XVJ missiyasining O'zbekistonga amaliy tashrifi yakuni bo'yicha bayonoti
2017-yil 17-24-iyul kunlari Xalqaro valyuta jamg'armasining (XVJ) Albert Yeger rahbarligidagi missiyasi mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojlanishi va rasmiy organlar ishlab chiqqan islohotlar rejasini muhokama qilish uchun Toshkentda bo'ldi. Missiya tashrif yakuni bo'yicha quyidagi bayonotni berdi:
"Missiya rasmiy organlarning Prezident Shavkat Mirziyoyev tasdiqlagan 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo'yicha Harakatlar strategiyasiga asoslangan iqtisodiyotni isloh qilishga doir kompleks rejalarini ma'qullaydi. Ushbu rejalarning o'z vaqtida va samarali amalga oshirilishi iqtisodiyotning sifatli ish o'rinlari tashkil qilish va barqaror o'sishni ta'minlash qobiliyatini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi.
Missiya rasmiy organlarning valyuta tizimini birinchi galda isloh qilish bo'yicha rejasini ham to'la qo'llab-quvvatlaydi.
Bozor tamoyillari asosida valyuta kurslarini unifikatsiya qilish va valyuta resurslarini taqsimlash uchun imkoniyat yaratish O'zbekiston Markaziy bankiga barqarorlikni saqlashga yo'naltirilgan va inflatsiyani samarali nazorat qilishga qodir pul-kredit siyosatiga o'tish imkonini beradi. Mazkur islohotlar tashqi raqobatbardoshlikni oshirish, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va ichki resurslarni taqsimlashni takomillashtirish hisobidan ish o'rinlari yaratish va iqtisodiy rivojlanishga xizmat qiladi. O'zbekistonning salmoqli valyuta zaxirasi mazkur islohotlarni ishonchli amalga oshirish imkonini beradi.
Valyuta tizimini isloh qilish barobarida davlat korxonalari va davlat tomonidan nazorat qilinadigan banklarni tarkibiy qayta ko'rib chiqish, xalqaro savdo va to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga to'sqinlik qilayotgan boshqa omillarni bartaraf etish, shuningdek, kompaniyalar, ayniqsa, ish o'rinlari yaratish uchun muhim ahamiyatga ega bo'lgan kichik va o'rta korxonalarning xarajatlarini asossiz oshirayotgan qonunlar, qarorlar va tartiblarni takomillashtirish zarur.
XVJ rasmiy organlar ishlab chiqqan islohotlar rejasini qo'llab-quvvatlash uchun qo'shimcha texnik ko'maklashish va iqtisodiy siyosat masalalari bo'yicha tavsiyalar berishga tayyor.
Islohotlarni pul va kreditlar hajmining tez o'sishi bilan bog'liq inflatsiya bosimi sharoitida amalga oshirishga to'g'ri keladi. Shunday qilib, missiya O'zbekiston Markaziy banki yaqinda qabul qilgan pul-kredit siyosatini, jumladan, qayta moliyalashtirish stavkasini 9 foizdan 14 foizgacha oshirish hisobidan qat'iylashtirish choralarini ijobiy baholaydi.
Bank tizimida yetarlicha bufer zaxiralari saqlanib qolayotgan bo'lsa-da, likvidlik bilan bog'liq murakkabliklar yuzaga kelishi mumkinligi va kreditlar likvidligiga ta'sir ko'rsatadigan jarayon tashvish uyg'otadi. Shu munosabat bilan rasmiy organlar davlat nazoratidagi banklarni qayta kapitallashtirish bo'yicha ogohlantiruvchi choralarni ko'rdi, likvidlik me'yorlarini oshirdi, O'zbekiston Markaziy banki qo'llayotgan likvidlikni taqdim etish va banklar muammolarini tartibga solish prinsiplarini qayta ko'rib chiqdi va unga moslashtirdi.
2017-yil boshidan soliq-byudjet siyosati ehtiyotkorlik bilan amalga oshirilmoqda va joriy prognozlarga ko'ra, umumlashtirilgan davlat byudjeti profitsiti yalpi ichki mahsulotning 0,2 foizini tashkil etadi. Valyuta kursi va pul-kredit siyosatining yangi tartibi muvofiqligini ta'minlash uchun 2018-yilda ham soliq-byudjet siyosati qat'iy davom ettirilishi kerak.
Missiya rasmiy organlarning iqtisodiy statistika sifati va ochiqligini oshirish borasidagi qat'iy mo'ljalini ijobiy baholadi. Ular tomonidan inflatsiya sur'atlarini aniqlash uchun yangi iste'mol narxlari indeksidan foydalanish bo'yicha qabul qilingan qarorlar 2018-yildan boshlab ushbu asosiy statistika ko'rsatkichi sifatini oshirish imkonini berishi lozim. Missiya O'zbekiston rasmiy organlarining XVJning ma'lumotlarni tarqatish bo'yicha kengaytirilgan umumiy tizimiga qo'shilish rejasini ma'qullaydi.
XVJ kelishuvlar moddalarining IV moddasi doirasidagi keyingi maslahatlashuvlarni shu yilning kuzida o'tkazish to'g'risida dastlabki kelishuvga erishildi.
Missiya O'zbekistonning rasmiy organlariga samimiy mehmondo'stlik va amaliy muzokaralar uchun minnatdorlik izhor etadi".

Заявление по завершении рабочего визита миссии МВФ в Узбекистан
С 17 по 24 июля 2017 года в Ташкенте находилась миссия Международного валютного фонда (МВФ) под руководством Альберта Егера для обсуждения развития экономической ситуации и разработанных официальными органами планов реформ. По завершении визита миссия сделала следующее заявление:
"Миссия с одобрением восприняла комплексные планы официальных органов по реформированию экономики, основанные на Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, утвержденной Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Своевременная и эффективная реализация этих планов позволит значительно повысить способность экономики к созданию качественных рабочих мест и обеспечению устойчивого роста.
С особым одобрением миссия восприняла план официальных органов по первоочередному реформированию валютной системы.
Унификация валютных курсов и создание возможностей для распределения валютных ресурсов на основе рыночных принципов позволят Центральному банку (ЦБ) Узбекистана перейти к денежно-кредитной политике, ориентированной на поддержание стабильности и способной эффективно контролировать инфляцию. Эта реформа также будет способствовать созданию рабочих мест и экономическому росту за счет повышения внешней конкурентоспособности, привлечения прямых иностранных инвестиций (ПИИ) и совершенствования распределения внутренних ресурсов. Значительные валютные резервы Узбекистана дают возможность уверенно осуществлять эту реформу.
Реформа валютной системы должна сопровождаться реструктуризацией государственных предприятий и контролируемых государством банков, устранением других факторов, сдерживающих развитие международной торговли и привлечение ПИИ, а также упорядочением законов, постановлений и процедур, которые неоправданно увеличивают операционные издержки компаний, особенно малых и средних предприятий, имеющих ключевое значение для создания рабочих мест.
МВФ готов оказать дополнительное техническое содействие и предоставить рекомендации по вопросам экономической политики для поддержки разработанных официальными органами планов реформ.
Реформы придется осуществлять в условиях инфляционного давления, обусловленного быстрым ростом денежной массы и кредитов. Таким образом, миссия положительно оценивает недавно предпринятое ЦБ Узбекистана ужесточение денежно-кредитной политики, в том числе за счет повышения ставки рефинансирования с 9 до 14 процентов.
Хотя в банковской системе сохраняются достаточные буферные резервы, озабоченность вызывают возможные сложности с ликвидностью и качество влияющих на ликвидность кредитов. В связи с этой озабоченностью официальные органы приняли упреждающие меры по рекапитализации контролируемых государством банков, повысили нормативы ликвидности, пересмотрели и адаптировали применяемые ЦБ Узбекистана принципы предоставления ликвидности и урегулирования проблем банков.
С начала 2017 года проводится осмотрительная налогово-бюджетная политика, и профицит консолидированного государственного бюджета, по текущим прогнозам, составит 0,2 процента от ВВП. Для обеспечения согласованности с новым режимом валютного курса и денежно-кредитной политики налогово-бюджетная политика в 2018 году должна оставаться жесткой.
Миссия положительно оценила твердое намерение официальных органов предпринимать шаги по повышению качества и прозрачности экономической статистики. Принятое официальными органами решение использовать новый ИПЦ для измерения темпов инфляции, начиная с 2018 года, уже должно помочь повысить качество этого ключевого статистического показателя. Миссия также приветствует намерение официальных органов Узбекистана присоединиться к расширенной Общей системе распространения данных МВФ.
Достигнута предварительная договоренность о том, что следующие консультации в рамках Статьи IV Статей соглашения МВФ состоятся осенью 2017 года.
Миссия выражает признательность официальным органам за теплое гостеприимство и конструктивные обсуждения".