10385 11-Mart, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 333 Kb)
"O'zavtoyo'l"  AKda kompaniya tizimidagi tashkilotlarning ishchi va xizmatchilari ishtirokida ""XXI asr fitnasi" mavzuida ma'naviy-ma'rifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbirni "O'zavtoyo'l" AK Boshqaruvi raisi A.Abduvaliev ochib, tadbir ishtirokchilarini mavzu bilan tanishtirib o'tdi. Raislik qiluvchi, XXI asr texnik taraqqiyot, axborotlar globallashuvi, ulkan imkoniyatlar asri sifatida ta'kidlanadi, deb boshladi o'z so'zini, biroq, biz bilamizki, har qanday taraqqiyot tinchlik bor zamindagina bo'ladi. XXI asrda rivojlanish bilan bir qatorda, uning kushandasi hisoblangan bir qator illatlar ham avj ola boshladi, deb fikrini davom ettirdi u va bu illatlar orasida ayniqsa diniy ekstremizmning xavfiga alohida to'xtalib, dunyoning notinchlik hukm surayotgan aksar mamlakatlari aholisi aynan mana shu ofat tufayli aziyat chekayotganiga urg'u berib o'tdi. Kasallikni davolagandan, uni oldini olgan ma'qulligiga tayangan holda A.Abduvaliev, bu borada ogohlikning birinchi darajali masalaligini ta'kidladi.
Darhaqiqat, Prezidentimiz Islom Karimov ta'kidlaganlaridek,  "Birinchi galda, terrorchilarni tayyorlaydigan zaminga, g'oyaga, mafkuraga e'tibor berish, shularga qarshi kurashish kerak. Fuqarolarimizning ongini va hayotini buzadigan, ertangi kuniga mutlaqo ishonchini yo'qotadigan mana shunday g'oyalarga qarshi biz qurol bilan emas, g'oya bilan kurashishimiz zarur". Buning uchun, tabiiyki mustahkam mafkuraviy immunitet talab qilinadi. Bunday immunitetni shakllantirish uchun, Respublikada ijtimoiy-ma'naviy muhitni yanada sog'lomlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar, ularni amalga oshirishda davlat idoralari va jamoat tashkilotlarining hamkorligini yanada takomillashtirish davr talabiga aylanadi. Chunki, aholi o'rtasida ma'naviy-ma'rifiy ishlar tizimini shakllantirish, yoshlar va ayollar ichida diniy mutaassiblikning tarqalishi, aqidaparast oqimlar ta'siriga tushib qolishning oldini olish mamlakat osoyishtaligini yanada barqarorlashtirishning asosiy masalalardan bo'lib qolmoqda.
Tadbirda yig'ilganlar uchun mafkuraviy immunitetni mustahkamlashga xizmat qiladigan "XXI asr fitnasi" va "Oydinda oy qidirgan ojizalar" deb nomlangan videofilmlar namoyish etilib, ularning syujeti, mazmun-mohiyati barchani o'ylantirib qo'ydi va film voqea-hodisalari yuzasidan o'zaro fikr-mulohazalar almashinildi.

10380 11 марта, 2016 Распечатать Скачать (PDF 431 Kb)
В "Узавтойул" АК с участием рабочих и служащих организаций системы компании прошло духовно-просветительское мероприятие на тему "Заговор ХХI века".
Председатель Правления "Узавтойул" АК А.Абдувалиев открыл мероприятие и ознакомил учащихся с темой. Председательствующий, начал свою речь с того что, ХХI век является веком технического прогресса, глобализации информации, больших возможностей. Но любое развитие происходит только тогда, когда есть мир на этой земле. К большому сожалению, в ХХI веке вместе с развитием во всех отраслях, наблюдается так же вспышка ряда пороков, что губительно влияет на любой прогресс в мире. Среди них стоило бы особенно отметить опасность религиозного экстремизма. Именно он является основной причиной бедствия населения в враждующих странах. Лучше предотвратить заболевание, чем его лечить. Придерживаясь этой позиции А. Абдувалиев утверждает, что именно в этом вопросе принята считать что кто осведомлен, тот вооружён.
Действительно, как утверждал наш Президент Ислам Каримов, "В первую очередь нужно обратить внимание на земли, идеи, идеологии готовящие террористов и сражаться с ними. Сражаться против таких идей разрушительно влияющих на сознание наших граждан, подавляющий в них веру в завтрашний день мы должны не с оружием, а с идеями". Естественно, в этом необходим сильный идеологический иммунитет. Для развития такого иммунитета требуется предпринять ряд мер направленных на еще более улучшение социально-духовной атмосферы в Республике и укрепление сотрудничества государственных органов и общественных организаций.  Ибо формирование системы духовно-просветительских работ среди населения служит для стабилизации спокойствия в стране, предотвращает распространение религиозного фанатизма среди женщин и детей, а так же помогает предотвратить их попадания под влияние фанатичных движений.
В мероприятии, с целью дальнейшего укрепления идеологического иммунитета был организован показ фильмов под названием "ХХI аср фитнаси" ("Заговор ХХI века") и "Ойдинда ой қидирган ожизалар" ("Ищущие луну в лунную ночь"). Сюжет и замыслы фильма заставили задуматься всех собравшихся и послужили поводом для бурных обсуждений.