Fransiya ТIV rahbari bilan uchrashuv
2017-yilning 15-aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Fransiya Respublikasi Tashqi ishlar va xalqaro taraqqiyot vaziri Jan-Mark Ero bilan uchrashdi, deya xabar qildi O'zbekiston ТIV matbuot xizmati.
2017-yilning 29-mart kuni Parijda bo'lib o'tgan ikki tomonlama muzokaralarning davomi sifatida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi O'zbekiston-Fransiya munosabatlarining dolzarb jihatlari muhokama qilindi hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etilganidek, 2017-2018-yillar uchun imzolangan vazirliklararo Hamkorlik dasturi O'zbekiston va Fransiya o'rtasidagi keng qamrovli aloqalarni tizimli asosda rivojlantirish va mustahkamlashga imkon yaratadi.
Suhbat davomida vazirlar tomonidan 2017-2021-yillarda O'zbekistonni rivojlantirishning besh ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish borasida o'zaro aloqalarni kengaytirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi. Xususan, iyun oyining boshiga mo'ljallangan "MEDEF Interneshnl" fransuz korxonalari harakati yetakchiligidagi ishbilarmon doiralar vakillarining O'zbekistonga tashrifi muvaffaqiyatli yakun topishidan tomonlar manfaatdor ekanligi ta'kidlandi.

Встреча с главой МИД Франции
15 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в нашу страну с официальным визитом Министром иностранных дел и международного развития Французской Республики Жаном-Марком Эро, сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
В продолжение двусторонних переговоров, состоявшихся 29 марта 2017 года в г.Париже, министры обсудили актуальные аспекты узбекско-французских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях, обменялись мнениями по региональной и международной повестке дня.
Как отмечалось, подписанная межмидовская Программа сотрудничества на 2017-2018 годы позволяет на системной основе развивать и укреплять многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и Францией.
Министры в ходе беседы отдельное внимание уделили перспективам расширения взаимодействия в контексте реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах. В частности, подтверждена заинтересованность в успешных итогах намеченного на начало июня визита в Узбекистан представителей деловых кругов Франции под эгидой Движения французских предприятий "МЕДЕФ Интернэшнл".