10502 25-Sentyabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 324 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning AQShga tashrifini mamlakatimiz va xorijiy davlatlar ekspertlari shunday baholamoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo'shma Shtatlariga tashrifi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so'zlagan nutqi yurtdoshlarimizga cheksiz g'urur-iftixor bag'ishladi. Bu mazkur tashrif anchadan buyon kutilgani, Prezidentimizning nutqi odamlarning qalbidan, tafakkuridan chuqur joy olganidan dalolat.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti 193 mamlakatni birlashtirgan eng yirik xalqaro tuzilma. Bosh Assambleya uning asosiy organi. Bosh Assambleya sessiyasida dunyo yetakchilari yig'iladi, ishtirokchilar va tadbirlar ko'pligidan har bir soniya hisobli bo'ladi. Shu bois uning kun tartibidan eng muhim, xalqaro ahamiyatga molik masalalar o'rin oladi. Bosh Assambleyaning 72-sessiyasi kun tartibiga 170 dan ortiq masala kiritildi.
Prezidentimizning nutqi mazmundorligi va ahamiyati bilan alohida ajralib turdi. Qisqa bo'lishiga qaramay, nutq zamonamizning eng dolzarb mavzularini qamrab oldi: O'zbekistondagi islohotlar, demokratiya, inson huquqlari, yoshlar masalasi, diniy bag'rikenglik, xalqaro xavfsizlik, mintaqaviy hamkorlik, ekologiya va hokazo.
Davlatimiz rahbari O'zbekistonda keng ko'lamli islohotlar amalga oshirilayotgani, inson huquqlarini himoya qilish faollashgani, xalqaro aloqalar uchun keng erkinlik yaratilgani, mamlakatimizning yangi qiyofasi shakllantirilayotganini ta'kidladi.
O'zbekiston o'zining tashqi siyosatida Markaziy Osiyo mintaqasiga ustuvor ahamiyat qaratayotgani, o'zaro muloqot, amaliy hamkorlik va yaxshi qo'shnichilikni mustahkamlashning qat'iy tarafdori ekanini qayd etdi. Shavkat Mirziyoyev xorijga chiqish vizalarini "umrini o'tab bo'lgan o'tmish qoldiqlari" deb atadi.
Prezidentimiz aytgan "Inson manfaatlari hamma narsadan ustun", "Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak", "Xalq boy bo'lsa, davlat ham boy va qudratli bo'ladi" degan shiorlar barchaning tiliga tushdi. BMTning Yoshlar huquqlari to'g'risidagi xalqaro konvensiyasini ishlab chiqish, Bosh Assambleyaning "Ma'rifat va diniy bag'rikenglik" deb nomlangan maxsus rezolutsiyasini qabul qilishi bo'yicha takliflari barchada katta qiziqish uyg'otdi.
Sessiya ishtirokchilari Shavkat Mirziyoyevning nutqini diqqat bilan tingladi. BMT kanallari orqali bevosita kuzatib bordi. Bosh qarorgohdagi media markazda jurnalistlar o'zlariga ko'p narsalarni qayd qilib bordi. Ayniqsa, Prezidentimiz Orol dengizi aks ettirilgan xaritani ko'rsatganda hamma o'yga toldi...
AQSH_2643.jpgShavkat Mirziyoyev butun jahon jamoatchiligiga islom dinining asl insonparvarlik mohiyatini yetkazishni eng muhim vazifa, deb hisoblashini ta'kidladi. Buyuk allomalarimiz, xususan, Imom Buxoriyning g'oyat boy merosini asrab-avaylash va o'rganish, ma'rifiy islom to'g'risidagi ta'limotini keng yoyish maqsadida Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi Xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etilayotganini ma'lum qildi.
Nutq yakunlanganda qarsaklar ancha paytgacha tinmadi. Sessiya raisi, davlat rahbarlari Prezidentimizni tabrikladi, o'z taassurotlarini bildirishga oshiqdi.
Masalan, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo'g'on hali hech bir davlat rahbari BMT minbaridan turib islom dini qadriyatlarini bu qadar jasorat bilan himoya qilmagani, hech qachon Imom Buxoriy nomini tilga olmaganini ta'kidladi.
Xalqaro siyosiy doiralarda, ommaviy axborot vositalarida bu tarixiy nutqqa munosabat bildirish davom etmoqda.
Sessiya doirasida mamlakatimiz, xalqimiz uchun yana bir ahamiyatli voqea bo'ldi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti binosida mahobatli Registon maydonining maketi o'rnatildi.
Shu munosabat bilan o'tkazilgan marosimda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi va nutq so'zladi.
O'zbekistonning "tashrif qog'ozi" bo'lmish ushbu eksponat BMT shtab-kvartirasining eng gavjum joylaridan biriga, BMT Xavfsizlik Kengashi va Bosh Assambleya zallari o'rtasidagi foyyega o'rnatilganida o'ziga xos chuqur ramziy ma'no bor, dedi davlatimiz rahbari. Buyuk ipak yo'lining markazida joylashgan Samarqandda ilm-fan, madaniyat, savdo, me'morlik, hunarmandlik azaldan rivojlangan, turli o'lkalardan kelgan insonlar ahil-inoq yashagan. Registon esa ana shunday qadimiy va umumbashariy shaharning betakror ramziga aylangan.
Registon maydonining maketi yurtimizning qo'li gul usta hunarmandlari tomonidan yasalgan bo'lib, qimmatbaho metall va go'zal milliy naqshlar bilan bezatilgan. Endi Birlashgan Millatlar Tashkilotida ishlaydigan, u yerdagi tadbirlarda qatnashadigan har bir insonning nigohi azaldan taraqqiyot va madaniyat maskani bo'lgan "O'zbekistonning bir bo'lagi"ga tushadi.
Prezidentimiz aksariyat davlatlar rahbarlari singari faqat BMT sessiyasida ishtirok etib qaytmadi. Har doimgidek vaqtdan o'ta unumli foydalandi. Qator davlatlar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, ishbilarmonlar bilan uchrashdi.
O'zbekiston BMTga 1992-yil 2-mart kuni a'zo bo'lgan. Bugun mamlakatimizda uning qator tuzilmalari – Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti, Ta'lim, fan va madaniyat masalalari bo'yicha tashkiloti, Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti, Bolalar jamg'armasi, Aholishunoslik jamg'armasi, Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo'yicha boshqarmasi, Taraqqiyot dasturi va boshqa tuzilmalarining vakolatxonalari faoliyat ko'rsatayotir.
Joriy yil iyun oyida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish O'zbekistonga tashrif buyurdi.
Shavkat Mirziyoyev 19-sentabr kuni BMTning Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan muloqot o'tkazdi. 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli yangilanishlar to'g'risida so'zlab berdi.
Antoniu Guterrish Prezidentimizning Bosh Assambleyaning 72-sessiyasidagi nutqi nihoyatda mazmundor bo'lgani, unda bildirilgan tashabbuslar muhim va o'z vaqtida ilgari surilganini ta'kidladi. Ushbu tashabbuslarni xalqaro maydonda qo'llab-quvvatlashini qayd etdi.
Bosh kotib O'zbekiston tomonidan mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, Afg'onistonni qayta tiklashga ko'maklashish bo'yicha ko'rilayotgan amaliy chora-tadbirlarni yuqori baholadi. Amudaryo va Sirdaryo suv resurslaridan foydalanish to'g'risidagi konvensiyani ilgari surish, Orol dengizi bilan bog'liq ekologik falokat oqibatlarini yumshatishga xalqaro hamjamiyat diqqat-e'tiborini qaratishini bildirdi.
Uchrashuvda O'zbekiston bilan BMT o'rtasidagi hamkorlik istiqbollari bo'yicha atroflicha fikr almashildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn, Xalqaro valyuta jamg'armasi farmoyish beruvchi direktori Kristin Lagard, Jahon banki prezidenti Jim Yong Kim bilan uchrashdi. Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radev, Gruziya Bosh vaziri Georgiy Kvirikashvili bilan mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha muzokaralar o'tkazdi.
Uchrashuvlar belgilangan vaqtdan ko'ra ko'proq davom etdi. Bu ko'rilgan masalalar ko'pligi, muzokaralar mazmunan boy bo'lganidan dalolat.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQShning yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi. Uchrashuvda Amerika – O'zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, "Jeneral Elektrik" kompaniyasi prezidenti Ron Pollett, "Xanivell" kompaniyasi bo'linmasi prezidenti va bosh direktori Rajiv Gautam, "SiEnEych Indastrial" kompaniyasi vitse-prezidenti Stiven Naderni, "Dir end Kompani" kompaniyasi prezidenti Jeyms Fild ishtirok etdi. Mamlakatimizda valyuta sohasida bozor mexanizmlari joriy etilgani, savdodagi turli to'siqlar olib tashlangani, ishbilarmonlik va investitsiya muhiti yanada yaxshilanayotgani ta'kidlandi.
O'zbekiston – AQSh ishbilarmon doiralari o'rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalari muhokama etildi. O'zaro manfaatli yo'nalishlar taklif qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashrifi doirasida 20-sentabr kuni Nyu-Yorkda O'zbekiston – AQSh biznes forumi bo'lib o'tdi. Unda Amerika Qo'shma Shtatlarining 100 dan ortiq yetakchi kompaniyasi rahbarlari ishtirok etdi.
Forum ishtirokchilari o'zlarini qiziqtirgan aniq investitsiya va savdo loyihalarini muhokama qildi, ularni amalga oshirish bo'yicha qo'shma tadbirlarni belgilab oldi. Tadbir yakunida uzoq muddatga mo'ljallangan 2,6 milliard dollarlik hujjatlar imzolandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo'shma Shtatlarida istiqomat qilayotgan bir guruh vatandoshlarimiz bilan uchrashdi.
Mamlakatimizda ilm-fan va ta'limni rivojlantirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash bo'yicha ulkan ishlar amalga oshirilayotgani ta'kidlandi. Yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyati, O'zbekiston yoshlar ittifoqining yoshlar huquq va manfaatlarini ta'minlash borasidagi faoliyati haqida so'z bordi.
Davlatimiz rahbari vatandoshlarimizni O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarga daxldor bo'lish, zamonaviy bilim va tajribalarini yurtimiz rivojiga yo'naltirishga da'vat etdi.
Ayni paytda sizlarning va siz kabi chet ellarda yurgan minglab yurtdoshlarimizning kuch-g'ayrat va salohiyatidan mamlakatimiz taraqqiyoti uchun to'laqonli foydalanilmoqda, deb ayta olmaymiz. Sizlarning qalbingizda, yuragingizda yurtimizda kechayotgan jarayonlarga o'z hissasini qo'shish istagi ham, buning uchun zarur salohiyat ham bor, bizning bu borada ham qiladigan ishlarimiz ko'p, dedi Shavkat Mirziyoyev.
O'zbekistonda amalga oshirilayotgan tizimli o'zgarishlarda yuqori natijaga erishish uchun yangi yondashuvlar talab etiladi. Men bugungi kunda zamonaviy fikrlaydigan va amalga oshirilayotgan islohotlarimiz maqsadini chuqur anglaydigan kadrlar bilan ishlashga tayyor ekanimni ta'kidlab aytmoqchiman.
Mamlakatimiz taraqqiyotiga hissa qo'shish istagida bo'lgan chet eldagi barcha vatandoshlarimizni O'zbekistonga taklif etaman, dedi davlatimiz rahbari. Men ularni qo'llab-quvvatlashga va har tomonlama rag'batlantirishga tayyorman. Hammamiz jonajon Vatanimiz ravnaqi yo'lida bir yoqadan bosh chiqarib birlashsak, oldimizga qo'ygan har qanday yuksak marraga albatta yetishimizga ishonaman.
Uchrashuv qatnashchilari Prezidentimiz tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar xalqimiz turmush darajasini yanada yuksaltirishga xizmat qilishini qayd etdi. Mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirishga hissa qo'shishga tayyor ekanliklarini ta'kidladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp tomonidan uyushtirilgan rasmiy qabul marosimida ishtirok etdi.
Prezidentimizning AQShga tashrifi tom ma'noda tarixiy voqea bo'ldi. Bularning barchasi O'zbekiston manfaati, xalqimiz farovonligiga xizmat qiladi.

10587 September 25, 2017 Print Download (PDF 323 Kb)
The results of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States are assessed by domestic and foreign experts.
The visit of the President of our country Shavkat Mirziyoyev to the United States of America, address at the 72nd session of the United Nations General Assembly filled the hearts of our compatriots with a feeling of boundless pride.
The United Nations is the largest international organization that unites 193 countries. The General Assembly is its main body. World leaders gather at the session of the General Assembly, every minute counts because of the large number of participants and events. Therefore, the most important issues of international importance are included in its agenda. More than 170 issues were on the agenda of the 72nd session of the General Assembly.
The address of the Head of our state was distinguished by the content and significance of issues raised in it. Despite its brevity, it covered the most pressing issues of our time: reforms in Uzbekistan, issues of democracy, human rights, youth, religious tolerance, international security, regional cooperation, ecology and others.
President Shavkat Mirziyoyev noted that profound reforms are being implemented in Uzbekistan, protection of human rights is being intensified, broad freedom has been created for international relations, a new image of the country is being formed. It was emphasized that Uzbekistan considers the region of Central Asia to be as the main priority of its foreign policy, determined to engage in dialogue, constructive interaction and strengthening the good-neighborliness. The Head of our state noted the so-called exit visas as "an absolutely outdated legacy of the past".
Everyone is talking about the idea expressed by the President of our country "The human interests come first", "The people must not serve the government bodies, rather the government bodies must serve the people", "The richer the people are – the stronger shall be the state", proposals on development of the UN International Convention on the Rights of Youth, the adoption of a special resolution of the General Assembly "Enlightenment and religious tolerance" aroused great interest.
The participants listened attentively to the speech of Shavkat Mirziyoyev, which was broadcast live via UN channels. Journalists who were present at the media center of the organization's headquarters, listening to the address, took notes from the speech. When the President of our country showed a map reflecting the scale of the Aral catastrophe, all were lost in thoughts...
The President of our country has appealed to communicate the truly humanistic essence of Islam to a broad world community. Informed about that the Imam Bukhari International Research Center in Samarkand and the Center for Islamic Civilization in Tashkent are being established in order to preserve and study the richest legacy of our great scientists and thinkers, including Imam Bukhari, disseminate his teachings on enlightened Islam.
After the performance in the hall of the session, the applause did not abate for a long time. The Chairman of the session, the heads of states congratulated the President of our country, hurried to express their impressions.
Thus, the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdoğan noted that before any head of state, standing on the UN tribune, did not defend Islamic values, did not mention the name of Imam Bukhari, as the President of our country did.
Within the framework of the session, another important event for our country and people took place. A maquette of Registan Square was installed in the United Nations building.
President Shavkat Mirziyoyev took part and spoke at the event organized in this connection.
It is profoundly symbolic that this exhibit, which is a visiting card of Uzbekistan is installed in one of the most prominent places of the UN Headquarters – in the passage between the halls of the Security Council and the UN General Assembly, said the Head of our state. In our country – one of the cradles of human civilization – science, culture, trade, architecture and craftsmanship have been developed since ancient times. In Samarkand, located in the center of the Great Silk Road, people from all over the world lived in peace and harmony, Registan became a unique symbol of this ancient world-famous city.
The maquette of Registan Square is made by skilled craftsmen of our country, decorated with precious metals and stones. Now everyone working in the United Nations, a participant of the events held here, can admire a "part" of Uzbekistan, which is the hearth of civilization from time immemorial.
President of our country, along with participation at the UN session, as always, very effectively used the time. Met with the heads of several states and international organizations, businesspeople.
Uzbekistan became a member of the UN on March 2, 1992. Today, a number of structures of this organization are operating in our country. These are the World Health Organization, the Organization for Education, Science and Culture, the Food and Agriculture Organization, the Children's Fund, the Population Fund, the Development Programme, the Office on Drugs and Crime and others.
In June this year, the United Nations Secretary-General António Guterres visited Uzbekistan.
On September 19, 2017, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the United Nations Secretary-General António Guterres, at the UN Headquarters in New York. Informed about the ongoing large-scale reforms within the framework of the Development Strategy of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021.
António Guterres noted the profound content of the Statement of the President of Uzbekistan at the 72nd session of the General Assembly, emphasized that the initiatives forwarded by the Leader of our country are important and timely. He assured of his readiness to promote their advancement in the international arena.
The Secretary-General highly appreciated the concrete steps taken by Uzbekistan on expanding and deepening the regional cooperation, as well as the country's assistance in reconstruction of Afghanistan. He assured to undertake further efforts on promotion of the convention on the use of water resources of Amudarya and Syrdarya, drawing attention of the international community to the issue of mitigating the consequences of the ecological catastrophe.
A thorough exchange of views on promising areas of cooperation took place at the meeting.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev also met with the United Nations High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein, the Managing Director of the International Monetary Fund Christine Lagarde, the President of the World Bank Group Jim Yong Kim, held negotiations with the President of Bulgaria Rumen Radev and the Prime Minister of Georgia George Kvirikashvili on further development of mutually beneficial cooperation.
All meetings lasted longer than was stipulated by the protocol, which is explained by the saturation and capacity of the negotiations.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the heads of the leading companies of the United States. The meeting was attended by Chairman of the American – Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, President of General Electric Company Ron Pollett, President and CEO of Honeywell PMT Rajeev Gautam, Vice President of CNH Industrial Naderni Steve, President of Deere & Company James Field. Introduction of market mechanisms of currency circulation in our country, elimination of various obstacles in the sphere of trade, further improvement of business environment and the investment climate were emphasized at the meeting.
Issues of further strengthening of relations between businesspeople of Uzbekistan and the USA were discussed. Mutually beneficial areas of partnership were offered.
On September 20, Uzbekistan – US business forum was held in New York within the framework of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States. It was attended by more than 100 executives of the leading US companies.
Participants of the forum discussed specific investment and trade projects of mutual interest, agreed on joint activities for their practical implementation. As a result of the event, documents for a total amount of 2,6 billion dollars were signed.
President Shavkat Mirziyoyev met with a group of our compatriots living in the United States of America.
It was noted that a great work is being implemented in our country on development of science and education, training modern personnel. The essence and significance of the state youth policy, activities of the Union of Youth of Uzbekistan in ensuring the rights and interests of young people were considered.
Аt the same time, we cannot say that potential, knowledge and strength of yours and thousands such as you, living abroad of our compatriots, are fully used. Knowing that there is both a desire and necessary potential in making contribution to the process taking place in our country in your hearts and soul, I believe that we still have much to do in this direction, said Shavkat Mirziyoyev.
Today, new approaches are needed to achieve high results in systemic changes in Uzbekistan. I want to emphasize that I am ready to work with modern thinking people who are deeply aware of the goal of reforms we are implementing.
I invite all compatriots abroad who wish to contribute to the development of our country, to Uzbekistan, said the Head of our state. I am ready to support and comprehensively stimulate them. I am convinced that if we unite and work together in the path of prosperity of our dear Motherland, we will certainly achieve the high milestones we are facing, said the President of our country.
Participants of the meeting emphasized that the reforms implemented by President Shavkat Mirziyoyev will serve to further enhancing the welfare of our people. Noted that they are ready to contribute to the comprehensive development of our country.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his spouse took part in the official reception on behalf of the President of the United States of America Donald Trump.
The visit of the Head of our state to the United States has become a truly historic event that will serve the interests of Uzbekistan and further improve the welfare of our people.