Islohotlar samaralari va ezgu maqsadlarimiz ijobati
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishish maqsadida 29-sentabr kuni Namangan va Farg'ona viloyatlarida bo'ldi.
Mamlakatimizning izchil taraqqiyoti, inson manfaatlari yo'lida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar samaralari Namangan viloyatida ham o'z ifodasini topmoqda. Viloyat ahli sanoat, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, qishloq xo'jaligi, qurilish, xizmat ko'rsatish sohalarida fidokorona mehnat qilib, Vatanimizni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirishga munosib hissa qo'shmoqda.
Shahar va qishloqlarimiz qiyofasi o'zgarib, aholining hayot darajasi yuksalib borayotir. Namangan shahridagi Istiqlol ko'chasida 8, Bobur ko'chasida 16 ko'p qavatli turar joy binolari, ko'plab savdo va maishiy xizmat shoxobchalari barpo etildi. Namangan xalqaro aeroporti, "Yashil" dehqon bozori rekonstruksiya qilindi. Yangi yo'llar, so'lim xiyobonlar shahar chiroyiga chiroy qo'shdi.
Viloyatda 2015-yilning birinchi yarmida yalpi hududiy mahsulot hajmi 9,7 foiz o'sdi. Zamonaviy sanoat tarmoqlarini tashkil etish va mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish izchil davom etmoqda. 2013-2015-yillarda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 922 loyiha amalga oshirildi.
Prezidentimiz Namangan viloyatiga safarini Mingbuloq tumanidagi "Baraka" fermer xo'jaligi bilan tanishishdan boshladi.
Joriy yilda viloyatda 79 ming gektar maydonda g'alla ekilib, 500 ming tonnaga yaqin hosil ko'tarildi. Bugungi kunda 82 ming 600 gektar maydonda yetishtirilgan paxta yig'ib-terib olinmoqda.
Davlatimiz rahbari rahnamoligida yerlarning unumdorligini oshirish, fermerlik harakatini rivojlantirishga qaratilayotgan e'tibor samarasini "Baraka" fermer xo'jaligi misolida ham ko'rish mumkin. Fermer xo'jaligida bu yil g'allaning har gektaridan o'rtacha 65 sentnerdan hosil olindi. Paxta dalalarida ham yuqori hosil yetishtirildi.
Islom Karimov mazkur fermer xo'jaligi dalasida fermerlar bilan suhbatlashdi.
Mamlakatimiz qishloq xo'jaligi uchun muhim mavsum bo'lgan shu kunlarda sizlar bilan diydor ko'rishish, hormang deb, barchangizga kuch-quvvat tilash menga katta mamnuniyat bag'ishlaydi, dedi Prezidentimiz. Ilgari dehqon yetishtirgan paxtasini tezroq zavodga topshirishni, qanday qilib bo'lmasin rejani bajarishni o'ylardi. Paxtaning navi, sifati, paxtakorning daromadi hech kimni qiziqtirmas edi. Bugun sifatli paxta yetishtirishdan, uni vaqtida yig'ib-terib yuqori navlarga topshirishdan avvalo fermerlarning o'zi manfaatdor. Chunki qancha sifatli paxta tayyorlasa, shuncha ko'p daromad topmoqda.
Muloqot chog'ida mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, fermerlik rivoji uchun keng imkoniyatlar yaratilayotgani alohida ta'kidlandi. Davlatimiz rahbarining 2015-yil 15-maydagi "Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta'minlash, ularni jadal rivojlantirish yo'lidagi to'siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni bu borada muhim huquqiy asos bo'lib xizmat qilmoqda.
Mamlakatimizning barcha joylarida bo'lgani kabi Namangan viloyatida ham ushbu soha jadal ravnaq topayotir. Kichik biznes subyektlarining yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 68,5 foizni tashkil etmoqda. Ular har tomonlama qo'llab-quvvatlanayotgani natijasida ishlab chiqarish va ularni eksport qilish hajmi muttasil oshib bormoqda. Joriy yilning birinchi yarmida viloyatdagi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari tomonidan 56,3 million dollar miqdoridagi mahsulotlar eksport qilindi. 17 ming 260 yangi ish o'rni yaratildi.
Biz mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy hayotini barpo etishda shoshma-shosharlikka yo'l qo'ymadik, marrani kim tezroq egallaydi, qabilidagi musobaqalarga qo'shilmadik, o'zgalardan nusxa olmadik. Chuqur va puxta o'ylangan, mashhur besh tamoyilga asoslangan, jahon miqyosida taraqqiyotning "o'zbek modeli" deb tan olingan dasturni bosqichma-bosqich amalga oshirdik. Buning samarasini mamlakatimiz erishayotgan ulkan yutuq va marralarda ko'rish mumkin, dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti istiqlol yillarida 5,5 karradan ziyod o'sgani, aholining real daromadlari jon boshiga 9-marta ko'paygani, global moliyaviy-iqtisodiy inqiroz davom etayotganiga qaramasdan, so'nggi o'n bir yil davomida yalpi ichki mahsulotning o'sish hajmi 8 foizdan yuqori bo'lib kelayotgani alohida qayd etildi.
Faqat g'alla va paxta yetishtirish bilan yuksak farovonlikka erishib bo'lmaydi, dedi Islom Karimov. Doim izlanish, o'rganish, dunyo bilan hamqadam bo'lish, yangi marralar sari intilish zarur. Qishloqlarda odamlarga yuqori daromad keltiradigan zamonaviy sanoat korxonalarini ko'paytirish, iqtisodiyot tarmoqlarini tarkibiy o'zgartirishni izchil davom ettirish kerak.
Ilgari havas qilgan maqsadlarimizga bugun erishmoqdamiz. "Islohot islohot uchun emas, avvalo inson uchun, uning manfaatlari uchun" degan ezgu g'oya odamlarimiz hayotida o'z ifodasini topmoqda. Bu barchamizga qanot, o'z kuchimizga ishonch, ayni chog'da quvonch bag'ishlamoqda, dedi Yurtboshimiz.
Prezidentimiz Uychi tumanidagi "Obod zamin" fermer xo'jaligi dalalariga ham tashrif buyurdi.
Mazkur xo'jalik ishchilari bu yil g'alladan 75 sentnerdan xirmon ko'targan. Shu kunlarda yetishtirilgan mo'l paxta hosili yig'ib-terib olinmoqda.
Barcha hududlarda bo'lgani kabi Namangan viloyatida ham keng ko'lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda. Ko'rkam uy-joylar, ta'lim va tibbiyot muassasalari, zamonaviy korxonalar, keng va ravon yo'llar shaharu qishloqlarimiz qiyofasini butunlay o'zgartirib, xalqimiz farovonligining yuksalishiga xizmat qilmoqda.
Viloyatda o'tgan yili 260, bu yil 140 namunaviy uy-joy qurilib, foydalanishga topshirildi. Yangi massivlarda tabiiy gaz, elektr energiyasi, ichimlik suvi tarmoqlari tortilib, ichki yo'llar qurildi. Mahalla guzarlari, savdo va maishiy xizmat ko'rsatish shoxobchalari, sport majmualari bunyod etildi.
Obodlik avval qalbda tug'iladi – ko'ngildan boshlanadi. Inson shuni maqsad qilib, astoydil harakat qilsa, albatta ro'yobga chiqadi, dedi Yurtboshimiz. Bir necha yillar oldin boshlangan namunaviy loyihalar asosida uy-joylar qurilishi bugun yaxlit industriyaga aylandi. Bu uylarda odamlar yayrab yashamoqda. Eng muhimi, bunday uylarda yashayotganlarning dunyoqarashi ham o'zgarmoqda. Bizning asosiy maqsadimiz ham xalqimizning hech kimdan kam bo'lmay yashashi, baxtli va farovon hayot kechirishini ta'minlashdir.
Bularning barchasi mamlakatimizdagi tinchlik va osoyishtalik sharofatidir. Ayniqsa, yoshlarimiz o'z oldiga aniq maqsadlar qo'yib, dadil intilayotgani, barcha sohalarda katta yutuqlarga erishayotgani xalqimiz qalbini g'ururga to'ldirayotir.
Xalqimizning fidokorona mehnati tufayli qo'lga kiritilayotgan bunday ulkan yutuqlardan har birimiz faxrlanib, boshimizni baland ko'tarib yashashga haqlimiz, dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz kunning ikkinchi yarmida Farg'ona viloyatiga tashrif buyurdi.
Farg'ona viloyati mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy-ma'naviy hayotida muhim o'rin tutadi.
Islom Karimov Farg'ona shahrining bosh rejasini amalga oshirish borasidagi ishlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2011-yil 15-noyabrdagi "Farg'ona shahrining bosh rejasini amalga oshirish, 2012-2015-yillarda ijtimoiy va transport-kommunal infratuzilmasi obyektlarini qurish va rekonstruksiya qilish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori asosida viloyat markazida keng ko'lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Zamonaviy korxonalar, ta'lim va tibbiyot muassasalari, sport majmualari va stadionlar, yo'llar, xiyobonlar bunyod etilayotir.
Qaror ijrosi bo'yicha Farg'ona shahrining qiyofasini zamonaviy shaharsozlik talablariga muvofiq tubdan yangilash, ijtimoiy infratuzilma hamda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini kompleks rivojlantirish va obodonlashtirish bo'yicha keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Shaharda bunyodkorlik, obodonlashtirish, uy-joy kommunal, yo'l xo'jaligi va transport xizmatini, suv, elektr energiyasi, tabiiy gaz ta'minotini sifat jihatdan yaxshilash borasida salmoqli ishlar bajarildi.
Bugun mamlakatimizda zamonaviy shaharsozlik sohasida erishilayotgan ulkan yutuqlar ko'pchilikning havasini tortmoqda. Inshootlar, turar joy binolari, ijtimoiy infratuzilma obyektlari, dam olish va ziyo maskanlari qurilishida milliy me'morlik an'analari bilan zamonaviy arxitekturani uyg'unlashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Ular atrofi landshaft dizayni asosida ko'kalamzorlashtirilayotgani har bir hudud qiyofasiga o'zgacha chiroy bag'ishlamoqda.
Islom Karimov Marg'ilon shahridagi "Narimteks" qo'shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Yurtboshimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, qulay ishbilarmonlik muhiti yaratish borasida amalga oshirilayotgan izchil ishlar samarasida viloyatda mazkur soha jadal taraqqiy etmoqda. Bugungi kunda viloyatda 18 mingdan ortiq kichik biznes subyekti faoliyat ko'rsatib, ularning yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 51,2 foizga yetdi.
Joriy yilning birinchi yarmida viloyatda xorijiy investitsiya ishtirokida 12 qo'shma korxona tashkil etildi. Bunda qo'shma korxonalarni modernizatsiya qilish borasida yaratilayotgan imtiyoz va kafolatlar ham muhim omil bo'lmoqda.
Bu jarayonda paxtani qayta ishlash va tikuvchilikka ixtisoslashgan qo'shma korxonalar erishayotgan yutuqlar diqqatga sazovordir. Bugungi kunda viloyatda "Narimteks", "Indorama Qo'qon tekstil", "Farg'ona Turon tekstil", "Beshariqtekstil" singari ilg'or texnologiyalar asosida jihozlangan ko'plab korxonalarda xalqaro andozalarga mos mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Mazkur korxonalarda tayyorlanayotgan mahsulotlarga ichki va tashqi bozorda talab ortib bormoqda.
"Narimteks" qo'shma korxonasida 2012-2015-yillar mobaynida ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash borasida amalga oshirilgan keng ko'lamli ishlar samarasida Germaniya, Italiya, Turkiya va Xitoyda ishlab chiqarilgan eng zamonaviy bichish-to'qish, pardozlash jihozlari va tikuv mashinalari o'rnatildi. Yangi ish o'rinlari yaratildi.
Davlatimiz rahbarining 2015-yil 15-maydagi "Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta'minlash, ularni jadal rivojlantirish yo'lidagi to'siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi farmoni va mazkur farmon asosida shu yil 20-avgustda qabul qilingan qonun tadbirkorlik faoliyatini ishonchli himoya qilish va jadal rivojlantirishda muhim huquqiy asos bo'lmoqda.
Prezidentimiz ichki va jahon bozorida munosib o'rin topish uchun muntazam izlanish, yangi-yangi mahsulot turlarini o'zlashtirish zarurligini qayd etdi. Bozor konyukturasini o'rgangan holda mahsulot tayyorlash, dizayn masalalariga e'tiborni kuchaytirish, eng asosiysi, jahon bozorida o'z brendini yaratish lozim.
– Bugun xalqimizning, ayniqsa, yoshlarimizning zamonaviy kiyinishga ehtiyoji va talabi tobora oshib bormoqda, – dedi Islom Karimov. – Ularning o'sib borayotgan talabini yurtimizda ishlab chiqarilgan zamonaviy va sifatli mahsulotlar hisobidan qondirish muhim vazifadir. Buning uchun zamonaviy korxonalarni yanada ko'paytirish, iste'dodli, zamon va bozor talablarini chuqur his etadigan mohir tadbirkorlarimizni har jihatdan qo'llab-quvvatlash lozim.

Результаты реформ и достижение наших благородных целей
Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов в целях ознакомления с осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах 29 сентября посетил Наманганскую и Ферганскую области.
Результаты динамичного развития нашей страны, широкомасштабных реформ, осуществляемых во имя интересов человека, находят свое отражение и в Наманганской области. Наманганцы самоотверженно трудятся в сферах промышленности, малого бизнеса и частного предпринимательства, сельского хозяйства, строительства, услуг и сервиса, тем самым вносят достойный вклад в социально-экономическое развитие нашей страны.
Преображается облик наших городов и сел, повышаются уровень и качество жизни населения. В Намангане на улице Истиклол построены 8 многоэтажных жилых домов, на улице Бабура – 16 домов, множество пунктов торговли и бытового обслуживания. Реконструированы международный аэропорт "Наманган", дехканский рынок "Яшил". Еще больше украсили город новые дороги, тенистые аллеи.
В Наманганской области в первом полугодии 2015 года объем валового регионального продукта вырос на 9,7 процента. Последовательно продолжается организация современных промышленных предприятий и модернизация имеющихся, развитие малого бизнеса и частного предпринимательства. В 2013-2015 годах в рамках программы социально-экономического развития области реализовано 922 проекта.
Президент нашей страны поездку в Наманганскую область начал с ознакомления с фермерским хозяйством "Барака" Мингбулакского района.
В текущем году в области с 79 тысяч гектаров площадей было собрано около 500 тысяч тонн зерновых. В настоящее время идет уборка хлопка, выращенного на 82600 гектарах.
Результаты внимания, уделяемого под руководством главы нашего государства повышению плодородия земель, развитию фермерского движения, можно также видеть и на примере фермерского хозяйства "Барака". В фермерском хозяйстве в нынешнем году с каждого гектара собрано в среднем по 65 центнеров зерновых. На хлопковых площадях также выращен богатый урожай.
Ислам Каримов на полях фермерского хозяйства побеседовал с фермерами.
В эти дни важного сезона, имеющего решающее значение для сельскохозяйственной отрасли страны, мне доставляет огромное удовлетворение встретиться с вами, пожелать всем вам больших успехов, сказал глава нашего государства. Раньше дехканин думал о том, как бы во что бы то ни стало собрать и сдать выращенный хлопок на завод, выполнить план. Никого не интересовали сорт, качество хлопка, доходы хлопкороба. Сегодня в выращивании качественного хлопка, своевременной его уборке и сдаче высокими сортами, прежде всего, заинтересованы сами фермеры. Чем больше качественного хлопка-сырца заготовить, тем выше будут доходы.
В ходе беседы особо отмечалось, что в нашей стране создаются широкие возможности для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, фермерства. Указ Президента Ислама Каримова "О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития" от 15 мая 2015 года служит важной правовой основой в этом направлении.
В Наманганской области, как и по всей стране, эта сфера развивается динамичными темпами. Доля субъектов малого бизнеса в валовом региональном продукте составляет 68,5 процента. Благодаря всесторонней поддержке предпринимательства неуклонно растут объемы производства продукции и ее экспорта. За первое полугодие текущего года субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства области было экспортировано продукции на 56,3 миллиона долларов. Создано 17260 новых рабочих мест.
В построении благополучной социально-экономической жизни мы не допустили поспешности, поэтапно реализовали глубоко и тщательно продуманную, основанную на известных пяти принципах стратегию, признанную в мире как "узбекская модель" развития. Результаты этого можно видеть в достигаемых нашей страной колоссальных успехах и показателях, сказал глава государства.
Особо отмечалось, что экономика нашей страны в годы независимости выросла в более чем 5,5 раза, реальные доходы на душу населения – в 9 раз, что, несмотря на продолжающийся глобальный финансово-экономический кризис, за последние одиннадцать лет темпы роста валового внутреннего продукта превышают 8 процентов.
Только выращиванием зерна и хлопка невозможно достичь высокого развития и благосостояния, сказал Ислам Каримов. Необходимо находиться в постоянном поиске, стремиться к новым рубежам. В селах нужно увеличивать число современных промышленных предприятий, последовательно продолжать структурное преобразование отраслей экономики.
Сегодня мы достигаем целей, о которых вчера мечтали. Результаты реализации благородного принципа "Реформы – не для реформ, а во имя человека, его интересов" можно видеть в жизни наших соотечественников. Это окрыляет всех нас, укрепляет уверенность в своих силах и радует, сказал глава нашего государства.
Президент нашей страны также побывал на полях фермерского хозяйства "Обод замин" Уйчинского района.
В хозяйстве в этом году собрано по 75 центнеров зерна с гектара. В эти дни продолжается уборка выращенного богатого урожая хлопка.
Как и во всех регионах нашей страны, и в Наманганской области осуществляется широкомасштабная строительная и созидательная работа. Комфортные дома, учреждения образования и медицины, современные предприятия, широкие и ровные дороги кардинально изменили облик наших городов и сел, способствуют росту благосостояния нашего народа.
В области в прошлом году были построены и сданы в эксплуатацию 260 домов по типовым проектам, в нынешнем году – 140 домов. На новых массивах проложены газо- и водопроводы, электросети, дороги. Построены махаллинские гузары, пункты торговли и бытового обслуживания, спортивные комплексы.
Благоустроенность, прежде всего, зарождается в душе. Если человек нацелен на это, будет упорно стараться, обязательно достигнет этой цели, сказал глава нашего государства. Начатое несколько лет назад жилищное строительство на основе типовых проектов сегодня превратилось в целую индустрию. В этих домах люди живут в комфорте и достатке. Самое главное – у их жителей меняется мировоззрение, ведь наша основная цель заключается в обеспечении того, чтобы наш народ жил счастливо, в ни в чем и никому не уступающих условиях.
Все это является результатом царящих в нашей стране мира и спокойствия. Особенно переполняет сердце нашего народа чувство гордости и восхищения целеустремленностью и уверенной поступью молодежи, ее стремлением на пути к достижению своей цели, ее большими успехами во всех сферах.
Такими колоссальными успехами, достигаемыми благодаря самоотверженному труду нашего народа, все мы вправе гордиться, жить с высоко поднятой головой, сказал Ислам Каримов.
Президент нашей страны во второй половине дня посетил Ферганскую область.
Ферганская область занимает важное место в социально-экономической, культурно-просветительской жизни страны.
Ислам Каримов ознакомился с работой по выполнению генерального плана города Ферганы.
На основе постановления главы нашего государства "О мерах по реализации генерального плана города Ферганы, строительству и реконструкции объектов социальной и транспортно-коммунальной инфраструктуры на период 2012-2015 годы" от 15 ноября 2011 года в областном центре осуществляется широкомасштабная созидательная работа. Возводятся современные предприятия, образовательные и медицинские учреждения, спортивные комплексы и стадионы, прокладываются дороги.
В целях реализации данного постановления осуществляется масштабная работа по коренному улучшению облика Ферганы в соответствии с требованиями современного градостроительства, комплексному развитию и благоустройству социальной инфраструктуры и инженерно-коммуникационных сетей. В городе выполнена большая работа по созиданию и благоустройству, качественному улучшению жилищно-коммунальных услуг, совершенствованию дорожного хозяйства и транспортного обслуживания, водо-, электроснабжения, обеспечения природным газом.
Сегодня у многих вызывают восхищение огромные успехи, достигаемые в нашей стране в сфере современного градостроительства. При возведении величественных сооружений, жилых домов, объектов социальной инфраструктуры, отдыха и просвещения уделяется особое внимание гармоничному сочетанию традиций национального зодчества и современной архитектуры. Озеленение территории на основе ландшафтного дизайна придает городу особую неповторимость и красоту.
Ислам Каримов ознакомился с деятельностью СП "Наримтекс" в Маргилане.
В результате последовательной работы, осуществляемой под руководством главы нашего государства в целях развития малого бизнеса и частного предпринимательства, создания благоприятной деловой среды, в области ускоренно развивается частный сектор. Сегодня в области действует более 18 тысяч субъектов малого бизнеса, их доля в валовом региональном продукте достигла 51,2 процента.
В первом полугодии текущего года в области было организовано 12 СП с участием иностранных инвестиций. Важным фактором этого также являются льготы и преференции, созданные для модернизации совместных предприятий.
Подтверждением этого являются успехи, достигаемые совместными предприятиями, специализирующимися на переработке хлопка и выпуске швейных изделий. В настоящее время на оснащенных новейшими технологиями предприятиях области – "Наримтекс", "Индорама Кукон текстиль", "Фаргона Турон текстиль", "Бешариктекстиль" и многих других производится продукция, соответствующая международным стандартам. На изготавливаемую здесь продукцию повышается спрос не только на внутреннем, но и внешнем рынке.
На СП "Наримтекс" в результате широкомасштабной работы по модернизации, техническому и технологическому обновлению производства, осуществленной в 2012-2015 годах, было установлено самое современное оборудование из Германии, Италии, Турции и Китая. Были созданы новые рабочие места.
Указ главы нашего государства "О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития" от 15 мая 2015 года и принятый на основе этого указа 20 августа 2015 года закон служат важной правовой основой укрепления защиты и динамичного развития предпринимательства.
Президент нашей страны отметил необходимость вести постоянный поиск, осваивать новые виды товаров в целях обретения достойного места на мировом рынке, производить продукцию на основе изучения его конъюнктуры, обратить особое внимание на вопросы дизайна, самое главное – создать собственный бренд на мировом рынке.
- Сегодня у нашего народа, особенно у молодежи, повышаются спрос и потребность современно одеваться, - сказал Ислам Каримов. - Удовлетворение этого растущего спроса в современной и качественной продукции отечественного производства является важной задачей. Для этого необходимы дальнейшее увеличение современных предприятий, всесторонняя поддержка молодых, талантливых, хорошо знающих современные тенденции и рыночную конъюнктуру предпринимателей.