Aholi salomatligi tizimining samaradorligini oshirish bo'yicha vazifalar belgilandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 11-mart kuni mamlakatimizda jamoat salomatligini ta'minlash tizimi samaradorligini oshirish muhokamasiga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil yanvar oyida Oliy Majlisga yo'llagan Murojaatnomasida aholi salomatligini yaxshilash bo'yicha ustuvor vazifalar belgilangan edi.
Bugungi yig'ilishda ta'kidlanganidek, yurtimiz sog'liqni saqlash tizimida kasalliklarning oldini olishdan ko'ra ularni davolashga ko'proq e'tibor qaratiladi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti tahliliga ko'ra, inson salomatligiga ta'sir etuvchi omillar orasida tibbiy ta'minot 10 foizni, irsiy omillar 15 foizni, atrof-muhitning holati 20 foizni tashkil etadi. Eng muhimi, insonning turmush tarzi (jismoniy faollik, ovqatlanish, zararli odatlar) uning salomatligiga 55 foizgacha ta'sir ko'rsatar ekan.
Shu sababdan, Sog'liqni saqlash vazirligi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi hamda Sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspektsiyasiga ilg'or xorijiy tajriba asosida aholi salomatligini yaxshilash, odamlarimizni sog'lom turmush tarziga o'rgatishning mutlaqo yangi tizimini joriy etish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Aholi salomatligi profilaktikasi avvalo qishloqlardan boshlanishi va bunga javob beradigan yaxlit tizim bo'lishi kerakligi qayd etildi. Masalan, suvning ifloslanishi buyrak, oshqozon-ichak xastaliklariga, atmosferadagi radiatsiya, oziq-ovqat mahsulotlarida kimyoviy vositalarning ko'pligi onkologik, noto'g'ri turmush tarzi qon-tomir, yurak, endokrin, asab kasalliklarga sabab bo'lmoqda.
Bu masalalarni chuqur tahlil qilib, aniq dasturlar asosida joylarda manzilli ish tashkil etish vazifasi qo'yildi.
Hozirda jahon bo'ylab koronavirus infektsiyasining (COVID-19) tarqalishi yurtimiz aholisini ham ma'lum ma'noda xavotirga solmoqda. Dunyoda jamoat salomatligi tizimini, go'yoki, sinovdan o'tkazayotgan ushbu xastalikning O'zbekistonga kirib kelmasligini ta'minlash avvalo mamlakatimizda sog'liqni saqlash tizimi, profilaktika ishlarini yanada yuqori darajaga ko'tarishni taqozo etadi, dedi davlatimiz rahbari.
Shu munosabat bilan, Sog'liqni saqlash vazirligi hamda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligiga bu borada ko'rilayotgan karantin va profilaktika choralari bo'yicha qo'shimcha topshiriqlar berildi.
Bunda, eng avvalo, xalqaro tajriba asosida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligiga Aholi sog'lom turmush tarzini qo'llab-quvvatlash markazini biriktirib, Agentlik salohiyatini ushbu vazifalarni samarali tashkil etishga qaratish kerakligi ta'kidlandi.
Agentlikning viloyatlar hamda tuman va shaharlarda alohida markazlari tashkil etiladi. Qishloq poliklinikalarida bu ishlarni samarali yo'lga qo'yish uchun uchtagacha mutaxassislar ajratiladi. Ular qishloq aholisini to'g'ri ovqatlanish, gigienaga rioya qilish, onkologik, yurak qon-tomir kasalliklariga moyil bo'lganlarni barvaqt aniqlash bilan shug'ullanadi.
Qishloq vrachlik punktlari aholini yuqumli va yuqumli bo'lmagan kasalliklar bo'yicha maqsadli tibbiy ko'rik va so'rovdan o'tkazishni tashkil etishi zarurligi aytib o'tildi. Masalan, 40 yoshdan o'tganda infarkt, insult, diabetga, 35 yoshdan oshgan ayollarda esa saratonga moyillik paydo bo'ladi.
Shuningdek, Agentlik xodimlari har bir xonadon, ta'lim muassasalari va tashkilotlarga borib, aholi o'rtasida to'g'ri ovqatlanish, dam olish, jismoniy tarbiya bilan shug'ullanish ishlarini tashkillashtiradi.
Prezidentimiz ushbu sohada fanni rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot muassasalarini qo'llab-quvvatlash borasida mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Mazkur muassasalar hududlardagi kasallik omillari va sabablarini tahlil qilib, ularning har biri bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqishi, Agentlik har bir hudud bo'yicha dasturlar qabul qilishi va hokimliklar bilan ijrosini tashkil etishi lozimligi ta'kidlandi.
Shu bilan bir qatorda, ilmiy-tadqiqot muassasalarining hozirgi ahvoli bu ishlarni tashkil etishga tayyor emasligi ko'rsatib o'tildi.
Ovqatlanish, mehnat, o'smirlar gigienasi bilan shug'ullanadigan, sanitar me'yor va qoidalarni ishlab chiquvchi ilmiy-tadqiqot institutida atigi 13,5 ta shtat mavjud.
Shuningdek, yosh bolalar o'rtasida parazitar, raxit va distrofiya kasalliklari xavfi katta bo'lsada, ularni oldini olish va davolashning samarali tizimi yo'lga qo'yilmagan. Vaholanki, ushbu xastaliklar bolalarning immun tizimini ishdan chiqarib, boshqa dardlarga moyilligini kuchaytiradi.
Shu sababli, Samarqanddagi Tibbiy parazitologiya ilmiy-tadqiqot instituti klinikasi Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish instituti bilan biriktiriladi. Ular negizida Epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar respublika ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tashkil etilib, davolash jarayoni ilm bilan birga amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim masalaga e'tibor qaratdi – xastalik omillarini tahlil qilib, davolovchi shifokorlarga profilaktika yo'nalishida asoslangan tavsiya beradigan mutaxasislarni tayyorlash zarurligini ta'kidladi.
N.I.Pirogov nomidagi Rossiya tibbiyot ilmiy-tadqiqot universiteti hamda Turkiyaning Bahcheshehir universiteti filial va klinikalarini ochish ishlarini jadallashtirish kerakligi qayd etildi.
Yig'ilishda yuqumli va yuqumli bo'lmagan kasalliklarni barvaqt aniqlash, hisobini yuritish, tahlil va statistikasini to'g'ri yo'lga qo'yish masalalari batafsil muhokama qilindi.
Masalan, 2018 yilda 24 mingtaga yaqin aniqlangan xavfli o'sma kasalliklarining 55 foizi 3 va 4-bosqichda aniqlangan. Bu har ikkinchi bemorning davolanishiga umid yo'qligini anglatadi.
Shu munosabat bilan, kasalliklarning oldini olishda sodda, lekin zamonaviy va samarali uslublarni qo'llash, ularni joriy etish ko'lamlarini kengaytirish lozimligi aytib o'tildi.
Misol uchun, oddiygina vazn, bo'y, bel aylanasi, qon bosimini o'lchab, turmush tarzini so'rab-surishtirib, insonda infarkt, insult, diabet, gipertoniya kabi ko'plab kasalliklarni barvaqt aniqlash mumkin.
Yig'ilishda aholi salomatligini nazorat qilish tizimini ham qayta ko'rib chiqish zarurligi ta'kidlandi.
Xususan, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta'minlashning samarali tizimi yaratilmagan, deyishga asoslar yetarli. Misol uchun, ularning tarkibida texnik palma moyining ishlatilishi qat'iyan taqiqlangan, lekin buni aniqlaydigan mexanizmlar yo'lga qo'yilmagan. Vaholanki, ushbu mahsulot inson organizmi uchun g'oyat zararli bo'lib, hayotiy muhim organlarni ishdan chiqarishi bilan birga onkologik kasalliklarga sabab bo'ladi.
Yig'ilishda muhokama qilingan masalalar bo'yicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Tasks defined to improve the efficiency of public healthcare system
On March 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting dedicated to improving the efficiency of public healthcare system in Uzbekistan.
In his Address to the Oliy Majlis in January 2020, the Head of the state identified priority tasks for improving people's health.
As noted at the meeting, approach prevails in the national healthcare system, in which more attention is paid to treatment of diseases rather than prevention.
According to WHO, human health by about 10 percent is provided by medication, 15 percent depends on genetics, and the state of the environment is affected at the level of 20 percent. Most importantly, in this ratio, up to 55 percent of factors that affect human health are related to lifestyle (physical activity, nutrition, bad habits).
In this regard, the Ministry of Health, Agency for Sanitary-Epidemiological Welfare and the State Inspectorate for Sanitary-Epidemiological Surveillance have been instructed to introduce a completely new system for promoting public health and a healthy lifestyle based on international best practices.
It was noted that disease prevention should begin primarily in rural areas and be implemented within a holistic system. For example, consumption of contaminated water leads to diseases of kidneys, gastrointestinal tract, food with poor chemical composition – oncological diseases, unhealthy lifestyle – diseases of cardiovascular, endocrine, and nervous systems.
The task is set to analyze these issues in depth and establish targeted work at places based on specific programs.
The spread of coronavirus infection (COVID-19) in the world to some extent causes concern among the population of Uzbekistan. Preventing the spread of this disease in Uzbekistan, which seems to test the strength of the world's public health system, requires first of all bringing the work of national health system to an even higher level, including in the direction of prevention.
In this regard, the Ministry of Health and the Agency for Sanitary-Epidemiological Welfare have been given additional instructions regarding the quarantine and preventive measures.
The need was noted for securing to the Agency for Sanitary and Epidemiological Welfare of the Center for Supporting a Healthy Lifestyle and increasing the physical activity of the population, focusing the Agency's potential on effective organization of solving these tasks.
Agency centers will be organized in the regions, districts and cities. Up to three specialists will be allocated in rural polyclinics for effective implementation of this work. They will promote proper nutrition, improve the culture of public and personal hygiene among villagers, and identify those who are at risk of oncological and cardiovascular diseases.
Rural medical centers are required to organize targeted medical examinations and examinations for infectious and non-infectious diseases. For example, after 40 years, the risks of heart attack, stroke, and diabetes increase, and women over 35 years are susceptible to oncological diseases.
At the same time, the Agency's employees will visit homes, educational and other institutions, promote principles of proper nutrition, active recreation and physical education.
President Shavkat Mirziyoyev gave relevant instructions to responsible persons for development of science on healthy life and supporting research institutes.
It was noted that these institutions should analyze factors and causes of diseases, develop appropriate recommendations, and the Agency should adopt and implement programs for each region.
At the same time, it was stated that research institutions are not ready to organize this activity.
Corresponding Research Institute has only 13.5 staff units for research of nutrition, labor, adolescent hygiene issues, as well as development of sanitary norms and rules.
Prevention and treatment system of parasitic diseases, rickets and dystrophy among children is also poorly organized. These diseases cause significant damage to immune system of young body and exacerbate its vulnerability to other diseases.
In this regard, the clinic of Samarkand Research Institute of Medical Parasitology will be merged with Research Institute of Epidemiology, Microbiology and Infectious Diseases. On their basis, the Republican Scientific and Practical Medical Center for Epidemiology, Microbiology, Infectious and Parasitic Diseases will be organized, which will unite medical and scientific activities.
The Head of the state focused on another important issue – the need for training specialists who will analyze factors of morbidity and give preventive recommendations to doctors.
The importance of speeding up the work on opening branches and clinics of Pirogov Russian National Research Medical University and Turkish Bahçeşehir University in Uzbekistan was noted.
Issues of early detection, accounting, analysis and conducting statistics of infectious and non-infectious diseases were discussed in detail at the meeting.
For example, out of about 24,000 cases of malignant oncological diseases diagnosed in 2018, 55 percent were detected at the third and fourth stages. This means that every second such patient does not have a favorable prognosis for recovery.
In this regard, the need for using simple, but modern and effective methods of preventing diseases and expanding the scope of their implementation was noted.
For example, basic procedures for measuring weight, height, waist circumference, and lifestyle surveys can help identify signs of heart attack, stroke, diabetes, hypertension and many other diseases in advance.
The President noted the need for reviewing the system of monitoring the health of the population.
In particular, there is every reason to say that there is no food safety system in Uzbekistan. For example, there is a categorical ban on the use of technical palm oil in food, but the appropriate control mechanisms have not been implemented. At the same time, this ingredient is dangerous for human health, affects vital organs and leads to oncological diseases.
Reports of responsible managers were heard on the issues discussed at the meeting, and appropriate measures were defined.