Aholi salomatligi tizimining samaradorligini oshirish bo'yicha vazifalar belgilandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 11-mart kuni mamlakatimizda jamoat salomatligini ta'minlash tizimi samaradorligini oshirish muhokamasiga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazdi.
Davlatimiz rahbarining shu yil yanvar oyida Oliy Majlisga yo'llagan Murojaatnomasida aholi salomatligini yaxshilash bo'yicha ustuvor vazifalar belgilangan edi.
Bugungi yig'ilishda ta'kidlanganidek, yurtimiz sog'liqni saqlash tizimida kasalliklarning oldini olishdan ko'ra ularni davolashga ko'proq e'tibor qaratiladi.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti tahliliga ko'ra, inson salomatligiga ta'sir etuvchi omillar orasida tibbiy ta'minot 10 foizni, irsiy omillar 15 foizni, atrof-muhitning holati 20 foizni tashkil etadi. Eng muhimi, insonning turmush tarzi (jismoniy faollik, ovqatlanish, zararli odatlar) uning salomatligiga 55 foizgacha ta'sir ko'rsatar ekan.
Shu sababdan, Sog'liqni saqlash vazirligi, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi hamda Sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspektsiyasiga ilg'or xorijiy tajriba asosida aholi salomatligini yaxshilash, odamlarimizni sog'lom turmush tarziga o'rgatishning mutlaqo yangi tizimini joriy etish bo'yicha topshiriqlar berildi.
Aholi salomatligi profilaktikasi avvalo qishloqlardan boshlanishi va bunga javob beradigan yaxlit tizim bo'lishi kerakligi qayd etildi. Masalan, suvning ifloslanishi buyrak, oshqozon-ichak xastaliklariga, atmosferadagi radiatsiya, oziq-ovqat mahsulotlarida kimyoviy vositalarning ko'pligi onkologik, noto'g'ri turmush tarzi qon-tomir, yurak, endokrin, asab kasalliklarga sabab bo'lmoqda.
Bu masalalarni chuqur tahlil qilib, aniq dasturlar asosida joylarda manzilli ish tashkil etish vazifasi qo'yildi.
Hozirda jahon bo'ylab koronavirus infektsiyasining (COVID-19) tarqalishi yurtimiz aholisini ham ma'lum ma'noda xavotirga solmoqda. Dunyoda jamoat salomatligi tizimini, go'yoki, sinovdan o'tkazayotgan ushbu xastalikning O'zbekistonga kirib kelmasligini ta'minlash avvalo mamlakatimizda sog'liqni saqlash tizimi, profilaktika ishlarini yanada yuqori darajaga ko'tarishni taqozo etadi, dedi davlatimiz rahbari.
Shu munosabat bilan, Sog'liqni saqlash vazirligi hamda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligiga bu borada ko'rilayotgan karantin va profilaktika choralari bo'yicha qo'shimcha topshiriqlar berildi.
Bunda, eng avvalo, xalqaro tajriba asosida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligiga Aholi sog'lom turmush tarzini qo'llab-quvvatlash markazini biriktirib, Agentlik salohiyatini ushbu vazifalarni samarali tashkil etishga qaratish kerakligi ta'kidlandi.
Agentlikning viloyatlar hamda tuman va shaharlarda alohida markazlari tashkil etiladi. Qishloq poliklinikalarida bu ishlarni samarali yo'lga qo'yish uchun uchtagacha mutaxassislar ajratiladi. Ular qishloq aholisini to'g'ri ovqatlanish, gigienaga rioya qilish, onkologik, yurak qon-tomir kasalliklariga moyil bo'lganlarni barvaqt aniqlash bilan shug'ullanadi.
Qishloq vrachlik punktlari aholini yuqumli va yuqumli bo'lmagan kasalliklar bo'yicha maqsadli tibbiy ko'rik va so'rovdan o'tkazishni tashkil etishi zarurligi aytib o'tildi. Masalan, 40 yoshdan o'tganda infarkt, insult, diabetga, 35 yoshdan oshgan ayollarda esa saratonga moyillik paydo bo'ladi.
Shuningdek, Agentlik xodimlari har bir xonadon, ta'lim muassasalari va tashkilotlarga borib, aholi o'rtasida to'g'ri ovqatlanish, dam olish, jismoniy tarbiya bilan shug'ullanish ishlarini tashkillashtiradi.
Prezidentimiz ushbu sohada fanni rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot muassasalarini qo'llab-quvvatlash borasida mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Mazkur muassasalar hududlardagi kasallik omillari va sabablarini tahlil qilib, ularning har biri bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqishi, Agentlik har bir hudud bo'yicha dasturlar qabul qilishi va hokimliklar bilan ijrosini tashkil etishi lozimligi ta'kidlandi.
Shu bilan bir qatorda, ilmiy-tadqiqot muassasalarining hozirgi ahvoli bu ishlarni tashkil etishga tayyor emasligi ko'rsatib o'tildi.
Ovqatlanish, mehnat, o'smirlar gigienasi bilan shug'ullanadigan, sanitar me'yor va qoidalarni ishlab chiquvchi ilmiy-tadqiqot institutida atigi 13,5 ta shtat mavjud.
Shuningdek, yosh bolalar o'rtasida parazitar, raxit va distrofiya kasalliklari xavfi katta bo'lsada, ularni oldini olish va davolashning samarali tizimi yo'lga qo'yilmagan. Vaholanki, ushbu xastaliklar bolalarning immun tizimini ishdan chiqarib, boshqa dardlarga moyilligini kuchaytiradi.
Shu sababli, Samarqanddagi Tibbiy parazitologiya ilmiy-tadqiqot instituti klinikasi Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish instituti bilan biriktiriladi. Ular negizida Epidemiologiya, mikrobiologiya, yuqumli va parazitar kasalliklar respublika ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tashkil etilib, davolash jarayoni ilm bilan birga amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari yana bir muhim masalaga e'tibor qaratdi – xastalik omillarini tahlil qilib, davolovchi shifokorlarga profilaktika yo'nalishida asoslangan tavsiya beradigan mutaxasislarni tayyorlash zarurligini ta'kidladi.
N.I.Pirogov nomidagi Rossiya tibbiyot ilmiy-tadqiqot universiteti hamda Turkiyaning Bahcheshehir universiteti filial va klinikalarini ochish ishlarini jadallashtirish kerakligi qayd etildi.
Yig'ilishda yuqumli va yuqumli bo'lmagan kasalliklarni barvaqt aniqlash, hisobini yuritish, tahlil va statistikasini to'g'ri yo'lga qo'yish masalalari batafsil muhokama qilindi.
Masalan, 2018 yilda 24 mingtaga yaqin aniqlangan xavfli o'sma kasalliklarining 55 foizi 3 va 4-bosqichda aniqlangan. Bu har ikkinchi bemorning davolanishiga umid yo'qligini anglatadi.
Shu munosabat bilan, kasalliklarning oldini olishda sodda, lekin zamonaviy va samarali uslublarni qo'llash, ularni joriy etish ko'lamlarini kengaytirish lozimligi aytib o'tildi.
Misol uchun, oddiygina vazn, bo'y, bel aylanasi, qon bosimini o'lchab, turmush tarzini so'rab-surishtirib, insonda infarkt, insult, diabet, gipertoniya kabi ko'plab kasalliklarni barvaqt aniqlash mumkin.
Yig'ilishda aholi salomatligini nazorat qilish tizimini ham qayta ko'rib chiqish zarurligi ta'kidlandi.
Xususan, oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta'minlashning samarali tizimi yaratilmagan, deyishga asoslar yetarli. Misol uchun, ularning tarkibida texnik palma moyining ishlatilishi qat'iyan taqiqlangan, lekin buni aniqlaydigan mexanizmlar yo'lga qo'yilmagan. Vaholanki, ushbu mahsulot inson organizmi uchun g'oyat zararli bo'lib, hayotiy muhim organlarni ishdan chiqarishi bilan birga onkologik kasalliklarga sabab bo'ladi.
Yig'ilishda muhokama qilingan masalalar bo'yicha mutasaddi rahbarlar hisobot berdi, tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

Определены задачи по повышению эффективности системы охраны общественного здоровья
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 марта провел совещание, посвященное повышению эффективности системы охраны общественного здоровья в стране.
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава государства определил приоритетные задачи по укреплению здоровья населения.
В отечественной системе здравоохранения, как отмечалось на сегодняшнем совещании, превалирует подход, при котором больше внимания уделяется не профилактике, а лечению заболеваний.
По данным Всемирной организации здравоохранения, здоровье человека примерно на 10 процентов обеспечивается медикаментозным лечением, на 15 процентов зависит от генетики, состояние окружающей среды влияет на уровне 20 процентов. Самое важное, в этом соотношении до 55 процентов факторов, влияющих на здоровье человека, связаны с образом жизни (физическая активность, питание, вредные привычки).
В связи с этим Министерству здравоохранения, Агентству санитарно-эпидемиологического благополучия и Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора поручено внедрить на основе передового международного опыта совершенно новую систему укрепления здоровья населения и пропаганды здорового образа жизни.
Отмечалось, что профилактика заболеваний должна начинаться прежде всего c сельской местности и осуществляться в рамках целостной системы. К примеру, потребление загрязненной воды приводит к возникновению заболеваний почек, желудочно-кишечного тракта, продуктов питания с некачественным химическим составом – онкологических заболеваний, нездоровый образ жизни – болезней сердечно-сосудистой, эндокринной, нервной систем.
На совещании поставлена задача глубоко проанализировать указанные вопросы и наладить на местах адресную работу на основе конкретных программ.
Распространение в мире коронавирусной инфекции (COVID-19) в определенной степени вызывает обеспокоенность и у населения Узбекистана. Предотвращение проникновения в нашу страну этой болезни, которая словно испытывает на прочность мировую систему общественного здравоохранения, требует прежде всего вывести на еще более высокий уровень работу отечественной системы здравоохранения, в том числе в направлении профилактики.
В связи с этим Министерству здравоохранения и Агентству санитарно-эпидемиологического благосостояния даны дополнительные поручения касательно принимаемых карантинных и профилактических мер.
Указано на необходимость закрепления за Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия Центра поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения, ориентировав потенциал агентства на эффективную организацию решения указанных задач.
В областях, районах и городах будут организованы отдельные центры агентства. Для эффективного налаживания этой работы в сельских поликлиниках будет выделено до трех специалистов. Они будут заниматься пропагандой правильного питания, повышением культуры общественной и личной гигиены среди сельчан, выявлением тех, кто находится в группе риска онкологических, сердечно-сосудистых заболеваний.
Сельским врачебным пунктам предписано организовать целевые медицинские осмотры и обследования на инфекционные и неинфекционные заболевания. К примеру, после 40 лет растут риски инфаркта, инсульта, диабета, у женщин старше 35 лет – подверженность к раковым заболеваниям.
Вместе с тем работники агентства будут совершать обходы по домам, образовательным и другим учреждениям, продвигать принципы правильного питания, активного отдыха и занятия физической культурой.
Президент Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам соответствующие поручения по развитию науки о здоровой жизни, поддержке научно-исследовательских институтов.
Указано, что эти учреждения должны проводить анализ факторов и причин заболеваний, разрабатывать соответствующие рекомендации, агентству следует принимать и реализовать программы по каждому региону.
Наряду с этим констатирована неготовность научно-исследовательских учреждений к организации этой работы.
В соответствующем научно-исследовательском институте имеется лишь 13,5 штатной единицы для исследования вопросов питания, труда, подростковой гигиены, разработки санитарных норм и правил.
Неэффективно организована и система профилактики и лечения паразитарных заболеваний, рахита и дистрофии среди детей. Данные заболевания наносят существенный вред иммунной системе молодого организма и усугубляют его уязвимость к другим заболеваниям.
В связи с этим клиника самаркандского Научно-исследовательского института медицинской паразитологии будет объединена с Научно-исследовательским институтом эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний. На их базе будет организован Республиканский научно-практический медицинский центр эпидемиологии, микробиологии, инфекционных и паразитарных заболеваний, который объединит лечебную и научную деятельность.
Глава государства обратил внимание на еще один важный вопрос – необходимость подготовки специалистов, которые будут анализировать факторы заболеваемости и давать лечащим врачам рекомендации профилактического характера.
Подчеркнута важность ускорения работы по открытию в нашей стране филиалов и клиник Российского исследовательского медицинского университета имени Н.И.Пирогова и турецкого Университета Бахчешехир.
На совещании подробно рассмотрены вопросы раннего выявления, учета, анализа и ведения статистики инфекционных и неинфекционных заболеваний.
К примеру, из около 24 тысяч диагностированных в 2018 году случаев злокачественных онкологических заболеваний 55 процентов были выявлены на третьей и четвертой стадии. Это означает, что у каждого второго такого пациента нет благоприятного прогноза на выздоровление.
В этой связи указано на необходимость применения простых, но современных и эффективных методов предупреждения болезней, расширения масштабов их внедрения.
К примеру, элементарные процедуры измерения веса, роста, окружности талии, опрос об образе жизни помогут заранее выявить признаки инфаркта, инсульта, диабета, гипертонии и многих других заболеваний.
На совещании указано на необходимость пересмотра системы контроля за здоровьем населения.
В частности, имеются все основания утверждать, что система обеспечения безопасности продуктов питания в нашей стране отсутствует. К примеру, существует категорический запрет на использование технического пальмового масла в продуктах питания, однако соответствующие контрольные механизмы не внедрены. При этом данный ингредиент представляет опасность для здоровья человека, поражает жизненно важные органы и приводит к возникновению онкологических заболеваний.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты ответственных руководителей, определены соответствующие меры.