Mamlakatimiz iqtisodiyoti yuksalishida muhim qadam
Davlatimiz rahbari "Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rivojlanishining ikkinchi bosqichi" loyihasi bo'yicha ishlar boshlanishiga bag'ishlangan tantanali marosimda ishtirok etdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mamlakatimizning rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqaruvchi yetakchi korxonalaridan hisoblanadi. Mazkur investitsiyaviy loyiha ikki bosqichda amalga oshiriladi.
2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasida makroiqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, tarkibiy islohotlarni chuqurlashtirish orqali uning raqobatbardoshligini oshirish asosiy ustuvor yo'nalishlar sifatida belgilangan.
Joriy yilning mart oyida Prezidentimiz tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatini 2030-yilgacha bo'lgan davrda rivojlantirish dasturi tasdiqlandi. Dastur doirasida mis ishlab chiqarishni 1,4 barobar, qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni 33 foizga oshirish belgilangan.
Loyihani o'zlashtirish jarayonida bitta temir yo'lni yangi joyga o'tkazish, ikkita yangi temir yo'l qurish, avtomobil yo'llari barpo etish ko'zda tutilgan. Uzunligi 1,4 kilometrlik tunnel va 3,1 kilometr konveyyer yo'li quriladi, ishlab chiqarish, transport, energetika va boshqa infratuzilma obyektlari barpo etiladi. Yangi mis-boyitish kompleksi, misni elektroliz qilish, oltingugurt kislotasi ishlab chiqarish sexlari va boshqa infratuzilma obyektlari quriladi.
Loyiha 2028-yilda to'liq quvvatda ishga tushiriladi. Natijada 10 mingdan ortiq kishining bandligi ta'minlanadi. Bundan tashqari, yosh mutaxassislar uchun 2017-2021-yillarda 400 oilaga mo'ljallangan 9 yangi ko'p qavatli uy, maktabgacha ta'lim muassasasi va 240 o'rinli 2 yotoqxona barpo etiladi.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning 50 foizi eksportga chiqariladi.
Marosimda Shavkat Mirziyoyev nutq so'zladi.
Yurtimiz yer osti boyliklariga boy, lekin biz undan unumli foydalana olmayapmiz, dedi Prezidentimiz. Biz geologiya sohasini rivojlantirishga yetarlicha e'tibor qaratmadik. Endi bu yo'nalishdagi ishlarni tubdan yaxshilaymiz va sohani takomillashtiramiz.
Kechagi kun bilan yashash vaqti o'tdi. Bugun zamon o'zgarmoqda, biz ham shu shiddatga mos ravishda o'zgarishimiz kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mazkur loyihani kadrlar bilan ta'minlash masalasiga alohida e'tibor qaratdi. Bugun mazkur tarmoqda ishlayotgan yoshlar ko'pligini inobatga olib, yangi ochilgan konga "Yoshlik", deb nom berishni taklif qildi.
Majmuaga tantanali ravishda tamal toshi qo'yildi.
Tadbirda kombinat faollari va yoshlar so'zga chiqib, hududlar iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi turmush farovonligini yuksaltirish borasida amalga oshirayotgan ezgu ishlari uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz Olmaliq shahrining bosh rejasi asosida amalga oshirilishi rejalashtirilgan qurilish va obodonlashtirish loyihalari bilan tanishdi.
Olmaliq mamlakatimizning sanoati rivojlangan yirik shaharlaridan biri. Hududda yangi konlarning o'zlashtirilishi, aholi sonining o'sib borishi shaharni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishni taqozo etmoqda. 2035-yilgacha mo'ljallangan bosh rejaga ko'ra, Olmaliqning ma'muriy hududi 2 ming 600 gektardan 3,5 ming gektarga yetkaziladi. Sanoat hududi shahar markazidan olib chiqilib, zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, aholiga qulay uy-joylar barpo etish ko'zda tutilgan.
Imtiyozli ipoteka krediti asosida beriladigan yetti qavatli o'nta uy Ibn Sino ko'chasida bunyod etilmoqda. Har biri 42 xonadonga mo'ljallangan ushbu uylarning dastlabki ikkitasi qurib bitkazilish arafasida. Mazkur uylarda aholiga yashash uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Loyihaga ko'ra, bu yerda gipermarket, maktabgacha ta'lim muassasasi, madaniyat va istirohat bog'i ham quriladi. Bu aholi farovonligini yuksaltirish, xizmat ko'rsatish sifatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz aholining uy-joyga ehtiyojini hisobga olib, to'qqiz qavatli uylar barpo etishni taklif etdi.
Yangi uylar Vatanimiz mustaqilligining 27-yilligi arafasida shahar ahliga munosib tuhfa bo'ladi, dedi Prezidentimiz. Uylar qurilishi yildan-yilga kengayib boradi. Kelgusida bu yerda barcha qulayliklarga ega zamonaviy mikrorayon qad rostlaydi, xalqimiz ham bizdan rozi bo'ladi.
Olmaliq shahridagi "Oydin" dehqon bozori va buyum bozorining bugungi holati, xizmat ko'rsatish darajasi talabga javob bermay qolgan. Shu bois, ushbu bozorlarni kapital rekonstruksiya qilish, qo'shimcha bino va savdo nuqtalari barpo etish bo'yicha loyiha ishlab chiqildi. Mazkur loyihada dehqon bozoridagi turg'un savdo nuqtalarini tartibga keltirib, buyum bozori uchun 450 o'rinli pavilyonlar, zamonaviy avtoturargoh barpo etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz ushbu bozorlarda sotuvchi va xaridorlarga yaratiladigan shart-sharoitlar bilan qiziqdi. Inshootlarni zamonaviy qurilish materiallaridan foydalangan holda, qisqa muddatda sifatli barpo etish, qo'shimcha qulayliklar yaratish yuzasidan tegishli tavsiyalar berdi.
Mamlakatimizda sog'liqni saqlash tizimini tubdan isloh qilish, aholiga ko'rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini oshirish, joylarda zamonaviy shifoxonalar barpo etish yuzasidan izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Olmaliq shahar bolalar shifoxonasi rekonstruksiyasi shu ishlarning uzviy davomi bo'lib, bolalar salomatligini muhofaza qilish, ularga o'z vaqtida va sifatli tibbiy xizmat ko'rsatishda keng imkoniyat yaratadi.
Ushbu muassasa binosida ko'p tarmoqli markaziy poliklinika, tez tibbiy yordam, yuqumli kasalliklar, qon quyish bo'limlari, boshqa bo'linmalar joylashadi. Davolash-profilaktika muassasalari markazlashishi natijasida bo'shagan binolarda yangi oilaviy poliklinikalar tashkil etish ko'zda tutilmoqda. Bu, o'z navbatida, aholiga birlamchi tibbiy yordamni yaqinlashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shifoxona binosini shu yil oxirigacha ishga tushirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari shifoxonani zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlash, buning uchun zarur mablag'lar ajratish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Prezidentimizga zamonaviy tipdagi shahar FHDYo bo'limining yangi binosi qurilishi loyihasi namoyish etildi. Bobur nomidagi mahalla hududida barpo etiladigan ushbu binoda FHDYo bo'limi, notarial idora va "yagona darcha" markazi faoliyat ko'rsatadi. Bu tipdagi FHDYo binosi ilk bor loyihalashtirilgan bo'lib, adliya idoralarining bir joyda joylashuvi aholiga sifatli yuridik xizmatlar ko'rsatish imkonini beradi.
Hayotda inson turli masalalar bilan har xil idoralarga murojaat qilishiga to'g'ri keladi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Nikohdan o'tayotgan yoshlar, huquqiy masalalar bo'yicha kelgan aholi va tadbirkorlarga bir joyda yordam berish xizmat ko'rsatish sifatini zamonaviy talablar darajasida tashkil qilish imkonini yaratadi. Yangi loyihaga ko'ra, bunday xizmatlar ko'rsatadigan idoralar bir maskanda joylashadi. Nikohni qayd etish bilan birga, to'y marosimlarini ham shu maskanlarda o'tkazish bo'yicha tavsiyalar ishlab chiqilmoqda. Shunday qilsak, ham FHDYo bo'limi ishlaydi, ham tartib-intizom bo'ladi, to'ylarimizni madaniyatli, ma'rifatli qilib o'tkazishga erishamiz. Buning uchun ushbu loyihani yanada takomillashtirish, qurilish ishlarida har bir hududning iqlimi, o'ziga xos sharoitini hisobga olish zarur.
Shu yerda Olmaliq shahar oqova suvlarni tozalash inshootini rekonstruksiya qilish loyihasi taqdimoti ham o'tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev Olmaliq shahri markazidagi 5/2 massivida qurilayotgan 7 qavatli, 2 va 3 xonali turar-joy binolarini borib ko'rdi. O'n besh yilga imtiyozli ipoteka krediti asosida beriladigan mazkur uy-joylarda ayni paytda qurilish ishlari yakuniga yetkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur uylarda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Mutasaddilarga qurilish ishlarini sifatli bajarish, inshootlarni o'z vaqtida qurib bitkazish va topshirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berdi.
Prezidentimiz Olmaliq shahri aholisi bilan muloqot qildi. Samimiy va ochiq o'tgan suhbatda shahar faollari va yoshlar davlatimiz rahbariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar, turli dolzarb masala va muammolar tezkorlik bilan hal etilayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining misni eritish fabrikasi va maxsus sexida bo'lib, ish jarayonini ko'zdan kechirdi.
Shundan so'ng kombinatning majlislar zalida shahar yoshlari va jamoatchilik vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda Olmaliq shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, yangi ish o'rinlari yaratish masalalari muhokama qilindi.

Важный шаг по пути дальнейшего развития экономики нашей страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 августа посетил город Алмалык Ташкентской области.
Глава нашего государства принял участие в торжественной церемонии, посвященной началу работы по инвестиционному проекту "Второй этап Алмалыкского горно-металлургического комбината".
Алмалыкский горно-металлургический комбинат является одним из ведущих предприятий нашей страны по производству цветных и драгоценных металлов. Данный инвестиционный проект реализуется в два этапа.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах основными приоритетными задачами определены укрепление макроэкономической стабильности, модернизация и диверсификация ведущих отраслей экономики, повышение ее конкурентоспособности путем углубления структурных преобразований.
В марте текущего года Президентом нашей страны была утверждена Программа развития Алмалыкского горно-металлургического комбината на период до 2030 года. В рамках программы намечено повысить производство меди в 1,4 раза, драгоценных металлов – на 33 процента.
В процессе осуществления проекта предусмотрено перенести одну железнодорожную ветку на новое место, проложить две новых железнодорожных линии и несколько автодорог. Будут возведены туннель протяженностью 1,4 километра и транспортерная линия длиной 3,1 километра, возведены объекты производства, транспорта, энергетики и другой инфраструктуры. Намечено строительство нового медно-обогатительного комплекса, цехов по электролизу меди, производству серной кислоты и других объектов.
На полную мощность проект будет запущен в 2028 году. В результате будет обеспечена занятость более 10 тысяч человек. Кроме того, для молодых специалистов в 2017-2021 годах будут построены 9 многоэтажных домов на 400 семей, дошкольное образовательное учреждение и 2 общежития на 240 мест.
50 процентов произведенной продукции будет экспортироваться.
На церемонии выступил Президент Шавкат Мирзиёев.
Недра нашей страны богаты природными ресурсами, но мы не используем их достаточно эффективно, сказал глава нашего государства. Мы не уделяли должного внимания развитию сферы геологии. Теперь мы кардинально улучшим работу по совершенствованию этой отрасли.
Прошло время жить привычными мерками. Меняется время, и мы также должны меняться созвучно его стремительному темпу, сказал Президент нашей страны.
Глава нашего государства уделил особое внимание вопросу обеспечения данного проекта высококвалифицированными кадрами. Учитывая то, что большинство работающих сегодня в этой отрасли составляет молодежь, Президент предложил назвать новый рудник Ёшлик.
В торжественной обстановке был заложен фундамент комплекса.
Выступившие на мероприятии активисты и молодежь комбината выразили признательность главе нашего государства за благородную работу, проводимую в целях развития экономики регионов, повышения уровня жизни и благосостояния народа.
Президент нашей страны ознакомился с планируемыми к реализации проектами по строительству и благоустройству на основе генерального плана Алмалыка.
Алмалык является одним из крупных индустриально развитых городов нашей страны. Освоение новых месторождений, рост численности населения требуют дальнейшего социально-экономического развития города. Согласно генеральному плану его застройки, рассчитанному до 2035 года, административная территория Алмалыка с 2600 гектаров будет расширена до 3,5 тысячи гектаров. Промышленная зона будет дислоцирована за чертой центра города, предусмотрено развитие современной инфраструктуры, возведение комфортного жилья.
На улице Ибн Сино возводятся десять семиэтажных домов, жилье в которых будет предоставляться на основе льготного ипотечного кредита. Строительство первых двух таких домов, каждый на 42 квартиры, завершается. В этих домах созданы все условия и удобства для проживания людей.
Согласно проекту здесь будут построены также гипермаркет, дошкольное образовательное учреждение, парк культуры и отдыха. Это имеет важное значение в повышении уровня жизни и благосостояния народа, улучшении качества услуг и сервиса.
Президент нашей страны, учитывая потребности населения в жилье, предложил строить девятиэтажные дома.
Новые дома станут достойным подарком алмалыкцам к 27-летию независимости нашей Родины, сказал Президент Шавкат Мирзиёев. Строительство домов будет расширяться из года в год. В будущем здесь появится современный микрорайон со всеми удобствами и инфраструктурой, люди будут довольны и удовлетворены выполняемой нами работой.
Нынешний облик, уровень обслуживания на дехканском рынке "Ойдин" и вещевом рынке Алмалыка не соответствуют требованиям сегодняшнего дня. Поэтому разработан проект по капитальной реконструкции этих рынков, возведению дополнительных зданий и торговых точек. Этим проектом предусмотрены упорядочение стационарных торговых точек на дехканском рынке, павильонов на 450 мест для вещевого рынка, строительство современной автостоянки.
Президент нашей страны поинтересовался условиями, которые будут созданы на этих рынках для продавцов и покупателей, дал соответствующие рекомендации по качественному возведению сооружений в короткие сроки с использованием современных строительных материалов, созданию дополнительных удобств.
В нашей стране осуществляется последовательная работа по коренному реформированию системы здравоохранения, повышению качества предоставляемых населению медицинских услуг, строительству современных клиник на местах. Реконструкция Алмалыкской городской детской больницы станет логическим продолжением этой работы, расширит возможности по охране здоровья детей, предоставлению им своевременных и качественных медицинских услуг.
В здании этого учреждения разместятся многопрофильная центральная поликлиника, отделения скорой медицинской помощи, инфекционных заболеваний, переливания крови и другие подразделения. В освободившихся в результате централизации зданиях предусмотрена организация новых семейных поликлиник. Это, в свою очередь, имеет важное значение в повышении доступа населения к первичной медицинской помощи.
Здание больницы планируется ввести в эксплуатацию до конца текущего года.
Глава нашего государства дал поручения должностным лицам по обеспечению больницы современным медицинским оборудованием, выделению необходимых для этого средств.
Президенту нашей страны было рассказано о проекте строительства здания нового типа для городского отдела ЗАГСа. В этом здании, которое будет возведено на территории махалли имени Бабура, разместятся отдел ЗАГСа, нотариальная контора и центр "Одно окно". Такой тип здания ЗАГСа спроектирован впервые, расположение в одном месте различных органов юстиции позволит оказывать качественные юридические услуги населению.
Человеку на протяжении всей жизни приходится обращаться в различные ведомства по разным вопросам, сказал Шавкат Мирзиёев. Обслуживание в одном месте молодоженов, граждан и предпринимателей по правовым вопросам создает возможность повысить качество оказания услуг в соответствии с современными требованиями. Согласно новому проекту оказывающие такие услуги органы будут размещены в одном здании. Разрабатываются рекомендации по проведению здесь наряду с регистрацией брака также свадебных церемоний. Если мы осуществим это, то будет порядок и дисциплина, а наши свадьбы будут проходить со вкусом и без излишеств. Для этого необходимо дальнейшее совершенствование данного проекта, который должен обязательно учитывать природно-климатические условия, своеобразие каждого региона.
Здесь же была проведена презентация проекта реконструкции городской системы канализационно-очистных сооружений в Алмалыке.
Шавкат Мирзиёев осмотрел строящиеся на массиве 5/2 в центре Алмалыка семиэтажные жилые дома, состоящие из 2- и 3-комнатных квартир. В этих домах, жилье в которых будет предоставляться на основе льготного ипотечного кредита на пятнадцать лет, в настоящее время завершаются строительные работы.
Глава нашего государства ознакомился с созданными в этих домах условиями. Ответственным лицам даны поручения по качественному выполнению строительных работ, своевременному завершению строительства и сдаче объектов в намеченные сроки.
Президент нашей страны провел диалог с жителями Алмалыка. В беседе, прошедшей в искреннем и открытом духе, активисты и молодежь выразили признательность главе нашего государства за осуществляемые в стране широкомасштабные реформы, безотлагательное решение актуальных вопросов и проблем.
Шавкат Мирзиёев посетил медеплавильную фабрику и специальный цех Алмалыкского горно-металлургического комбината, наблюдал за производственным процессом.
В зале заседаний комбината состоялась встреча с молодежью и представителями общественности города. На ней были обсуждены вопросы дальнейшего социально-экономического развития города Алмалыка, совершенствования материально-технической базы Алмалыкского горно-металлургического комбината, создания новых рабочих мест.