Iqtisodiy va ijtimoiy investitsiya loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-oktyabr kuni xorijiy mamlakatlar bilan erishilgan kelishuvlar ijrosi, yangi investitsiyaviy va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Dastlab Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikdagi investitsiya loyihalarining ijrosi koʻrib chiqildi. Joriy yil mart oyida davlatimiz rahbarining ushbu mamlakatga rasmiy tashrifi juda samarali boʻlgan, erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish boʻyicha aprel oyida "yoʻl xaritasi" ishlab chiqilgan edi.
Undan koʻplab istiqbolli loyihalar oʻrin olgan. 300 million dollar evaziga Samarqand shahri infratuzilmasini rivojlantirish, Navoiy viloyatida 200 million dollarlik shamol va 150 million dollarlik quyosh elektr stansiyalari qurish, 203 million dollar evaziga Sirdaryo viloyatida sellyuloza, omuxta yem va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi agrosanoat klasteri tashkil etish loyihalari shular jumlasidandir.
Mutasaddilar investitsiya oʻzlashtirilishi boshlangan loyihalar ijrosining borishi boʻyicha hisobot berdi. Shuningdek, neft-gaz, kimyo, energetika, meva-sabzavotlarni qayta ishlash sohalaridagi istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi ishlarning, qurilajak zavod va korxonalarning iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatiga eʼtibor qaratib, ularni tez va puxta amalga oshirish lozimligini taʼkidladi. Yangi loyihalar boʻyicha muzokaralarni yakunlash, qurilish ishlarini boshlash boʻyicha tegishli topshiriqlar berdi.
Maʼlumki, joriy yil oxirida Prezidentimizning Yaponiyaga tashrifi rejalashtirilgan boʻlib, unga tayyorgarlik doirasida Tokio bilan energetika, transport, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish sohalariga doir kelishuvlarga erishilgan.
Kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish, yapon texnologiyalari asosida elektrostansiya qurish, suv tozalash va suv taʼminoti tizimini modernizatsiya qilish, shahar qatnoviga moʻljallangan elektrobuslar ishlab chiqarishga oid loyihalar boʻyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Ushbu oliy darajadagi tashrifga tayyorgarlik hamda Yaponiya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik holati boʻyicha maʼlumot berildi.
Yigʻilishda joriy yil yanvar-sentyabr oylarida eksport va investitsiya prognoz koʻrsatkichlarining ijrosi holati va yil yakuni boʻyicha ushbu yoʻnalishlarda amalga oshirilishi zarur boʻlgan choralar ham koʻrib chiqildi. Toʻqqiz oylikda eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollarini tashkil etib, reja oshigʻi bilan bajarildi. Eksport nomenklaturasi 74 ta yangi turdagi mahsulot, geografiyasi 42 mamlakatga kengaydi. Oʻsish surʼati asosan meva-sabzavotchilik, toʻqimachilik, avtomobilsozlik, energetika tarmoqlari hissasiga toʻgʻri keldi.
Shu bilan birga, ayrim tashkilot va hududlarda rejalashtirilgan prognoz bajarilmagani qayd etildi. Yil yakuniga qadar bu boradagi qoloqlikni bartaraf etish, barcha tarmoq va hududlar boʻyicha eksport prognozini bajarish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini 2020-2022 yillarda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ham muhokama qilindi. Dasturga muvofiq, Qoʻqon shahrida umumiy qiymati 420 million dollarlik 250 ta, Margʻilon shahrida 192 million dollarlik 172 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan.
Ajratilayotgan investitsiyalar ushbu shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish, ijtimoiy sharoitlarni yaxshilash va yangi turar joylar qurishga yoʻnaltiriladi. Prezidentimiz mazkur uch yoʻnalish Qoʻqon va Margʻilon shaharlarini har tomonlama yangilash, odamlar hayot sifatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini taʼkidladi.
Toshkent shahrida oʻtkazilgan Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlar kengashi va investitsiya forumi yakunlariga ham eʼtibor qaratildi.

Рассмотрен ход реализации инвестиционных проектов в социально-экономической сфере
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 октября провел совещание, посвященное реализации достигнутых с зарубежными партнерами договоренностей, а также обсуждению новых инвестиционных и социально-экономических проектов.
В начале совещания рассмотрена реализация инвестиционных проектов в сотрудничестве с Объединенными Арабскими Эмиратами. По итогам плодотворного официального визита главы нашего государства в эту страну в марте текущего года в апреле была разработана "дорожная карта" по реализации достигнутых договоренностей.
В эту программу включено множество перспективных проектов, в том числе, по развитию инфраструктуры города Самарканда на сумму 300 миллионов долларов, строительству в Навоийской области ветряных электростанций на 200 миллионов и солнечной электростанции на 150 миллионов долларов, организации в Сырдарьинской области агрокластера по производству целлюлозы, комбикорма и стройматериалов на 203 миллиона долларов.
Ответственные лица отчитались о ходе реализации проектов, по которым начато освоение инвестиций. Также обсуждены перспективные проекты в нефтегазовой, химической, энергетической отраслях, сфере переработки плодоовощной продукции.
Глава государства уделил внимание экономической и социальной значимости предстоящей работы запланированных производственных мощностей, отметил необходимость скорейшего качественного осуществления проектов. Поручено ускорить переговоры по новым проектам и подготовку к строительным работам.
К концу нынешнего года запланирован визит Президента нашей страны в Японию. В рамках подготовки к этому событию достигнуты договоренности о реализации проектов в энергетике, транспорте, сельском хозяйстве, сфере услуг.
Ведутся переговоры и по проектам, нацеленным на производство химической продукции, строительство электростанции по японским технологиям, модернизацию системы водоочистки и водоснабжения, производство городских электробусов.
На совещании представлена информация о подготовке к визиту высшего уровня и состоянии узбекско-японского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Рассмотрены также исполнение прогнозов экспорта и инвестиций в январе-сентябре этого года и предстоящие меры в этом направлении до конца года.
За указанный отрезок времени объем экспорта составил около 10 миллиардов долларов, прогноз был перевыполнен. Рост пришелся в основном на долю плодоовощеводства, текстильного производства, автомобилестроения, энергетики. Номенклатура экспорта расширилась на 74 новых вида продукции, география – до 42 стран.
Вместе с тем отмечалось, что в некоторых организациях и регионах не выполнены прогнозные показатели. Даны указания по устранению отставания до конца года, обеспечению выполнения прогноза по экспорту во всех отраслях и регионах.
На совещании обсуждена программа комплексного социально-экономического развития Коканда и Маргилана в 2020-2022 годах. Программа предусматривает реализацию 250 проектов стоимостью 420 миллионов долларов в Коканде и 172 проектов на 192 миллиона долларов в Маргилане.
Эти средства будут направлены на развитие инфраструктуры городов, улучшение социальных условий и строительство нового жилья. Президент отметил, что работа в этих трех направлениях имеет важное значение для всестороннего обновления облика Коканда и Маргилана, повышения качества жизни людей.
Рассмотрены также итоги состоявшихся в Ташкенте заседания делового совета и инвестиционного форума тюркоязычных государств.
Ответственные лица отчитались о ходе исполнения данных ранее поручений, определены приоритетные задачи на перспективу.