Buxoro viloyati boʻyicha istiqbolli rejalar belgilab olindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Buxoro xalqaro aeroporti binosida mutasaddi rahbarlar ishtirokida yigʻilish oʻtkazdi.
Hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, jumladan, bugungi murakkab sharoitda aholini ish bilan taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish, pandemiya sababli zarar koʻrgan iqtisodiyot tarmoqlarini tiklash masalalari batafsil koʻrib chiqildi.
"Temir daftar", "yoshlar daftari" va "ayollar daftari" tizimlarida bajarilayotgan ishlar muhokama qilindi.
– Bugun hududlarimizda yoshlar va ayollar muammolarini chuqur tahlil qilish va samarali hal etish kun tartibidagi eng asosiy masalalardan biri boʻlib qolyapti. Maqsadimiz – inson qadr-qimmatini joyiga qoʻyish, – dedi davlatimiz rahbari.
Pandemiya davrida Buxoro viloyatiga xorijdan qaytib kelgan 8 ming fuqarodan 7 ming nafari ish bilan taʼminlandi. Bandlik masalasi izchillik bilan hal etib borilishi yuzasidan mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilishda investitsion loyihalar va eksport masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Jumladan, joriy yilda Buxoro viloyati boʻyicha 571ta shunday loyiha amalga oshirilish, bu bilan 14 ming ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan.
Yil yakuni boʻyicha eksport hajmi 184 million dollarni tashkil etishi kutilmoqda.
Mamlakatimizning har bir hududi kabi Buxoro zamini ham ulkan qurilish maydoniga aylangan. Birgina viloyat markazining oʻzida 700 ta obyekt barpo etilmoqda.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, asosiy maqsad – Buxoroda boshlangan keng miqyosli islohotlarni jadal davom ettirish.
Muhokama qilingan masalalar boʻyicha amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan ishlar toʻgʻrisida mutasaddilarning hisobotlari eshitildi, ularni oʻz vaqtida va samarali bajarish borasida qoʻshimcha topshiriqlar berildi.

Определены перспективные планы по Бухарской области
Подробно рассмотрены вопросы социально-экономического развития региона, обеспечения занятости населения в нынешних сложных условиях, сокращения бедности, восстановления отраслей экономики, пострадавших от пандемии.
Обсуждена осуществляемая работа в рамках систем "железная тетрадь", "молодежная тетрадь", "женская тетрадь".
– Глубокий анализ и эффективное решение проблем молодежи и женщин в регионах остаются на сегодня одними из важнейших вопросов. Наша цель – обеспечить людям достойную жизнь, – заявил глава государства.
Из 8 тысяч граждан, вернувшихся в Бухарскую область из-за рубежа во время пандемии, 7 тысяч уже трудоустроены. Должностным лицам даны соответствующие указания по последовательному решению вопросов занятости.
Особое внимание уделено инвестиционным проектам и вопросам экспорта.
В частности, в текущем году в Бухарской области планируется реализовать 571 инвестиционный проект, что позволит создать 14 тысяч рабочих мест.
Ожидается, что к концу года объемы экспорта достигнут 184 миллионов долларов.
Как и все регионы страны, Бухара превратилась в огромную строительную площадку. В одном только областном центре возводятся 700 объектов.
Главная цель – ускорить начатые в Бухаре широкомасштабные реформы, отмечалось на совещании.
Заслушаны отчеты должностных лиц о проводимой и планируемой работе по обсужденным вопросам, даны указания по своевременному и эффективному выполнению поставленных задач.