9075 17-Iyun, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 31 Kb)
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi bilan yaqindan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 16-iyun kuni poytaxtimizning Uchtepa tumanida bo'ldi.
Prezidentimiz tumanda bunyod etilishi rejalashtirilayotgan ko'ngilochar va istirohat bog'i loyihasi bilan tanishdi.
Qariyb olti gektar maydonni egallagan mazkur istirohat bog'ida zamonaviy, xavfsiz, energiyatejamkor attraksionlar, bolalarning intellektual salohiyatini oshiradigan o'yin qurilmalari, suzish havzasi, favvora, kitobxonlik uchun maxsus joy, skeyt va gullar maydonchalari, savdo shoxobchalari, avtomobillar turadigan joy va boshqa zarur infratuzilma inshootlari qurilishi ko'zda tutilgan.
Shavkat Mirziyoyev istirohat bog'i loyihasini yanada takomillashtirish, zamonaviy gipermarket bunyod etish, unda kinoteatr, kutubxona va boshqa zarur dam olish maskanlari bo'lishi, bunyodkorlik ishlarida Janubiy Koreya, Yaponiya kabi davlatlar tajribasidan foydalanish zarurligini ta'kidlab, mutasaddilarga zarur ko'rsatmalar berdi.
Uchtepa tumanidagi 78-maktab 1967-yilda qurilgan. Maktabni qayta ta'mirlash, moddiy-texnik bazasini mustahkamlash rejalashtirilmoqda. Prezidentimiz mazkur maktabni borib ko'rdi.
Mamlakatimizda yosh avlod ta'lim-tarbiyasiga alohida e'tibor qaratilmoqda. Yoshlarning zamonaviy bilim olishi, yuksak ma'naviyatli insonlar bo'lib ulg'ayishi uchun zarur sharoit yaratish borasidagi ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Prezidentimiz maktab bilan kollejlar o'rtasidagi bog'liqlikni mustahkamlash, xususan, ushbu maktabda tajriba sifatida 11-yillik ta'limni qayta tiklash, uning qoshida o'quv-kasb kursi tashkil etish zarurligini ta'kidladi.
Yuqori sinflarda bolalar shaxs bo'lib, jamoa bo'lib shakllanadi, dedi davlatimiz rahbari. Ayni o'sha paytda ularni o'zlari o'rgangan muhitdan ajratib qo'ymaslik kerak. Bu yoshlarning ruhiyatiga, davomatiga, oxir-oqibatda ta'lim-tarbiyasiga salbiy ta'sir qilishi mumkin. Shu bois ta'lim jarayoni uzluksizligini ta'minlash, o'quv dasturlarini takomillashtirish zarur.
Shavkat Mirziyoyev 15-iyun kuni Toshkentda bo'lib o'tgan "Ijtimoiy barqarorlikni ta'minlash, muqaddas dinimizning sofligini asrash – davr talabi" mavzuidagi anjumanda so'zlagan nutqida yosh avlod tarbiyasi haqida alohida to'xtalib o'tdi.
"Bizni hamisha o'ylantirib keladigan yana bir muhim masala – bu yoshlarimizning odob-axloqi, yurish-turishi, bir so'z bilan aytganda, dunyoqarashi bilan bog'liq. Bugun zamon shiddat bilan o'zgaryapti. Bu o'zgarishlarni hammadan ham ko'proq his etadigan kim – yoshlar. Mayli, yoshlar o'z davrining talablari bilan uyg'un bo'lsin. Lekin ayni paytda o'zligini ham unutmasin. Biz kimmiz, qanday ulug' zotlarning avlodimiz, degan da'vat ularning qalbida doimo aks sado berib, o'zligiga sodiq qolishga undab tursin. Bunga nimaning hisobidan erishamiz? Tarbiya, tarbiya va faqat tarbiya hisobidan", dedi, jumladan, Prezidentimiz.
Bu vazifalar maktab, oila, mahalla, butun jamoatchilikka katta mas'uliyat yuklaydi. Mamlakatimizda ta'lim-tarbiya sohasining barcha bo'g'inlari – maktabgacha ta'lim, maktab, o'rta maxsus va oliy ta'lim tizimini takomillashtirish, yangi muassasalar bunyod etish va mavjudlarini ta'mirlash bo'yicha olib borilayotgan ishlar yoshlar kamolotida o'z samarasini beradi.
Shu yerda 1-sinf o'quvchilariga beriladigan "Prezident sovg'asi" jamlanmasi, maktab o'quvchilariga mo'ljallangan badiiy adabiyotlar, xalq ta'limi muassasalarini yangi o'quv yiliga tayyorlash rejasi namoyish etildi.
Davlatimiz rahbari tumanning Vatanparvar mahallasidagi "Vatanparvar inoq kommunalchi" xususiy uy-joy mulkdorlari shirkati faoliyati bilan tanishdi.
2010-yilda tashkil etilgan ushbu shirkat tumandagi namunali xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlaridan biri. Shirkat joylashgan 38-uyning kirish yo'laklari zamonaviy uslubda ta'mirlangan, uyga tutash hudud obodonlashtirilgan. Ko'p qavatli uyning old qismi va yo'laklarga videokuzatuv o'rnatilgan. 60 xonadonga xizmat ko'rsatuvchi shirkatda kommunal tariflar aholi uchun qulay narxlarda ishlab chiqilgan.
Shirkatning o'z mablag'i hisobidan uch yil ilgari uyning tom qismi mukammal ta'mirlangan, yo'laklarga zamonaviy eshiklar o'rnatilgan. Uy oldida qurilgan avtoturarjoy shu yerda yashovchi aholiga bepul xizmat ko'rsatadi. Turli attraksionlar, o'yin qurilmalari o'rnatilgan bolalar maydonchasi nafaqat bolalar, balki kattalarning ham bahri dilini ochadi.
Prezidentimiz xususiy uy-joy mulkdorlari shirkati rahbari va shu yerda yashovchilar bilan shirkat faoliyati, ko'p xonadonli turar joylarda aholining uy-joy sharoitini yaxshilash bo'yicha qilinayotgan ishlar haqida suhbatlashdi. Shirkat xodimlari va xonadon sohiblarining mehnati bilan obod maskanga aylangan bunday shirkatlar tajribasini o'rganish, uni boshqa tumanlarda ham keng ommalashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Ishlayman, yarataman, degan odamga aslida ko'p narsaning keragi yo'q, dedi davlatimiz rahbari. Oddiy qo'l mehnati, ko'pchilikning sa'y-harakati bilan o'zi yashayotgan hududni shunday saranjom-sarishta, fayzli maskanga aylantirayotgan yurtdoshlarimiz ko'payib borayotgani bizni quvontiradi.
Uchtepa tumanidagi sobiq "Signal" zavodining umumiy maydoni 5,1 gektar bo'lib, hududda keng ko'lamli qurilish-ta'mirlash ishlari olib borilmoqda. Hududda bino va inshootlar, kommunikatsiya tarmoqlari mavjud. Bu yerda amalga oshiriladigan loyihalarni 2018-yilning birinchi choragida ishga tushirish belgilangan.
Bu yerda ish boshlaydigan kichik korxonalarda plastmassa mahsulotlari, energiyatejamkor lampalar, transformator podstansiyalari, tikuv va trikotaj mahsulotlari, zamonaviy mebel kabi mahsulotlar ishlab chiqariladi. 17 korxonada 400 dan ortiq ish o'rni yaratiladi.
Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tijorat banklari tomonidan ishlab chiqarish korxonalarini moliyalashtirish, ularni imtiyozli kreditlar bilan ta'minlash bo'yicha zamonaviy tizim yaratilgan.
Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki tomonidan Uchtepa tumanida 2017-yilda moliyalashtiriladigan loyihalar istiqbolli ekani bilan diqqatga molik. Tibbiy xizmat ko'rsatish, qurilish materiallari, kimyo sanoati, mebel, farmatsevtika, charm-poyabzal kabi yo'nalishlardagi 70 ga yaqin loyiha bo'yicha 1000 ga yaqin ish o'rni yaratiladi. "Yurxas" MChJ tomonidan gazlama va matolarni jahon andozalari darajasida bo'yash sexi ishga tushiriladi. 2017-yilning uchinchi choragida foydalanishga topshiriladigan korxonada 60 ish o'rni yaratiladi.
"Baykal-KMU" MChJ ham joriy yil yakuniga qadar o'z faoliyatini boshlaydi. Yer unumdorligini oshirish uchun "Baykal EM-1" mikrobiologik o'g'itlar ishlab chiqaradigan korxona mahsulotlarini Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Hindiston va Pokistonga eksport qilishi kutilmoqda. "Avikon tex", "Urologic complex" mas'uliyati cheklangan jamiyatlarida aholi salomatligini mustahkamlash, turli kasalliklar profilaktikasi bo'yicha tibbiy xizmatlar ko'rsatiladi.
"Ipoteka-bank" ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihada mebel sanoati uchun dekor qog'ozlar ishlab chiqariladi. Xitoy va Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o'rnatiladigan korxona 2018-yilda ishga tushirilishi mo'ljallangan. Bundan tashqari, bank ishtirokida yiliga 1 ming 200 tonna baliq mahsulotlarini qayta ishlash yo'lga qo'yiladi.
Yiliga 148 tonna quvur va 400 ming dona fiting ishlab chiqarishga ixtisoslashgan "Art Dekor Group" MChJda 60 kishining bandligi ta'minlanadi.
Mahsulot ishlab chiqarishdan oldin unga bozor topish zarurligi alohida ta'kidlandi.
Prezidentimizga 2017-yilda Uchtepa tumanining sanoat va xizmatlar sohasini rivojlantirish yo'nalishidagi investitsiya loyihalari to'g'risida ma'lumot berildi. Ma'lumotlarda soha yo'nalishlari, xizmatlar turi, yaratiladigan ish o'rinlari, ajratiladigan mablag'lar miqdori, ishlab chiqariladigan mahsulotlar turi o'z aksini topgan.
Xalq banki tomonidan moliyalashtirilayotgan "Artikor" MChJ tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Korxonada 60 ish o'rni yaratiladi.
"O'zsanoatqurilishbank" tomonidan sanoat sohasida 28, xizmat ko'rsatish sohasida 17 loyiha moliyalashtirilishi ko'zda tutilgan.
Mazkur loyihalarni yanada takomillashtirish, ish o'rinlarini ko'paytirish bo'yicha mutasaddilarga tegishli ko'rsatmalar berildi.
Prezidentimiz raisligida O'zbekiston davlat jahon tillari universitetida shahar, tuman faollari, mutasaddi tashkilotlar vakillari ishtirokida yig'ilish bo'lib o'tdi. Unda aholi turmush darajasini yanada oshirish, bandlikni ta'minlash, ta'lim masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Mavjud kamchiliklarni bartaraf etish bo'yicha topshiriqlar berildi. 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko'tarishga xizmat qilayotgani qayd etildi.

President visited Uchtepa district
On June 16, the head of our country Shavkat Mirziyoyev visited Uchtepa district of the city of Tashkent for getting directly acquainted with the ongoing constructive and prosperous work, the course of socio-economic reforms at places, as well as for conducting a dialogue with people.
The President of our country got acquainted with the project planned for construction of the park of culture and recreation in the district.
Installation of modern, safe, energy-saving attractions, gaming machines that increase the intellectual potential of children, construction of a swimming pool, fountains, a special zone for book lovers, a skate arena, floral gardens, shopping centers, parking lots and other infrastructure facilities on an area of ​​almost 6 hectares is envisaged in this park.
The head of our country noted the need of further improving the project of the park of culture and recreation, construction of a modern hypermarket in the adjacent territory, which should have a modern cinema, library and other necessary institutions. President Shavkat Mirziyoyev emphasized the need of using experience in construction of such countries as South Korea and Japan, gave necessary instructions to officials.
President of our country Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the technopark project that will be created on the basis of the former "Signal" plant in Uchtepa district of the city of Tashkent.
Large-scale construction and repair work is being conducted in this area with a total area of 5,1 hectares. There are buildings and structures, communication networks on the territory. Installation and commissioning of production equipment on various projects is envisaged for the first quarter of 2018.
Plastic products, energy saving lamps, transformer substations, sewing and knitting products, modern furniture and other goods will be produced in small enterprises that are planned to be established in this zone. More than 400 workplaces will be created in 17 enterprises.
Modern system of financing by commercial banks of manufacturing enterprises, providing them with preferential loans is created at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
About 1000 workplaces will be created in the spheres of medical services, producing construction materials, furniture, leather and footwear products, the chemical industry, pharmaceuticals within the framework of nearly 70 promising projects financed in 2017 in Uchtepa district by the National bank for foreign economic activity of the Republic of Uzbekistan. "Yurxas" LLC will put into operation the workshop for painting fabrics and canvases at the level of world standards. 60 workplaces will be created at the production, which is scheduled for launch in the third quarter of 2017.
"Baykal-KMU" LLC will also start its activities by the end of this year. Export of enterprise products – microbiological fertilizers "Baykal EM-1" for improving fertility of lands in Turkey, the UAE, India and Pakistan is expected. "Avikon tex" and "Urologic complex" LLCs will provide medical services for promoting public health, prevention of various diseases.
Decorative paper will be produced for furniture industry in the project planned for implementation with participation of "Ipoteka bank" JSCB. The enterprise, which will be equipped with modern technologies from China and Turkey, will start its operation in 2018. In addition, 1200 tons of fish products will be processed with the bank's participation.
60 people will be employed in the "Art Dekor Group" LLC, which is specialized in production of 148 tons of pipes and 400 thousand fittings per year.
The head of our state especially noted the need for preliminary market search before the production process begins.
President Shavkat Mirziyoyev was provided information on investment projects for development of industry and services in Uchtepa district for 2017. It reflects information on activities of enterprises, types of services, workplaces, amount of allocated funds, range of products.
"Artikor" LLC that is financed by "Halk Bank" is specialized in production of sewing products. 60 people will be employed at the enterprise, where 150 thousand pieces of products will be produced per year.
The President of our country gave appropriate instructions to officials on further improvement of new projects, increasing workplaces.
Shavkat Mirziyoyev, during his visit to Uchtepa district, got acquainted with activities of "Vatanparvar inok kommunalchi" private homeowners' association in the territory of "Vatanparvar" makhalla.
The association that was established in 2010 is one of the most exemplary homeowners' associations in the district. The entrances of the house No.38, where the association is located, have been renovated in a modern style. The territory adjacent to the house is landscaped. Video surveillance is installed on the facade and at the entrances of the multi-storey building. The association, which serves 60 apartments, have developed optimal communal tariffs for the population.
Three years ago, the roof of the house was repaired, modern doors were installed in the entrances at the expense of the company's own funds. The parking lot of the house is free of charge for car owners. Children's playground with various attractions, gaming devices pleases not only children, but also adults.
The President of our country talked with the head of the private homeowners' association Svetlana Orlova about activities of the association, the work carried out on improving the living conditions of the population in multi-storey buildings. The need to study experience of such associations, which, due to efforts of their employees and apartment owners, created such well-maintained and comfortable conditions, as well as widespread popularization of such practice in other districts, was noted.
A person who is focused on work, creation and improvement does not need many things, said the head of our state. It is gratifying that ranks of our compatriots are replenished by those who spare no effort, labor, time for improvement and creation of coziness on their territory.
President of our country Shavkat Mirziyoyev attended the general educational school No.78 in Uchtepa district of the city of Tashkent.
In Uzbekistan, special attention is paid to education of harmoniously developed young generation. Activities on creating necessary conditions for youth in receiving modern education is being consistently continued.
School No.78 of Uchtepa district was built in 1967. Now it is planned to reconstruct and strengthen its material and technical base.
President of our country noted the need to strengthen relations between schools and colleges, in particular, reconstitution in the experimental order of the 11-year educational system in this school, establishment of an vocational training under the school.
Children are formed as individuals, unifying in a team in high school classes, said the head of our state. During this period they should not be excommunicated from an adapted, habitual for them environment. This can negatively affect the psychology of youth, their attendance at school, and ultimately – on the level of education and upbringing. Therefore, it is necessary to ensure the continuity of the educational process, improve training programs.
Shavkat Mirziyoyev in his speech of June 15 in Tashkent conference that was dedicated to issues of ensuring social justice, preserving the true essence and significance of our sacred religion of Islam, drew special attention to issues of educating the younger generation.
As the head of our state noted, one of the most important issues always worrying us, concern the moral image of our youth, their worldview. Time is rapidly changing today. Who is most aware of these changes? Of course, the youth. Certainly, let the youth keep up with the times. However, at the same time, they should not lose their national identity. Let the idea, of who we are, the descendants of what great ancestors we are always echo in their hearts and call for being committed to national self-consciousness. How will we achieve this? Only through upbringing, upbringing and only upbringing.
These tasks place great responsibility on school, family, makhalla, the entire community. Activities carried out in our country on improving all links in the sphere of education and upbringing – the system of preschool, school, secondary special and higher education, construction of new and reconstruction of existing educational institutions will give its results in formation of young generation as harmoniously developed individuals.
Set of "President's gifts" for the 1st grade students, literature for schoolchildren, a plan for preparation of public educational institutions for the new academic year were presented at school.