Zamonaviy davlatchiligimiz tarixida ulkan o'zgarish yasagan voqea
Toshkent shahridagi Simpoziumlar saroyida bo'lib o'tgan anjumanda Oliy Majlis Senati a'zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik va idoralar rahbarlari, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari, nodavlat tashkilotlar faollari ishtirok etdi. Yig'ilishni videokonferensiya aloqa tizimi orqali tuman, shahar va viloyatlardagi mahalliy kengashlar deputatlari, barcha bo'g'indagi ijro hokimiyati va xo'jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, mamlakatimizning chet ellardagi elchilari kuzatib bordi.
Murojaatnomada 2017-yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar yakuni va O'zbekiston Respublikasini 2018-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari o'z ifodasini topdi.
Murojaatnoma konsepsiyasi 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq tuzilgan. Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta'minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag'rikenglikni ta'minlash hamda tashqi siyosat sohasidagi ustuvor yo'nalishlar kabi besh qismda bu sohalarda amalga oshirilgan ishlar atroflicha bayon qilindi.
Murojaatnoma ham hajman, ham mazmunan juda keng. Uning mazmun-mohiyatida bir tamoyil "qizil ip" bo'lib o'tadi. U ham bo'lsa, xalq manfaati, xalqqa xizmat qilish, xalqni e'zozlash!
Prezidentimiz tashabbusi bilan davlat idoralari xalqqa xizmat qiladigan, ularning faoliyatiga xalq baho beradigan tizim yaratildi. Mamlakatimiz hayotiga doir qarorlar xalqimiz bilan bevosita muloqot, odamlarning xohish-istaklari asosida qabul qilinmoqda. Barcha darajadagi rahbarlar xalq oldida hisob bermoqda.
Mazkur Murojaatnoma davlatimiz rahbarining yakunlanayotgan yil bo'yicha xalqimiz oldidagi o'ziga xos hisoboti ham bo'ldi. Shuningdek, Murojaatnomada mamlakatimizni kelgusida har tomonlama rivojlantirishga qaratilgan ustuvor vazifalar belgilab berildi, bir qancha qonunchilik tashabbuslari ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari taklifi bilan yangi – 2018-yilga mamlakatimizda Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili, deb nom berildi.
Tadbir ochiq va samimiy ruhda o'tdi. Prezidentimiz xalqimizni qiynayotgan, taraqqiyotimizga g'ov bo'layotgan ko'pdan-ko'p muammolar haqida ochiq-oydin gapirdi. Balandparvoz iboralar, soxta raqamlar emas, achchiq bo'lsa-da, xaqiqiy ko'rsatkichlar aytildi. Ilgari kuzitilmagan bunday jasorat va qat'iyat odamlarning ishonchi, hurmatini qozondi.
Vaqtlar o'tadi. Prezidentimizning bu Murojaatnomasi zamonaviy davlatchiligimizda ulkan o'zgarish yasagan tarixiy nutq bo'lib qoladi.

A great event in the history of modern statehood of Uzbekistan
On December 22, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the Oliy Majlis for the first time.
The event, held in the Palace of Symposiums in Tashkent, was attended by members of the Senate and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, heads of the Cabinet of Ministers, ministries and departments, representatives of diplomatic corps and representative offices of international organizations accredited in our country, activists of non-governmental non-profit organizations. Deputies of district, city and regional Kengashes of people's deputies, heads of executive bodies and economic management at all levels, representatives of non-governmental organizations and the public, ambassadors of our country in foreign countries observed the event through video conferencing.
The Address reflected the results of the main activities carried out in 2017, as well as the most priority areas of socio-economic development of the Republic of Uzbekistan in 2018.
The concept of the Address is based on the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021. The results of the implemented activities and priorities on improving the system of the state and public construction, ensuring the rule of law and further reforming the judicial and legal system, developing and liberalizing the economy, ensuring security, interethnic harmony and religious tolerance, as well as in foreign policy are comprehensively outlined in it in five parts.
The Address became a kind of report of the Head of our state to people on the results of the year.
At the same time, priority tasks on comprehensive development of our country in the future are outlined in the Address, a number of legislative initiatives are forwarded.
At the suggestion of the Head of our state, 2018 is declared as the Year of supporting active entrepreneurship, innovative ideas and technologies.
The event was held in the spirit of sincerity and openness. The President of our country openly spoke about many problems concerning people, impeding our development. True indicators, no matter how bitter they are, were sounded. Such courage and determination won trust, respect of people.