Milliy avtomobil yo'llarini rivojlantirish loyihasi
O'zbekiston Respublikasi hukumati va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) 2022 yil 25 mart kuni "Milliy avtomobil yo'llarni rivojlantirish" loyihasi xarajatlarini qoplash uchun 4174-UZB-sonli qarz bitimini imzolagan va ushbu qarz mablag'larining bir qismini ushbu loyiha doirasida moliyaviy audit bo'yicha konsultant xizmatlari xaridi uchun yo'naltirishni ko'zda tutgan. O'zbekiston Respublikasi avtomobil yo'llari qo'mitasi loyihani amalga oshirish guruhi (buyurtmachi) orqali har chorakda mustaqil auditor tashkiloti (auditor) tomonidan tashkilotning qiymatini oshirish va faoliyatini takomillashtirish uchun ichki audit o'tkazishni talab qiladi. Ushbu xizmat 3 yillik davrni qamrab oladi.
Auditorning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat, ammo ular bilan cheklanmaydi: (i) moliyaviy va operatsion ma'lumotlarning ishonchliligi va yaxlitligini tekshirish va bunday ma'lumotlarni aniqlash, o'lchash, tasniflash va taqdim etish uchun ishlatiladigan vositalarning samaradorligini tekshirish; (ii) tizimlarning siyosat va tartiblarga muvofiqligi samaradorligi va ta'sirini baholash; (iii) mavjud aktivlarni himoya qilish tizimini ko'rib chiqish va, agar kerak bo'lsa, bunday aktivlarning mavjudligini tekshirish; (iv) resurslardan foydalaniladigan iqtisodiyot va samaradorlikni baholash; keyinchalik, resurslardan tejamli foydalanishga to'sqinlik qiladigan sharoitlarni aniqlash.
O'zbekiston Respublikasi transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo'llari qo'mitasi ayni paytda tegishli konsultant tashkilotlarni (konsultantlarni) ichki audit xizmatlarini ko'rsatish uchun qiziqish bildirishga taklif qilmoqda. Qiziqish bildiradigan konsultantlar xizmatlarni taqdim etish uchun zarur malaka va tegishli tajribaga ega ekanliklarini tasdiqlovchi ma'lumotlarni taqdim etishlari kerak.
Konsultantlarni qisqa ro'yxat uchun tanlash mezonlari quyidagicha:
I. Boshqaruv kompetentsiyasi. Konsultantning sifat nazorati, loyiha boshqaruvni muvofiqlashtirish, shuningdek, boshqaruv yondashuvi va metodologiyasi bo'yicha qobiliyati va malakalari (maksimal ball=15);
II. Texnik kompetentsiya. Konsultantning umumiy va mazkur topshiriqqa o'xshash ish tajribasi (maksimal ball=70);
III. Geografik kompetentsiya. Konsultantning O'zbekiston va MDH mamlakatlaridagi ish tajribasi, shuningdek uning doimiy ishtirokini ta'minlash maqsadida mahalliy ofisining mavjudligi (maksimal ball=15).
Xizmatlar haqida batafsil ma'lumot OTBning Konsultantlarni boshqaruv tizimidagi (CMЅ) Konsultant xizmatlarini jalb qilish to'g'risidagi xabarnomaga (CSRN) ilova qilingan texnik topshiriqda keltirilgan. Konsultantlar o'zlarining qiziqish bildirishnomalarini alohida tashkilot sifatida yoki qo'shma korxona yoki sub-konsultant shaklida taqdim etishlari mumkin. Qo'shma korxonaning hamma a'zolari barcha vazifani bajarish uchun birgalikda va alohida javobgar bo'ladilar. Biroq, qisqa ro'yxatni tuzishda sub-konsultantning tajribasi hisobga olinmaydi.
Konsultant 2017 yil OTB qarz oluvchilari uchun xarid qoidalarida (tovarlar, ishlar, konsalting va boshqa (konsalting bo'lmagan) xizmatlar) belgilangan eng past moliyaviy taklifni tanlab olish uslubiga muvofiq tanlanadi.

Request for Expression of Interest (REOI)
The Government of Republic of Uzbekistan and Asian Development Bank (ADB) signed a Loan Agreement No.4174-UZB on March 25, 2022 to finance the National Road Development Project and intend to apply a portion of the proceeds of this loan for consulting services on internal audit to be procured under this project. The Road Committee of the Republic of Uzbekistan through Project Management Unit (the Client) requires a quarterly internal audit to be conducted by an independent firm of auditors (Auditor) to add the value and improve the organization's activities. This service covers 3 years' period.
The basic responsibilities of the Auditor are, but not limited to the following: (i) Reviewing the reliability and integrity of financial and operating information and examine the effectiveness of the means used to identify, measure, classify, and to report such information; (ii) Gauging the effectiveness and impact of systems to comply with policies and procedures; (iii) Reviewing the existing system for safeguarding the assets and, if necessary, verifying the existence of such assets; (iv) Assessment of the economy and efficiency with which the resources are employed; further identification the conditions, which would prevent the economical use of resources.
The Committee for Roads under the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan now invites eligible consulting firms (Consultants) to express their interest in providing the internal audit services. Interested Consultants should provide information demonstrating that they have the required qualifications and relevant experience to perform the services.
The shortlisting criteria are as follows:
I. Management Competence. Capabilities and skills in quality control, coordination of project management, as well as management approach and methodology of the Consultant (Max Score=15);
II. Technical Competence. General and similar work experience of the Consultant (Max Score=70);
III. Geographic Competence. Work experience in Uzbekistan and CIS countries, as well as availability local office in order to ensure a permanent presence of the Consultant (Max Score=15).
More details on the services are provided in the TOR attached to Consulting Services Recruitment Notice (CSRN) at ADB's Consultant Management System (CMS).
Consultants may submit their Expression of Interests (EOI) as an individual firm or in association in the form of a joint venture or sub-consultancy. All the members of the joint venture shall be jointly and severally liable for the entire assignment. However, the experience of sub-consultant will not be considered while short-listing.
A Consultant will be selected in accordance with the Least-cost selection (LCS) method set out in the Procurement Regulations for ADB Borrowers (Goods, Works, Nonconsulting and Consulting Services), 2017.
EOI shall be submitted through ADB's CMS (www.cms.adb.org) as directed in the CSRN (www.csrn.adb.org) until December 28, 2022.
As part of the EOI, the consultant should include the information of the consulting firm in ADB CSRN.