Fransiya ТIV rahbari bilan uchrashuv
2017-yilning 15-aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Fransiya Respublikasi Tashqi ishlar va xalqaro taraqqiyot vaziri Jan-Mark Ero bilan uchrashdi, deya xabar qildi O'zbekiston ТIV matbuot xizmati.
2017-yilning 29-mart kuni Parijda bo'lib o'tgan ikki tomonlama muzokaralarning davomi sifatida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi O'zbekiston-Fransiya munosabatlarining dolzarb jihatlari muhokama qilindi hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etilganidek, 2017-2018-yillar uchun imzolangan vazirliklararo Hamkorlik dasturi O'zbekiston va Fransiya o'rtasidagi keng qamrovli aloqalarni tizimli asosda rivojlantirish va mustahkamlashga imkon yaratadi.
Suhbat davomida vazirlar tomonidan 2017-2021-yillarda O'zbekistonni rivojlantirishning besh ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish borasida o'zaro aloqalarni kengaytirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi. Xususan, iyun oyining boshiga mo'ljallangan "MEDEF Interneshnl" fransuz korxonalari harakati yetakchiligidagi ishbilarmon doiralar vakillarining O'zbekistonga tashrifi muvaffaqiyatli yakun topishidan tomonlar manfaatdor ekanligi ta'kidlandi.

Meeting with head of French MFA
On April 15, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan met with the Minister of Foreign Affairs and International Development of the French Republic Jean-Marc Ayrault, who is in Uzbekistan on an official visit.
As a continuation of the bilateral negotiations, which were conducted on March 29, 2017 in Paris, the ministers discussed topical aspects of the Uzbek-French relations in political, trade and economic, investments, culture and humanitarian and other spheres, exchanged views on regional and international agenda.
As has been mentioned, the inter-ministerial Program of cooperation for 2017-2018 makes it possible to develop and strengthen multidimensional cooperation between Uzbekistan and France on a systematic basis.
The ministers paid special attention to the prospects of widening collaboration in the context of implementing the tasks defined in the Action Strategy on five priority directions on development of Uzbekistan in 2017-2021. In particular, the parties expressed interest on successful results of the visit of representatives of business circles under the auspices of the Movement of French Enterprises "MEDEF International" in June to Uzbekistan.