O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sergeli tumanida amalga oshirilayotgan metro qurilishi bilan tanishdi.
Uzunligi 7,1 kilometr bo'lgan Toshkent metropolitenining Sergeli liniyasi qurilishi 2020 yilga qadar qurib, foydalanishga topshirilishi ko'zda tutilgan. Sergeli metro liniyasi hozirgacha Markaziy Osiyoda qo'llanilmagan butunlay yangicha estakada usulida bunyod etilmoqda. Mazkur liniya ko'priksimon tarzda quriladi, poyezdlar yer ustida harakatlanadi. Qiziqarli yana bir jihat, poyezdlar to'xtash maskani, ya'ni bekatlar 4 vagondan iborat metro poyezdiga mo'ljallab quriladi. Bekatlarda yo'lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida maxsus lift va eskalatorlar o'rnatiladi.
Loyihaning umumiy qiymati 105 million dollarga teng. Loyiha doirasida 265 juft tayanch ustun va oraliq to'sinlar o'rnatish, 6 ta yo'lovchi bekatini va 6 ta tashqi elektr ta'minoti stansiyasini qurish ko'zda tutilgan. Metroning Sergeli yo'nalishi Chilonzor yo'nalishining "Olmazor" bekatidan boshlanib, "Yo'ldosh" dahasigacha bo'lgan hududdan o'tadi va bir kecha kunduzda 15 ming yo'lovchini tashish imkonini beradi.
Ayni paytda loyihaning 5 kilometr qismida qurilish ishlari amalga oshirilmoqda. 130 juft tayanch ustunlar o'rnatilgan. Ustunlar ustiga 60 ta oraliq to'sinlar qo'yilib, birlashtiruvchi balkalarni o'rnatish ishlari boshlangan. Asosiy qurilish ishlari loyihaning 3 va 6-kilometrlari oralig'ida amalga oshirilmoqda. Qolgan qurilish qismida uy-joy va noturar joy obyektlarini hamda tashqi muhandislik kommunikatsiya tarmoqlarini boshqa hududlarga ko'chirish ishlari davom etayotir.
Qurilish ishlariga 70 dan ortiq texnika va mexanizmlar, 350 nafar malakali muhandis va ishchilar jalb qilingan. Joriy yil yakuniga qadar 6 kilometr masofada temir-beton konstruksiyalarni montaj qilish hamda 3 metro bekatini qurish ishlari tugallanishi belgilangan.
Davlatimiz rahbari bu yerga kelib, qurilishning borishini ko'zdan kechirdi. Metroni sifatli, qulay va xavfsiz qilib qurish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.
Shu yerda Toshkent shahrida qurilishi rejalashtirilgan 9 qavatli uylar loyihasi taqdimoti o'tkazildi.

Unique project for Central Asia
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the progress of metro construction in Sergeli district.
Construction of Sergeli line of Tashkent Metro, the length of which is 7.1 kilometers, is planned to be completed by 2020. The line is being built on a new for Central Asia trestle method. The stations will be adapted to receive trains of 4 wagons. Elevators and escalators will be installed at the stations for the convenience of passengers.
Within the framework of the project with a total cost of 105 million dollars, it is planned to install 265 paired supports, to build 6 passenger stations and 6 power supply stations. The line will be able to serve 15 thousand passengers per day.
At present, construction activities are carried out on a 5-kilometer stretch. 130 paired supports have already been installed, 60 spans have been laid over them, work has begun on installation of connecting beams.
More than 70 units of machinery and mechanisms, 350 qualified engineers and workers are involved in construction activities. Until the end of this year, it is planned to complete the installation of reinforced concrete structures at 6 kilometers and construction of 3 metro stations.
The Head of the state got acquainted with the progress of activities, emphasized that the metro should be of high-quality, convenient and safe.
Presentation of the project on construction of nine-storey houses, which are planned to be built in Tashkent, was also held here.