Elektrotexnika sanoatini rivojlantirishning muhim yoʻnalishlari belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Hayot sifati oʻsishi bilan aholi orasida va iqtisodiyot tarmoqlarida elektrotexnika mahsulotlariga talab tobora oshib bormoqda. Jahon miqyosida bunday tovarlar eksporti hajmi 2 trillion 500 milliard dollardan oshib, yiliga 10 foiz oʻsish kuzatilmoqda.
Bu soha mamlakatimiz iqtisodiyotida alohida oʻringa ega. Ichki bozor, muassasa va xonadonlar yurtimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan taʼminlangan. Oʻtgan yili, masalan, tarmoq korxonalarida 2 mingdan ortiq turdagi 9 trillion 600 milliard soʻmlik tovarlar chiqarilgan.
Shu bilan birga, sohaga keng sharoitlar yaratilganiga qaramay, katta miqdorda elektrotexnika buyumlari import ham qilinyapti. Mintaqa bozorida mamlakatimizning eksport ulushi esa yetarli emas.
Yigʻilishda eksport-import konyunkturasini oʻrganish asosida elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, yangi mahsulotlarni oʻzlashtirish va raqobatbardoshligini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. "Oʻzeltexsanoat" uyushmasiga 2022 yilgacha ishlab chiqarish hajmini ikki baravarga oshirish hisobiga importni optimallashtirish va eksportni 500 million dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
Prezidentimiz buning uchun xomashyoni chuqur qayta ishlab, qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish zarurligini taʼkidladi.
Hozirda misdan tayyorlanayotgan mahsulotlarning 50 foizidan koʻprogʻi oddiy simdan iborat. Shuni chuqur qayta ishlab, mis trubkalar, internet va aloqa kabellari tayyorlansa, jahon bozorida qimmatroq sotiladi. Maishiy texnikalar, qurilish, sanoat va meditsina uchun zarur asbob-uskunalar hamda ehtiyot qismlar ishlab chiqarish borasida ham salohiyat yetarli ekani qayd etildi.
Mahsulotlar eksportida transport xarajatlarini kamaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar koʻlamini kengaytirish, ularning tannarxini kamaytirish masalasi muhokama qilindi.
Ishlab chiqarishda qoʻllanilayotgan koʻpgina ehtiyot qismlar import qilinayotgani, bu tannarxning qimmatlashiga olib kelayotgani koʻrsatib oʻtildi. Muzlatgich va isitish uskunalari, kompyuter texnologiyalari, mobil aloqa vositalari, quyosh panellari va boshqa yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarishni keng yoʻlga qoʻyish orqali yurtimiz korxonalarining ichki bozordagi oʻrnini yanada mustahkamlash zarurligi taʼkidlandi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, "Oʻzeltexsanoat" uyushmasiga yangi mahsulotlarni oʻzlashtirish boʻyicha "yoʻl xaritasi" ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yurtimiz mahsulotlariga ichki va tashqi bozorda barqaror talabni shakllantirish, davlat xaridlari va sanoat kooperatsiyasidan keng foydalanish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Ayniqsa, qurilish, energetika, axborot va kommunikatsiya texnologiyalari, avtomobilsozlik kabi tarmoqlarda ichki kooperatsiyani kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Xorijiy bozorlarga kirib borish uchun tashqi hamkorlikni ham rivojlantirish muhim. Shu bois jahonga mashhur "brend"lar bilan qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, mahsulotlarni xalqaro standartlar asosida sertifikatlash tizimini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Important areas are defined for electrical industry development
On May 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of development of the electrotechnical industry, increasing production and exports in the industry.
With the growth of the quality of life, the demand of the population and branches of the economy for electrotechnical products increases. In the world, for example, the cumulative export of such goods has exceeded 2.5 trillion USD and is growing at an annual rate of 10 percent.
This industry has a special place in the economy of the country. The domestic market is saturated with products of domestic production. Last year, industry enterprises produced goods of more than 2 thousand types in the amount of 9.6 trillion soums.
At the same time, despite the wide conditions created for the industry, electrotechnical products are imported in considerable volume. Moreover, the share of the country's exports in the regional market is not high enough.
Issues of development of the electrotechnical industry based on the study of export and import conditions, development of new products and improving the competitiveness of goods produced were discussed at the meeting. Uzeltechindustry Association was tasked with optimizing imports by doubling production and bringing exports to 500 million dollars by 2022.
The President noted that this requires deep processing of raw materials and production of value-added products.
Currently, more than 50 percent of copper products are plain wire. Due to deep processing of copper, it is also possible to produce copper pipes and communication cables that can be sold more expensive on the world market. It was also noted that Uzbekistan has sufficient potential for the production of household appliances, construction, industrial and medical equipment and spare parts.
It was noted that transport costs for export should be reduced.
Issues of expanding production of import-substituting products and reducing its cost were considered.
It was noted that many components are imported, this leads to an increase in cost. The need for strengthening the position of domestic enterprises in the domestic market through the broad deployment of production of refrigeration and heating equipment, computer equipment, mobile communications, solar panels and other high-tech products was emphasized.
The Ministry of Economy and Industry, Useltechindustry Association was instructed to work out a roadmap for development of new types of products.
Particular attention was paid to formation of sustainable demand for domestic products in the domestic and foreign markets, widespread use of government procurement and industrial cooperation. The need was noted for expanding domestic cooperation in such sectors as construction, energy, information and communication technologies, and automotive industry.
It is important to develop external cooperation to enter foreign markets. In this regard, instructions were given for implementation of projects together with world famous brands, establishing a system of product certification based on international standards.
The important role of free economic zones during analysis of conditions created for manufacturers was emphasized. Suggestions were made on placement of new projects in Navoi and Jizzakh free economic zones, and organization of Termez free trade zone. The need was noted for organizing electrical technology parks with modern infrastructure for accelerated development of the industry and creation of convenient conditions for manufacturers.