A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lidagi bunyodkorlik ishlari
Mamlakatimizda xalqaro talablarga to'la javob beradigan milliy avtomagistral barpo etish, uni dunyo yo'llariga tutashtirish, avtotrassalar bo'yida zamonaviy infratuzilmani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yo'l transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiyalash dasturi to'g'risida"gi qarori bu borada muhim dasturilamal bo'layotir. Unga ko'ra, O'zbekmilliy avtomagistrali tarkibiga kiradigan avtomobil yo'llarini qurish va rekonstruktsiya qilish ishlari izchil davom ettirilmoqda.
Jumladan, mamlakat avtomobil yo'lining ulkan arteriyalaridan hisoblangan A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" xalqaro avtomobil yo'lining qurilishi yo'lsozlarimiz oldiga qo'yilgan birinchi darajali vazifalardandir. Buborada salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu" avtomobil yo'lida faqat o'tgan yil hisobida 118 km uzunlikdagi avtomobil yo'llarini rekonstruktsiya qilish ishlari bajarildi.
Unga qadar, A-380 yo'lining Xorazm viloyati va Qoraqalpog'iston Respublikasi hududidan o'tgan 440-581 km qismini qayta qurish ishlari bo'yicha xalqaro tender savdolari o'tkazilib, unda qatnashgan Koreya Respublikasining POSCO.CO hamda Germaniya Federativ Respublikasi "PAPENBURG" kompaniyalari ob'ektlarning tsementobeton qoplamasini qurish ishlariga bosh pudratchi etib tayinlangan va yo'lning 141 km qismi qurib bitkazilgan edi.
Obyektning tuproq ko'tarmasi va asoslarini qurish ishlarida mahalliy pudratchilar – Romitan TYXPTFK, Toshkent KXSITFK, Qoraqalpog'istonKXSITFK qatnashdi.
A-380 "G'uzor-Buxoro-Nukus-Beyneu"avtomobil yo'lining 812-832 va 832-846 km qismini (Qoraqalpog'iston Respublikasihududida) qayta qurish bo'yicha qurilish montaj ishlari Toshkent KXSITFK va Shimoliy-G'arbiyXDAAYSITFK tomonidan olib borilgan bo'lib, 34 km yuqori sifatga ega yo'l qurib bitkazildi.
Qayta qurilgandan so'ng, yuqoridagi ob'ektlardagi yo'lning holati II-texnik toifali yo'ldan, I-toifaga o'tkazilib, yuk ko'tarish qobiliyati bir o'qga (os) 13 tn yuk tushishiga mo'ljallangan darajaga keltirildi.
Bir so'z bilan aytganda, ushbu - o'zbek milliy avtomagistralining tarkibiy qismi sanalmish xalqaro ahamiyatdagi A-380 -"G'uzor-Buxoro-Nukus-Beynou" avtomobil yo'lining yuqoridagi ko'rsatilgan bo'limlarida qayta qurilgan 175 km qismiga qo'shimcha ravishda yana 118 km yo'l jahon standartlariga mos sifatda qurib bitkazildi. Endilikda bu ravon va shu bilan birga mustahkam sifatga ega yo'llar hali uzoq yillar davomida xalqimizning uzog'ini yaqin, og'irini yengil qilishda asqotibgina qolmay, mamlakatimiz iqtisodiyotining o'sishiga ham xizmat qiladi.

Созидательные работы на автомобильной дороге А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу"
В нашей стране особое внимание уделяется созданию национальной автомагистрали полностью отвечающей международным требованиям, соединению её к мировым дорогам, развитию современной инфраструктуры вдоль автотрасс. Указ Президента Республики Узбекистан "О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019годы" является в этом отношении важным руководством. Согласно данному Указу, проводимые работы по строительству и реконструкции автомобильных дорог, входящих в состав Узбекской национальной автомагистрали, последовательно продолжаются.
В частности, строительство международной автомобильной дороги, считающейся одной из огромных артерий автомобильных дорог страны А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" является одним из первостепенных задач, поставленный перед нашими строителями дорог. В этом отношении выполняются массивные работы. В частности, всего лишь за прошедший год на автомобильной дороге А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" были проведены ремонтные работы автомобильных дорог длиной в 118 км.
До этого были проведены международные тендерные торговли по перестройке части дороги А-380 в отрезке 440-581 км. (пролегающая через Хорезмскую область и Республику Каракалпакстан) принимавшие в ней участие компании Республики Кореи POSCO.CO и Федеративной Республики Германии "PAPENBURG" были назначены главными подрядчиками строительных работ по цементобетонному покрову объектов и часть дороги в 141км. была завершена.
В прокладывании земляной насыпи и основ объекта принимали участие местные подрядчики – Рамитан ТЙХПТФК, Ташкент КХСИТФК, Каракалпакстан КХСИТФК.
Строительно-монтажные работы по перестройке частей автомобильной дороги А-380 "Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу" в отрезке 812-832 и 832-846 км. (на территории Республики Каракалпакстан) проводились подрядчиками Ташкент КХСИТФК и Северо-Западный ХДААЙСИТФК и 34 км. высококачественной дороги были достроены.
После проведенных работ состояние дорог на вышеназванных объектах со II-технической группы была переведена на I-группу, а способность грузоподъема была приведена к степени предназначения 13 т. на одну ось.
Одним словом, в качестве дополнения к перестроенным 175 км. в вышеперечисленных частях данной автомобильной дороги международной значимости А-380"Гузар-Бухара-Нукус-Бейнеу", считающаяся составной частью узбекской национальной автомагистрали, было достроено ещё 118 км. дороги в соответствии с мировыми стандартами. Теперь эти ровные и качественные дороги на протяжении долгих лет будут служить для блага нашего народа, сокращая расстояния, а так же они благоприятно повлияют на рост экономики нашей страны.