Yo'lsozlikda 2017 yilning muhim yutuqlari
Garchi 2017 yil tugashiga sanoqli kunlar qolgan bo'lsa-da, yo'lsozlar uchun tugayotgan yilning yakunlariga nazar tashlab, erishilgan natijalarni sarhisob qilish, shu bilan keyingi vazifalarni belgilab olish muhim. Yakuniga yetayotgan 2017 yil soha uchun qanday natijalar bilan yodda qoladi?
Avvalo ta'kidlash kerakki, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 14 fevralda qabul qilingan "Yo'l xo'jaligini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmon bilan bir qatorda "2017-2018 yillarda mintaqaviy avtomobil yo'llarini rivojlantirish dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to'g'risida" hamda "O'zbekiston Respublikasi Avtomobil yo'llari davlat qo'mitasi va O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Respublika yo'l jamg'armasi faoliyatini tashkil etish to'g'risida"gi qarorlari sohaning keyingi rivoji uchun dasturilamal bo'lib xizmat qildi.
Shu o'rinda o'tayotgan bir yil davomida erishilgan natijalarga aniq misollar yordamida murojaat qilsak. Demak...
2017 yilda 6 513,5 km.dan ortiq umumiy foydalanishdagi va mintaqaviy avtomobil yo'llarida qurish, qayta qurish hamda ta'mirlash ishlari olib borildi. Bu o'tgan 2016 yilga nisbatan - 156,0 foizni tashkil qiladi. Jumladan:
Investitsiya dasturi bo'yicha:
Investitsiya dasturi asosida 260 km uzunlikdagi avtomobil yo'llari rekonstruktsiya qilindi.
Ta'mirlash dasturi bo'yicha:
Xalqaro, davlat va mahalliy ahamiyatdagi 175,5 km umumiy foydalanishdagi avtomobil yo'llari kapital ta'mirlandi.
Mintaqaviy (ichki) yo'llarni ta'mirlash bo'yicha:
3 228 km dan ortiq mintaqaviy avtomobil yo'llari ta'mirlandi. Shuni aytish lozimki, Prezident qarori bo'yicha joriy yilda 2700 km ichki yo'llar ta'mirlanishi ko'zda tutilgan bo'lib, bu ko'rsatkich bo'yicha 119,6 foizlik natijaga erishildi.
Joriy ta'mirlash va saqlash ishlari bo'yicha:
2 850 km.dan ortiq avtomobil yo'llari holati yaxshilandi.
Yangi ko'priklar bo'yicha:
Joriy yilda mamlakat hududlaridagi bir qancha ko'priklar ta'mirlanib, yangilari bunyod etildi. Ular jumlasiga – A380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beynov" yo'lida joylashgan - "Amu-Buxoro" kanali ustidagi hamda M39 "Olmaota-Bishkek-Toshkent-Termiz" avtomobil yo'lidagi – Zarafshon daryosi ustidan o'tgan yangi ko'priklar ishga tushirilganini, Buxoro viloyatining Olot hamda Namangan viloyatining Chortoq tumanidagi yangidan ta'mirlangan ko'priklarni misol tarzida keltirish mumkin.
Texnikalarni xarid qilish bo'yicha:
Joriy yilda Qo'mita korxonalari va tashkilotlari tomonidan
Bundan tashqari, qo'mitaning tarkibiy korxonalari va Xitoy Xalq Respublikasining "Xuzhou Construction Machinery Group Imp&ExpCo., Ltd" ("XCMG") kompaniyasi o'rtasida 220 ta zamonaviy yo'l qurilish-ta'mirlash texnikalarini yetkazib berish bo'yicha 30,2 mln.doll. miqdorida shartnomalar imzolandi. 2017 yilning oxirigacha ushbu texnikalardan 58 tasi yetkazib beriladi.
Garchi hozirgi raqamlar shunchaki, misol tarzida sanab o'tilsa-da, ular ortida o'n minglab ishchi va xizmatchilarning mehnati, manzili yaqin bo'lgan millionlab yurtdoshlarimizning duosi yotibdi.

Важные достижения дорожников в 2017 году
Уходящий 2017 год впечатляет своими достижениями в деятельности дорожников Государственного комитета по автомобильным дорогам. Примером тому являются проекты, осуществленные по нормативным актам, касающимся автомобильных дорог Республики, которые перечисляем ниже.
Следует отметить, что Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожным хозяйством", также Постановление "Об организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по автомобильным дорогам и Республиканского дорожного фонда при Кабинете Министров Республики Узбекистан" и Постановление "О мерах по реализации Программы развития региональных автомобильных дорог на 2017- 2018 годы" от 14 февраля 2017 г. предоставили возможности для мощного скачка в отрасле.
К примеру, можно перечислить следующее:
В 2017 году на 6 513,5 км. автомобильных дорогах общего ползования и во внутренних автодорогах провелись строительные, реконструкционные и ремонтные работы. Это составляет - 156,0 % сравнивая с предыдущим 2016 годом. В том числе:
По инвестиционным программам:
Реконструированы по инвестиционной программе 260 км автомобильных дорог.
По ремонтной программе:
Капитально отремонтированы в общей сложности 175,5 км автомобильных дорог общего пользования международного, государственного и местного значения.
По ремонту региональных (внутренних) автодорог:
Отремонтировано 3 228 км региональных (внутренних) автомобильных дорог. Надо особо отметить, что согласно программы, утвержденной Постановлением Президента от 14 февраля 2017 г. был указан ремонт на 2700 км автодорог по Республике, т.к. по итогам года проделанные работы составляют 119,6 процентов.
По текущему ремонту и эксплуатации:
Улучшено состояние 2 850 км автомобильных дорог общего пользования.
По новым мостам:
Сданы в эксплуатации новые мосты над каналом "Аму-Бухара"  - на автомобильной дороги А380 и над рекой "Зерафшан" – на автомобильной дороги М39, реконструированы ряд мостов в Алатском районе Бухарской области и в Чартакском районе Наманганской области.
По закупке новой техники:
В текущем году предприятиями и организациями комитета реализованы 118 новых дорожно-строительной техники и 3 асфальто-бетонных завода.
Помимо того, подписаны соглашения с Китайской компанией "Xuzhou Construction Machinery Group Imp&ExpCo., Ltd" ("XCMG") по закупу 220 современных дорожно-строительной и ремонтной техники на общую сумму 30,2 млн.долл.