Iqtisodiyot barqarorligini taʼminlash boʻyicha asosiy yoʻnalishlar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-iyun kuni milliy iqtisodiyot barqarorligini taʼminlashga doir dolzarb masalalar muhokamasiga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Koronavirus pandemiyasi butun dunyo uchun katta sinov boʻlmoqda. Vujudga kelgan global inqiroz barcha mamlakatlar iqtisodiyotiga jiddiy taʼsir koʻrsatyapti. Jahon bankining prognozi boʻyicha 2020-yilda yalpi global mahsulot 5,2 foizga, AQSHda yalpi ichki mahsulot 6,1 foizga, Rossiyada 6 foizga, Yevropa Ittifoqida 9,1 foizga tushishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Xitoyda 1 foiz, Oʻzbekistonda esa 1,5 foiz iqtisodiy oʻsish boʻlishi taxmin qilinmoqda.
Oʻtgan uch oyda yurtimizda iqtisodiyot tarmoqlariga 2,3 trillion soʻm soliq imtiyozlari berildi, Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasidan 3,6 trillion soʻm ajratildi.
Yigʻilishda davlatimiz rahbari yangicha yondashuv va instrumentlarni qoʻllash orqali joriy yil iqtisodiyotda oʻsish surʼatlarini taʼminlash uchun barcha imkoniyatlar borligini taʼkidlab, shu boradagi 8 ta asosiy yoʻnalishni koʻrsatib oʻtdi.
Birinchi – iqtisodiyot va byudjet barqarorligini taʼminlash;
ikkinchi – kambagʻallikni qisqartirish va aholi bandligini oshirish;
uchinchi – bank tizimidagi islohotlarni jadallashtirish;
toʻrtinchi – toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni koʻpaytirish;
beshinchi – eksport salohiyatini oshirish va valyuta tushumlarini taʼminlash;
oltinchi – sanoatda raqobatbardoshlikni kuchaytirish;
yettinchi – kichik biznesni rivojlantirish;
sakkizinchi – raqamli texnologiyalarni barcha tarmoqlarda keng joriy qilish ustuvor vazifalar etib belgilandi.
Birinchi masala muhokama qilinar ekan, byudjet tushumi va xarajatlarini optimallashtirish topshirildi. Korxonalar faoliyatini qayta tiklash va soliq maʼmuriyatchiligini yaxshilash hisobiga qoʻshimcha daromadlarni taʼminlash, tashqi qarz bitimlarini tuzishda belgilangan cheklovdan oshmaslik boʻyicha koʻrsatma berildi.
Ikkinchi yoʻnalish boʻyicha bu yil 810 mingta doimiy ish oʻrnini qayta tiklash, 310 ming doimiy va 633 mingta mavsumiy ish oʻrni yaratish zarurligi taʼkidlandi.
8-iyun kuni qabul qilingan "Tadbirkorlik faoliyati va oʻzini oʻzi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi Prezident qaroriga muvofiq, oʻzini oʻzi band qiluvchi faoliyat turlari soni 24 tadan 67 taga koʻpaytirildi.
Davlatimiz rahbari Xitoy tajribasidan kelib chiqib, kambagʻallik darajasi yuqori boʻlgan qishloqlarga vazirlik va idoralarni biriktirib, muhtojlarga koʻmaklashish tizimini yaratish, oilaviy tadbirkorlik va tomorqachilikni rivojlantirish boʻyicha topshiriqlar berdi. Davlat granti hisobiga tahsil olgan talabalarni 3 yil muddatga shunday hududlarga mehnat faoliyati uchun yoʻnaltirish taklifi bildirildi.
Maʼlumki, bank tizimida katta islohotlar belgilangan. Yigʻilishda bu choralarni jadallashtirib, davlat ulushiga ega oʻnta bankda transformatsiya jarayonini oʻz vaqtida amalga oshirish, foiz stavkalarini inflyatsiyaga qarshi siyosat bilan uygʻunlashgan holda pasaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Joriy yilda toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish va oʻzlashtirish boʻyicha Bosh vazir oʻrinbosarlariga topshiriqlar berildi.
Pandemiya sharoitida eksportni oshirish va valyuta tushumlarini taʼminlash juda dolzarb masala. Tashqi bozorlarda talabning keskin kamayishi eksportchi korxonalarimizga jiddiy taʼsir qilmoqda.
Shu munosabat bilan, beshinchi ustuvor yoʻnalish oʻlaroq, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga eksport koʻrsatkichini 2019-yilgidan kam boʻlmagan miqdorda taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha choralar koʻrish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda sanoatni rivojlantirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Ayrim tarmoqlarda xomashyoni chuqur qayta ishlash va qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishning yaxlit zanjiri yaratilmagani koʻrsatib oʻtildi.
Misol uchun, misni qayta ishlash 25 foiz, ipakchilikda 20 foizga ham yetmaydi. Tarmoqlararo kooperatsiya ham toʻliq yoʻlga qoʻyilmagan. Jumladan, elektrotexnika va qishloq xoʻjaligi sohalarida oʻzaro kooperatsiya hisobiga kamida 80 million dollarlik mahsulot tayyorlasa boʻladi. Yoki kimyo sanoati toʻqimachilik uchun sintetik tola va poliester, avtomobilsozlik hamda qurilish materiallari sohasiga kord va turli boʻyoqlar, oziq-ovqat sanoatiga aromatizatorlar yetkazib berishi mumkin.
Shu bois zamonaviy texnologiyalar transferini yoʻlga qoʻyish, tarmoqlarning energiya samaradorligi va raqobatdoshligini oshirishni nazarda tutuvchi Sanoat siyosati strategiyasini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Kimyo, toʻqimachilik, qurilish materiallari, avtomobilsozlik, elektr texnikasi hamda oziq-ovqat sanoatlariga alohida eʼtibor qaratish, davlat korxonalarini isloh qilish jarayonlarini jadallashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Mamlakatimizda kichik biznes iqtisodiyotning oʻsish nuqtasi etib belgilangan. Yigʻilishda tadbirkorlarga erkin raqobat muhitini yaratish uchun xususiy mulkchilikni himoya qilishga qaratilgan sud-huquq tizimini isloh etish zarurligi taʼkidlandi.
Yuqori texnologiyali tarmoqlarda kichik biznes hissasi kamligi qayd etilib, bunday subyektlarni davlat tomonidan ragʻbatlantirish mexanizmini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Hududlarda kichik sanoat zonalari tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Maʼlumki, kecha, 8-iyun kuni Prezidentimiz huzurida oʻtkazilgan taqdimot chogʻida raqamli texnologiyalarni tezkor rivojlantirish, ularni barcha tarmoqlarda keng joriy qilish vazifalari kelishib olingan edi. Bu boradagi ishlarni bugun belgilangan sakkizinchi ustuvor yoʻnalishga muvofiq tashkil qilish lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda mutasaddi rahbarlar iqtisodiyotni rivojlantirish boʻyicha qisqa va oʻrta muddatda amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan oʻz takliflarini bildirdi.

5962 June 10, 2020 Print Download (PDF 32 Kb)
On June 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss pressing issues of ensuring the stability of the national economy.
The coronavirus pandemic is becoming a hardship for the whole world. The emerging global crisis has a serious impact on the economy of all countries. According to the World Bank forecast, in 2020 global GDP is expected to decline by 5.2 percent, the United States – by 6.1, Russia – by 6 percent, the European Union – by 9.1 percent. However, economic growth is anticipated at 1 percent in China and 1.5 percent in Uzbekistan.
Over the past three months, 2.3 trillion UZS of tax incentives were provided to economic sectors, 3.6 trillion UZS were allocated from the Anti-Crisis Fund.
At the meeting, the Head of the state noted the availability of all opportunities for ensuring further economic growth this year through the use of new approaches and tools, and outlined 8 key areas along this path.
So, the priority areas are identified:
the first is ensuring economic and financial stability;
the second is poverty reduction and employment growth;
the third is acceleration of banking system reforms;
the fourth is an increase in foreign direct investment;
the fifth is increasing the export potential and securing foreign exchange earnings;
the sixth is strengthening competitiveness in industry;
the seventh is development of small business;
the eighth is widespread introduction of digital technologies in all sectors.
During the discussion of the first direction of the action, it was entrusted to optimize budget revenues and expenses. Instruction was given to provide additional income by resuming the activities of enterprises and improving tax administration, and when entering into external loan transactions, not to allow exceeding the established limit.
Within the framework of the second direction, this year it is necessary to restore 810 thousand permanent jobs, create 310 thousand permanent and 633 thousand seasonal jobs.
In accordance with the resolution of the President "On measures to simplify state regulation of entrepreneurial activity and self-employment", adopted on June 8, the list of activities that self-employed people can engage in has been expanded from 24 to 67.
The Head of the state instructed, taking into account Chinese experience, to consolidate ministries and agencies for villages with a high level of poverty, to create a system of assistance for people in need, to develop a family business and a private household. It was proposed to send students to such areas, who studied at the expense of a state grant, for the implementation of labor activities for a period of 3 years.
Serious reforms have been launched in the banking system. The importance of accelerating the planned measures, timely implementation of the transformation process in ten banks with a state share, indexation of interest rates in accordance with anti-inflationary policy were emphasized at the meeting.
Deputy Prime Ministers were given instructions on attracting and mastering foreign direct investment.
Increasing exports and securing foreign exchange earnings are very relevant in a pandemic. A sharp decline in demand in foreign markets has a serious impact on domestic exporting enterprises.
In this regard, within the framework of the fifth priority area, the Ministry of Investments and Foreign Trade has been tasked with ensuring export performance no less than in 2019.
At the meeting, main attention was paid to industrial development issues. It was noted that in some sectors there is no integrated chain for deep processing of raw materials and production of value-added products.
For example, copper processing is less than 25 percent, silk – less than 20 percent. Intersectoral cooperation has not been fully established. In particular, cooperation in the electrical industry and agriculture will make it possible to produce products worth at least $80 million. The chemical industry can supply synthetic fibers and polyester for the textile industry, cords and various dyes for the automotive and construction materials industries, as well as flavorings for food industry.
In this regard, it is necessary to develop an Industrial Policy Strategy, which provides for the transfer of modern technologies, improving energy efficiency and competitiveness of industries.
Instruction was given to pay special attention to the chemical, textile, construction, automotive, electrical and food industries, to accelerate the process of reforming state enterprises.
Small business in Uzbekistan is considered as one of the main sectors of economic growth. The need for reforming the judicial system to protect private property of entrepreneurs for creating free competition was emphasized at the meeting.
A low share of small business in high-tech industries was noted and the task was set to develop a mechanism for government incentives for such entities. Instructions were given on creation of small industrial zones in the regions.
As is known, on June 8, at the meeting chaired by the President of Uzbekistan, the tasks were identified for accelerated development of digital technologies, their widespread adoption in all sectors. At today's meeting, the need for organizing this work within the framework of the designated eighth priority was noted.
Responsible leaders expressed their proposals on the upcoming work on development of the economy in the short and medium term.