Litsenziyalash va ruxsatnomalar berish tartibi tubdan takomillashtiriladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-fevral kuni tadbirkorlik faoliyatida litsenziyalash va ruxsatnomalar berish tartibini tubdan takomillashtirish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga oʻtgan oyda yoʻllangan Murojaatnomada tadbirkorlik faoliyatida litsenziyalash tartibini qayta koʻrib chiqish va yaxshilash yuzasidan aniq vazifalar belgilab bergan edi.
Ilgʻor xorijiy tajriba asosida litsenziya va ruxsatnomalar turlarini qisqartirish, ularni berish tartibini soddalashtirish va tegishli talablar bajarilishini monitoring qilishning oshkora mexanizmlarini ishlab chiqish hozirgi davr talabidir.
Ushbu vazifalarni amalga oshirish maqsadida Adliya vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Biznes-ombudsman tarkibida maxsus Ishchi guruh tuzilgan.
Yigʻilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev mazkur Ishchi guruh ishini tashkil etishdagi asosiy yoʻnalishlarni belgilab berdi.
Binobarin, avvalo inson sogʻligiga va jamiyatga ziyon yetkazmaydigan faoliyat turlari litsenziyalashdan chiqarib tashlanishi lozimligi taʼkidlandi.
Masalan, oʻquv markazlaridagi oʻqitish jarayoni fuqarolarning hayoti va sogʻligiga ziyon yetkazmasa-da, litsenziyalanadi.
Ayni paytda, ayrim litsenziya shartlari sohada raqobatni ham cheklamoqda.
Xususan, kredit tarixi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni tarqatish bilan yagona kredit byurosi shugʻullanib, bozorga boshqa tadbirkorlar kirishiga deyarli imkon yoʻq. Kredit byurosini ochish uchun kamida 10 ta tijorat bankining roziligini olish talab etiladi. Mavjud 30 ta bankdan 26 tasi ushbu yagona kredit byurosining muassisi hisoblanib, qolgan 4 ta bank yangi byuro tashkil etishga rozilik bergan taqdirda ham tashabbuskor litsenziya ololmaydi.
Shu bilan bir qatorda, tadbirkorlik faoliyatini tartibga solishning muqobil usullarini keng joriy etish lozimligi qayd etildi.
Xorijiy tajribada litsenziyalash oʻrniga xabardor qilish, majburiyatni sugʻurtalash, oʻzini-oʻzi boshqarish, texnik tartibga solish kabi muqobil usullar mavjud. Misol uchun, turar joy obyektlarini noturar sifatida qayd etish uchun tadbirkor alohida ruxsatnoma olishi kerak. Vaholanki, buning uchun davlat idoralari xabardor qilinsa kifoya boʻlishi mumkin.
Xuddi shunday, rieltorlik, auditorlik, sud boshqaruvchiligi kabi faoliyat turlari bilan shugʻullanuvchilarning javobgarligini sugʻurtalash yoki oʻz-oʻzini boshqarish tizimlariga oʻtkazish mumkin.
Shu munosabat bilan, Adliya va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga ikki oy muddatda tadbirkorlik faoliyatini tartibga solishning muqobil usullarini joriy qilish vazifasi yuklatildi.
Davlatimiz rahbari litsenziya va ruxsatnomalar berish tartibi va muddatlarini ham qayta koʻrib chiqish zarurligini taʼkidladi.
Adliya vazirligiga bir oy muddatda litsenziya va ruxsatnoma berish muddatlari va toʻlovlarini oʻrganib chiqib, ularning shartlarini aniq belgilash yuzasidan topshiriq berildi.
Undan tashqari, baʼzi holatlarda tadbirkor litsenziya olish uchun uzoq vaqt davomida sarson boʻlib, kerakli hujjatlarni toʻplab topshiradi, biroq arzimagan sabablar bilan uning arizasi qaytariladi.
Yigʻilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev litsenziyalash jarayonlariga zamonaviy texnologiyalarni toʻliq joriy qilish zarurligini qayd etdi.
Litsenziyalarning 79 foizi, ruxsat beruvchi hujjatlarning 80 foizi hanuzgacha qogʻoz shaklida berilmoqda. "Litsenziya" axborot tizimlari kompleksi 2014-yilda tashkil etilganiga qaramay, bugungi kunda bu portal deyarli faoliyat yuritmayapti. Oʻtgan yili 4 mingdan ortiq litsenziya "bir darcha" tamoyiliga rioya qilinmasdan berilgan.
Axborot texnologiyalari va kommuni-katsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Adliya vazirligiga joriy yil 1-avgustga qadar litsenziya berish bilan bogʻliq barcha jarayonlarni toʻliq avtomatlashgan yagona elektron tizimini ishga tushirish vazifasi qoʻyildi.
Davlatimiz rahbari, shuningdek, litsenziya talablariga rioya etishni (post-litsenzion) monitoring qilishning yangi, oshkora tizimini joriy qilish lozimligini koʻrsatib oʻtdi.
Masalan, yongʻin nazorati organlari yongʻinga qarshi vositalarni oʻrnatuvchilar faoliyatini nazorat qilishi kerak boʻlsa-da, bunday nazorat tizimi amalda mavjud emas.
Ilgʻor xorijiy tajriba asosida barcha litsenziya talab qiluvchi faoliyat turlarida avtomatlashtirilgan risk-analiz tizimini va masofaviy nazoratni yoʻlga qoʻyish zarurligi aytib oʻtildi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz taʼkidlanidek, sohada korrupsiya va turli suiisteʼmolchiliklarning oldini olish maqsadida jamoatchilik nazorati tizimini joriy qilish talab etiladi.
Yigʻilishda mutasaddilar olib borilayotgan ishlar hamda har bir tarmoq kesimida qaysi litsenziya va ruxsatnomalarni qisqartirish mumkinligi toʻgʻrisida axborot berdi.

Порядок лицензирования и выдачи разрешений будет кардинально усовершенствован
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 февраля провел совещание, посвященное приоритетным задачам коренного совершенствования порядка лицензирования и выдачи разрешений в сфере предпринимательства.
В недавнем Послании Олий Мажлису глава государства поставил конкретные задачи по полному пересмотру и улучшению процедуры лицензирования предпринимательской деятельности.
Время требует сокращения видов лицензий и разрешений на основе передового зарубежного опыта, упрощения порядка их выдачи, а также разработки прозрачных механизмов мониторинга выполнения соответствующих предписаний.
С этой целью образована специальная рабочая группа в составе Министерства юстиции, Торгово-промышленной палаты и Бизнес-омбудсмана.
На совещании Президент Шавкат Мирзиёев определил основные направления деятельности данной рабочей группы.
Указано на необходимость исключения из лицензируемых видов деятельности прежде всего тех, которые не представляют вреда здоровью человека и не наносят ущерб обществу.
К примеру, деятельность по обучению в учебных центрах не представляет опасности жизни и здоровью, но все же в настоящее время подлежит лицензированию.
Вместе с тем некоторые условия лицензирования ограничивают конкуренцию в соответствующих сферах.
В частности, распространением информации о кредитной истории занимается единственное кредитное бюро, и установленные сегодня требования практически исключают выход на этот рынок новых участников. Так, для открытия кредитного бюро требуется получение согласия минимум 10 коммерческих банков. Из 30 существующих банков 26 являются учредителями того самого единственного кредитного бюро. Даже если оставшиеся 4 банка согласятся на создание нового бюро, инициатор не сможет получить лицензию.
На совещании отмечена необходимость широкого внедрения альтернативных методов регулирования предпринимательской деятельности.
Зарубежной практике известны такие альтернативы лицензированию, как уведомительный порядок, страхование ответственности, саморегулирование, техническое регулирование. К примеру, для перевода жилого помещения в нежилое в нашей стране предприниматель должен получить отдельное разрешение. При этом достаточно лишь уведомить об этом государственные ведомства.
Точно так же можно внедрить страхование ответственности или саморегулирование для субъектов риэлторской, аудиторской деятельности, судебного управления и других видов занятия.
В связи с этим перед министерствами юстиции, по чрезвычайным ситуациям и Агентством по управлению государственными активами поставлена задача в двухмесячный срок внедрить альтернативные методы регулирования предпринимательской деятельности.
Глава государства отметил также необходимость пересмотра порядка и сроков выдачи лицензий и разрешений.
Министерству юстиции поручено в месячный срок изучить сроки выдачи лицензий и разрешений, размеры пошлин, конкретно определить условия.
Кроме того, имеются отдельные случаи, когда предприниматель долгое время собирает документы для получения лицензии, но в итоге по незначительным причинам получает отказ в рассмотрении заявления.
На совещании Шавкат Мирзиёев отметил необходимость полного внедрения современных технологий в процессы лицензирования.
Все еще в бумажном виде выдаются 79 процентов лицензий и 80 процентов документов разрешительного характера. В 2014 году был запущен комплекс информационных систем "Лицензия", но в настоящее время данный портал не функционирует на должном уровне. В прошлом году свыше 4 тысяч лицензий были выданы без соблюдения принципа "одно окно".
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерству юстиции поручено ввести в строй до 1 августа текущего года полностью автоматизированную единую электронную систему, включающую все процессы, связанные с лицензированием.
Глава государства указал также на необходимость внедрения новой прозрачной системы постлицензионного мониторинга.
К примеру, органы пожарного надзора должны контролировать деятельность субъектов, занимающихся установкой противопожарных средств, однако на практике такой системы не существует.
Подчеркнута важность налаживания системы автоматизированного риск-анализа и дистанционного контроля по всем видам деятельности, подлежащим лицензированию.
Требуется внедрить систему общественного контроля для предупреждения коррупции и различных злоупотреблений в сфере, отметил Президент.
Ответственные лица отчитались о проводимой в указанных направлениях работе, а также представили информацию в разрезе отраслей о видах лицензий и разрешений, которые целесообразно отменить.