Yo'lsozlar giyohvandlikka qarshi
Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi hamda tizim tashkilotlari ishchi va xizmatchilari ishtirokida "Giyohvandlik – XXI asr vabosi" mavzuida tadbir bo'lib o'tdi.
Qo'mita rahbariyati hamda Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Jamiyat salomatligi va sog'liqni saqlashni tashkil etish ilmiy-tadqiqot instituti vakillari ishtirok etgan mazkur tadbirda jahonda kechayotgan bugungi vaziyatda giyohvandlik kabi ofatga nisbatan o'z munosabatimiz bo'lishi zarurligi, bu ofatlarga qarshi kurashish – har birimizning burchimiz bo'lmog'i kerakligi haqida so'z bordi.
Notiqlar o'z so'zlarida giyohvandlik illatining yoshlar ongi va tafakkuriga qiladigan ta'sirini ilmiy asosda, tibbiy nuqtai-nazardan tushuntirib berdi. Ko'rgazmali jihozlar va slaydlar bilan asoslangan ma'ruzada, jumladan, "lirika" moddasini qabul qilayotgan chog'da odam organizmida kechadigan salbiy o'zgarishlar haqida dalillar bilan so'zlab berishdi.
Tadbirda yig'ilganlar e'tiboriga giyovand moddalar, jumladan, "lirika" psixotrop moddasining noqonuniy savdosiga qarshi kurashish, bu baloning yoshlarimiz kelajagiga tahdid solishidan ogoh etuvchi video-roliklar namoyish qilindi. Filmda sintetik narkotik moddaning bir turi bo'lmish – "lirika" og'usining noqonuniy savdosi bilan shug'ullanganlarning huquq-tartibot organlari tomonidan qo'lga olingani, ammo shu kungacha bu og'uni iste'mol qilgan ayrim yoshlarimizning og'ir taqdiri to'g'risida – Rossiya yoshlari misolida so'z bordi.

Дорожники против наркомании
В Государственном комитете по автомобильным дорогам проводилось мероприятие на тему "Наркомания – чума ХХI века" с участием работников комитета и структурных подразделений.
На мероприятие руководство комитета и представители института общественного здоровья и организации здравоохранения при министерстве здравоохранения отметили о необходимости принципиального отношения к современным реалиям в мире, о бескомпромиссной борьбе против наркомании.
Отмечено, что согласно заключению специалистов Главного управления по оказанию лечебно-профилактической помощи, наркологического отделения Минздрава и Комитета по контролю за наркотиками, препарат "Лирика" является сильнодействующим психотропным веществом, неконтролируемое употребление которого может привести к серьезным негативным последствиям для жизни и здоровья человека.
Были демонстрированы видео-ролики, повествующие о задержании сотрудниками правоохранительных органов лиц, занимавшихся незаконным оборотом синтетического наркотического вещества "лирика". Фильм призывает к бдительности населения, особенно молодежи по отношению таким негативным элементам в обществе и пропаганды здорового образа жизни среди населения.