Korrupsiyaga qarshi kurashish hamda jamoatchilik nazorati tizimlari takomillashtiriladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-fevral kuni korrupsiyaga qarshi kurashish hamda jamoatchilik nazorati tizimlarini takomillashtirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Korrupsiya iqtisodiyot rivoji, chinakam qulay tadbirkorlik va investitsiya muhiti uchun eng asosiy toʻsiqlardan biridir. Tahlillarga koʻra, bu illat jahon iqtisodiyotiga har yili oʻrtacha 2,6 trillion dollar zarar keltiradi.
Mamlakatimiz ham muammodan xalos boʻlmagan. Dunyodagi korrupsiya darajasini oʻrganuvchi Transparency International xalqaro tashkiloti indeksida Oʻzbekiston oxirgi uch yilda 12 pogʻonaga koʻtarilgan boʻlsa-da, hali bu illat barham topmagan.
Yurtdoshlarimizning fikricha, sogʻliqni saqlash, taʼlim, bank, bojxona, sud, prokuratura, ichki ishlar, kommunal xizmat sohalarida, shuningdek, fuqarolarni ishga qabul qilishda korrupsiya keng tarqalgan.
Misol uchun, tahlillarga koʻra, sogʻliqni saqlash tizimidagi xarajatlarning 25-30 foizi samarasiz sarflanmoqda. Koʻplab sohalarda davlat xaridlarini amalga oshirish tizimi ochiq-oshkora emas.
Davlatimiz rahbari yaqinda Oliy Majlisga yoʻllangan Murojaatnomada korrupsiyaning oqibatlari bilan kurashishdan koʻra barvaqt oldini olishga oʻtish kerakligini taʼkidlab, unga qarshi kurashishga masʼul boʻladigan alohida organ tuzishni taklif qilgan edi.
Bugungi yigʻilishda ushbu yangi tuzilmani tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Korrupsiya darajasi yuqori boʻlgan sohalarda bu illatdan qutulish boʻyicha dastur ishlab chiqib, ijrosini tashkil etish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning eng asosiy yoʻli davlat organlari faoliyati va ish jarayonlarini shaffof qilishdir. Bunda eng asosiy eʼtiborni ishga olish, davlat xaridlari, ruxsatnoma va litsenziyalar berish kabi jarayonlarda ochiq-oshkoralikni taʼminlashga qaratish lozimligi belgilandi.
Adliya vazirligi va Bosh prokuraturaga Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda vazirlik, kompaniya va hokimliklarda ichki korrupsiyaga qarshi choralarni ishlab chiquvchi va amalga oshiruvchi "komplayens nazorat" tizimini joriy etish vazifasi qoʻyildi.
Xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda, davlat xizmatchilari mol-mulki va daromadlarini deklaratsiya qilish tiziminining barcha tashkiliy-huquqiy asoslarini ishlab chiqib, amaliyotga kiritish shartligi taʼkidlandi.
Mutasaddilarga xorijiy tajriba asosida korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha tuzilmani tashkil etishga doir hujjatlarni ishlab chiqish yuzasidan topshiriqlar berildi. Mazkur tuzilma nafaqat bu borada davlat siyosatini amalga oshirishi va muvofiqlashtirishi, balki korrupsiyaga qarshi kurashishda barcha kuch va vositalarga ega boʻlishi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
Ushbu illatga qarshi kurashishdagi yana bir muhim vositalardan biri – jamoatchilik nazorati.
Bugungi kunda yurtimizda 10 mingdan ziyod nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyat yuritmoqda. Lekin ularning oʻrni va faolligi sezilmayapti. Chunki bu tashkilotlar manfaatlarini ifoda etuvchi, davlat bilan koʻprik vazifasini bajaruvchi yaxlit tizim yoʻq.
Hozirda jamoatchilik bilan ishlash tizimi joylarda va sohalarda xalqimizni qiynayotgan masalalarni davlat miqyosiga olib chiqib, hal qilishda natija koʻrsata olmayapti. Koʻp nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyati rasmiyatchilikdan iborat boʻlib qolmoqda.
"Mahalla", "Nuroniy", Xotin-qizlar qoʻmitasi kabi yirik birlashmalardan xalqimiz qanday naf koʻryapti, ular hayotimizdagi qaysi oʻtkir masalani koʻtarib, hal qilishga erishdi, degan savolga, afsuski, ijobiy javob yoʻq.
Shu bois Prezidentimiz Oliy Majlisga Murojaatnomasida jamoatchilik nazoratini yana-da kuchaytirish, davlat va jamiyat oʻrtasida oʻzaro yaqin hamkorlik oʻrnatish maqsadida Jamoatchilik palatasi tashkil etish taklifini ham bildirgan edi.
Bugun yigʻilishda ushbu palataning asosiy vazifalari, tashkiliy jihatlari muhokama qilindi.
Jamoatchilik palatasi aholi fikrini muntazam ravishda oʻrganib borishi, ularning yechimini topish boʻyicha davlat idoralari oldiga aniq vazifalarni qoʻyishi zarurligi taʼkidlandi. "Jamoatchilik eshituvi", "jamoatchilik monitoringi", "jamoatchilik ekspertizasi", "jamoatchilik tashabbusi" kabi taʼsirchan nazorat shakllarini hayotga tatbiq etish muhimligi koʻrsatib oʻtildi.
Nodavlat notijorat tashkilotlari hamda davlat idoralari huzuridagi jamoatchilik kengashlari faoliyatini jonlantirish, ularga har tomonlama uslubiy koʻmak berish ham yangi palata faoliyatining muhim yoʻnalishlaridan boʻladi.
Shu kabi vazifalardan kelib chiqib, Jamoatchilik palatasining tashkiliy-huquqiy asosini yaratish, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish boʻyicha 2020-2021-yillarda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Oliy Majlis huzuridagi Nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qoʻllab-quvvatlash jamoat fondi faoliyatini takomillashtirish, jamiyat hayotiga oid muammolarni oʻrganish va samarali hal etish boʻyicha takliflar ishlab chiqish uchun nodavlat notijorat tashkilotlariga grantlar ajratish masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.

Anti-corruption and public control systems to be improved
On February 11, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the issues of improving the anti-corruption and public control systems.
Corruption is one of the major obstacles in economic development, in creating a truly favorable business environment and investment climate. According to some estimates, the damage to the global economy from corruption is on average 2.6 trillion USD a year.
Uzbekistan has not been free of this problem, either. In the Transparency International index, the country has improved its position over the past three years by 12 points, yet the vicious phenomenon is still far from being completely eradicated.
According to our compatriots, corruption is most widespread in the healthcare, education, banking, customs, judicial systems, prosecution authorities, internal affairs, public services, as well as when hiring citizens.
For example, 25-30 percent of funds in the healthcare system are used inefficiently. In many areas, public procurement is hardly transparent.
The Head of the state, in his recent Address to the parliament, noted the need for moving from eliminating the consequences of corruption to its early warning, and proposed to establish a separate body responsible for combating corruption.
Issues of organizing this new institution were discussed at the meeting.
Instructions have been given on development and implementation of anti-corruption programs in areas with a high level of fraud.
One of the key factors in fighting corruption is transparency in the activities and working procedures of government bodies. Main attention thus should be paid to ensuring openness and transparency in employment, public procurement, issuing permits, licenses and other processes, the President noted.
The Ministry of Justice and Prosecutor General's Office have been instructed to introduce, in cooperation with the United Nations Development Programme, a compliance control system in ministries, companies and khokimiyats, providing for the development and realization of internal anti-corruption measures.
The need for development and introduction, with attracting foreign experts, of all the organizational and legal foundations for the declaration of property and income by civil servants was indicated.
Responsible executives were given instructions on drafting documents required for the establishment of an anti-corruption agency, based on foreign practice. It was emphasized that the body must not only implement and coordinate state policy in this area, but also have all the powers and means to combat corruption.
One of the important means of eradicating this evil is public control.
There are over 10 thousand nongovernmental nonprofit organizations in Uzbekistan. But their role and activity could be much higher. There is barely a holistic system that would express their interests, act as a bridge between NGOs and the state.
The current system of interaction with the public is not able to bring to the center the issues concerning people at places and in various fields, and does not allow achieving tangible results. Many nongovernmental nonprofit organizations work nominally.
What is the use of such large associations as "Mahalla", "Nuroniy", and the Women's Committee for citizens, what urgent issues have they been able to raise and solve? Unfortunately, there is no satisfactory answer to these questions.
In this respect, during his Address to the Oliy Majlis, the President proposed to set up a Public Chamber to strengthen public control, establish close interaction between the state and society.
Key objectives, structural aspects of the Chamber were discussed at the meeting.
It was noted that the Public Chamber should regularly study public opinion and set specific tasks for government agencies to solve them. The importance of introducing such effective forms of public control as public hearings, public monitoring, public scrutiny and public initiative was noted.
The essential activities of the new Chamber will include the revitalization of nongovernmental nonprofit organizations and public councils under state bodies, provision of comprehensive methodological assistance to them.
Instructions were given on creating the organizational and legal foundations of the Public Chamber, taking into account these challenges, developing an Action plan for 2020-2021 to promote civil society institutions.
Issues of improving the activities of the Public Fund for Supporting Non-Governmental Non-Profit Organizations and Other Civil Society Institutions under the Oliy Majlis, allocation of grants to non-governmental non-profit organizations for the study and development of proposals on effective resolution of problems in society were also considered.