14613 29-Dekabr, 2017 Chop etish Yuklab olish (PDF 25 Kb)
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-dekabr kuni kimyo sanoati korxonalarining bugungi moliyaviy-iqtisodiy holati va sohani rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan yig'ilish bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasini rivojlantirish bo'yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq 2017-yil kimyo sanoati sohasida qator o'zgarishlar amalga oshirildi. Jumladan, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 12-apreldagi "O'zkimyosanoat" AJ boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga asosan mazkur aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi a'zolari to'liq yangidan tayinlanib, kimyo sanoati tarmoqlari va boshqaruv apparati tuzilmalari qaytadan shakllantirildi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 23-avgustdagi qarori asosida 2017-2021-yillarda kimyo sanoatini rivojlantirish dasturi qabul qilindi. Unda umumiy qiymati 3,1 milliard dollarga teng 43 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, sanoat mahsulotlari hajmini 2,4 marta, eksportni 2,7 barobar oshirish, mahalliylashtirilgan mahsulotlar ulushini 42,5 foizga yetkazish hamda 43 ta yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarishni o'zlashtirish, 3,2 mingdan ziyod yangi ish o'rinlari yaratish ko'zda tutilgan. Tarmoqning eksport-import faoliyatini tartibga solish, tashqi savdo jarayonlari shaffofligini ta'minlash, eng asosiysi, tashqi bozorlarda kimyo mahsulotlarini sotish hajmini oshirish va geografiyasini kengaytirish, raqobatbardosh va jozibadorligini yanada oshirishni ta'minlash maqsadida "O'zkimyoimpeks" mas'uliyati cheklangan jamiyati tashkil etildi.
Albatta, amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlar kimyo sanoatida ham ijobiy natijalar bermoqda. Lekin tarmoqda uzoq yillar davomida saqlanib kelgan tizimli muammolar hanuzgacha o'z yechimini topgani yo'q. Masalan, mineral o'g'it ishlab chiqaruvchi sanoat korxonalari og'ir moliyaviy ahvolga tushib qolgan.
Qishloq xo'jaligini moliyalashtirishga umuman e'tibor berilmagani yoki masalaga yuzaki yondashilgani ushbu sohadagi o'zaro hisob-kitoblar tizimida nuqsonlar yuzaga kelishiga sabab bo'lmoqda, dedi Prezidentimiz.
Qishloq xo'jaligida ishlatiladigan mineral o'g'itlar bilan bog'liq xarajatlar qoplanmayapti. Natijada kimyo korxonalarining ishlab chiqarishga sarflangan tabiiy gaz, elektr energiyasi, fosforit xomashyosi, oltingugurt kislotasi va boshqa turdagi tovarlar va xizmatlar uchun to'lovlarni amalga oshirish borasidagi imkoniyatlari cheklanib, kreditor qarzdorlik o'sib ketmoqda.
Shu munosabat bilan 2018-yildan boshlab, iste'molchilarga mineral o'g'it yetkazib berish "O'zkimyosanoat" AJ huzurida tashkil qilinadigan "Yagona agent" vositachiligida birja savdolari orqali amalga oshirilishi ko'zda tutilmoqda.
Ayni paytda ishlab chiqarilayotgan mineral o'g'itlarning tannarxini pasaytirish va tarmoq korxonalarining rentabellik darajasini oshirish borasida ham kamchiliklar mavjud. Xususan, azotli o'g'itlar tannarxining 67 foizini energiya resurslari tashkil etadi. 2017-yilda "Farg'onaazot" korxonasi, Dehqonobod kaliyli o'g'itlar zavodi, Qo'qon superfosfat zavodi, "Ammofos-Maksam" va "Maksam-Chirchiq" birlashmalarida ishlab chiqarish past rentabelli bo'lgan, "Navoiyazot" korxonasi esa yilni zarar bilan yakunlashi kutilmoqda. Bunday sharoitda korxonalarning o'z aylanma mablag'larini shakllantirish imkoniyati butunlay cheklanib, ular muammolarni 16-18 foizli kreditlar jalb etish orqali hal etib kelmoqda.
Shu sababli "O'zkimyosanoat" AJga tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2018-2019-yillarda kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish va raqobatbardoshligini oshirishning aniq chora-tadbirlari dasturini ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
E'tibor qaratish lozim bo'lgan yana bir muammo – asosiy texnologik uskunalarning eskirganidir. Buning oqibatida ishlab chiqarishning texnologik tartiblari izdan chiqmoqda, mablag' yetishmasligi sababli uskunalar joriy va kapital ta'mirdan o'tmayapti.
Davlatimiz rahbari joriy va kapital ta'mir ishlarini amalga oshirish yuzasidan tarmoq rejasini ishlab chiqish zarurligini ta'kidladi.
Qishloq xo'jaligini fosforli o'g'itlar bilan ilmiy asoslangan darajada ta'minlash masalasi muhokama qilinar ekan¸ bu boradagi ehtiyoj 639,6 ming tonna bo'lib, bugungi kunda uning 25 foizigina qoplanayotgani qayd etildi. Shu munosabat bilan mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish orqali 2019 yilga borib ishlab chiqarish hajmini 177 ming tonnaga, 2021-yilda yangi fosforli o'g'itlar ishlab chiqarish majmuasini barpo etish hisobiga 550 ming tonnaga yetkazish ko'zda tutilmoqda.
Yig'ilishda ilmiy-tadqiqot, malaka oshirish va diagnostika markazlari hamda loyiha institutlari faoliyati tanqidiy tahlil qilindi. Kimyo sohasini rivojlantirish va jahon bozorlarida raqobatbardoshlikni ta'minlash, tarmoqni tubdan diversifikatsiyalash ko'p jihatdan ilmiy-tadqiqot, loyihalash, injiniring, diagnostika markazlari va, asosiysi, malakali kadrlar salohiyati bilan bevosita bog'liqdir. Ammo bu yo'nalishdagi ahvol ham hozircha qoniqarsiz holatda. Shundan kelib chiqqan holda, "O'zkimyosanoat" AJga tegishli vazirlik va idoralar, shuningdek, Janubiy Koreya kimyoviy texnologiyalar tadqiqotlari instituti bilan birgalikda "O'zkimyosanoatloyiha" loyihalash instituti va Toshkent kimyoviy texnologiyalar ilmiy-tadqiqot instituti negizida ilmiy-tadqiqot, injiniring va loyihalash, diagnostika hamda xodimlar malakasini oshirish yo'nalishlarini o'zida mujassam qilgan yagona markazni yaratish vazifasi topshirildi.

Discussion of issues of the chemical industry development
On December 28, a meeting dedicated to the current financial-economic situation of the chemical industry enterprises and issues of development of the industry was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
In accordance with the Strategy of actions on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan a number of transformations were implemented in the chemical industry, in 2017. In particular, in accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures of improving the management structure of JSC "Uzkimyosanoat" of April 12, 2017, the membership structure of the board of the joint-stock company was completely updated, the structures of branches and the administrative office of the chemical industry were reorganized.
The Program of development of the chemical industry for 2017-2021 was approved by the resolution of the Head of our state of August 23 of this year. It envisages implementation of 43 investment projects with a total cost of 3,1 billion dollars, increasing the volumes of industrial production by 2,4 times, their export – 2,7 times, increasing the share of localized products to 42,5 percent and mastering the production of 43 new types of products, creating over 3,2 thousand workplaces. "Uzkimyoimpeks" limited liability company was organized for regulating the export-import activities of the industry, ensuring transparency of foreign trade operations, most importantly, increasing the volume and expanding the geography of sales of chemical products in foreign market, further increasing its competitiveness and attractiveness.
The ongoing large-scale reforms have a positive effect on the chemical industry. However, systemic problems in the industry that have accumulated over the years are still awaiting their solution. So, industrial enterprises on production of mineral fertilizers were in a difficult financial situation.
Complete lack of attention or a superficial approach to financing of agriculture are becoming the reason for appearance of shortcomings in the system of mutual settlements in this sphere, said the President of our country.
Expenses related to mineral fertilizers for agricultural needs are not covered. As a result, chemical enterprises are limited in payment ability for the consumption of natural gas, electricity, phosphate raw materials, sulfuric acid and other types of goods and services, their accounts payable is growing.
In this regard, starting from 2018, the supply of mineral fertilizers to consumers is planned to be carried out through exchange trades with the intermediation of the "Single agent", organized under JSC "Uzkimyosanoat".
At the same time, there are shortcomings in issues of reducing the cost of mineral fertilizers and increasing the profitability of the industry enterprises. In particular, 67 percent of the cost of nitrogen fertilizers are energy costs. "Ferganaazot" enterprise, Dehkanabad potash fertilizers plant, Kokand superphosphate plant, "Ammofos-Maxam" and "Maxam-Chirchik" companies are finishing 2017 with low profitability, and "Navoiazot" enterprise with losses. In such conditions, enterprises are completely limited in formation of their own working capital and are forced to solve problems by attracting loans at 16-18 annual percent.
In this connection, "Uzkimyosanoat" JSC was instructed to develop a program of concrete measures on reducing the cost of production of chemical products and increasing its competitiveness in 2018-2019, jointly with relevant ministries and departments.
Another problem that needs attention is deterioration of the main technological equipment. As a consequence, the technological process is disrupted, due to lack of funds, the equipment remains without current and major repairs.
The Head of our state noted the need for development of a sectoral plan on implementation of the current and major repairs.
When considering the issue of providing agriculture on scientifically grounded basis with phosphorus fertilizers, it was noted that the existing requirement for the volume of 639,6 thousand tons is provided only by 25 percent. In this regard, it is envisaged to increase production to 177 thousand tons in 2019 by modernization of the existing facilities, and by building a new phosphate fertilizer production complex in 2021 – up to 550 thousand tons.
At the meeting, activities of scientific research and design institutes, centers on advanced training and diagnostics were critically analyzed. Development of the chemical industry, ensuring competitiveness of relevant products in the world market, the fundamental diversification of the sphere directly depend on scientific research, design, engineering, diagnostic centers and, most importantly, on the personnel potential. However, the state of affairs in this direction is still in an unsatisfactory state. In this connection, "Uzkimyosanoat" JSC was entrusted to organize a single center combining scientific research, engineering, design and diagnostic activities, as well as advanced training of personnel in cooperation with relevant ministries and departments, as well as the South Korean research institute of chemical technologies.