8781 18-Aprel, 2018 Chop etish Yuklab olish (PDF 26 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-aprel kuni iqtisodiyot tarmoqlarida hisob-kitob tizimini takomillashtirish, debitor, kreditor va byudjet oldidagi qarzdorliklarni kamaytirish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlar tahliliga bag'ishlangan yig'ilish o'tkazildi.
Mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlarida nazorat va hisobga olish mexanizmlarini yanada takomillashtirish, to'lov intizomini mustahkamlash, javobgarlikni kuchaytirish, ijro ishi yuritishning samaradorligini tubdan oshirish yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur yo'nalishdagi chora-tadbirlarni huquqiy jihatdan tartibga solish, to'lov intizomini yanada mustahkamlashga qaratilgan qator hujjatlar qabul qilindi. Prezidentimizning 2017-yil 29-maydagi "Elektr energiyasi va tabiiy gaz yetkazib berish hamda iste'mol qilish sohasida to'lov intizomini yanada mustahkamlash, shuningdek, ijro ishi yuritish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoniga muvofiq, bu borada yangi tizim yaratildi. O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzurida Majburiy ijro byurosi tashkil etildi. Bu sohada to'planib qolgan jiddiy kamchilik va muammolarni bartaraf etish borasida muhim qadam bo'ldi.
Yig'ilishda davlatimiz rahbari uzoq yillardan beri hisob-kitob tizimiga e'tibor qaratilmay kelingani, iqtisodiyot tarmoqlarida pul oqimlari samarasiz boshqarilgani va nomutanosib taqsimlangani oqibatida qarzdorlik holatlari ko'payib ketganini ta'kidladi.
Buni bartaraf etish bo'yicha so'nggi vaqtlarda qator choralar ko'rildi. Iqtisodiyotning bazaviy tarmoqlari moliyaviy holatini yaxshilash maqsadida "O'zbekneftgaz" va "O'zbekenergo" aksiyadorlik jamiyatlarining umidsiz debitor qarzlari hisobdan chiqarildi. "O'zagrokimyohimoya" aksiyadorlik jamiyatining kreditor qarzdorliklari byudjet ssudalari orqali kamaytirildi.
Iqtisodiyot tarmoqlarini yoqilg'i-moylash mahsulotlari bilan uzluksiz ta'minlash uchun neftni qayta ishlash korxonalarini moliyaviy sog'lomlashtirish maqsadida salmoqli mablag'lar ajratildi.
Soliqlarni taqsimlash tizimi qayta ko'rib chiqilishi orqali neftni qayta ishlash korxonalari ixtiyorida yiliga 670 milliard so'm, elektr stansiyalari hisobida 100 milliard so'm mablag' qoldirildi.
Fermer xo'jaliklari bir necha marta tugatilishi va qayta tashkil etilishi hisobiga tijorat banklari yo'qotgan likvidlikni qoplash uchun mablag' yo'naltirildi.
Monopol korxonalarning yuqori likvidli 27 turdagi mahsulotlarini faqat elektron birja savdosi orqali ichki bozorga sotish mexanizmlari yo'lga qo'yildi, davlat tomonidan ularning narxini deklaratsiya qilish tartibi bekor qilindi.
Biroq, shunga qaramasdan, joriy yil 1-mart holatiga ko'ra, iqtisodiyot tarmoqlarida jami debitor va kreditor qarzdorlik o'tgan yilga nisbatan mos ravishda 16 foiz va 13 foizga oshgan. Muddati o'tgan debitor qarzdorlik yil boshiga nisbatan 60 foizga kamayishiga erishilgan bo'lsa-da, o'tgan yilgi qarzdorlikdan 2,7 barobar ko'p.
Jami debitor qarzdorlikning salmoqli qismi yoqilg'i-energetika kompleksiga to'g'ri kelmoqda. Ushbu sohadagi debitor qarzdorlik yil boshiga nisbatan 16 foizga oshgani kuzatilgan. Mashinasozlik va paxtani qayta ishlash kompleksida 13,7 foizga, qurilish va transport masalalari kompleksida 20 foizga oshgan.
Birgina "O'zbekneftgaz" va "O'ztransgaz" aksiyadorlik jamiyatlari tizimida muddati o'tgan debitor qarzdorlik 460 milliard so'mga yetgan. "O'zbekenergo" aksiyadorlik jamiyatida 341 milliard so'mlik muddati o'tgan qarzdorlik hosil bo'lgan. "O'zavtosanoat", "O'zbekiston temir yo'llari", "O'zkimyosanoat" aksiyadorlik jamiyatlarida ham debitor qarzdorlik yuqoriligicha qolmoqda.
– Biror tashkilotga rahbar tayinlandimi, u ishni hisob-qitob tizimini tartibga solishdan boshlashi kerak. Bizda esa aksincha, texnik-iqtisodiy tomoni bilan shug'ullanishga kirishadi. Iqtisodiyotda qarzdorliklarni kamaytirish bo'yicha tizimni o'zgartirish davri keldi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari fermer xo'jaliklarining soliq borasidagi qarzdorligini ham kamaytirish zarurligiga e'tibor qaratdi. Chunki mashina-traktor parklari tomonidan ko'rsatilgan xizmatlar uchun to'lovlarni amalga oshirishning joriy mexanizmi ta'sirida fermer xo'jaliklarining "O'zagroservis" aksiyadorlik jamiyati oldidagi qarzdorligi oshib bormoqda.
Soliq va kadastr idoralari o'rtasida o'zaro hamkorlik samarali yo'lga qo'yilmagani oqibatida soliq idoralari bazasida 212 ming gektar yerga ega 3 ming 247 fermer xo'jaligi haqidagi ma'lumot mavjud emas, kadastr idoralarida ro'yxatga olingan 405 ming 508 turar va noturar joy obyekti soliq idoralarida hisobga olinmagan. Buning oqibatida byudjetga yagona yer solig'i bo'yicha 1,8 milliard so'm tushmasdan qolgan.
Hozirgi kunga qadar 1 million 100 mingdan ortiq turar joylarning kadastr hujjatlari mavjud emas va bu obyektlar soliq bazasida hisobga olinmasdan kelmoqda.
Joriy yil 1-aprel holatiga ko'ra, byudjetdan tashqari maqsadli jamg'armalardan soliq qarzdorligi ham yuqori.
O'z navbatida, 2015-2017 yillarda korxonalarga soliq imtiyozlari asossiz taqdim qilingani natijasida byudjet va byudjetdan tashqari maqsadli jamg'armalarga 49,2 milliard so'm undirilmagan. Bundan tashqari, bojxona omborlarida 90,5 million dollarlik tovarlar 3 yildan ortiq muddat davomida saqlab kelinmoqda.
Iqtisodiyot tarmoqlarida mahsulot ishlab chiqarish va realizatsiya qilishning aniq hisobi hanuzgacha mavjud emasligi, davlat idoralari o'rtasida elektron hamkorlik va ma'lumot almashuvi yo'lga qo'yilmagani, soliq, bojxona nazorati tizimi yetarlicha tartibga solinmagani, qarzdorlikni undirish tizimi samarasizligi, mazkur sohada o'rnatilgan javobgarlik choralari mansabdor shaxslar va fuqarolarning to'lov intizomiga so'zsiz rioya etish borasidagi mas'uliyatini oshirish uchun yetarli emasligi ushbu qarzdorliklar kelib chiqishining asl sabablari hisoblanadi.
Yig'ilishda Prezidentimiz Bosh vazir o'rinbosarlari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga iqtisodiyot tarmoqlarida hisob-kitoblar tizimini takomillashtirish, debitor, kreditor va byudjet oldidagi qarzdorliklarni qisqartirish, tuman, viloyat va respublika darajasida soliq organlari, banklar, xizmat ko'rsatuvchi va boshqa idoralar o'rtasida har oy yakuni bo'yicha o'zaro qarzdorlik holatini solishtirib borish tizimini joriy etish, solishtirmalar asosida qarzdorlik ahvolini Vazirlar Mahkamasi komplekslarida har oyda jiddiy muhokama qilish, davlat idoralari o'rtasida elektron hamkorlik va ma'lumot almashuvini yo'lga qo'yish borasidagi ishlarni jadallashtirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Улучшение состояния расчетов в экономике – фактор стабильности
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17 апреля состоялось совещание, посвященное совершенствованию системы расчетов в отраслях экономики, принимаемым мерам по сокращению дебиторской, кредиторской задолженности и долгов перед бюджетом.
В нашей стране проводится системная работа по дальнейшему совершенствованию механизмов контроля и учета в отраслях экономики, укреплению платежной дисциплины, усилению ответственности, коренному повышению эффективности исполнительного производства.
Принят ряд документов по правовому регулированию отношений в этой сфере, дальнейшему укреплению платежной дисциплины. В соответствии с Указом Президента "О мерах по дальнейшему укреплению платежной дисциплины в сфере поставки и потребления электрической энергии и природного газа, а также коренному совершенствованию системы исполнительного производства" от 29 мая 2017 года в этом направлении создана новая система, организовано Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан. Это стало важным шагом к устранению накопившихся в сфере серьезных недостатков и проблем.
Глава нашего государства отметил, что вследствие недостаточного внимания в течение долгих лет системе взаиморасчетов, неэффективного управления и несбалансированного распределения денежных потоков в отраслях экономики участились случаи возникновения задолженности.
Для устранения этой проблемы в последнее время был принят ряд мер. С целью улучшения финансового состояния базовых отраслей экономики списана безнадежная дебиторская задолженность акционерных обществ "Узбекнефтегаз" и "Узбекэнерго". Путем бюджетных ссуд снижена кредиторская задолженность акционерной компании "Узагрокимёхимоя".
Выделены значительные средства для финансового оздоровления нефтеперерабатывающих предприятий с целью бесперебойного обеспечения отраслей экономики горюче-смазочными материалами.
Путем пересмотра системы распределения налогов за год в распоряжении нефтеперерабатывающих предприятий оставлено 670 миллиардов сумов, а на счету электростанций - 100 миллиардов сумов.
Направлены средства на компенсацию потерянной коммерческими банками ликвидности вследствие неоднократной ликвидации и реорганизации фермерских хозяйств.
Налажены механизмы реализации на внутреннем рынке 27 высоколиквидных видов продукции монопольных предприятий только через электронные биржевые торги, государством отменен порядок декларирования их цен.
Однако, несмотря на это, по состоянию на 1 марта текущего года общая дебиторская и кредиторская задолженность в отраслях экономики выросла соответственно на 16 и 13 процентов по сравнению с прошлым годом. Достигнуто снижение просроченной дебиторской задолженности на 60 процентов от уровня начала года, однако ее объем все равно в 2,7 раза больше прошлогодней задолженности.
Существенная часть общей дебиторской задолженности приходится на топливно-энергетический комплекс. Дебиторская задолженность в этой сфере с начала года выросла на 16 процентов. Рост составил 13,7 процента в комплексе машиностроения и переработки хлопка, 20 процентов - в комплексе по вопросам строительства и транспорта.
В системе одних только акционерных обществ "Узбекнефтегаз" и "Узтрансгаз" дебиторская задолженность достигла 460 миллиардов сумов. В акционерном обществе "Узбекэнерго" возникла просроченная задолженность на сумму 341 миллиард сумов. Дебиторская задолженность остается высокой и в акционерных обществах "Узавтосаноат", "Узбекистон темир йуллари", "Узкимёсаноат".
- Вновь назначенный в какую-либо организацию руководитель обычно начинает работу с приведения в порядок системы расчетов. А у нас, наоборот, берутся за технико-экономический аспект. Пришло время изменить систему, в целях снижения задолженностей в экономике, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства обратил также внимание на необходимость снижения задолженности фермерских хозяйств по налогам. Действующий механизм осуществления платежей за услуги машинно-тракторных парков приводит к росту задолженности фермерских хозяйств перед акционерным обществом "Узагросервис".
Вследствие отсутствия эффективного взаимодействия между налоговыми и кадастровыми ведомствами в базе налоговых органов отсутствует информация по 3 247 фермерским хозяйствам, владеющим 212 тысячами гектаров площадей, а зарегистрированные в кадастровых ведомствах 405 тысяч 508 жилых и нежилых объектов не взяты налоговыми органами на учет в качестве объекта налогообложения. В результате бюджет недополучил единого земельного налогового платежа на 1,8 миллиарда сумов.
На сегодняшний день кадастровая документация отсутствует у более 1,1 миллиона жилых объектов, и эти объекты не учитываются в налогооблагаемой базе.
По состоянию на 1 апреля текущего года остается высокой налоговая задолженность перед внебюджетными целевыми фондами.
В свою очередь, в период 2015-2017 годов в результате необоснованного предоставления налоговых льгот бюджет и внебюджетные целевые фонды недополучили 49,2 миллиарда сумов. Кроме того, на таможенных складах вот уже более 3 лет хранятся товары на 90,5 миллиона долларов.
Истинными причинами возникновения задолженности являются отсутствие учета конкретных показателей производства и реализации продукции в отраслях экономики, недостаточность электронного взаимодействия и обмена информацией между государственными ведомствами, недостаточная упорядоченность системы налогового, таможенного контроля, неэффективность системы взыскания долгов, недостаточность определенных в этой сфере мер воздействия для неукоснительного соблюдения платежной дисциплины должностными лицами и гражданами.
Глава государства дал поручения заместителям Премьер-министра, руководителям соответствующих министерств и ведомств по совершенствованию системы взаиморасчетов в отраслях экономики, сокращению дебиторской, кредиторской задолженности и долгов перед бюджетом, внедрению системы сопоставления по итогам каждого месяца состояния задолженности между налоговыми, банковскими, обслуживающими и другими организациями на районном, областном и республиканском уровне, ежемесячному критическому анализу состояния задолженности по итогам сверок в комплексах Кабинета Министров, ускорению работ по налаживанию межведомственного электронного взаимодействия и обмена информацией.