Keng ko'lamli va samarali uchrashuvlar
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Ostona xalqaro aeroportida Qozog'iston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari Asqar Mirzaxmetov va boshqa rasmiy kishilar kutib oldi.
Sammitda ShHTga a'zo davlatlar rahbarlari tashkilotning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari, mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb muammolarini muhokama qiladi.
Majlisda Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlar o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish, ShHT faoliyatini kengaytirish, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, shuningdek, terrorizm va diniy ekstremizmga qarshi kurashni kuchaytirish masalalari ko'rib chiqiladi.
Ostona shahrida ShHTning Toshkent sammiti qarorlarini amalga oshirish bo'yicha Hindiston va Pokistonni tashkilot a'zoligiga qabul qilish jarayoni nihoyasiga yetkazilishi rejalashtirilgan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHT sammiti doirasida o'zi uchun ajratilgan qarorgohda Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Navoz Sharif, Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G'ani bilan uchrashuvlar o'tkazdi.
Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Navoz Sharif bilan uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari, mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
O'zbekiston Pokistonning ShHTga a'zo davlat sifatida qabul qilinishini qo'llab-quvvatlab, tashkilotga raisligi davrida bu masalaga alohida e'tibor qaratdi.
Mamlakatlarimiz xalqaro maydonda bir-birini qo'llab-quvvatlab kelmoqda. O'zbekiston va Pokiston o'rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda davlatlararo, hukumatlararo va idoralararo 50 ga yaqin hujjat imzolangan. Mamlakatimizda Pokiston investitsiyasi ishtirokida 55 korxona faoliyat ko'rsatmoqda.
O'zbekiston Pokistonga paxta tolasi, qishloq xo'jaligi mahsulotlari, ko'nchilik xomashyosi, qora va rangli metallar, qurilish materiallari, transport va turizm xizmatlarini eksport qiladi. Pokiston mamlakatimizga dori vositalari, kimyo va qishloq xo'jaligi mahsulotlari yetkazib beradi, transport xizmati ko'rsatadi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Pokiston bilan ko'p qirrali va o'zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish tarafdori ekanini qayd etdi.
Pokiston Bosh vaziri Navoz Sharif Pokiston O'zbekiston bilan barcha sohalarda hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Afg'oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G'anining uchrashuvida mamlakatlarimiz o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O'zbekiston va Afg'oniston xalqlarining urf-odat va an'analari bir-biriga o'xshash. Ikki davlat o'rtasida yaqin qo'shnichilik aloqalari o'rnatilgan, turli sohalarda samarali hamkorlik qilib kelinmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston Afg'onistondagi vaziyatni siyosiy yo'l bilan hal etish, mamlakatda barqarorlikni ta'minlash, iqtisodiyotini rivojlantirish pozitsiyasida qat'iy ekanini ta'kidladi.
Mamlakatimiz Afg'onistonga elektr energiyasi, meva-sabzavot, neft mahsulotlari, mineral o'g'itlar eksport qiladi. Qurilish, energetika, transport va ta'lim sohalaridagi loyihalarni amalga oshirishda ishtirok etib kelmoqda. "O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati tomonidan Hayratondan Mozori Sharifgacha temir yo'l liniyasi qurilgan. Mamlakatimiz ko'magi bilan Afg'onistonda ko'priklar, yuqori voltli elektr liniyalari, optik tolali kabel liniyalari, suv ta'minoti tarmog'i barpo etilgan.
Prezident Ashraf G'ani Afg'onistonda barqaror hayotning tiklanishidagi O'zbekistonning katta hissasi Afg'onistonda yuksak qadrlanishini ta'kidladi va buning uchun minnatdorlik izhor etdi. 2016-yilda Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining Toshkent sammiti doirasida ikki mamlakat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvida erishilgan kelishuvlarning amalga oshishidan manfaatdor ekanini ta'kidladi.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o'rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport kommunikatsiyalari, madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar muhokama qilindi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi munosabati bilan "Ostona opera" Davlat opera va balet teatrida namoyish etilgan konsertni tomosha qildi.
9-iyun kuni ShHTning Ostona sammiti doirasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev o'zi uchun ajratilgan qarorgohda Qirg'iziston Respublikasi Prezidenti Almazbek Atamboyev bilan uchrashdi.
Shavkat Mirziyoyev Qirg'iziston Prezidenti bilan bu galgi uchrashuvi ikki davlat o'rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash, hamkorlik aloqalarni kengaytirishda muhim bosqich bo'lishi, Samarqanddagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni mazmunan boyitishini ta'kidladi.
Almazbek Atamboyev o'zbek va qirg'iz xalqlarining azaliy qardoshlik munosabatlari, urf-odat va an'analari o'xshashligi o'zaro hamkorlikni izchil rivojlantirishda muhim omil bo'layotganini qayd etdi.
Keyingi paytlarda ikki davlat o'rtasidagi aloqalar sezilarli darajada faollashdi. Davlat rahbarlarining telefon orqali muloqotlari, hukumatlar va hududlar darajasida delegatsiyalar almashinuvi amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz jamoatchiligi vakillarining Andijon va O'sh shaharlariga o'zaro tashrifi  bo'lib o'tdi.
Prezidentlar siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish va ijtimoiy-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish masalalarini muhokama etib, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik qator muammolar yuzasidan fikr almashdilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ShHTning Ostona sammiti doirasida Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Hindiston Bosh vazirini ShHT sammitida Hindistonning mazkur xalqaro tashkilotga to'laqonli a'zo sifatida qo'shilishi to'g'risida qaror qabul qilinayotgani munosabati bilan tabrikladi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur uchrashuv Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining 2016-yil mamlakatimizga amalga oshirgan tashrifi davomida erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish va hamkorlikning istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat ekanini ta'kidladi.
Narendra Modi O'zbekiston Hindistonni ShHTga a'zolikka qabul qilish to'g'risidagi taklifni qat'iy qo'llab-quvvatlab kelgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ushbu tarixiy voqea o'zaro serqirra sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni ta'minlash, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini qayd etdi.
Shavkat Mirziyoyevni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangani bilan yana bir bor tabriklab, ikki mamlakat o'rtasidagi mustahkam ishonchga asoslangan aloqalar bundan keyin ham rivojlanib borishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuvda O'zbekiston bilan Hindiston o'rtasidagi munosabatlarni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Ayniqsa, siyosiy muloqotga alohida e'tibor qaratilayotgani ta'kidlandi. Tomonlar bundan buyon ham oliy va yuksak darajadagi aloqalarni faol rivojlantirish, muntazam siyosiy maslahatlar o'tkazish, xalqaro tuzilmalar doirasida bir-birini qo'llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.
O'zaro savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari ko'rib chiqilar ekan, 2016-yilda ikki mamlakat o'rtasidagi savdo aylanmasi 15 foiz o'sib, 366 million AQSh dollarini tashkil qilgani ta'kidlandi. Biroq bu ko'rsatkich ikki davlat imkoniyatlarini to'liq aks ettirmaydi. O'zbekiston bilan Hindiston o'zaro savdo hajmini oshirish va tarkibini diversifikatsiya qilish uchun ulkan salohiyatga ega.
"Navoiy" erkin iqtisodiy zonasida "Minda" kompaniyasi bilan avtomobillar butlovchi buyumlarini ishlab chiqarish, "Novafarm" va "Ultra Xels Kear" kompaniyalari bilan Surxondaryo viloyatida dori-darmonlar va Toshkent viloyatida ineksiya preparatlari ishlab chiqaradigan zamonaviy korxonalarning bunyod etilishi ikki davlat o'rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikka misol bo'la oladi.
Birgalikda dasturiy mahsulotlar yaratish va telekommunikatsiya uskunalari ishlab chiqarish, meva-sabzavotlar, pilla va charmni chuqur qayta ishlash, eksport uchun tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish, avtomobil ehtiyot qismlari, elektrotexnika mahsulotlari, maishiy kimyo tovarlari va o'simliklarni himoya qilish vositalari ishlab chiqarish kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish imkoniyatlari ham ko'rib chiqildi.
O'zbekiston Hindistonning faramatsevtika sohasida boy tajribasini inobatga olib, ushbu yo'nalishda uzoq muddatli hamkorlikni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini bildirdi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has left for Kazakhstan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has left for Astana today, where he will take part at a meeting of the Council of Heads of the member-states of the State of the Shanghai Cooperation Organization.
As reported earlier, the Heads of SCO member-states are expected to discuss the current state and prospects of further development of the organization, exchange views on the matters of regional and international politics and consider the issue on the presiding country for 2017-2018.
Within the realization of the decisions of the SCO Tashkent summit, a procedure of adopting India and Pakistan as member-states of the organization will be completed in Astana.
The President of Uzbekistan will also take part at the official opening ceremony of the international specialized exhibition "Astana EXPO-2017" and will hold several bilateral meetings with heads of foreign delegations.
At a residence reserved for the President of the Republic of Uzbekistan, President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting with Prime Minister of Pakistan Nawaz Sharif. At this meeting, attention was directed mainly at the current state of cooperation between the two countries and prospects for its further development and also at issues of strengthening regional security.
Uzbekistan supported Pakistan's accession to the Shanghai Cooperation Organization (SCO), and when Uzbekistan held the presidency of the SCO this country paid special attention to this issue.
These two countries are supporting each other in the international arena. Nearly 50 inter-state, intergovernmental and interdepartmental documents have been signed between Uzbekistan and Pakistan in the political, trade-economic and cultural-humanitarian areas.
Uzbekistan exports cotton fibre, leather, transport and tourism services to Pakistan.
Pakistan supplies medicines, chemicals and agricultural products to this country.
President Shavkat Mirziyoyev has said that he is in favour of the further development of multi-faceted mutually beneficial cooperation with Pakistan.
Prime Minister Nawaz Sharif has said that Pakistan is interested in further expanding comprehensive cooperation with Uzbekistan.
At the residence reserved for the President of the Republic of Uzbekistan, President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting with President of Afghanistan Ashraf Ghani, within the Astana summit of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
The customs and traditions of the peoples of Uzbekistan and Afghanistan are similar. Good neighbourly relations have been established between these two states, and they have been cooperating effectively with each other in various areas.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has said that Uzbekistan is in favour of a political solution to the situation in Afghanistan, the ensuring of stability in that country and the development of its economy.
Uzbekistan exports electricity, fruits and vegetables, oil products and mineral fertilizers to Afghanistan. This country is also taking part in the implementation of projects in such spheres as construction, energy, ore extraction and education.
President of Afghanistan Ashraf Ghani has said that he highly evaluates Uzbekistan's efforts to help restore stability in Afghanistan, and he has expressed gratitude.
At the meeting, there was discussion about prospects for the further development of political, trade-economic, transport, cultural and humanitarian relations between the two countries and also about topical issues of regional and international importance.
Within the frameworks of the SCO summit in Astana, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in the allotted residence for him has met with President of the Kyrgyz Republic Almazbek Atambayev.
Shavkat Mirziyoyev has underlined that this meeting with the President of Kyrgyzstan serves to reinforce and enhance cooperation between our countries, enrich the agreements, reached during the meeting in Samarkand, with a new content.
Almazbek Atambayev has noted that the fraternal relations of the Uzbek and Kyrgyz nations, common customs and traditions are an important factor in steady development of the mutual cooperation.
The exchanges between the two countries has increased in recent times. The Heads of State regularly conduct telephone conversations, the governmental and regional delegations are exchanged. The reciprocal visits of the civil society representatives of our countries to Andijan and Osh have been organized.
The Presidents have discussed the issues of developing the political dialogue and boosting social-economic relations, exchanged views on several regional and international issues of mutual interest.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has met with Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi at the SCO summit in Astana.
The Head of our state has congratulated the Prime Minister of India on the upcoming adoption of India as a full-fledged member of the SCO during the summit.
Shavkat Mirziyoyev has highlighted that this meeting is a good opportunity to discuss the pace of implementing the agreements, reached during the visit of the Prime Minister of India to our country in 2016 and to determine prospects of further developing bilateral cooperation.
Narendra Modi expressed sincere gratitude for Uzbekistan's firm support of the membership of India in the SCO. He underlined that this historical event will create principally new opportunities for developing further multifaceted bilateral partnership, allow to enhance regional cooperation in the sphere of security, trade-economic and investment spheres.
The Prime Minister of India once again has congratulated Shavkat Mirziyoyev on his election as the President of the Republic of Uzbekistan and expressed confidence in further development of the cooperation between our countries, based on mutual trust.
The parties have discussed the issues of further enhancing relations between Uzbekistan and India.
It was underscored that a significance is attached to political dialogue. Mutual willingness to further develop contacts on the highest and high levels, regularly conduct political consultations, continue mutual support within the frameworks of international organizations has been re-affirmed.
The sides have highlighted that in 2016 the trade turnover increased by 15 per cents and reached 366 million US dollars. However, this indicator is far below the potential of the two countries, Uzbekistan and India are able to increase the volumes and diversify the structure of the mutual trade.
Car parts manufacturing with "Minda" company at the Navoi free economic zone, modern full-cycle enterprises, manufacturing medicines and injection drugs in Surkhandarya and ashkent regions with "Novafarm" and "Ultra Heathcare" companies are successful examples of the investment cooperation.
The parties have considered the possibilities of joint implementation of prospective projects in such spheres as development of joint software products and manufacturing telecommunications equipment, processing of fruits and vegetables, deep processing of raw silk and leather, manufacturing and exporting finished products, production of wide assortment of car parts, electrotechnical goods, household chemicals and plant protection products.
Uzbekistan, considering rich experience of India, has expressed interest in establishing long-term cooperation in pharmaceuticals.