Germaniya bilan qo'shma korxona tashkil qilinadi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 1 fevraldagi "O'zbekiston Respublikasi va Germaniya Federativ Respublikasi o'rtasida ko'p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-4145-sonli qarorida Avtomobil yo'llari qo'mitasiga, tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda – asfaltbeton qorishmalari ishlab chiqarish bo'yicha qo'shma korxona tashkil etish loyihasini tadbiq etish vazifasi yuklatilgan edi.
Ushbu vazifa ijrosi yuzasidan qo'mita hamda Germaniyaning "GP Gunter Papenburg AG" kompaniyasi o'rtasida, O'zbekistonda qo'shma korxona tashkil etish yuzasidan kelishuv imzolandi.
Mazkur investitsion loyihaning umumiy qiymati 5,7 mln. yevroga teng bo'lib, uning 4,0 mln. yevro qismi – Germaniya tomonidan kiritiladigan to'g'ridan-to'g'ri investitsiya hisobiga to'g'ri keladi, 1,7 mln. yevro qismi esa O'zbekiston tomonining ulushidir.

Создается СП с Германией
В рамках постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4145 от 1 февраля 2019 г. "О мерах по дальнейшему расширению многопланового сотрудничества между Республики Узбекистан и Федеративной Республикой Германия", на комитет автомобильных дорог совместно с причастными министерствами и ведомствами возложена реализация проекта по организации совместного предприятия по производству асфальтобетонных смесей.
В целях практической реализации данной задачи, между комитетом и немецкой компанией "GP Gunter Papenburg AG" подписано Соглашение о создание СП в Узбекистане.
Общая сумма инвестиционного проекта составляет 5,7 млн. евро. Из них 4,0 млн. евро является прямыми вложениями немецкой компании, а 1,7 млн. евро вкладывается с узбекской стороны.