Mahallalar aholiga chinakam ko'mak ko'rsatuvchi tuzilmaga aylanadi
Prezidentning yangi farmonida mahallalarni aholiga chinakam ko'mak ko'rsatuvchi tuzilmalarga aylantirish ko'zda tutilgan.
fuqarolar o'zini o'zi boshqarish organlarining jamiyatdagi o'rni va rolini kuchaytirish, ularni joylarda xalqning chinakam maslakdoshi va ko'makdoshiga aylantirish Prezidentning 3-fevraldagi mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risidagi farmonida belgilab berildi.
Farmonga berilgan rasmiy sharhda keltirilishicha, mamlakatda fuqarolik jamiyatini shakllantirishning zamonaviy talablari fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari zimmasiga yuklatilgan vazifalarning samarali ijrosini ta'minlash tizimini yanada takomillashtirishni taqozo etmoqda.
Hozirgi kunda mamlakatda 10 mingga yaqin fuqarolar yig'inlari tomonidan ilgari mahalliy davlat hokimiyati organlariga taalluqli bo'lgan 30 dan ziyod ijtimoiy-iqtisodiy ahamiyatga molik vazifalar muvaffaqiyatli bajarib kelinmoqda. Konstitutsiyada shaharcha, qishloq, ovul va mahalla fuqarolar yig'inlari o'zini o'zi boshqarishning hududiy birliklari sifatida mustahkamlab qo'yildi. 100dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlarda fuqarolar o'zini o'zi boshqarish organlarining jamiyat hayotining muayyan sohasidagi ishtiroki o'z aksini topdi.
Farmonda mahalla institutini takomillashtirishning ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida jamiyatda o'zaro hurmat, mehr-oqibat va hamjihatlik muhitini shakllantirishda, milliy va umuminsoniy qadriyatlarni asrab-avaylash hamda rivojlantirishda mahallalarning ahamiyati va nufuzini yanada oshirish belgilangan.
Shuningdek, yoshlarni ma'naviy boy va jismonan sog'lom etib tarbiyalash, ularning bandligini ta'minlash, yosh avlodni mafkuraviy tahdidlardan himoya qilish, aholining ehtiyojmand qatlamlarini, keksa avlod vakillarini ijtimoiy qo'llab-quvvatlash borasida fuqarolar o'zini o'zi boshqarish organlarining davlat va nodavlat tashkilotlari bilan o'zaro hamkorligini mustahkamlash qayd etilgan.
Bundan tashqari, jamoat tartibi va xavfsizligini ta'minlashda, huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olishda, fuqarolarda qonunga hurmat hissini kuchaytirishda mahallalarning bevosita ishtirokini kengaytirish ko'rsatib o'tilgan.
Kengashlarning nufuzi va maqomini oshirish, joylarda aholi tomonidan ko'tarilayotgan masalalarni ijro hokimiyati organlarining rahbarlari e'tiboriga yetkazish va mazkur masalalarni hal etish bo'yicha ularning bevosita ishtirokini yanada kengaytirish maqsadida O'zbekiston Bosh vaziri, Qoraqalpog'iston Jo'qorg'i Kengesi raisi, viloyatlar, Toshkent shahar hamda tumanlar va shaharlar hokimlari zimmasiga tegishincha Respublika kengashi, hududiy kengashlarga jamoatchilik asosida raislik qilish vazifasi yuklatildi.
Farmon bilan kengashlar faoliyatini yanada takomillashtirish hamda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarini qo'llab-quvvatlash borasida 37 ta aniq tadbirlarni amalga oshirishni nazarda tutadigan Kompleks chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari zimmasiga yuklatilgan vazifalarning samarali ijrosini ta'minlash maqsadida mahalla fuqarolar yig'ini Kengashi tarkibiga fuqarolar yig'ini raisining o'rinbosarlarini (fuqarolar yig'ini raisining keksalar va faxriylar ishlari hamda yoshlar masalalari bo'yicha maslahatchilarini), hududdagi profilaktika inspektorlarini, ta'lim muassasalari va qishloq vrachlik punktlari (oilaviy poliklinikalar) rahbarlarini kiritish va ularning o'z faoliyati yuzasidan yilning har choragida fuqarolar yig'ini (fuqarolar vakillarining yig'ilishi)ga hisobot taqdim qilishlari amaliyotini joriy etish belgilab qo'yildi.
Shuningdek, mutasaddi vazirlik, idora va tashkilotlar zimmasiga fuqarolar yig'inlarining bandlikka ko'maklashuvchi tuman (shahar) markazlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, ta'lim muassasalari hamda moliya va sog'liqni saqlash organlari bilan o'zaro hamkorligini nazarda tutadigan tegishli normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ishlab chiqish vazifasi yuklandi.
Mahalla fuqarolar yig'inlarining mahalliy ahamiyatga molik masalalarni hal etish bo'yicha mustaqilligini ta'minlash, o'zini o'zi boshqarish tizimida ortiqcha bo'g'inlardan voz kechish maqsadida tarkibida mahallalar tuzilgan shaharcha, qishloq va ovul fuqarolar yig'inlarini mahalla fuqarolar yig'inlariga birlashtirish va bo'lish yo'li bilan qayta tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Fuqarolar o'zini o'zi boshqarish organlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, bolalar sport maydonchalari, maishiy xizmat ko'rsatish ob'ektlarini tashkil etish maqsadida 2017−2021-yillarga mo'ljallangan hududiy dasturlar ishlab chiqiladi. Shuningdek, 2018 yilning 1 dekabriga qadar tumanlar va shaharlar markazlarida "Mahalla markazi" majmualari binolarini namunaviy loyihalar asosida barpo etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, fuqarolar o'zini o'zi boshqarish organlarining zimmasiga yuklatilgan vazifalarning amalga oshirilishiga munosib hissa qo'shgan tashabbuskor fuqarolar va jamoatchilik tuzilmalari vakillariga taqdim etiladigan "Mahalla iftixori" ko'krak nishonini ta'sis etish nazarda tutilmoqda.

Махалли превратят в структуры, оказывающую реальную помощь народу
Превращение махаллей в структуры, "оказывающую реальную помощь народу", предусмотрено новым указом Президента.
Усиление места и роли органов самоуправления граждан в обществе, а также превращение их в "структуру на местах, оказывающую реальную помощь и содействие народу", определено указом Президента от 3 февраля приоритетом совершенствования института махалли.
Как отмечается в официальном комментарии к указу, современные требования формирования гражданского общества в Узбекистане требуют совершенствования системы обеспечения эффективного исполнения задач, возложенных на органы самоуправления граждан.
На сегодняшний день в стране действуют около 10 тысяч сходов граждан, на которые возложено более 30 социально и экономически значимых задач, ранее осуществлявшихся органами государственной власти на местах. Сходы граждан поселков, кишлаков, аулов и махаллей закреплены в Конституции как территориальные единицы самоуправления. Участие органов самоуправления граждан в конкретных сферах жизни общества определено более чем в 100 нормативно-правовых актах.
Среди других приоритетных направлений совершенствования института махалли, определенных указом, — повышение значимости и авторитета махаллей в формировании атмосферы взаимного уважения, доброты и милосердия, сплоченности общества, сохранении и развитии национальных и общечеловеческих ценностей.
Намечено укрепление взаимодействия органов самоуправления граждан с государственными и негосударственными организациями в воспитании молодежи духовно развитыми и физически здоровыми личностями, обеспечении ее занятости, защите молодого поколения от идеологических угроз, социальной поддержке уязвимых слоев населения и представителей старшего поколения.
Кроме того, предусмотрено расширение непосредственного участия махаллей в обеспечении общественного порядка и безопасности, раннем предупреждении правонарушений, а также усилении у граждан чувства уважения к закону.
Республиканскому совету по координации деятельности органов самоуправления граждан будет придан статус юридического лица с образованием его в форме ассоциации сходов граждан. Совет будет иметь подразделения в Каракалпакстане, областях, районах и городах. Руководить республиканским и территориальными советами будут соответственно премьер-министр Узбекистана, председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимы областей, Ташкента, районов и городов. Первые заместители председателей советов будут одновременно являться председателями соответственно республиканского правления, территориальных отделов и отделений фонда "Махалла".
Указом утверждена Программа комплексных мер, предусматривающая осуществление 37 мероприятий по совершенствованию деятельности советов и поддержке органов самоуправления граждан.
В органах самоуправления граждан вводится должность заместителя председателя — консультанта по вопросам молодежи (на общественных началах), а в состав кенгаша схода граждан войдут заместители председателя (консультанты председателя по делам престарелых и ветеранов и по вопросам молодежи), инспекторы профилактики, руководители образовательных учреждений и сельских врачебных пунктов (семейных поликлиник). Будет внедрена практика представления ими сходу (собранию представителей) граждан ежеквартального отчета о своей деятельности.
Запланирована разработка проектов нормативно-правовых актов, предусматривающих взаимодействие сходов граждан с районными и городскими центрами содействия занятости, правоохранительными органами, образовательными учреждениями, финансовыми органами и органами здравоохранения.
Для обеспечения самостоятельности сходов граждан махалли в решении вопросов местного значения и устранения лишних звеньев в системе самоуправления предусмотрено преобразование сходов граждан поселков, кишлаков и аулов, в составе которых образованы махалли, в сходы граждан махаллей путем их объединения и разделения.
В целях укрепления материально-технической базы органов самоуправления граждан, а также создания детских спортивных площадок и объектов бытового обслуживания будут разработаны территориальные программы на 2017−2021 годы.
До 1 декабря 2018 года в центрах районов и городов на основе типовых проектов будут построены здания комплексов "Центр махалли".
Предусмотрено также учредить нагрудный знак "Махалла ифтихори", которым будут награждаться инициативные граждане и представители общественных структур, внесшие достойный вклад в осуществление задач, возложенных на органы самоуправления граждан.