Buxoro viloyati boʻyicha istiqbolli rejalar belgilab olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro xalqaro aeroporti binosida mutasaddi rahbarlar ishtirokida yigʻilish oʻtkazdi.
Hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, jumladan, bugungi murakkab sharoitda aholini ish bilan taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish, pandemiya sababli zarar koʻrgan iqtisodiyot tarmoqlarini tiklash masalalari batafsil koʻrib chiqildi.
"Temir daftar", "yoshlar daftari" va "ayollar daftari" tizimlarida bajarilayotgan ishlar muhokama qilindi.
– Bugun hududlarimizda yoshlar va ayollar muammolarini chuqur tahlil qilish va samarali hal etish kun tartibidagi eng asosiy masalalardan biri boʻlib qolyapti. Maqsadimiz – inson qadr-qimmatini joyiga qoʻyish, – dedi davlatimiz rahbari.
Pandemiya davrida Buxoro viloyatiga xorijdan qaytib kelgan 8 ming fuqarodan 7 ming nafari ish bilan taʼminlandi. Bandlik masalasi izchillik bilan hal etib borilishi yuzasidan mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda investitsion loyihalar va eksport masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Jumladan, joriy yilda Buxoro viloyati boʻyicha 571ta shunday loyiha amalga oshirilish, bu bilan 14 ming ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan.
Yil yakuni boʻyicha eksport hajmi 184 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.
Mamlakatimizning har bir hududi kabi Buxoro zamini ham ulkan qurilish maydoniga aylangan. Birgina viloyat markazining oʻzida 700 ta obyekt barpo etilmoqda.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, asosiy maqsad – Buxoroda boshlangan keng miqyosli islohotlarni jadal davom ettirish.
Muhokama qilingan masalalar boʻyicha amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan ishlar toʻgʻrisida mutasaddilarning hisobotlari eshitildi, ularni oʻz vaqtida va samarali bajarish borasida qoʻshimcha topshiriqlar berildi.

Prospects for Bukhara region outlined
President Shavkat Mirziyoyev held a meeting at Bukhara International Airport with senior executives.
Issues of socio-economic development of the region, ensuring employment in the current difficult circumstances, reducing poverty, restoring sectors of the economy affected by the pandemic were discussed in detail.
"Deep analysis and effective solution to problems of youth and women in the regions remain one of the most important issues on the agenda today. Our goal is to provide people with decent living conditions", the Head of the state suggested.
7 thousand out of the 8 thousand citizens who returned to Bukhara region from abroad during the pandemic have already been employed. Officials have been given appropriate instructions for consistently addressing employment issues.
Special attention was paid to the investment projects and exports.
In particular, 571 investment projects are due for implementation in Bukhara region this year, with the creation of 14 thousand jobs.
Exports are expected to reach $184 million by the end of the year.
Like other parts of the country, Bukhara has turned into a huge construction site. 700 objects are being built in the regional center alone.
At the meeting, it was noted that the main purpose is to accelerate the large-scale reforms launched in Bukhara.
Officials reported on the ongoing and planned work on the issues discussed, and were given additional directives on the timely and effective execution of tasks.