11970 Chop etish Yuklab olish (12 Kb)
Avtomobil' yollari qo'mitasi tomonidan Хalkaro moliya institutlari mablag'lari  ishtirokida umumiy foydalanishdagi avtomobil' yo'llarini qurish va rekonstruktsiya  qilish  investitsiya loyihalari doirasida O'zbekiston Respublikasi Presidentining 2020 yil 28 dekabrdagi  "O'zbekiston Respublikasining 2021-2023 yillarga mo'ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora tadbirlari to'g'risida"gi PQ-4937-sonli qaroriga asosan joriy yilda jami 154,0 mln. Doll. mablag'lar o'zlashtirilishi belgilangan. Shu jumladan, quyidagi loyihalar doirasida  qurilish-montaj ishlari amalga oshiriladi:
- "А-380 "Guzar-Buxoro-Nukus-Beineu" avtomobil' yo'lining 228-315 km qismini  (87 km) rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida 40,0 mln. AQSh doll. miqdoridagi  mablag'lar o'zlashtirilishi belgilangan (Osiyo taraqqiyot banki qarz mablag'i);
- "Тoshkent, Аndijon, Farg'ona va Namangan viloyatlaridagi mahalliy avtomobil'  yo'llarini rivojlantirish" doirasida 35,0 mln. AQSh doll. miqdoridagi mablag'lar  o'zlashtirilishi belgilangan (Jahon banki guruhi, ХТА);
- "А373 "Тоshkent-O'sh" avtomobil' yo'lining 173-176 km qismlarini  rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida 1,4 mln. АQSh doll. miqdoridagi mablag'lar  o'zlashtirilishi belgilangan (Оsiyo taraqqiyot banki qarz mablag'i, А-373 "Тoshkent-O'sh" avtomobil' yo'lining 116-190 km qismini rekonstruktsiya qilish loyihasidan iqtisod qilingan  mablag'lar doirasida amalga oshirilmoqda);
- "М39 "Olmaty-Bishkek-Тоshkent-Shahrisabz-Тermiz" avtomobil' yo'lining  1395-1400 km va 1410-1426 km (21 km) qismlarini rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida18,0 mln. АQSh doll. miqdoridagi mablag'lar o'zlashtirilishi belgilangan (Islom taraqqiyot banki qarz mablag'i, М39 "Olmaty-Bishkek-Тоshkent-Shahrisabz-Теrmiz" avtomobil' yo'lining 1330-1395 km, 1400-1410 km ва 1426-1451 km (jami 100 km) qismini rekonstruktsiya qilish ob'ekti doirasida iqtisod qilingan mablag'lar hisobiga mazkur оb'ekt  qurilishi belgilab berilgan. Ushbu ob'ekt Surkhondaryo viloyatining Boysun, Sherobod va  Angor tumanlaridan o'tadi;
- "4Р87 "G'uzor-Chim-Ko'kdala" avtomobil' yo'lining 38-73 km qismini (35 km) rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida15,0 mln. АQSh doll. miqdoridagi mablag'lar  o'zlashtirilishi belgilangan (Saudiya taraqqiyot jamg'armasi va Quwayt Аrab iqtisodiy  taraqqiyot fondi qarz mablag'i).
- "А-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beineu" avtomobil' yo'lining 964-1204 km qismini (240 km) rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida 34,6 mln. AQSh doll. miqdoridagi mablag'lar o'zlashtirilishi belgilangan (Оsiyo taraqqiyot banki qarz mablag'i);
- "А-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beineu" avtomobil' yo'lining 150-228 km qismini (78 km) rekonstruktsiya qilish" loyihasi doirasida 10,0 mln. АQSh doll. miqdoridagi  mablag'lar o'zlashtirilishi belgilangan (Оsiyo infrastrukturaviy va investitsiyalar banki qarz  mablag'i).

11969 Распечатать Скачать (89 Kb)
Комитетом по автомобильным дорогам в рамках инвестиционных проектов с участием средств Международных финансовых институтов по строительству и реконструкции автомобильных дорог общего назначения на основании Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4937 от 28 декабря 2020 г. "О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2021-2023 годы" в текущем году определено к освоению всего 154,0 млн. долларов США. Также, будут проводиться строительно-монтажные работы в рамках следующих проектов:
- "Реконструкция автомобильной дороги А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" в части отрезка 228-315 км ( 87 км)  – определено освоение средств в размере 40,0 млн. долл. США (заёмные средства Азиатского банка развития);
- "Развитие местных автомобильных дорог по Ташкентской, Андижанской, Ферганской и Наманганской областях" – определено освоение средств в размере 35,0 млн. долларов США (группа Мирового банка, МАР);
- "Реконструкция автомобильной дороги А373 "Ташкент-Ош"  в части отрезка 173-176 км – определено освоение средств в размере 1,4 млн. долл. США (заёмные средства Азиатского банка развития, проект реализуется за счет сэкономленных средств проекта "Реконструция автомоибльной дороги А-373 "Ташкент-Ош" в части реконструкции отрезка 116-190 км);
- "Реконструкция автомобильной дороги М39 "Алматы-Бишкек-Ташкент-Шахрисабз-Термез" в части отрезка 1395-1400 км и 1410-1426 км (21 км)" – определено освоение средств в размере 18,0 млн. долл. США    (заёмные средства Исламского банка развития, строительство данного проекта определено за счет сэкономленных средств проекта "Реконструкция автомобильной дороги М39 "Алматы-Бишкек-Ташкент-Шахрисабз-Термез" 1330-1395 км, 1400-1410 км. и 1426-1451 км. (всего 100 км.)". Данный объект проходит по Бойсунскому, Шерабадскому и Ангорскому районам Сурхандарьинской области;
- "Реконструкция автомобильной дороги 4Р87 "Ғузор-Чим-Кўкдала"  в части отрезка 38-73 км (35 км)" – определено освоение средств в размере 15,0 млн. долларов США (заемные средства Фонда развития Саудовской Аравии и Фонда экономического развития Кувейта).
- "Реконструкция автомобильной дороги А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" в части отрезка 964-1204 км (240 км)" – определено освоение средств в размере 34,6 млн. долларов США (заёмные средства Азиатского банка развития);
- "Реконструкция автомобильной дороги А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" в части отрезка 150-228 км (78 км)"  – определено освоение средств в размере 10,0 млн. долларов США (заёмные средства Азиатского банка инфраструктуры и инвестиций).