Yo'lsozlarning "Umid nihollari" uchun sovg'asi
May oyida Urganch shahrida bo'lib o'tadigan "Umid nihollari-2015" Respublika sport musobaqalari o'tkaziladigan ob'ektlarga olib boruvchi ko'chalar to'liq ta'mirdan chiqarilib, yoshlar sport bayrami uchun taxt qilib qo'yilmoqda.
Jumladan, tadbir bo'lib o'tadigan ob'ektlariga olib boruvchi 18,1 km uzunlikdagi ko'chalarda, jumladan, Xonqa, Beruniy, Yangi Urganch, Ulug'bek, Yoshlik, Al-Xorazmiy, Abulg'ozi Baxodirxon, Tinchlik, Shovot, Amir Temur, Ma'rifatchilar, Baynalminalchi va Pahlavon Mahmud ko'chalarida Respublika yo'l jamg'armasi mablag'lari hisobidan rekonstruktsiya qilish va to'la ta'mirlash ishlari olib borildi. Ushbu ob'ektlarning umumiy qiymati 63,2 mlrd. so'm bo'lib, ular "Xorazmavtoyo'l" xududiy yo'llardan foydalanish tashkiloti hamda Xorazm viloyati xokimligi huzuridagi yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyasiga qarashli yo'l korxonalari tomonidan amalga oshirildi.
Yo'lsozlar ta'mirlash ishlari bilan bir qatorda Yoshlik, Tinchlik, Shovot va Ma'rifatchi ko'chalarida lotok, bordyur, tungi yoritgichlar o'rnatish, piyodalar yo'lakchasi barpo etish, Baynalminalchi va Pahlavon Mahmud ko'chalarida esa qo'shimcha asfaltbeton qoplama qurish ishlarini bajarishdi.
Bugungi kunda ta'mirlash ishlari to'liq yakuniga yetkazilgan bo'lib, ko'kalamzorlashtirish, yo'l belgilari va svetoforlar o'rnatish, yo'l chiziqlarini chizish kabi ishlar davom ettirilmoqda. Bu tadbirlarning barchasini joriy yil 10 mayga qadar to'liq yakuniga yetkaziish ko'zda tutilgan.
Yuqoridagi tadbirlar mamlakatimiz yoshlarining asosiy sport bayramlaridan biri ko'ngildagidek o'tishi uchun hissa qo'shishi shubhasiz.

Подарок дорожников к празднику молодости, красоты и спорта
В мае в Хорезме пройдут Республиканские соревнования  "Умид нихоллари-2015".  На дорогах Ургенча, ведущих на спортивные объекты, где будет проходить  праздник спорта молодежи, ведутся капитальные ремонтные работы.
В связи с предстоящими играми "Умид нихоллари" в Ургенче  еще более расширятся масштабы созидательной работы. Ведутся широкомасштабные благоустройства на дорогах древнего города. За счет средств Республиканского дорожного фонда на  улицах Ханка, Беруний, Янги Ургенч, Улугбек, Ёшлик, Ал-Хоразми, Абулгози Баходирхон, Тинчлик, Шовот, Амира Темура, Маърифатчилар, Байналмилалчи и Пахлаван Махмуд с общей протяженностью 18,1 км велись реконструкционные  и капитальные работы. Все работы выполнялись предприятием "Хоразмавтойул" и дорожными предприятиями единой инжиниринговой компании при Хорезмском областном хокимияте, на общую сумму - 63,2 млрд. сум.
Кроме ремонтных работ, дорожники устанавливали лотки, бордюры, уличные осветительные приборы, возводили тротуары на улицах Ёшлик, Тинчлик, Шовот и Маърифатчи, а на улицах Байналмилалчи и Пахлавана Махмуда дополнительно уложили асфальто-бетонные покрытия.
На сегодняшний день все ремонтные работы завершены и продолжаются работы по озеленению участков вдоль дорог, установлению дорожных знаков  и светофоров, ведению дорожных разметок. И все эти мероприятия будут завершены полностью до 10 мая т.г.
Созданная по инициативе главы нашего государства непрерывная уникальная трехступенчатая система привлечения к спорту детей, подростков и молодежи – соревнования "Умид нихоллари", "Баркамол авлод" и "Универсиада" имеет важное значение в формировании в стране физически здорового и духовно зрелого молодого поколения. И обновленные дороги безусловно станет достойным подарком дорожников к празднику спорта, молодости и красоты.