Jizzaxda Sharof Rashidov haykali ochildi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 27-martdagi "Atoqli davlat arbobi va yozuvchi Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligini nishonlash to'g'risida"gi qarorida Jizzax shahrida uning xotirasiga bag'ishlangan yodgorlik majmuasini barpo etish va haykalini o'rnatish belgilangan edi. Qisqa vaqtda shahar markazida mazkur majmua va haykal bunyod etildi.
Sharof Rashidov tavalludining 100 yilligi doirasida ushbu haykalning ochilish marosimi bo'ldi.
Tadbirda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, hukumat a'zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mehnat faxriylari, adabiyot va san'at namoyandalari, viloyat ahli, Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan kelgan yurtdoshlarimiz, chet ellik mehmonlar ishtirok etdi. Sharof Rashidovning farzandlari, do'stlari, hamkasblari, shogirdlari va boshqa yaqinlari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari Sharof Rashidovning xalqimiz manfaatlari yo'lidagi ulkan xizmatlari haqida so'zladi.
Sharof Rashidov oddiy xalq orasidan chiqqani, noyob aql-zakovati, mehnatsevarligi va kamtarligi bilan katta obro'-e'tibor qozongani, xalqimizga sadoqat bilan halol xizmat qilganini ta'kidladi.
Sharof Rashidov umr bo'yi o'z xalqiga, barcha sof niyatli insonlarga yaxshilik qilib, ularni ulug' maqsadlar yo'lida birlashtirib, ezgu ishlarga safarbar etib yashadi, deya ta'kidladi Shavkat Mirziyoyev. Bu olijanob, donishmand va bag'rikeng inson, qanday suronli sinovlarga duch kelgan bo'lmasin, yuksak gumanistik g'oyalarga doimo sodiq bo'lib, xalqimiz qalbida yaxshi nom, so'nmas xotira qoldirdi.
Sharof Rashidov respublika rahbari sifatida zimmasidagi ulkan vazifalarga qaramasdan, o'zi butun borlig'i bilan sevgan adabiyotga hamisha sodiq qoldi. U o'zining betakror iste'dodi bilan ezgu qadriyatlarni tarannum etgan roman va qissalar, she'r va dostonlar, publitsistik maqolalar yaratdi, dedi Prezidentimiz.
Tadbirda O'zbekiston Fanlar akademiyasi akademigi Oqil Salimov, mehnat faxriysi Ismoil Jo'rabekov, uchuvchi-kosmonavt Vladimir Jonibekov, mehnat faxriysi Qallibek Kamalov, Sharof Rashidovning qizi, akademik Sayyora Rashidova va boshqalar Sharof Rashidov bilan bog'liq xotiralari, u kishining hayoti va faoliyati haqida so'zladi.
Sharof Rashidov haykalini O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Sharof Rashidovning qizi Sayyora Rashidova ochdi.

A monument to Sharaf Rashidov is opened in Jizzakh
Creation of a memorial complex and installation of a monument to Sh.Rashidov in the city of Jizzakh was determined by the resolution of the President of our country Shavkat Mirziyoyev "On celebration of the 100th anniversary of the birth of the outstanding statesman and writer Sharaf Rashidov" of March 27 of this year. This complex was built and a monument was erected in the center of the city in a short time.
The opening ceremony of this monument was held within the framework of the 100th anniversary of the birth of Sharaf Rashidov.
The event was attended by members of the Senate, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, members of the government, representatives of state and public organizations, labor veterans, writers and artists, residents of the region, representatives of the Republic of Karakalpakstan, regions and the city of Tashkent, foreign guests. It was also attended by children and relatives of Sharaf Rashidov, his friends, colleagues and students.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the ceremony.
The Head of our state spoke about the great merits of Sharaf Rashidov for the benefit of our people.
President Shavkat Mirziyoyev noted that Sharaf Rashidov was a representative of common people, won great respect and authority with his shrewdness, intelligence, diligence and modesty, faithfully and honestly served people.
Sharaf Rashidov did good for people, united them for the sake of great goals, mobilized for noble deeds throughout his life, emphasized Shavkat Mirziyoyev. This noble, wise and generous person, despite complex trials and difficulties, had always been committed to high humanistic ideas, left a good name in the memory of our people.
Sharaf Rashidov, despite his workload with important tasks entrusted to him as the head of the republic, has always remained faithful to literature, which he loved with his whole being. Due to his unique talent, he created novels and novellas, poems, publicistic articles praising noble values, said the President of our country.
Academician of the Academy of Sciences of Uzbekistan Okil Salimov, labor veteran Ismoil Djurabekov, cosmonaut Vladimir Djanibekov, labor veteran Kallibek Kamalov, daughter of Sharaf Rashidov, academician Sayyora Rashidova and others shared their memories about Sharaf Rashidov, talked about his life and work.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and daughter of Sharaf Rashidov Sayyora Rashidova opened the monument to Sharaf Rashidov.