32939 11-Oktyabr, 2016 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
Bosh vazir virtual qabulxonasi faoliyati ko'plab muammolar yechimida muhim omil bo'lmoqda. O'zbekiston bosh vazirining sentyabr oxirida ochilgan virtual qabulxonasiga fuqarolardan kelib tushgan murojaatlar soni 20 mingdan oshdi. Bu haqda O'zA xabar qildi.
Yuzlab muammolar o'z yechimini topdi, ularning ko'p qismi esa sanoqli kunlarda hal etiladi. Banklarda naqd pulning yo'qligi odatiy hol bo'lsa, qishloqlarda — elektr energiyasi va gaz, avtosalonlarda -avtomobillar. Murojaat qiluvchilarga adolat va ular huquqlarining tiklanishiga ishonchni qaytarayotgan virtual qabulxona faoliyati joylarda aksariyat muammolarni hal qilish uchun faqatgina amaldorlar xohishi lozimligini ko'rsatmoqda.
Shu yil mart oyida urganchlik Zulfiya Bekberganovaning 25 yoshli o'g'li Xurram Qurbonovning bosh miyasida qon quyilish holati aniqlangan. Shifokorlar uni xorijda davolatishni tavsiya qilgan. Muolaja uchun 8 ming dollar zarur edi. Zulfiya Bekberganova o'tgan vaqt mobaynida milliy valyutani xorijiy valyutaga konvertatsiya qilish bo'yicha Xorazm viloyatidagi qator banklarga murojaat qilgan. Biroq ishi hal bo'lmagan. Zulfiya opa so'nggi umid sifatida shu yil 26 sentyabrda Bosh vazirning virtual qabulxonasiga ariza jo'natgan.
"O'g'limni xorijda davolatish uchun xalqaro to'lov kartasiga yetarlicha xorij valyutasini olganimda, quvonchdan yig'lab yubordim", — Bekberganova so'zlarini bo'lishdi O'zA.
Xorazm viloyati Xiva tumanida istiqomat qiluvchi Rohat Abdullaeva uyi buzilgach, 2014 yili yangi kottejga ko'chib o'tadi. Buzilgan uy shartnomada 139 million so'mga baholanadi. Biroq bu mablag'dan 38 million so'mini hokimlik to'lab bermaydi.
"Shu yil 26 sentyabr kuni Bosh vazirning virtual qabulxonasiga murojaat qildim, 28 sentyabrda buzilgan uyimdan qolgan 38 million so'mni bankdagi omonat daftarchamga o'tkazib berishdi. Mahallamizdagi yangi kottejlarga ko'chib o'tgan 47 qo'shnimda ham shu muammo bor edi. Viloyat va tuman hokimligi vakillari ularga ham qarzdorlikni to'lab bermoqda. Mahallamizda bayram bo'lib ketdi", — deydi u.
Xorazm viloyati Gurlan tumani Saxtiyon qishlog'ida yashovchi Jo'rabek Bobojonov esa fikrlarini quyidagicha ifoda etdi: "Mahallamizda elektr energiyasini kuniga o'rtacha 12 soat o'chirishar edi, bu muammoga yechim izlab, bir necha marta tuman hokimligi va elektr tarmoqlari tashkilotiga murojaat qildik, biroq foydasi bo'lmadi. Shu yil 25 sentyabrda Bosh vazirning virtual qabulxonasiga elektron murojaat yubordik, 29 sentyabrda mutasaddilar qishlog'imizga kelib, vaziyatni o'rgandi va uzluksiz elektr energiyasi bilan ta'minlash yo'lga qo'yildi".
Sirdaryo viloyati Xovos tumani Gulbahor shaharchasida yashovchi Muslimbek Xoliqberdiev bu yil Guliston davlat universitetining ijtimoiy-iqtisodiy fakultetiga to'lov-kontrakt asosida o'qishga kirdi. Biroq ota-onasi shartnoma pulini to'lash imkonini topa olmadi. Shu bois uning onasi Shoira Abdug'afforova joriy yil 7 sentyabrda "Agrobank"ning Xovos tumani filialiga ta'lim krediti so'rab, murojaat qiladi. Vazirlar Mahkamasining 2001 yil 26 iyuldagi "Oliy o'quv yurtlarida to'lov-kontrakt asosida o'qish uchun ta'lim kreditlari berish to'g'risida"gi qaroriga ko'ra, tijorat banklari qarz oluvchining hujjatlarini 10 ish kunida ko'rib chiqib, yozma xulosa berishi shart. Biroq Shoira Abdug'afforova yigirma kunda ham aniq javob ololmay, sarson-sargardon bo'ladi. Vaziyat shu darajaga yetadiki, 30 sentyabrgacha shartnoma puli to'lanmasa, Muslimbek talabalikdan mahrum bo'lishi aniq edi. "Shartnoma pulini to'lash muddatiga uch kun qolgan, nima qilishni bilmasdik, bank xodimlarini sudga beraylik, desak, sud bu ishni ko'rib chiqishiga bir oy kerak — juda boshimiz qotgandi, — deydi Shoira Abdug'afforova O'zAga. — 27 sentyabr kuni Bosh vazirning virtual qabulxonasi haqida eshitdimu, darhol murojaat qildim. Qarang, ertasi kuni "Agrobank" o'g'limga ta'lim krediti ajratdi".
Sirdaryo tumanida istiqomat qiluvchi Mirsaid Nizomov Bosh vazirning virtual qabulxonasiga o'zi yashayotgan hududda 5−6 yildan buyon tabiiy gazda muntazam uzilishlar bo'layotganini aytib, ushbu masalani hal etishda yordam so'rab murojaat qilgan. Sirdaryo viloyati hokimligidan ma'lum qilishlaricha, murojaatni o'rganish jarayonida gaz quvurlari chindan ham ta'mirga muhtoj ekanligi aniqlangan. Tez kunlarda quvurlar ta'mirlanib, tabiiy gaz ta'minoti to'liq yo'lga qo'yiladi.
Shu yil 26 sentyabrda Xorazm viloyati Yangiariq tumani Chiqirchi qishlog'idan Hurmat Matyoqubov virtual qabulxonaga murojaat qilib, mazkur hududda toza ichimlik suvi yo'qligi, quduqlar suvi sho'r bo'lgani uchun aholi 3 kilometr nariga borib, ichish uchun suv keltirayotganini aytadi. 2009 yili bu muammoni bartaraf etish uchun ish boshlangan, biroq chala qolgandi.
"Darhaqiqat, agar fuqaroning muammosi quyi bo'g'inda hal bo'lsa, u yuqori tashkilotlarga murojaat qilmaydi", — qayd etadi O'zA. "Bosh vazirning virtual qabulxonasidan o'rnak olib, mahalliy davlat hokimiyati rahbarlari fuqarolar murojaatlarini shaxsan o'z nazoratiga olishi, ularning muammolarini hal qilishda samarali tizimni yo'lga qo'yish vaqti allaqachon yetib kelgan".

20 тысяч обращений поступило в виртуальную приемную премьер-министра
Работа виртуальной приемной премьера показывает, что для решения многих проблем нужно лишь желание. Количество обращений граждан в виртуальную приемную премьер-министра Узбекистана Шавката Мирзиёева, открытую в конце сентября, превысило 20 тысяч, сообщило УзА.
Сотни проблем уже нашли свое решение, многие из них решаются за считаные дни. В банках появляется обычно отсутствующая наличность, в селах — электричество и газ, в автосалонах — автомобили. Возвращая заявителям веру в справедливость и восстанавливая их права, работа виртуальной приемной доказывает, что для решения большинства проблем нужно лишь желание чиновников на местах.
В марте у 25-летнего Хуррама Курбонова, сына Зульфии Бекбергановой из Ургенча, случилось кровоизлияние в мозг. Врачи рекомендовали ему лечение за рубежом. Для операции требовалось 8000 долларов. Бекберганова обращалась в ряд банков Хорезмской области для обмена валюты, но безрезультатно. После обращения в виртуальную приемную премьера проблема, мучившая ее месяцами, была решена за два дня. "Получив на карту достаточное количество валюты для лечения сына за рубежом, я от радости заплакала", — поделилась Бекберганова с УзА.
Рохат Абдуллаева, проживающая в Хивинском районе Хорезма, после сноса дома в 2014 году переехала в новый коттедж. Снесенный дом в договоре был оценен в 139 млн сумов. С выплатой 38 млн сумов хокимият все тянул. "26 сентября я обратилась в виртуальную приемную, 28 сентября невыплаченные 38 млн сумов были перечислены на мою сберегательную книжку. У 47 наших соседей по махалле была похожая проблема. Им всем тоже выплачивают задолженность. В махалле был настоящий праздник", — говорит она.
Еще один представитель Хорезма — житель села Сахтиён Гурленского района Журабек Бобожонов рассказывает: "В нашей махалле подачу электроэнергии отключали в среднем на 12 часов в день. Мы неоднократно обращались в районный хокимият и организацию электросетей, но все было бесполезно. 25 сентября направили электронное обращение в виртуальную приемную премьер-министра, 29 сентября ответственные лица прибыли в наше село, изучили ситуацию, и было налажено бесперебойное электроснабжение".
Житель поселка Гулбахор Хавастского района Сырдарьинской области Муслимбек Холикбердиев в этом году поступил на платно-контрактной основе в Гулистанский государственный университет. Но его родители не смогли оплатить сумму контракта. 7 сентября его мать Шоира Абдугаффорова обратилась в районный филиал "Агробанка" с просьбой о выделении образовательного кредита. Несмотря на то, что банки обязаны рассмотреть документы и дать заключение в течение 10 рабочих дней, ответа не было и через 20 дней. "До оплаты суммы контракта оставалось три дня, мы не знали, что делать: если подадим в суд на сотрудников банка, для рассмотрения дела потребуется месяц, — рассказала УзА Шоира Абдугаффорова. — 27 сентября я услышала о виртуальной приемной премьер-министра и сразу же туда обратилась. На следующий же день „Агробанк" выделил моему сыну образовательный кредит".
Житель Сырдарьинского района Мирсаид Низомов обратился в виртуальную приемную с просьбой оказать помощь в решении вопроса регулярных перебоев в течение 5−6 лет в обеспечении природным газом. По данным областного хокимията, в процессе изучения обращения было установлено, что газопровод действительно подлежит ремонту. Сразу начат ремонт газовых труб.
"Если проблема гражданина решена на месте, он не будет обращаться в вышестоящие органы", — отмечает УзА. "Давно настала пора, чтобы, следуя примеру виртуальной приемной премьер-министра, руководители местных органов государственной власти взяли под личный контроль обращения граждан, наладили эффективную систему решения их проблем".