Yangi avlod tadbirkorlarining innovatsion gʻoyalarini qoʻllab-quvvatlash doimiy eʼtiborda boʻlishi lozim
7416 1-Mart, 2019 Chop etish Yuklab olish (PDF 37 Kb)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 28 fevral kuni Namangan viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 2-3 may kunlari viloyatga tashrifi chogʻida bergan topshiriqlari ijrosini taʼminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi. Sanoat, transport, qurilish, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish kabi tarmoqlarni izchil rivojlantirish, uy-joylar barpo etish, aholi farovonligini yuksaltirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Prezidentimiz Namangan viloyatiga bu galgi tashrifini Toʻraqoʻrgʻon issiqlik elektr stansiyasi qurilishi bilan tanishishdan boshladi.
Mamlakatimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligi yuksalishi elektr energetika sohasining barqaror rivojiga bogʻliq. Shu bois tizimni modernizatsiya qilish, sohaga zamonaviy texnologiyalarni jalb etish, elektr energiya ishlab chiqarish quvvatini yanada oshirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Istiqbolli loyihalar amalga oshirilayotir.
Toʻraqoʻrgʻon tumanida barpo etilayotgan quvvati 900 MVt boʻlgan issiqlik elektr stansiyasi shunday investitsion loyihalardan biridir. Mazkur IESning ishga tushirilishi Fargʻona vodiysida aholi va sanoat korxonalarini uzluksiz elektr energiyasi bilan toʻliq taʼminlashga xizmat qiladi.
Loyihaning qiymati 1 milliard 195 million AQSH dollaridan ziyod boʻlib, Yaponiyaning "Mitsubishi Corporation" va "Mitsubishi Hitachi Power Systems" konsorsiumi tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyiha Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Oʻzbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi va "Oʻzbekenergo" AJ mablagʻlari asosida moliyalashtirilmoqda.
Bunyodkorlik ishlariga 2 ming 400 nafardan ziyod milliy hamda xorijiy mutaxassis va ishchilar jalb etilgan. Loyiha qidiruv va qurilish-montaj ishlari Turkiyaning "Salik Enerji" kompaniyasi muhandis-texniklari tomonidan olib borilayotir.
Hozirgi kunda elektr energiya ishlab chiqaradigan asosiy agregatlardan birinchi va ikkinchi blok transformatorlari, gaz trubina, qozon utilizatorlar, bugʻ trubinasi va boshqa asbob-uskunalar montaj qilindi. Qolgan elektr qurilma agregatlari keltirib oʻrnatilmoqda.
IES hududida tashqi kommunikatsiya ishlari yakunlangan, ichimlik suvi tarmogʻi tortilgan. Obyekt "Soʻx-Namangan" magistral gaz tarmogʻi orqali yonilgʻi, Katta Namangan kanalidan texnik suv bilan taʼminlanadi.
Stansiyaning birinchi bugʻ-gaz qurilmasi joriy yil sentyabr oyida, ikkinchisi dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Buning natijasida yiliga qoʻshimcha 6,7 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. 300 kishi ish bilan taʼminlanadi.
Prezidentimiz bu loyiha muhim strategik ahamiyatga ega ekanini, stansiya vodiy viloyatlarining iqtisodiy salohiyatini yanada yuksaltirish va aholini ishonchli elektr energiyasi bilan taʼminlash imkonini berishini taʼkidladi.
Issiqlik elektr stansiyasini muvaffaqiyatli ishga tushirish va foydalanish, buning uchun sohaga ixtisoslashgan yuqori malakali kadrlar tayyorlash boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Viloyatga tashrif chogʻida Prezident korteji kutilmaganda Toʻraqoʻrgʻon tumani dehqon bozori yonida toʻxtadi. Davlatimiz rahbari xalq ichiga kirib, odamlar bilan samimiy muloqot qildi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirish yoʻlidagi islohotlar xalq bilan bamaslahat davom ettirilishini taʼkidladi. Jumladan, Namangan viloyatining har bir tumaniga katta miqdorda investitsiyalar kiritish, yangi korxonalar, sanatoriyalar, maktablar, bogʻchalar qurish, ish joylari yaratish boʻyicha ulkan loyihalar boshlanganini qayd etdi.
Tuman aholisi Prezidentimiz tashrifidan benihoya xursand boʻlib, islohotlar natijalari har bir sohada sezilayotganini bildirdi. Namangan viloyati, umuman, mamlakatimiz hayotida roʻy berayotgan oʻzgarishlar uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik izhor etdi.
Taʼkidlash kerakki, xalq bilan muloqot qilish, hamisha xalq bilan birga boʻlish Shavkat Mirziyoyev faoliyatining bosh mezoni. Prezidentimiz har bir hududga, jumladan, 2017 yilda Toʻraqoʻrgʻon tumaniga tashrifi chogʻida ham odamlar bilan muloqot qilgan edi.
Davlatimiz rahbari Toʻraqoʻrgʻon tumanidagi Axsikent arxeologik yodgorlik majmuasini borib koʻrdi.
Axsikentga eramizdan avvalgi III asrda asos solingan boʻlib, Buyuk ipak yoʻlining asosiy shaharlaridan biri boʻlgan. Tarixiy manbalarda, xususan, "Boburnoma"da bu kentning alohida ahamiyati haqida koʻp yozilgan. Qadimdan bu yerda yer osti suv inshooti boʻlgani bois mudofaa uchun qulay sanalgan.
60 gektarga yaqin qismi saqlanib qolgan Axsikent xarobalari Fargʻona vodiysidagi eng katta arxeologik yodgorlikdir. Arxeologlar tomonidan temirchilar ustaxonasi, X-XIII asrlarga oid hammom qoldiqlari, askarlar xonalari, jome masjidi, mudofaa devorlari, yer osti irrigatsiya tarmoqlari, hunarmandlar mahallasi, hukmdor qarorgohi – Ark qazib oʻrganilgan.
Prezidentimiz topshirigʻiga muvofiq, 2017 yilda Axsikent tarixiy yodgorligini asrab-avaylash va tadqiq etish, uning haqqoniy tarixini yaratish boʻyicha ulkan ishlar boshlandi. "Axsikent" arxeologiya merosi obyektini muhofaza qilish va tadqiq etish direksiyasi" davlat unitar korxonasi tashkil etildi.
Mazkur yodgorlik Namangan viloyatining sayyohlik salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega. Yurtimiz va xorijdagi sayyohlik koʻrgazmalarida qadimiy Axsikent haqida ham taqdimotlar oʻtkazilmoqda. Buning samarasida mahalliy va xorijiy sayyohlar oʻrtasida tarixiy yodgorlikka qiziqish ortmoqda. Hozirga qadar Belgiya, Avstriya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Rossiya, Eron, Pokiston, Hindiston kabi davlatlardan sayyohlar tashrif buyurgan. Qadamjoni tadqiq etish, uning jozibadorligini va sayyohlar oqimini oshirish maqsadida maxsus konsepsiya ishlab chiqilgan. Ayni kunda shu asosda Fargʻona vodiysida ichki turizmni rivojlantirish choralari koʻrilmoqda.
Prezidentimizga Axsikent majmuasi bosh rejasi, uning tadqiqot olib borilgan obyektlari, hududda barpo etiladigan turistik majmua loyihasi haqida maʼlumot berildi.
Unga koʻra, bu yerda muzey tashkil etiladi. Axsikentning qadimiy dovrugʻini tiklash maqsadida ramziy darvoza quriladi. Umarshayx Mirzo va Boburning Kamoliddin Behzod yaratgan suratlari asosida haykali oʻrnatiladi. Sayyohlar uchun Sirdaryo boʻylab qayiqlarda sayr qilish, tuyada koʻhna shaharni tomosha qilish imkoniyati yaratiladi. Bir soʻz bilan aytganda, zarur infratuzilma yaratilib, Axsikent turizm manziliga aylantiriladi.
Axsikent – buyuk tariximiz koʻzgusi. Bobolarimiz yashagan, qahramonlik koʻrsatgan bu manzilda tariximizni tiklash uchun juda katta manba, oʻtmish dalillari bor. Biz shu paytgacha faqat mashhur shaharlarimiz tarixini oʻrgandik, bunday joylarga eʼtibor qilmadik. Maʼnaviyatimizni yuksaltirmoqchi boʻlsak, yoshlarimizni ota-bobolarimizning asl merosidan bahramand etib ulgʻaytirishimiz, xalqimizga yetkazishimiz kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev majmuada qadimiy tariximizni targʻib qiluvchi festival oʻtkazish, Namangan davlat universitetida arxeologiya taʼlim yoʻnalishlarini ochish boʻyicha tavsiyalar berdi. Tarixni tarixiy obyektlarda oʻqitish, maktab va universitetdagi amaliy mashgʻulotlar va darslarning ayrimlarini shu yerda oʻtish zarurligini taʼkidladi.
Mamlakatimizda tadbirkorlik bilan shugʻullanish uchun keng imkoniyatlar yaratilgan. Zamon bilan hamnafas faoliyat yuritib, xaridorgir va eksportbop mahsulot ishlab chiqarayotgan tadbirkorlar safi kengaymoqda.
Namangan viloyati Toʻraqoʻrgʻon tumanidagi "FT TEXTILE GROUP" masʼuliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qoʻshma korxona ana shunday tadbirkorlik subyektlaridan biri. Bugungi kunda korxonada tayyorlanayotgan ip-kalava mahsulotlari Xitoy, Rossiya, Turkiya va Ukrainaga eksport qilinmoqda.
Korxona "Shahand" qishloq fuqarolar yigʻini hududida joylashgan. Tadbirkor Zafar Rahimov deyarli xaroba holga kelgan inshootni sotib olib, ishni zamonaviy yigiruv dastgohlarini oʻrganishdan boshladi. Bino taʼmirlangach, Germaniyadan eng soʻnggi rusumdagi zamonaviy ip yigiruv mashinalari keltirib oʻrnatildi. Boshqa zarur uskunalar ham xorijdan olib kelindi. 2018 yili korxonaning birinchi bosqichi ish boshladi.
Korxonaning faoliyat boshlashi Bogʻishamol, Dukat, Temirqishloq, Olchin, Axsi kabi mahallalarda yashovchi 300 nafar fuqaroni doimiy ish bilan taʼminlash imkonini berdi. Ayni paytda bu yerda yiliga 15,6 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarilmoqda. Yillik eksport hajmi 10,2 million dollar.
Korxona oʻzini elektr energiyasi bilan toʻliq taʼminlash imkoniyatiga ega. Bu yerga Germaniyadan eng zamonaviy gazogenerator keltirib oʻrnatilgan. U korxonada elektr energiyasining uzluksiz boʻlishini taʼminlaydi. Ish jarayonida paydo boʻladigan issiq suv ham behuda ketmaydi. 9 gektar issiqxonani issiqlik bilan taʼminlashga yetadi. Demak, "FT TEXTILE GROUP" mamlakatimizda oʻzini elektr energiyasi bilan taʼminlaydigan birinchi korxona boʻldi.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyati bilan tanishdi, ishchilar bilan muloqot qildi. Bunday korxonalarni yana koʻplab tashkil qilish, paxta xomashyosidan tayyor mahsulot ishlab chiqarishni koʻpaytirish lozimligini qayd etdi.
– Mamlakatimizda oʻz ishiga innovatsion yondashadigan tadbirkorlarning yangi avlodi paydo boʻlmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Ularning safini kengaytirish, doimo qoʻllab-quvvatlashimiz lozim.
Prezidentimizga korxonaning ikkinchi bosqichida amalga oshiriladigan ishlar haqida maʼlumot berildi. Unda 200 ish oʻrni yaratish, yiliga qoʻshimcha 20,8 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Ushbu bosqich yakunlangach, ishlab chiqarish quvvati yiliga 36,1 ming tonnaga, eksport hajmi 25,2 million dollar, umumiy ish oʻrni 500 taga yetadi.
Namangan viloyatida Oʻzbekistonning xorijiy mamlakatlardagi elchixonalari bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan investitsion loyihalar taqdimoti ham oʻtkazildi. Unda 43 ta istiqbolli loyihani amalga oshirish koʻzda tutilgan. Avtomobillar yoritish chiroqlari, moped, skuter, mototsikl va motoroller, shuningdek, Pop tumanida "Uz youcheng group" qoʻshma korxonasida rejalashtirilayotgan tekstil toʻquv dastgohlari ishlab chiqarish loyihalari shular jumlasidandir.
Davlatimiz rahbari Namangan tumanidagi parrandachilikka ixtisoslashtirilgan "Golden egg of Namangan" masʼuliyati cheklangan jamiyati faoliyati bilan tanishdi.
Mazkur korxonada Germaniya, Kanada, Rossiya, Turkiya kabi davlatlardan zamonaviy texnologiyalar keltirib oʻrnatilgan. 44 kishi mehnat qilayotgan korxonada 2018 yilda 107 million dona tuxum hamda 3,3 ming tonna parranda goʻshti, 4,6 million bosh joʻja yetishtirildi. Bugungi kunda korxonani parrandachilik klasteriga aylantirish borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz parrandachilikni yanada rivojlantirish uchun kreditlar ajratish, soha uchun malakali mutaxassislar tayyorlash, zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Namangan shahridagi "Art Soft TexGroup" korxonasiga tashrif buyurdi.
Bu yerda turli bichim va rangdagi sochiqlar, xalat, choyshab va boshqa mahsulotlar tayyorlanmoqda. Ular ichki bozorga, shuningdek, Rossiya, Ukraina, Moldova, Bolgariya va qoʻshni davlatlarga yetkazib berilmoqda. Oʻtgan yili 290 milliard soʻmlik mahsulot ishlab chiqarilib, 9,4 million dollar miqdoridagi mahsulot eksport qilingan.
Namangan shahri, Rishton va Yangiqoʻrgʻon tumanlarida korxonaning bir nechta sexlari bor. Ularda 2 mingdan ziyod kishi mehnat qiladi. Yaqinda tayyor toʻqimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish kompleksi ishga tushirilishi bilan yana mingga yaqin ish oʻrni yaratildi.
"Art Soft TexGroup" faoliyatini kengaytirib, klaster usulida ishlashga oʻtmoqda. Korxona uchun Mingbuloq va Pop tumanlaridan yer ajratilgan, qishloq xoʻjaligi texnikalari sotib olingan.
Davlatimiz rahbari korxonaning kelgusi rejalari bilan qiziqdi. Uning tarkibida paxta tozalash, urugʻ yetishtirish, don mahsulotlarini qayta ishlash korxonalari, issiqxona tashkil etish, chorva boqish, yem ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilishini maʼqulladi.
Shu yerning oʻzida viloyatda parrandachilik, baliqchilik, chorvachilik, asalarichilik, quyonchilik, intensiv bogʻdorchilikni rivojlantirish, irrigatsiya va meliorativ tadbirlarni amalga oshirish, zaxiradagi yerlarni foydalanishga kiritish loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.
Yana bir loyihada yer va kadastr tizimida yangi innovatsiyalarni joriy qilish boʻyicha maʼlumot berildi. Yangi tizim blokcheyn usulida qoʻllaniladi. Innovatsion takliflarga koʻra, bu tizim orqali obyektni roʻyxatga olishda shaffoflikni oshirish, portal orqali yer ajratish nazarda tutilmoqda. Shu tariqa elektron kadastr pasportini olish muddati 50 kundan 2 kunga tushadi. Mamlakatimizning "Doing business" reytingida dastlabki 30 talikka kirish imkoniyati paydo boʻladi.
Prezidentimiz loyihalarning iqtisodiy samaradorligini oshirish, ularni tezroq ishga tushirib, aholini ish bilan taʼminlash zarurligini taʼkidladi.
Shavkat Mirziyoyev Chortoq tumanida barpo etilayotgan "Chortoq resorts" sanatoriya-sogʻlomlashtirish markazi bilan tanishdi.
Ushbu sanatoriya qurilayotgan adirlik yaqin-yaqingacha qarovsiz joy edi. Mahalliy tadbirkor va xorijiy investorlarning jami 25 million dollarlik sarmoyasi evaziga bugun bu yerda 15 gektardan ziyod maydonda zamonaviy oromgoh bunyod etilmoqda.
Bu viloyatda tibbiyot turizmi hamda ekoturizmni rivojlantirish uchun qoʻshimcha imkoniyatlar ochadi. Sanatoriyaning yod, brom, radon va boshqa minerallarga boy shifobaxsh suvi tayanch-harakat aʼzolari, yurak-qon tomir va asab tizimlari, endokrinologik va teri kasalliklarini davolashda yaxshi samara beradi. Oromgoh 230 oʻringa moʻljallangan. 250 kishi ish bilan taʼminlanadi.
Markazga ushbu ixtisosliklar boʻyicha malakali shifokorlarni jalb etish, shartnoma asosida germaniyalik mutaxassislar ishtirokida tibbiy koʻriklar uyushtirish rejalashtirilgan.
Hozir davolash va yotoq binolari, oilaviy dam oluvchilar uchun kottejlar, zamonaviy mehmonxona barpo etilgan. Hovli va yoʻlaklarni yoritish uchun quyosh panellari oʻrnatilgan.
Yana bir eʼtiborli jihati, oromgohda ippoterapiya yoʻlga qoʻyiladi. Bu tayanch-harakat aʼzolari va kichik tos kasalliklarini davolashga yordam beradi.
Prezidentimiz ushbu sogʻlomlashtirish markazida yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Chortoqda yana koʻplab sanatoriyalar tashkil etish, ularni arzon, oʻrta va qimmat tarzda tasniflash orqali aholining barcha qatlamlarini qamrab olish, raqobatni taʼminlash hisobidan xizmat narxini tushirish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Bizning mintaqamizda yod tanqis. Shu jihatdan Chortoqning yodga boy suvi xalqimiz uchun juda foydali. Lekin bu joyni koʻpchilik bilmaydi, baʼzilar yoʻl uzoqligidan qiynaladi. Shuning uchun mamlakatimizning hamma joyidan dam oluvchilarni bu yerga jalb etish kerak. Xalqimiz, ayniqsa, bolalarimizning salomatligi biz uchun eng muhimi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari "Chortoq mineral water" masʼuliyati cheklangan jamiyati quvvatini kengaytirish loyihasi bilan tanishdi. Qadoqlangan suvni yiliga 20-30 million donagacha oshirib, ularni yurtimizdagi bogʻchalar, yozgi oromgohlar, shifoxonalar, ijtimoiy dorixonalar, supermarketlarga yetkazib berish zarurligini taʼkidladi.
Shu yerda Chortoqni ekologik shaharga aylantirish, Jahon banki bilan hamkorlikda oʻrta shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish loyihasi doirasida Chortoq shahri markazini qayta qurish, Namangan aeroportini kengaytirish va shaharlararo avtobuslar qatnovini tartibga solish, "Har bir oila – tadbirkor" dasturi asosida aholi bandligini taʼminlash kabi loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Prezidentimiz bu rejalarni maʼqullab, ularni takomillashtirish va tizimli amalga oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Viloyatning togʻli tumanlarida olma, olxoʻri kabi hudud iqlimiga mos mevalar yetishtirish, ularni qayta ishlash, oilalarda asalarichilik, parrandachilikni yoʻlga qoʻyish, shular orqali aholi uchun qoʻshimcha ish oʻrinlari va daromad manbai yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz Namangan shahridagi "Best Market" supermarketiga tashrif buyurib, mahsulotlar narxi va sifati bilan qiziqdi. Narx-navo barqarorligini taʼminlash uchun mahalliy mahsulotlar turini koʻpaytirish va aholi ehtiyojini qoplash zarurligini taʼkidladi.

Необходима постоянная поддержка инновационных идей предпринимателей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом осуществляемой созидательной работы и крупными проектами на местах, а также диалога с народом 28 февраля прибыл в Наманганскую область.
В области проделана весомая работа во исполнение поручений, данных главой нашего государства в ходе предыдущей поездки 2-3 мая 2018 года. Особое внимание было уделено последовательному развитию промышленности, транспорта, сельского хозяйства, сфере оказания услуг и другим, строительству жилья, повышению уровня жизни населения в целом.
Глава государства начал нынешнюю поездку в Наманганскую область с ознакомления с ходом строительства Туракурганской тепловой электростанции.
Устойчивое развитие страны и рост благосостояния народа зависят от надежного снабжения электроэнергией. В связи с этим уделяется особое внимание модернизации сферы энергетики, привлечению современных технологий, дальнейшему повышению генерирующих мощностей. Реализуются перспективные проекты в этом направлении.
Одним из них является строительство тепловой электростанции мощностью 900 МВт в Туракурганском районе. Введение в строй данной станции позволит полностью и бесперебойно обеспечивать население и промышленность Ферганской долины электроэнергией.
Общая стоимость проекта составляет более 1 миллиарда 195 миллионов долларов США, он финансируется за счет средств Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA), Фонда реконструкции и развития Узбекистана и АО "Узбекэнерго". Строительство станции осуществляется японским консорциумом "Mitsubishi Corporation" и "Mitsubishi Hitachi Power Systems".
В строительных работах участвуют более 2,4 тысячи отечественных и зарубежных специалистов. Проектно-изыскательские и строительно-монтажные работы выполняются инженерами и техниками компании "СaIik Enerji" Турции.
К настоящему времени из основных электрогенерирующих агрегатов смонтированы первый и второй трансформаторные блоки, газовая и паровая турбины, котлы-утилизаторы и другое оборудование. Монтаж остальных агрегатов продолжается. На территории ТЭС завершены работы по прокладке внешних коммуникаций, сети водоснабжения. Объект будет обеспечиваться топливом через магистральный газопровод "Сох-Наманган", технической водой – из Большого Наманганского канала.
Первую парогазовую установку станции намечено ввести в строй в сентябре текущего года, вторую - в декабре. В результате будет вырабатываться 6,7 миллиарда кВт/часов электроэнергии в год. Работой будут обеспечены 300 человек.
Президент отметил, что данный проект имеет важное стратегическое значение, станция позволит значительно повысить экономический потенциал областей долины и обеспечить надежные поставки электроэнергии населению.
Даны указания по успешному запуску и эксплуатации ТЭС, подготовке с этой целью высококвалифицированных профильных кадров.
В ходе поездки в область президентский кортеж незапланированно остановился рядом с дехканским рынком Туракурганского района. Глава государства вышел к людям и провел с ними искреннюю беседу.
Шавкат Мирзиёев отметил, что реформы по ускорению развития экономики страны, повышению уровня жизни населения будут продолжены с учетом мнения народа. Рассказал о начатых масштабных проектах по привлечению значительных инвестиций в каждый район Наманганской области, строительству новых предприятий, санаториев, школ, детских садов, созданию рабочих мест.
Жители района выразили огромную радость от приезда Президента и отметили, что результаты реформ чувствуются в каждой сфере. Поблагодарили главу государства за происходящие изменения в Наманганской области и по всей стране в целом.
Жить заботами народа – главный лейтмотив деятельности Шавката Мирзиёева. Такие встречи с народом проходят в каждом регионе, который посещает глава государства, одна из них состоялась в Туракурганском районе в 2017 году.
Президент посетил археологический памятник Ахсикент в Туракурганском районе.
Ахсикент был основан в III веке до нашей эры и являлся одним из крупных городов на Великом шелковом пути. В исторических источниках, в частности "Бабурнаме", неоднократно упоминается особая значимость данного города. Он имел собственный подземный источник воды и был приспособлен к длительной обороне.
На данный момент сохранились руины города на площади 60 гектаров, что делает это место крупнейшим археологическим памятником Ферганской долины. Археологами раскопаны и изучены кузнечная мастерская, остатки бани, датирующиеся X-XIII веками, казармы, пятничная мечеть, крепостные стены, подземные ирригационные сети, махалля ремесленников, цитадель правителя - Арк.
По поручению Президента в 2017 году начата широкомасштабная работа по сохранению и изучению древнего Ахсикента, восстановлению его достоверной исторической летописи. Создано государственное унитарное предприятие "Дирекция по охране и исследованию объекта археологического наследия Ахсикент".
Данный памятник имеет важное значение для повышения туристического потенциала Наманганской области. На туристических выставках в стране и за рубежом проводятся презентации о древнем Ахсикенте. В результате среди внутренних и иностранных туристов растет интерес к памятнику. До настоящего времени городище посетили туристы из Бельгии, Австрии, Японии, Южной Кореи, России, Ирана, Пакистана, Индии и других стран. Разработана специальная концепция по исследованию памятника, повышению его привлекательности и увеличению потока туристов. Сегодня на ее основе принимаются меры по развитию внутреннего туризма в Ферганской долине.
Президенту представлена информация о генеральном плане комплекса, объектах, на которых проведены исследования, проекте строящегося здесь туристического комплекса.
Так, намечено организовать музей, построить символическую арку в знак былой славы Ахсикента, установить памятники Умаршайху Мирзо и Бабуру по образам этих исторических личностей в творчестве Камолиддина Бехзода. Будут созданы условия для проведения лодочных туров по Сырдарье и прогулок по старому городу на верблюдах. Одним словом, появится необходимая инфраструктура, и Ахсикент превратится в туристический центр.
Ахсикент – зеркало нашей великой истории. Здесь имеется множество свидетельств о жизни и подвигах наших предков, которые помогут восстановлению картины прошлого. До сих пор мы изучали историю только широко известных городов, а таким вот городищам не уделяли внимания. Если хотим поднять духовность, необходимо приобщать народ, особенно молодежь, к наследию наших предков, сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по проведению в комплексе фестиваля, пропагандирующего нашу историю, открытию археологического направления обучения в Наманганском государственном университете. Отметил необходимость преподавания истории, проведения практических занятий и отдельных школьных уроков с выездом к историческим памятникам.
В нашей стране созданы широкие возможности для занятия предпринимательством. Растет число предпринимателей, идущих в ногу со временем, создающих предприятия по производству современной экспортоориентированной продукции.
Одним из таких субъектов предпринимательства является совместное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью "FT TEXTILE GROUP" в Туракурганском районе. Сегодня пряжа предприятия поставляется в Китай, Россию, Турцию и Украину.
Предприятие действует на территории села "Шаханд". Предприниматель Зафар Рахимов приобрел полуразрушенное здание, отремонтировал его и установил современные прядильные машины из Германии и другое оборудование зарубежного производства. В 2018 году введен в строй первый этап.
Введение в строй предприятия позволило обеспечить постоянной работой 300 жителей махаллей "Богишамол", "Дукат", "Темиркишлок", "Олчин", "Ахси" и других. Сегодня предприятие производит 15,6 тысячи тонн пряжи в год. За рубеж поставлена продукция на 10,2 миллиона долларов.
Примечательно, что предприятие само обеспечивает себя электроэнергией. Здесь установлен современный газогенератор из Германии, который обеспечивает бесперебойное энергоснабжение. А образовавшаяся в процессе производства горячая вода используется для отопления теплицы площадью 9 гектаров.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия, побеседовал с работниками. Отмечалась необходимость увеличения числа таких производств, расширения выпуска готовой продукции из хлопкового волокна.
В нашей стране появляется новое поколение предпринимателей с инновационным подходом к работе. Необходимо расширять их ряды, оказывать им постоянную поддержку, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президенту рассказали о втором этапе предприятия, предусматривающем производство в год 20,8 тысячи тонн пряжи и создание еще 200 рабочих мест. По завершении данного проекта производственная мощность достигнет 36,1 тысячи тонн, объем экспорта – 25,2 миллиона долларов, число рабочих мест – 500.
Состоялась презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Наманганской области при содействии посольств Узбекистана за рубежом. Планируется осуществление 43 перспективных проектов. В их числе – налаживание выпуска автомобильных фар, мопедов, скутеров, мотоциклов и мотороллеров, а также ткацких станков на совместном предприятии "Uz youcheng group" в Папском районе.
Глава государства ознакомился с деятельностью специализирующегося на птицеводстве ООО "Golden egg of Namangan" в Наманганском районе.
На предприятии установлено современное оборудование из Германии, Канады, России, Турции и других стран. В прошлом году на предприятии, где трудятся 44 человека, было заготовлено 107 миллионов штук яиц и 3,3 тысячи тонн мяса птицы, выращено 4,6 миллиона цыплят. Сегодня ведется работа по превращению предприятия в птицеводческий кластер.
Президент дал ответственным лицам поручения по расширению кредитования птицеводства, подготовке квалифицированных кадров для сферы, эффективному использованию современных технологий.
Шавкат Мирзиёев посетил предприятие "Art Soft TexGroup" в городе Намангане.
Здесь изготавливаются полотенца, халаты, покрывала и другая продукция. Она поставляется на внутренний рынок, а также в Россию, Украину, Молдову, Болгарию и соседние страны. В прошлом году произведено продукции на 290 миллиардов сумов, экспортировано товаров на 9,4 миллиона долларов.
У предприятия несколько цехов в Намангане, Риштанском и Янгикурганском районах. В них трудится свыше 2 тысяч человек. Недавно введен в строй цех по производству готовых текстильных изделий, создано еще около тысячи рабочих мест.
"Art Soft TexGroup" расширяет деятельность и переходит на кластерную систему. Предприятию выделена земля в Мингбулакском и Папском районах, закуплена сельхозтехника.
Глава государства поинтересовался дальнейшими планами предприятия. Одобрил проекты по организации в его составе теплиц и животноводческой фермы, предприятий по переработке хлопка и зерна, заготовке семян, производству корма.
Здесь же презентованы проекты по развитию птицеводства, рыбоводства, животноводства, пчеловодства, кролиководства, интенсивного садоводства в области, осуществлению ирригационных и мелиоративных мероприятий, введению в оборот резервных земель.
Один из проектов посвящен внедрению инноваций в систему землеустройства и кадастра на основе технологий блокчейна. Проект преследует цель повышения прозрачности регистрации объектов, выделения земли в электронном порядке. Это позволит сократить срок выдачи электронного кадастрового паспорта с 50 до 2 дней, будет способствовать вхождению нашей страны в первую тридцатку стран по данному показателю в рейтинге "Doing business"
Президент отметил необходимость повышения экономической эффективности проектов, их скорейшего запуска и обеспечения населения работой.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с санаторно-оздоровительным центром "Чорток ресортс", возводимым в Чартакском районе.
За счет средств местных предпринимателей и иностранных инвесторов на общую сумму 25 миллионов долларов здесь строится современный комплекс площадью более 15 гектаров. Это создаст дополнительные возможности для развития медицинского и экологического туризма в области.
В санатории будут проводиться лечебные процедуры на основе минеральной воды, богатой йодом, бромом, радоном и другими элементами, которые полезны для опорно-двигательного аппарата, сердечно-сосудистой и нервной систем, при эндокринологических и дерматологических заболеваниях. В санатории на 230 мест будет обеспечена занятость 250 человек.
Планируются привлечение высококвалифицированных врачей, организация медицинских осмотров с участием специалистов из Германии. В настоящее время завершено строительство лечебных и спальных корпусов, коттеджей для отдыхающих с семьями, гостиницы. Для освещения территории санатория установлены солнечные панели.
В комплексе будет налажена также иппотерапия, которая полезна при лечении заболеваний конечностей и узости таза.
Президент ознакомился с условиями, созданными в санатории. Дал поручения по расширению сети таких учреждений, охвату всех слоев населения, снижению цен на услуги за счет конкуренции.
Йододефицит актуален для нашего региона. В этом плане весьма кстати богатая йодом чартакская вода. Многие не знают этих мест. Поэтому необходимо привлекать посетителей со всех уголков нашей страны. Для нас очень важно - здоровье людей, особенно детей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с проектом расширения мощностей ООО "Chortoq mineral water". Отметил необходимость доведения выпуска бутилированной воды до 20-30 миллионов единиц в год, доставки ее в детские сады, летние лагеря, больницы, социальные аптеки и супермаркеты по всей стране.
Здесь же состоялась презентация проектов по превращению Чартака в экологический город, развитию инфраструктуры средних городов совместно со Всемирным банком, перестройке центра Чартака, расширению аэропорта Намангана, упорядочению междугороднего движения автобусов, обеспечению занятости населения в рамках программы "Каждая семья - предприниматель". Президент одобрил эти проекты, дал указания по их дальнейшей доработке и своевременной реализации.
Отмечалась необходимость выращивания в горных районах области яблонь, слив и других соответствующих местным условиям фруктовых деревьев, налаживания пчеловодства, птицеводства в семьях, создания посредством этого дополнительных рабочих мест и источников дохода.
Президент посетил супермаркет "Best Market" в Намангане, поинтересовался ценами и качеством представленной здесь продукции. Отметил необходимость обеспечения стабильности цен, увеличения в ассортименте доли товаров отечественного производства и обеспечения потребности населения.