноваций, передового опыта и методов менеджмента этих стран. В "дорожных картах" конкретно указаны сроки исполнения соглашений и договоренностей по инвестиционным проектам, ответственные за это ведомства и лица.
Глава государства отметил необходимость своевременного и полного выполнения этих перспективных проектов, направленных на повышение благосостояния нашего народа.
В связи с этим рабочая группа совместного Узбекско-германского комитета по инвестициям и технологиям несет ответственность за мониторинг и безусловное исполнение проектов, включенных в "дорожную карту". Указано на необходимость внедрения этого механизма и в отношениях с другими государствами.
По итогам переговоров Президента Узбекистана с Премьер-министром Индии Нарендрой Моди, состоявшихся в октябре прошлого года в Нью-Дели и январе текущего года в Гуджарате, были достигнуты договоренности о реализации инвестиционных проектов и торговых контрактов почти на 3,5 миллиарда долларов. Эти соглашения касаются информационных технологий и коммуникаций, здравоохранения и фармацевтики, инноваций, сельского хозяйства, агрокластеров, образования и других сфер.
Отмечалась необходимость обеспечения полной реализации проектов по созданию первой совместной фармацевтической свободной экономической зоны и филиала университета Шарда в Андижане, технопарка и филиала университета Амити в Ташкенте, строительству современных клиник и других.
В последние годы ведется последовательная работа по выведению двустороннего и многостороннего сотрудничества с Объединенными Арабскими Эмиратами, имеющими большой авторитет в арабском мире и огромный потенциал, на уровень, отвечающий возможностям двух государств. Активизировался обмен делегациями, ведется активная подготовка к реализации совместных проектов.
На совещании говорилось о привлечении в Узбекистан инвестиций и финансовых возможностей ОАЭ.
Подчеркнута необходимость обеспечения реализации каждого включенного в "дорожные карты" проекта качественно и в установленные сроки, поиска новых партнеров по проблемным проектам.
Отмечалось, что решительные действия и усилия, направленные на последовательное развитие взаимовыгодных связей с зарубежными партнерами, послужат устойчивому развитию Узбекистана и повышению благосостояния народа.
Заслушана информация ответственных лиц об исполнении достигнутых соглашений по привлечению иностранных инвестиций.