9423 24-Yanvar, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 22 Kb)
2017-yilning 24-yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G'ani tomonidan qarorgohi "Arg" saroyida qabul qilindi.
Vazir Afg'oniston Prezidentiga O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekistonga rasmiy tashrif buyurish taklifi qayd etilgan shaxsiy maktubini yetkazdi.
Muloqot davomida turli yo'nalishlarda ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Ta'kidlanganidek, O'zbekiston va Afg'oniston rahbariyatining siyosiy xohishi tufayli mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlar butunlay yangi sur'at va xususiyatga ega bo'ldi. Bu siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlikning faollashuvida yaqqol namoyon bo'lmoqda.
Uchrashuvda o'zaro ahamiyat kasb etadigan xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

9424 24 янв., 2017 Распечатать Скачать (PDF 102 Kb)
24 января 2017 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым была принята Президентом Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ашрафом Гани в резиденции главы Афганистана дворце "Арг".
Министр передал личное послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеёва Президенту ИРА с приглашением посетить Узбекистан с официальным визитом.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений на различных направлениях.
Как подчеркивалось, благодаря политической воле руководства Узбекистана и Афганистана, отношения между нашими странами сегодня обрели совершенно новую динамику и характер, что наглядно проявляется в активизации сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
Стороны также обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам международной и региональной политики.